Cokół przypodłogowy z płytek
Czy cokoły są modne?
Jak najbardziej! Często spotykamy się z opinią, że cokoły nie pasują do nowoczesnych wnętrz, nic bardziej mylnego. Cokoły, które mamy dostępne w jednej kolekcji z płytkami podłogowymi pozwolą nam na estetyczne wykończenie połączenia ściany z podłogą. Jeden odcień płytki i cokołu przypodłogowego to sprawdzony pomysł, który możemy zastosować w każdym wnętrzu.
Wysokość cokołu z płytek
Płytki cokołowe, które możemy znaleźć w ofercie producentów, zazwyczaj mają zazwyczaj około 6-8 cm. Jest to optymalna wysokość, która dobrze prezentuje się pomieszczeniach o standardowej wysokości. W wysokich wnętrzach, urządzanych w starych kamienicach, czy loftach, możemy zastosować nieco wyższe cokoły przypodłogowe.
Cokoły z płytek na schodach
Decydując się na wykonanie schodów z płytek, najczęściej decydujemy się na wykonanie cokołu z tego samego materiału. Cokół schodowy wykonany z klinkieru, czy gresu sprawia, że tak zaaranżowane schody są praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki specjalnym kształtom cokołu schodowego montaż tego typu płytki jest bardzo prosty, nie wymaga od wykonawcy pracochłonnego przycinania płytek. W połączeniu z pozostałymi, wybranymi elementami kolekcji: stopnicami, podstopnicami i płytkami bazowymi możemy stworzyć spójne aranżacje dowolnych stref, zarówno do schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Cokoły schodowe dostępne są w dwóch wersjach: prawej i lewej. W przypadku niestandardowych rozwiązań np. schodach na tarasie, gdzie cokół znajduje się tylko z jednej strony, upewnijmy się, że zamawiamy właściwą wersję cokolika.
Jak położyć cokół z płytek?
Płytki cokołowe kleimy podobnie jak płytki podłogowe. Po ułożeniu podłogi z płytek nakładamy zaprawę klejową na powierzchnię ściany i płytki, dociskając do ściany. W przypadku cokołów, które są równe szerokości płytki, podczas układania, warto trzymać się podziału fug zgodnym z fugami na podłodze. Po wyschnięciu cokolików przypodłogowych nanosimy fugi. Spoiny, ewentualne nierówności między ścianą i cokołem należy wypełnić elastyczną masą uszczelniającą, np. akrylem, który po wyschnięciu możemy pomalować na kolor ściany. Sprawdź, jak wybrać fugę do płytek do płytek.
Innym sposobem, coraz rzadziej stosowanym, jest docięcie płytek na wysokość cokołu i zlicowanie ich ze ścianą. Takie rozwiązanie wymaga jednak precyzyjnego docięcia oraz estetycznego wykończenia górnej krawędzi płytki, która po przecięciu nie jest szkliwiona.