Okiennice wewnętrzne - pomysł na dekorację okna

Okiennice wewnętrzne - pomysł na dekorację okna

Shuttersy to ciekawy produkt do wyposażenia, który zyskuje na popularności w polskich domach. Okiennice wewnętrzne są już znane i stosowane w modnym stylu hamptons, czy wnętrzach urządzanych w stylistyce prowansalskiej. Dlaczego warto przyjrzeć się bliżej takiemu rozwiązaniu? Sprawdźmy, jakie możliwości oferują okiennice wewnętrzne.
3:00 min
0
0

Architekci znają i cenią sobie możliwości aranżacyjne, jakie niosą ze sobą coraz bardziej popularne shuttersy, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych zasłon, rolet i żaluzji. To zupełnie inny rodzaj dekoracji, który z pewnością wprowadzi powiew świeżości do wnętrz salonów, sypialni a nawet łazienek. Okiennice składają się z poziomych, regulowanych lameli w ramie, drewnianych lub wykonanych z tworzywa sztucznego, którą montujemy na oknie od wewnętrznej strony pomieszczenia. Dzięki nim uzyskamy efekt całkowitego zaciemnienia wnętrza.

Autor:
Redakcja
Aranżacja salonu kąpielowego z zielenią w oknie
Shuttersy wewnętrzne świetnie sprawdzają się w aranżacjach łazienek z dużymi oknami. Fot. Marcin Dekor

Jakie zalety mają shuttersy?

Oprócz regulacji dostępu światła wpadającego do pomieszczenia, okiennice są wyjątkowo dekoracyjną oprawą okna w stylowych wnętrzach. Co ciekawe, niektóre modele shuttersów pełnią również funkcję termoizolacyjną i dobrze chronią wnętrza przed hałasem z zewnątrz.

Biały salon z shuttersami
Białe shuttersy świetnie podkreślą wypoczynkowy klimat przestrzeni. Fot. Hutomo Abrianto/Unsplash

Do jakich wnętrz pasują shuttersy?

Okiennice wewnętrzne nadają się zarówno do domów prywatnych, jak i przestrzeni publicznych: biur, restauracji lub pokojów hotelowych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy osłony przed światłem, wyciszenia pomieszczenia, lub po prostu dodania stylowej dekoracji. Wykorzystajmy shuttersy w salonie, kuchni czy sypialni, a nawet - w łazience. Ażurowymi okiennicami możemy zabudować szafę i całą garderobę, niestandardowe wnęki w spiżarni lub piwnicy. Okiennice wewnętrzne shutters pasują do przestrzeni w letnim, relaksującym klimacie hamptons, retro, vintage lub skandynawskim.

Aranzacja loftu z białymi okiennicami
Shuttersy pasują też do aranżacji w stylu loft i industrialnym. Fot. Bryan Plata/Unsplash

Z jakich materiałów wykonane są okiennice?

Najpopularniejszym materiałem jest oczywiście drewno. Możemy zastosować listewki malowane lub pokryte bejcą, aby uwydatnić kolor i rysunek naturalnego materiału. Drewniane okiennice prezentują się bardzo ekskluzywnie. Stosuje się lekkie i miękkie, podatne na obróbkę rodzaje drewna, np. drewno lipowe. Ważne jest, aby jego powierzchnia dobrze i trwale wchłania lakiery powierzchniowe i bejce, dając efekt równomiernego pokrycia.


Klasyczny salon z białymi okiennicami
Shuttersy świetnie odnajdą się w klasycznym salonie z drewnianą posadzką. Fot. Rumman Amin/Unsplash

Najbardziej uniwersalne są białe okiennice, jednak paleta kolorów oferowana przez producentów jest znacznie szersza. Shuttersy z litego drewna zastosujmy w pomieszczeniach suchych, takich jak salon czy sypialnia. Do kuchni i łazienek możemy zastosować modele shuttersów wykonane z PCV, czyli wysoko odpornego tworzywa sztucznego. Nie będą puchnąć ani paczyć się pod niekorzystynym wpływem ciepła i wilgoci. Możemy je też wyczyścić przy pomocy łagodnych, domowych środków czystości. Shuttersy drewniane są jednak bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. przypadkowe uderzenia i zadrapania, niż modele z tworzywa sztucznego.

Sypialnia z białymi okiennicami
Okiennice wewnętrze w sypialni z powodzeniem zastąpią standardowe rolety, czy zasłony. Dzięki nim swobodnie możemy regulować dostęp światła. Fot. Spacejoy/Unsplash

Podobne artykuły

Wnętrza w stylu hampton
Lekki jak morska bryza, pełen elegancji, zrównoważonej swobodnym charakterem letniego wypoczynku w nadmorskim kurorcie. Styl...
czytaj więcej
Salon w stylu klasycznym
Styl klasyczny we wnętrzach tworzy przestrzenie wysmakowane, o niewymuszonej elegancji. Pomieszczenia wydają się lekkie i...
czytaj więcej