Pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca

Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie tylko funkcjonalna, pomieścić wszystkie niezbędne meble i zabawki, ale przede wszystkim bezpieczna i komfortowa dla dziecka. Jak urządzić pokoik chłopięcy, aby mały lokator był zadowolony ze swojego wnętrza? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów, na co zwrócić uwagę przy aranżacji pokoju dla chłopca.
3:00 min
0
0

Noworodki i niemowlęta szybciej uczą się postrzegania kolorów i kształtów niż dorośli i mocniej na nie reagują. Ich zmysły intensywnie się rozwijają, uczą odbierać i interpretować bodźce z otoczenia. Około 4 miesiąca zyskują sprawność rozpoznawania kolorów porównywalną do sprawności osoby dorosłej. Pierwsze zabawki dla maluszków mają kontrastowe, intensywne barwy. Warto więc, projektując pokój dla niemowlaka chłopca, stworzyć neutralne, najlepiej jasne tło, aby dziecko nie czuło się przytłoczone nadmiarem stymulantów w otoczeniu. Stonowane, pastelowe barwy w odcieniach naturalnych wyciszą dziecko i sprawią, że będzie czuło się bezpieczne w pierwszych miesiącach życia.

Autor:
Redakcja
Data:
05.03.2020
Aktualizacja:
28.10.2022
Czarno-biały pokoik dla maluszka z plakatami od Pixers
Pokoje maluszków powinny wspierać ich rozwój i budować poczucie bezpieczeństwa we własnej przestrzeni. Fot. Pixers

Najciekawsze zestawienia stworzymy dzięki neutralnej bazie kolorystycznej, zestawionej z intensywniejszym akcentem. Pastelowy błękit, biel lub szarość, zestaw z kolorem intensywnej żółci lub głębokim granatem. To wprowadzi do chłopięcego wnętrza ciekawe kontrasty. Spokojna biel z akcentem intensywniejszego koloru lub ciekawym dodatkiem w postaci naklejki to również popularny trend w urządzaniu dziecięcych pokoi. Jako medium wprowadzające kolor do neutralnego wnętrza wykorzystaj również fronty mebli. W innej równie bezpiecznej opcji, zestawiaj ze sobą kilka odcieni jednej barwy, np. różne tony zieleni, fioletu lub brązów.

ciekawe pomysły

Zwróć uwagę na rodzaj materiałów wykończeniowych do dziecięcego pokoju. Powinny posiadać atesty i certyfikaty bezpiecznego użytkowania. Wybierz farby lub tapety zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości.

Pokój dla chłopca - aranżacje z naklejkami dekoracyjnymi

Pokój dla chłopca z antresolą
W pokoju dla chłopca z antresolą na ścianie umieszczono dekoracyjną naklejkę z żyrafą. Projekt i Fot. Wkwadrat
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź

Naklejki na ścianę dla chłopca to jeden z nowych trendów zyskujących coraz większą popularność. Warto pochylić się nad tą opcją, gdy wybieramy czym, dopełnimy aranżację wnętrza naszej pociechy. Charakteryzują się one prostym i szybkim montażem oraz demontażem. Dzięki tym cechom możemy bez większej ingerencji dokonywać zmian wystroju zgodnie z intensywnie rozwijającym się, a zarazem zmieniającym się gustem dziecka. Pokój dla małego chłopca będą cechować bohaterowie bajek natomiast w starszym wieku można je łatwo zastąpić przedmiotami związanymi z pasją naszej latorośli. Szeroka gama produktów oraz praktyczna dowolność co do rozmiaru, oraz dostępnych na rynku wzorów, daje nam niemal nieograniczone możliwości zaaranżowania wnętrza.

Biało-niebieski pokój z motywem króliczków
Biały pokój dziecka z akcentami błękitu w postaci grafik - króliczków i chodnika w pasy. Jasne wnętrze wyposażone w białe mebelki: szafę, regał i łóżko z szufladami. Projekt: 4ma projekt. Fot. Straw Art

Dla uzyskania jak najdłuższej żywotności, naklejek nie należy umieszczać przy źródłach ciepła. Zanim przystąpimy do montażu, należy pamiętać również o wyczyszczeniu i odtłuszczeniu ściany.

Badaj gust małego lokatora

To rodzice lub opiekunowie wprowadzają dziecko w świat kolorów i kształtów, jednak niebagatelne znaczenie mają kształtujące się wcześnie gusta małego domownika. Obserwuj dziecko i otaczaj je przedmiotami, które wywołują pozytywną reakcję. Eksponuj ulubione książeczki i zabawki na półkach lub regałach. Często pytaj dziecko o zdanie. Dziecko mające wpływ na wystrój najbliższego otoczenia będzie z pewnością czuło się ważne i docenione, to z pewnością wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Jeśli chłopiec ma ulubiony kolor lub marzy o pokoju w stylu podziwianego superbohatera, wprowadź go do jego wnętrza. Nie oznacza to oczywiście, że cały pokoik chłopca z dnia na dzień przemalujemy na jadowitą zieleń – wystarczą poduszki, tapeta lub naklejki w tym kolorze. Aby uniknąć kosztownych remontów co kilka miesięcy, możemy stworzyć we wnętrzu neutralną bazę, którą będzie uzupełniana zgodnie z bieżącymi zainteresowaniami chłopca.

Pokój dziecięcy z zieloną farbą tablicową
W pokojach małych dzieci powinny dominować praktyczne rozwiązania - farba tablicowa na ścianach pozwoli im rozwijać się kreatywnie. Fot Tikkurilla

Fototapety i wzory

To również dobry sposób na wprowadzenie do wnętrza ciekawego akcentu do pokoju chłopca. Na ścianach mogą zadomowić się postacie z ulubionych bajek lub filmów. Miłośnikowi przygód zaproponuj zwierzęta, fantastyczny krajobraz lub rozgwieżdżone niebo. Dobrze sprawdzą się również geometryczne wzory, takie jak trójkąty, koła lub wesołe, abstrakcyjne zygzaki.

Pokój małego astronauty w fototapetach Pixers
Tapeta z ciekawą grafiką będzie pobudzać wyobraźnię i rozwijać zainteresowania dziecka. Fot. Pixers

Praktycznie i z pomysłem

Pokój chłopca musi być przede wszystkim praktyczny i zdolny do ekstremalnych metamorfoz. Często znajduje się tam stacja kosmiczna, statek piracki, sklep, scena teatralna czy domek na drzewie. Jak zmieścić to wszystko na kilku metrach kwadratowych? Postaw na wygodne i pomysłowe rozwiązania. Meble powinny sprzyjać utrzymaniu porządku – wybierz przegródki, półki, zamykane szafki z szufladami i organizery. Jeśli wszystkie zabawki i sprzęty będą miały swoje dedykowane miejsce, łatwiej zachęcimy dziecko do samodzielnego ich odkładania.

Pokój dla chłopca zainteresowanego komsosem
Warto zapytać dziecko o wystrój jego pokoju i wziąć pod uwagę jego zainteresowania. Fot. Tikkurilla

Dziecięce ubranka wygodniej jest przechowywać na płytkich półkach lub w komodzie. Nie zajmują wiele miejsca, a łatwy dostęp szybko zachęci malucha do samodzielnego wyboru i zakładania części garderoby. Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o miejscu do nauki i zabawy. Przedszkolak powinien mieć już własne biureczko, przy którym będzie układał puzzle lub rysował. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się mały pokój dla chłopca, rozejrzyj się za zestawem mebelków 2 w 1, gdzie łóżeczko możemy przenieść z poziomu podłogi i stworzyć pod nim dodatkowe miejsce. W zależności od wieku dziecka możemy tam zaaranżować miejsce do nauki lub dodatkowy schowek na ubranka czy zabawki. Sprawdź, jak urządzić sypialnię z garderobą.

Mebelki Karet od marki Black Red White w pokoju dla chłopca
Komody z szufladami pomogą utrzymać porządek w dziecięcym pokoju. Fot. Black Red White
Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią, salonem i jadalnią oraz nocną...
ciekawe pomysły

Kształtuj w dziecku pozytywne nawyki. Ciekawie zaaranżowane miejsce do czytania i ekspozycja kolorowych książeczek z pewnością w tym pomogą. Wygodny fotel lub „fort” z miękkimi poduszkami na podłodze skojarzą dziecku czytanie z przyjemnością.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim
Kanapa do czytania przy oknie z pewnością przypadnie do gustu małym odkrywcom. Fot. Cersanit
Alpine Wood
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Alpine Wood White W854-011-1
Płytka uniwersalna, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje
Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w...
Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...