Kabina prysznicowa bez brodzika - wady i zalety
Komfort i bezpieczeństwo użytkowania
Małe wnętrza szczególnie docenią oszczędne wzornictwo i zachowawcze proporcje. Szukając minimalistycznego wyposażenia do łazienki, warto zwrócić uwagę na kabiny prysznicowe, do których nie potrzebujemy brodzika. To nie tylko sposób na nowoczesny wygląd łazienki. Niewielkie wnętrza nabiorą lekkości, a ich aranżacje zyskają bardziej luksusowy charakter. Kabina bez brodzika jest atrakcyjna wizualnie, praktyczna oraz łatwa w pielęgnacji. Nowoczesne powłoki, którymi pokryte są akryl lub szkło utrudniają osadzanie się kamienia na ich powierzchni, a dzięki rezygnacji z szerokich obramowań i masywnych elementów mocujących, takie tafle zawsze wyczyścimy bardzo dokładnie. Z bezbrodzikowych pryszniców mogą bezpiecznie korzystać osoby starsze i o ograniczonej sprawności ruchowej, ponieważ bezprogowe połączenie kabiny z posadzką umożliwia swobodny dojazd wózkiem inwalidzkim.
Doskonałe wykorzystanie przestrzeni
Tradycyjny brodzik często definiuje rozmiar i kształt kabiny, do której musimy go dopasować. W tym wariancie zyskujemy więcej możliwości: wydzielenie prysznica o nietypowym rozmiarze w małym lub nieustawnym wnętrzu, czy stworzenia szerokiej, komfortowej strefy kąpielowej dla osób wysokich lub niepełnosprawnych. W ofercie producentów kabiny zazwyczaj mają kształt kwadratu lub prostokąta, występują w wersji narożnej lub przyściennej, zabudowanej z trzech boków. Zaaranżowana w ten sposób łazienka sprawia wrażenie otwartej przestrzeni, dzięki czemu optycznie zyskuje kilka cennych centymetrów.
Prysznic z drzwiami czy bez?
Wszystko zależy od ilości miejsca w łazience i ogólnego stylu aranżacji. Nowoczesne kabiny często mają drzwi uchylne do wewnątrz przestrzeni kąpielowej, dzięki czemu ich otwarcie w małej przestrzeni nie będzie problemem. W pomieszczeniach o nietypowym kształcie warto rozważyć umieszczenie prysznica we wnęce, którą dodatkowo możemy zabezpieczyć szklanymi drzwiami.
Częstym rozwiązaniem jest jednak stosowanie bezbrodzikowego prysznica typu walk-in, czyli pojedynczej tafli odgradzającej kąpielową strefę mokrą, zamontowaną do ściany. To najbardziej minimalistyczny ze sposobów na prysznic w nowoczesnym wnętrzu.
W tradycyjnym brodziku syfon i konstrukcja odpływu znajdują się pod jego powierzchnią. Jeśli rezygnujemy z tego wyposażenia, do wyboru mamy kilka innych alternatywnych rozwiązań. Odpływy podłogowe i ścienne występują w wersji liniowej, punktowej lub łukowej.
Dzięki temu zyskujemy ciekawe możliwości aranżacyjne: takie odpływy możemy wykończyć płytką występującą na ścianie lub posadzce, dla jeszcze bardziej minimalistycznego efektu, lub wybrać wersję w odcieniu dopasowanym do koloru baterii: chromowaną, w modnym, biżuteryjnym odcieniu złota czy czerni. Odpowiednio przygotowana aranżacja posadzki będzie dodatkowym atutem estetycznym i funkcjonalnym takiej łazienki.
O czym jeszcze musimy pamiętać? Zwróćmy szczególną uwagę na antypoślizgowe wykończenie płytek w tym miejscu. Ten parametr oznaczany jest jako R. Płytki łazienkowe do domowych przestrzeni prysznicowych powinny posiadać co najmniej R10 lub R11, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko wypadku podczas kąpieli. Unikajmy gładkich, polerowanych powierzchni. Do tego rodzaju rozwiązań lepsze są płytki matowe, o delikatnej strukturze lub wykończeniu lappato. Wtedy powierzchnia posadzki pozostanie estetyczna i spójna, o płaskiej, bezpiecznej powierzchni.
Jakie wady ma prysznic bez brodzika?
To nie jest odpowiednie rozwiązanie, jeśli planujemy tylko kosmetyczne odświeżenie łazienki. Prysznic bez brodzika najlepiej zaplanować na jak najwcześniejszym etapie prac budowlanych, najlepiej w nowo powstałym mieszkaniu lub domu, kiedy mamy jeszcze możliwość swobodnego zaplanowania i dostosowania instalacji łazienkowych. Często nie jest to możliwe i opłacalne do wykonania w starym budownictwie.
Kolejną kwestią, o której musimy pamiętać, będzie skomplikowany montaż. Posadzka w strefie prysznica musi zostać wykonana bardzo starannie, z zachowaniem odpowiednich spadków, aby zapobiec zalewaniu reszty łazienki. Odprowadzenie wody i montaż syfonu należy przeprowadzić przed układaniem posadzki w pomieszczeniu.
Mogłoby się wydawać, że cena prysznica bez brodzika będzie niższa, niż w przypadku tradycyjnych modeli. Odpływ posadzkowy i koszt prawidłowego wykonania posadzki w tym miejscu jest jednak często wyższy. Wykonanie bezbrodzikowego prysznica warto powierzyć profesjonaliście, który oceni i zaproponuje najlepsze rozwiązanie odpowiednie do naszej łazienki.
Prysznic bez brodzika jest bez wątpienia jednym z najciekawszych sposobów na nowoczesną strefę kąpielową we współczesnej łazience. Jednak przed wyborem takiego rozwiązania, warto bardzo indywidualnie rozważyć wszystkie „za i przeciw”: sprawdzić możliwości techniczne naszego wnętrza i ocenić, czy wymiana brodzika na odpływ będzie opłacalna i faktycznie poprawi właściwości użytkowe łazienki.