Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?
Planowanie łazienki na poddaszu powinniśmy zacząć od przeanalizowania wszystkich możliwych układów aranżacji podstawowego wyposażenia, takich jak wanna lub prysznic, toaleta i umywalka. Podczas planowania pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnym wyposażeniem, dokładnie sprawdźmy wysokości i upewnijmy się, że będziemy mieć swobodny dostęp do każdej ze stref.
Wanna pod skosami
Jeśli poddasze posiada wysoką ściankę kolankową, miejsce pod skosem możemy wykorzystać do zaaranżowania strefy kąpielowej z wanną. Aby móc z niej wygodnie korzystać, ustaw ją w sposób, który pozwoli na swobodny dostęp, uwzględniający wzrost najwyższego z domowników.
W łazienkach na poddaszu często decydujemy się na wannę umieszczoną w rogu. Na rynku są dostępne wanny narożne o wielu ciekawych kształtach: asymetryczne, narożne lub trapezowe.
Obudowę wanny możemy wykończyć w dekoracyjny sposób, stosując mozaikę, zdobione płytki. Do nieregularnych wanien producenci proponują gotowe rozwiązania w postaci kompatybilnych paneli. Ciekawą alternatywą są wanny ze zintegrowaną obudową.
Do większej łazienki warto wybrać wannę wolnostojącą. W połączeniu z elegancką, wysoką baterią stworzy niezwykle wysmakowany duet, który nada wnętrzu charakter wyjątkowego salonu kąpielowego.
Prysznic na poddaszu
W łazienkach umieszczonych na poddaszu zazwyczaj jedyne miejsce na wygodne umiejscowienie kabiny znajduje się przy ścianie z drzwiami wejściowymi. Jeśli mamy wystarczająco wiele miejsca, warto zastanowić się nad wyborem nieco większej kabiny typu walk-in oraz montaż odpływu liniowego. Takie minimalistyczne połączenie pozwoli nam na stworzenie nowoczesnej, łatwej do utrzymania w czystości strefy prysznicowej.
Dwie umywalki w łazience
Łazienki na poddaszu często pozwalają na ciekawe i praktyczne rozplanowanie strefy umywalkowej: możemy zastosować dwie mniejsze lub jedną podłużną umywalkę z dwoma bateriami. Takie rozwiązanie polecamy szczególnie w rodzinnych łazienkach, gdzie jest wielu domowników. Nad umywalkami możemy umieścić szerokie lustro, które dodatkowo optycznie powiększy całą przestrzeń. Aranżując strefę umywalkową, nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu. Jeśli brakuje nam miejsca na symetrycznie montowany kinkiet, możemy zastosować oświetlenie punktowe, które w odpowiedni sposób oświetli strefę umywalki.
Szafki i meble łazienkowe
W żadnej łazience nie może zabraknąć miejsca do przechowywania, im więcej szafek, półek, tym większy porządek. Pod umywalką polecamy montaż szafek z praktycznymi szufladami. Pod skosami możemy ustawić komody, szafki łazienkowe, kosze na pranie. W wielu przypadkach trudno dopasować gotowe meble, tak, żeby praktycznie zagospodarować przestrzeń pod skosami, wtedy warto rozważyć wykonanie zabudowy na wymiar.
Oświetlenie w łazience
Na poddaszu często mamy do dyspozycji okna dachowe, przez które w ciągu dnia wpada do pomieszczenia naturalne światło. Jednak po zmroku potrzebujemy oświetlenia dostosowanego do naszych potrzeb. Pamiętajmy o dokładnym doświetleniu wszystkich stref, w tym o oświetleniu przy umywalce i lustrze. Dekoracyjne lampy wiszące to ciekawy pomysł do pomieszczeń pod skosami, będą mocnym akcentem dekoracyjnym łazienki. Skosy we wnętrzach uniemożliwią równomierne doświetlenie całej powierzchni, dlatego zamiast pojedynczego oświetlenia centralnego, warto zastosować dodatkowe oświetlenie punktowe w najważniejszych miejscach łazienki.
Kolory w łazienkach pod skosami
Jakie kolory najlepiej wybrać do łazienek urządzanych na poddaszu? We wnętrzach pod sksami często spotkamy jasne szarości, biel czy delikatne pastele, które wprowadzają do wnętrza lekkość i optycznie powiększają przestrzeń. Wybierając rodzaj wykończenia ścian, zwróćmy uwagę na połyskujące płytki lub mozaiki, które wprowadzą do wnętrza ciekawą grę światła i cienia.