Meble ogrodowe? Jakie wybrać w 2020 roku

Meble ogrodowe? Jakie wybrać w 2020 roku

Meble ogrodowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do potrzeb i specyfiki konkretnego ogrodu, tarasu lub balkonu. Nie na każdym tarasie sprawdzą się meble ratanowe, nie wszędzie trzeba kupować także rozbudowany komplet ogrodowy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
6:00 min
0
0

  1. Meble ogrodowe - z jakiego materiału?
  2. Meble ogrodowe z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych
  3. Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa
  4. Meble ogrodowe - trendy na rok 2020
  5. Zestawy mebli ogrodowych
Autor:
Redakcja
Data:
23.01.2020
meble-ogrodowe.jpg

Meble ogrodowe - z jakiego materiału?

Kluczowym elementem przy wyborze mebli ogrodowych jest kwestia wyboru materiału, z jakiego mają być one wykonane. Nie da się wskazać jednego, najlepszego dla wszystkich ogrodów typu mebli, ponieważ mają one różne wady i zalety, które dopasować trzeba do konkretnych potrzeb. Najbardziej trwałe są oczywiście meble metalowe, aczkolwiek dla starszych osób oczywistym minusem będzie ich waga. Trzeba także pamiętać o możliwości pojawienia się nieestetycznej rdzy na takich meblach, mimo iż producenci najczęściej zabezpieczają je specjalnymi preparatami antykorozyjnymi. Bardzo popularne są meble z tworzyw sztucznych, w tym te z plastiku. Ich plusem jest niska cena, lekkość, choć z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na ich stosunkowo krótką żywotność. Bardzo dekoracyjne są natomiast meble z wikliny lub rattanu, tyle tylko że wystawione na długie działanie wilgoci - szybko się niszczą.


Niewątpliwie najpopularniejsze są natomiast meble ogrodowe z drewna. Tradycyjne, klastyczne piękno drewna bardzo wiele osób nadal przekonuje do tego, aby to właśnie ten typ mebli wybrać. Są one także stabilne, choć lżejsze od tych metalowych. Łatwo się je nie tylko czyści, ale i zabezpiecza przed deszczem. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet meble wykonane z tak trwałego materiału jak drewno tekowe, akacjowe czy eukaliptusowe niszczeją bez odpowiedniej impregnacji. Ponadto, nawet odpowiednio zabezpieczone meble, kiedy to tylko możliwe, należy chronić przed działaniem deszczu.


Przy wyborze mebli znaczenie powinien mieć także styl ogrodu, tarasu, balkonu. Do rozległego ogrodu wokół domu świetnie pasują cięższe meble, natomiast lekkie stoliki  dobrze prezentują się w nowoczesnych, a także małych ogrodach, na minimalistycznie urządzonych tarasach i balkonach. Całą ofertę mebli ogrodowych można sprawdzić tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/meble-ogrodowe.html

Meble ogrodowe z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych

Meble z rattanu czy wikliny świetnie sprawdzają się na tarasach pełnych kwiatów, różnokolorowych ogrodach, często nawiązujących swoją aranżacją do klimatu śródziemnomorskiego. Meble rattanowe są bardzo eleganckie meble, nadają przestrzeni wyjątkowego klimatu. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzają się one na  najlepiej na zadaszonych tarasach i w zimowych ogrodach. Jeśli natomiast korzysta się z nich na świeżym powietrzu, za każdym razem należałoby je chować  pod dach. Zarówno rattan, jak i wiklina oraz inne włókna roślinne nie są odporne na działanie wilgoci, jak również zbyt duże nasłonecznienie. Pewną alternatywą jest technorattan, a więc imitacja roślinnych włókien wykonana z tworzywa sztucznego, które jednak zaplata się ręcznie na metalowym stelażu. Oczywiście takie meble są zdecydowanie bardziej odporne na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Jednocześnie niestety są również stosunkowo drogie, przede wszystkim ze względu na ręczną metodę ich produkcji. Warto zaznaczyć, że technorattan, mimo że jest stworzywem syntetycznym, jest jednocześnie ekologiczny i przyjazny środowisko. Bez problemu poddaje się procesowi recyklingu.

Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa

Ogromnie popularną grupą mebli ogrodowych są te wykonane z tworzyw sztucznych, ale jednocześnie imitujące meble rattanowe i technorattanowe. Do wyboru są zarówno meble wykonane w całości z imitacji plecionki, jak również te, które stanowią połączenie z metalem lub drewnem. Wszystkie tego typu meble są oczywiście tańsze od rattanowych i technorattanowych, a ponadto wyjątkowo odporne na zmienne warunki pogodowe.


Oczywiście należy pamiętać także o meblach plastikowych, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie mają już one zbyt wiele wspólnego z tymi tanimi kompletami, które można spotkać w supermarketach. Na świecie istnieją bowiem bardzo sprawdzone, profesjonalne marki, które gwarantują bardzo dobrze prezentujące się produkty, lekkie, łatwe w przenoszeniu, a jednocześnie odporne na promieniowanie UV, wodę i wysoką temperaturę.

Meble ogrodowe - trendy na rok 2020

W trendach na 2020 rok zdecydowanie mocno na plan pierwszy wybijają się meble rattanowe i technorattanowe, co widać już wyraźnie w ofercie sklepów: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html. Zwrot w stronę natury, zwrócenie uwagi na ekologię, dbałość o środowisko - wszystko to sprawia, że meble tego typu zyskują na popularności. Nie oznacza to jednak, że jakimś szczególnie mniejszym zainteresowaniem cieszą się na przykład meble drewniane. Spada nieco natomiast rozwiązaniami z tworzyw sztucznych, szczególnie tych niepoddających się recyklingowi. Osobną kategorię stanowią natomiast meble metalowe czy te pokryte szkłem, które również mają swoich zwolenników.

Zestawy mebli ogrodowych

Zestawy ogrodowe są nadal bardzo popularne. Gwarantują one bowiem, że całość mebli tworzy spójną koncepcję. Pamiętać jednak należy, że podczas wyboru tego typu kompletów należy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością i dopasowaniem do potrzeb i możliwości przestrzennych np. tarasu.