Jak wybrać stolik kawowy?

Jak wybrać stolik kawowy?

Stolik kawowy to pożyteczny mebel w każdym salonie. Pełni nie tylko funkcję elementu wystroju, ale też służy do wielu codziennych czynności. Jak wybrać optymalny stolik kawowy do naszego salonu? Podpowiadamy o czym warto pamiętać przy wyborze.
6:00 min
0
0

Stoliki kawowe mogą mieć różną postać. Od prostych geometrycznych brył z metalu i szkła, po wyrafinowane meble z litego drewna, które doskonale wkomponowują się w klasyczny wystrój pomieszczenia. Wbrew pozorom decyzja o wyborze tego najlepszego stolika do kawy wcale nie jest taka prosta. Dlatego postaramy się pomóc rozwikłać ten dylemat.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie każdy, krążąc między meblami w sklepie, bądź przeglądając produkty w internetowym katalogu. Otóż przy decyzji zakupowej należy wziąć pod uwagę dwa elementarne aspekty. Pierwszym jest dostępne w salonie miejsce na stolik, a drugim styl, w jakim urządzone jest mieszkanie. W pierwszej kwestii trzeba wziąć pod uwagę swobodne poruszanie się po salonie. Wielu z nas dobrze zna sytuację, kiedy zbyt duży stolik kawowy sprawia, że już zajęcie miejsca na sofie przy stoliku bywa kłopotliwe. Jest ciasno, więc musimy się przeciskać, robiąc drobne kroki. Z kolei zbyt mały stolik bardzo dużo traci na funkcjonalności. Nie możemy na nim postawić kilku rzeczy naraz, łatwo strącić coś przechodząc obok. Większość z nas chciałaby jednak przestronny mebel, na którym możemy postawić tacę z zastawą kawową, a do tego pilot telewizora czy egzemplarz gazety.


W przypadku stylu stolika kawowego, wszystko powinno tworzyć w naszym salonie spójny efekt wystroju. Jeśli wokół meble wykonane są z litego, dębowego drewna, a wypoczynek to duża, skórzana sofa narożna, minimalistyczny stolik z metalu zupełnie zakłóci wystrój pomieszczenia. Jednak w mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskiego minimalizmu, taki mebel będzie pasował idealnie. Dlatego najpierw sprawdźmy, ile miejsca posiadamy w salonie, a następnie rozejrzyjmy się dookoła, żeby dobrze wkomponować nasz nowy stolik do dotychczasowych mebli.

Autor:
Redakcja
Data:
19.05.2020

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny

Mogłoby się wydawać, że stolik kawowy to jedynie niewielki i niezbyt znaczący element wystroju naszego salonu. Jednak zauważmy, że czy w codziennym życiu, czy podczas wizyty gości, pełni on bardzo ważną rolę, a na dodatek znajduje się w centrum wydarzeń. Sąsiadka, która odwiedzi nas na kawę nie będzie sięgała po filiżankę z komody przy ścianie, a raczej na pewno skorzysta ze stolika. Nie lekceważmy więc tego istotnego elementu aranżacyjnego, który powinien dopinać całościowy wystrój, a także nadawać wnętrzu charakter. Pamiętajmy też o praktycznych funkcjach stolika kawowego. Wiele modeli posiada schowki na prasę czy inne nieduże przedmioty. Wielu z nas nie lubi, kiedy każdego dnia wiele niepotrzebnych rzeczy rozrzuconych jest w nieładzie po sofie i stoliku. Tymczasem praktyczny mebel ze schowkiem umożliwi szybkie sprzątnięcie i wprowadzenie upragnionego porządku.

główne_20200518175606_50e9d5424d56b108f5d08460962933771c39d8ed574c704c7d2673d4974ccc5a_1280.jpg.jpg

Stolik kawowy - z jakiego materiału?

Jak już wspominaliśmy, przy wyborze najlepszego stolika kawowego wiele zależy od wystroju naszego salonu. Jeśli we wnętrzu dominuje drewno, szklany stolik będzie gryzł się stylistycznie z pozostałymi meblami czy boazerią. Jeśli nie chcemy wypełniać przestrzeni kolejnym drewnianym przedmiotem, lepiej już poszukać stolika z ciemnego metalu, który będzie dopełniał surowego charakteru naszego salonu. Często można spotkać też metalowe stoliki z drewnianymi wykończeniami, co byłoby dobrym kompromisem między naszym wystrojem, a chęcią delikatnej zmiany. Wspomniane szklane stolik kawowe sprawdzą się za to w minimalistycznym wystroju, gdzie stolik nie powinien zbytnio rzucać się w oczy. Warto jednak dwa razy zastanowić się nad tą decyzją, jeśli w domu są dzieci albo np. duży, ruchliwy pies. Jeśli jednak zdecydujemy się na szklany stolik, dobrze wybrać hartowane szkło, które nie tylko łatwo wyczyścić, ale z drugiej strony trudniej zarysować.

Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy?

O rozmiarze wspominaliśmy już na początku naszego poradnika. Warto jednak uzupełnić te porady o właściwy rozmiar stolika kawowego. Zbyt małe stoliki są niepraktyczne, jednak za duży mebel będzie równie uciążliwy. W optymalnych warunkach, możemy swobodnie chodzić wokół stolika, bez konieczności przesuwania się bokiem czy innych gimnastycznych ćwiczeń przy stoliku. Sprawdźmy, czy decydując się na stolik w konkretnym rozmiarze, przy wizycie gości, każdy z nich będzie mógł swobodnie odstawić na stolik filiżankę kawy i talerzyk na coś słodkiego.

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru?

Obecnie największą popularnością cieszą się proste, geometryczne kształty, czyli przeważnie prostokąty i kwadraty. Żeby nie ryzykować uderzenia w ostry kant, może lepszym rozwiązaniem będzie stolik owalny lub okrągły. Te ostatnie jednak polecamy głównie do małych salonów, gdzie brakuje miejsca na obszerny stolik. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też stoliki składające się z dwóch lub trzech elementów, z których będziemy mogli stworzyć ciekawą aranżację.