Maty grzewcze - wady i zalety
Zalety mat grzewczych
Do niezaprzeczalnych zalet tego wyboru należy oszczędność miejsca i estetyka wyglądu. Maty grzewcze są rodzajem ogrzewania podłogowego. Wiąże się to z tym, iż instalacja jest praktycznie niewidoczna. Jedynym elementem, który będzie wskazywał na ich obecność, będzie sterownik umieszczony na ścianie. Podobnie jest w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, maty równomiernie ogrzewają pomieszczenie. Jednak ogrzewanie elektryczne zyskuje przewagę w sytuacjach, gdy wodne nie może zostać zamontowane z powodu dużego obciążenia stropu. Na ich korzyść przemawia także fakt, że montuje się je w bezpośredni sposób na posadzkach, zatem nie ma potrzeby podnoszenia poziomu podłogi, co również odciąża strop.
Maty grzewcze nie generują dodatkowej cyrkulacji powietrza, przez co w pomieszczeniu nie unosi się kurz. Do atutów tego rozwiązania należy, łatwość montażu i oszczędność dzięki temu, że nie musimy kupować pieca, ani budować kotłowni. Nie trzeba również prowadzić rur i pionów. Montaż ogranicza się do ułożenia mat i zamontowania w ścianie puszki instalacyjnej ze sterownikiem. Ponadto instalacja nie wymaga konserwacji a jedynie odpowiedniej regulacji elementów. Nie ma ograniczeń co do jej montowania, zatem może służyć jako ogrzewanie podstawowe, jak i dodatkowe.
Wady mat grzewczych
Każdy wybór wiąże się z zaletami i wadami. Tak jest również w przypadku ogrzewania elektrycznymi matami grzewczymi. Na samym początku zetkniemy się ze stosunkowo wysokimi cenami produktu. Generują również dość duży koszt eksploatacji. Zatem decydując się na takie rozwiązanie, warto zastanowić się nad instalacją paneli fotowoltaicznych. Mat nie można montować pod elementami stałej zabudowy takimi jak wanna czy kuchnia. Należy mieć to na uwadze, gdyż później może okazać się niemożliwa zmiana koncepcji ustawienia tych elementów wyposażenia.
O ile w starszych domach sprawdzi się świetnie jako forma ogrzewania dodatkowego, to nie będzie to najtrafniejszy wybór jako ogrzewanie podstawowe. W bardziej leciwych budynkach, które generują duża straty ciepła, wydajność takiego ogrzewania, może okazać się niewystarczająca podczas sroższych zim, w których będą panować bardzo niskie, ujemne temperatury. Z powodów higienicznych, jak i ze specyfiki tego typu ogrzewania temperatura grzania w pokojach i kuchniach nie powinna przekraczać 29 stopni, z kolei w łazience maksymalną dopuszczalną temperaturą są 34 stopnie. W tym przypadku ogrzewanie matami grzewczymi sprawdzi się jako forma dodatkowa.
Czy warto montować maty grzewcze?
Opłacalność korzystania z tej formy ogrzewania determinuje wiele czynników. Jest to wybór na długie lata, zatem warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swojego wyboru, należy skonsultować się z wykwalifikowanymi osobami, które pomogą nam w tej niełatwej decyzji.