Rodzaje blatów kuchennych
Jakie wady mają laminowane blaty kuchenne?
Blaty laminowane nie są odporne na bardzo wysoką temperaturę – nie należy stawiać na nich gorących garnków bez podkładki termoizolacyjnej. Przygotowując posiłki, stosuj deski do krojenia. Do czyszczenia używaj tylko nieinwazyjnych detergentów – silne środki mogą prowadzić do uszkodzeń powierzchni. Każde wycięcie i połączenie w blacie laminowanym trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wody i wilgoci.
Blaty z kompozytów
Znane i lubiane w budynkach użyteczności publicznych coraz chętniej wchodzą do nowoczesnych kuchni. Blaty kompozytowe są trwałe, nienasiąkliwe oraz dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i kilku wariantach grubości. Nadają się do tworzenia połączeń bezspoinowych, dzięki czemu uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny nawet na długim odcinku blatu i bez problemu stworzymy obłe kształty i zaokrąglenia. Odpryski i uszkodzenia można łatwo spolerować, lub naprawić. Świetnie wyglądają w towarzystwie kompozytowych zlewozmywaków w tym samym kolorze.
Czego w takim razie możemy się obawiać? Koszt blatu z kompozytu będzie oczywiście wyższy niż laminowanego. Stosowanie i obróbka tego materiału wymagają fachowych umiejętności – upewnij się, że prace wykończeniowe zrealizuje doświadczona i profesjonalna ekipa.
Blaty drewniane
Niezaprzeczalną przewagą drewnianego blatu są jego walory estetyczne. Do kuchni polecamy gatunki twarde, takie jak dąb, jesion, buk czy orzech. Odpowiednio zaimpregnowany blat z drewna klejonego będzie trwały i użyteczny przez wiele lat. Ten ekologiczny materiał nie wychodzi z mody, a prawidłowo konserwowany pięknie się zestarzeje i nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Blaty drewniane są łatwe w formowaniu i obróbce. Dobrą alternatywą dla surowych desek jest drewno klejone, uzyskiwane przez połączenie ze sobą kilku cieńszych desek. Oferuje dekoracyjny rysunek naturalnego materiału, jednak blat z drewna klejonego jest trwalszy i bardziej odporny na codzienne użytkowanie w kuchni.
Pamiętajmy, że blat drewniany wymaga stałej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest odporny na wysoką temperaturę i zaplamienia. Łatwo go uszkodzić podczas krojenia – miękkie drewno nie jest odporne na uderzenia i zarysowania.
Blaty kamienne
Blat z kamienia synonim luksusu i dobrego smaku. Estetyka naturalnych materiałów to jeden z niesłabnących trendów w urządzaniu kuchennych wnętrz. Blaty kamienne do kuchni są trwałe i odporne na wysokie temperatury. Bez większego problemu spolerujemy drobne rysy na ich powierzchni. Granity i marmury należą do najczęściej wybieranych kamieni na blaty. Podkreślą aranżacje kuchni nowoczesnych, klasycznych i vintage.
Blaty wykonane z kamienia naturalnego należy prawidłowo impregnować, a do czyszczenia należy używać wyłącznie specjalnych środków do mycia kamienia. Zbyt mocna chemia domowa może zmatowić kamień i nieestetycznie go odbarwić.
Blaty ze spieków kwarcowych
Blaty kuchenne ze spieków kwarcowych wykonane są z mieszanki naturalnego minerału i żywicznych spoiw. Mają wszystkie zalety naturalnego kamienia, łącznie z jego estetycznym wyglądem. Są jednak lżejsze i tańsze niż blaty z granitu czy marmuru. Spieki kwarcowe występują w kilku wariantach. Montaż i obróbka spieków wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego montaż blatów ze spieku w kuchni musi wykonać doświadczony fachowiec. Możemy wybierać spośród wielu wzorów, kamieni i grubości spieków kwarcowych.
Blaty stalowe
Blaty stalowe do kuchni to blaty drewniane lub z płyty, pokryte arkuszem wysoko odpornej stali nierdzewnej. Ich powierzchnia jest trwała i niewrażliwa na zaplamienie. Są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego chętnie są stosowane w lokalach gastronomicznych. Wprowadzają do wnętrza wyjątkowy, industrialny klimat. Projekt i wykonanie blatu ze stali nierdzewnej na wymiar to dość skomplikowany proces. Ze względu na miękki rdzeń, należy odpowiednio zabezpieczyć wszelkie wycięcia, styki i połączenia, zwłaszcza w obrębie zlewozmywaka i kuchenki. Na blacie stalowym zarysowania są bardzo widoczne, dlatego wybierzmy szczotkowaną lub matową powierzchnię - dłużej pozostanie estetyczna.