Pomysły na ścianę z telewizorem
Projekt wnętrza ze ścianą tv. Dekoracja czy punkt centralny pomieszczenia?
Zastanówmy się też, czy chcemy wyeksponować przestrzeń kina domowego, czy raczej tak wkomponować ją w całość aranżacji, żeby była jak najmniej widoczna. Telewizor ukryty w zabudowie meblowej to świetne rozwiązanie dla miłośników minimalizmu lub posiadaczy małych przestrzeni. Urządzenia elektroniczne takie jak odtwarzacz czy konsola wraz z plątaniną kabli możemy ukryć za przesuwnymi lub składanymi drzwiami zamontowanymi w szafkę rtv.
Jak estetycznie ukryć kable? Najprostszym sposobem jest ukrycie ich w rynience, kanale z tworzywa sztucznego. Tego typu rozwiązanie warto przewidzieć już na etapie projektowania. Dzięki temu telewizor możemy zamocować na ścianie, wszystkie sprzęty związane z telewizorem oraz gniazda zasilające możemy ukryć w szafce rtv.
Jak zaaranżować ścianę telewizyjną w płytkach?
Przyzwyczailiśmy się do wyłożonych płytkami łazienek, kuchni i przedpokojów, jednak w salonie ciągle podchodzimy do nich z dużą dozą nieufności. Zupełnie niepotrzebnie! Płytki ścienne świetnie odnajdują się w przestrzeniach reprezentacyjnych. Zwróćmy uwagę na wielkoformatowe płytki imitujące naturalne kamienie, zwłaszcza marmur, trawertyn i bazalt. Zaletą kamieni naturalnych jest ich niepowtarzalność – wzory użylenia są unikalne, jednak dzięki nowoczesnej technologii nadruku na płytkach uzyskamy równie naturalny efekt dekoracyjny.
W nowoczesnych wnętrzach często spotkamy też beton architektoniczny jako aranżację ściany telewizyjnej. Odcienie szarości i charakterystyczna struktura bardzo przypadły nam ostatnio do gustu. Beton dostępny jest w formie tynków ściennych, płyt lub — podobnie jak w przypadku kamieni — imitacji z wielkoformatowych płytek gresowych.
To nie jedyne wzory płytek ściennych, które możemy stosować w salonie. Modne są również mozaiki, cegła, płytki strukturalne i z tłoczonymi, geometrycznymi wzorami. Doskonale ożywią przestrzeń w pokoju dziennym, wprowadzając niepowtarzalne efekty dekoracyjne.
Klinkiery i płytki elewacyjne w salonie
To rozwiązanie dla osób lubiących przełamywać schematy – materiały z elewacji możemy łatwo przenieść do wnętrza salonu. Tym lepiej, jeśli możemy dostrzec ten sam kamień czy płytki przez okno. Spójna aranżacja bryły i wnętrza budynku „otworzy” i optycznie powiększy nasz salon. Do wyboru mamy płytki elewacyjne z naturalnego kamienia, gresy oraz płytki klinkierowe. Popularne pod koniec lat 90. piaskowce we wnętrzu przeżywają drugą młodość i świetnie prezentują we współczesnych salonach i często wykorzystywane są jako inspiracje dla poszukujących pomysłu.
Klinkiery imitujące cegłę pasują do aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim i inspirowanych klimatami loftowymi. Łatwo się je układa, a dzięki wysokiej zawartości naturalnych minerałów, poprawiają mikroklimat pomieszczenia.
Tapety, tynki i farby dekoracyjne
Klasyczne, gładkie ściany nie muszą być nudne! Mocny kolor na ścianie telewizyjnej z pewnością podkreśli charakter wnętrza.
Do łask wracają też klasyczne lamperie, kasetony i sztukaterie. Strukturalne dekoracje prezentują się bardzo stylowo w nowoczesnych wnętrzach. Obramowana sztukaterią ścianka z telewizorem będzie wyjątkową dekoracją w prosto urządzonym salonie.
Drewniana ścianka telewizyjna
Drewno to popularny materiał wykorzystywany na ściankach TV. Dla uzyskania nowoczesnego, ciekawego efektu możemy powtórzyć wzór i kolor drewnianej posadzki – modne jodełki świetnie prezentują się też na ścianach! Ściankę telewizyjną możemy wykończyć drewnianymi lamelami. Oprócz rysunku drewna ozdobą jest też ciekawy efekt przestrzenny. Lamele mogą przechodzić na sufit, co dodatkowo podkreśli strefę wypoczynku przed telewizorem. Między listewkami możemy dyskretnie ukryć oświetlenie sufitowe. Zyskamy nowoczesne, ale ciepłe i przytulne wnętrze.