Którą umywalkę do łazienki wybrać? Za i przeciw

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Którą umywalkę do łazienki wybrać? Za i przeciw

Umywalka to element wyposażenia łazienki, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience. We współczesnych pomieszczeniach nie służy wyłącznie do mycia rąk. Stanowi niemalże centralny punkt strefy, w której wykonujemy różne zabiegi pielęgnacyjne, nakładamy makijaż czy układamy włosy. Korzystamy z niej przynajmniej kilka razy dziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie tylko zdobiła pomieszczenie, ale też była naprawdę funkcjonalna i wygodna. W tym celu należy zadbać o idealne dopasowanie umywalki do potrzeb użytkowników. Jakie umywalki mamy obecnie do wyboru? Jakie są zalety i wady każdego rozwiązania?
2:00 min
0
0

Umywalka wolnostojąca


Umywalki wolnostojące najczęściej spotykane są we wnętrzach o klasycznym wystroju. Zazwyczaj mają postać szerokich mis umieszczonych na wąskim postumencie; nie brakuje jednak bardziej nowoczesnych, oryginalnych modeli. Produkty tego typu elegancko się prezentują, podkreślając charakter pomieszczenia. Zajmują też stosunkowo niewiele miejsca. Minusem jest jednak brak możliwości montażu szafki pod misą umywalki. Z tego powodu jest to dobry wybór do raczej przestronnych łazienek.

Autor:
Redakcja
Data:
23.01.2023
ktora-umywalke-do-lazienki-wybrac-1.jpg
Fot. Komfort.pl

Umywalka nablatowa

Nawet najbardziej minimalistyczna umywalka nablatowa zwraca uwagę eleganckim, nowoczesnym wyglądem. W tego typu urządzeniach miska ustawiona jest na powierzchni blatu, zazwyczaj będącego górną częścią praktycznej szafki. Rozwiązanie to pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń pod umywalką niż w przypadku modeli wpuszczanych w blat. Z tego powodu dobrze sprawdza się w niewielkich łazienkach. Z kolei wysokie ranty misy ograniczają rozpryskiwanie wody, ułatwiając zachowanie czystości. 


Wśród umywalek nablatowych nie brakuje oryginalnych, designerskich propozycji. Wyeksponowana misa oraz brak konieczności dopasowywania jej do otworu w blacie stwarzają duże pole do popisu dla projektantów. W efekcie możemy wybierać spośród modeli fantazyjnych kształtach, jak również wykonanych z nietypowych materiałów takich jak szkło czy naturalny kamień. Równie bogata jest kolorystyka - oprócz klasycznej bieli do wyboru mamy mniej standardowe wybarwienia: zielony, niebieski, pomarańczowy czy czarny.


Umywalki nablatowe świetnie wyglądają i są bardzo praktyczne. Jednocześnie ich koszt jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku modeli wpuszczanych w blat.

ktora-umywalke-do-lazienki-wybrac-4.jpg
Fot. Komfort.pl

Umywalka wpuszczana w blat

To jeden z najpopularniejszych typów umywalek. Ich instalacja polega na umieszczeniu misy w specjalnym wycięciu w blacie. W standardowej wersji szerokie krawędzie umywalki zaciskają się na jego powierzchni, tworząc szczelną i stabilną konstrukcję. Dostępne są również modele, które wpuszcza się w blat i mocuje w taki sposób, że ich krawędź znajduje się poniżej jego poziomu. Takie umywalki są bardzo eleganckie, ale przy tym droższe niż klasyczne modele.


Zaletą umywalek wpuszczanych w blat jest przede wszystkim fakt, że  zajmują niewiele miejsca – z tego powodu są chętnie wybierane do małych łazienek. Przy takiej umywalce mamy więcej blatu na szafce, a więc więcej miejsca odkładczego. Wszystkie elementy konstrukcyjne ukryte są pod blatem. W efekcie dysponujemy nieco mniejszą przestrzenią do przechowywania pod umywalką. Takie rozwiązanie sprawia jednak, że całość prezentuje się bardzo estetycznie.


Umywalki tego typu można połączyć w zasadzie z dowolnym rodzajem blatu. Niska krawędź rantu sprawia jednak, że jej otoczenie jest narażone na częsty kontakt z wodą. Z tego powodu najlepszym wyborem będą blaty wykonane z materiałów odpornych na jej działanie, np. naturalnego kamienia lub konglomeratu

ktora-umywalke-do-lazienki-wybrac-3.jpg
Fot. Komfort.pl

Umywalka ścienna

Umywalki montowane bezpośrednio do ściany są bardzo atrakcyjne wizualnie. Ponadto zajmują bardzo mało miejsca. To doskonałe rozwiązanie nie tylko do wnętrz o niewielkim metrażu. Dzięki prostej bryle świetnie sprawdzi się w łazienkach, w których króluje minimalistyczny design. Wolną przestrzeń pod umywalką można zabudować, zyskując miejsce do przechowywania rzeczy. 


Większość sprzętów tego typu ma jeden minus — znajdujące się na ich spodzie wpusty hydrauliczne nie są w żaden sposób ukryte. Można je jednak zamaskować przy pomocy specjalnej obudowy lub postumentu podobnego jak w umywalkach wolnostojących.


Wybór odpowiedniej umywalki powinien zależeć nie tylko od tego, jaką przestrzenią dysponujemy oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Należy też wziąć pod uwagę specjalne potrzeby i upodobania domowników. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wybrane elementy wyposażenia zapewnią wszystkim niezbędny na co dzień komfort.