Drewniana elewacja – jak zabezpieczyć?
Odpowiednia ochrona
Elewacja jest wizytówką domu, warto zatem postawić na produkty wysokiej jakości, które zagwarantują wszechstronną ochronę surowca. Doskonałym wyborem będzie dedykowana farba, która zapewnia ochronę przeciw szkodliwemu wpływowi czynników atmosferycznych. Tego typu preparaty cechują się wytwarzaniem elastycznej powłoki, która dostosowuje się do podłoża i pory roku. Ponadto ich zadaniem jest ochrona drewna przed wilgocią, zatem regulują poziom wilgoci, co sprawia, że farba nie ulega łuszczeniu się i pękaniu. Do tego surowiec zabezpieczony zostaje przed promieniowaniem UV, w rezultacie drewno nie trafi koloru z upływem lat i nie szarzeje. Odpowiednie preparaty chronią również przed działaniem grzybów pleśniowych.
Krok po kroku
Nie każda pora roku jest odpowiednia na przeprowadzenie prac. Malowanie drewnianej elewacji powinno się przeprowadzać, gdy temperatura znajduje się w przedziale 5-25 stopni, a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Ponadto powierzchnie nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu podłoża tak, aby nie miało śladów zabrudzeń i było suche. Wszystkie luźne elementy trzeba usunąć, najlepiej za pomocą stalowej szczotki. W przypadku wystąpienia pleśni należy się jej uprzednio pozbyć przy użyciu dedykowanego produktu pleśniobójczego.
Jeżeli dana powierzchnia była pokryta farbami połyskowymi lub szpachlowane, należy ją zeszlifować i wyrównać do uzyskania surowego drewna, a następnie zagruntować. Zanim zabierzemy się do nakładania farby, pamiętajmy o dokładnym wymieszaniu. Jeżeli pracujemy nad nową powierzchnią, powinniśmy zaaplikować dwie warstwy produktu, przy użyciu pędzla bądź metodą natrysku. Jeśli dokonujemy renowacji ilość warstw, jest zależna od różnicy koloru i kondycji surowca. Ostatnie warstwy powinny być nieco grubsze. Ostateczną trwałość produkty osiągają po około 4 tygodniach od malowania.
Fot. Materiały prasowe Tikkurila