
Jaką fugę wybrać do płytek?
Kontrast czy harmonia?
Wybór odpowiedniej fugi zależy od stylu projektowanego wnętrza i tego, jakiego efektu wizualnego oczekujemy. Jeśli stawiamy na łagodne kolory, harmonijne przejścia i minimalistyczne detale, np. w stylu skandynawskim i klasycznym – fugi w pomieszczeniu powinny być zbliżone do koloru płytek. Z kolei nowoczesne wnętrza, styl industrialny i eklektyczny lubią zdecydowane kontrasty.
Kontrastowa fuga podkreśli kształt i układ płytek ceramicznych oraz uwydatni ich strukturę. Biała fuga przy czarnych płytkach podkreśli podziały i proporcje płytek, dzięki czemu stworzymy niebanalne wnętrze. Takie zabiegi stylistyczne wymagają jednak dużego wyczucia estetyki, powinny być przemyślane i spójne z resztą pomieszczenia. Im bardziej kolor spoiny będzie odbiegał od koloru płytki, tym bardziej będą przyciągały uwagę. Kolorem fugi możemy np. wydzielić strefy w niewielkim pomieszczeniu takim jak łazienka.

Natomiast jeśli chcemy osiągnąć efekt możliwie najbardziej jednolitej powierzchni, zastosuj fugę zbliżoną do koloru płytek. To rozwiązanie polecamy do płytek wielkoformatowych, dzięki którym wykończymy powierzchnie w bardzo elegancki sposób. Z dopasowaną fugą dobrze wyglądają również mozaiki, gdzie neutralna spoina wydobywa urodę małych elementów.

Jakie są najpopularniejsze kolory fug?
Dwa najpopularniejsze odcienie zapraw spoinowania to szarości i beże. Są uniwersalne i pasują do większości kolorów płytek, stając się prawie niewidoczne. Jeśli stosujemy płytki kamienne, lepiej zastosować do nich fugi w kolorze zbliżonym do ich odcienia. Ze względu na bogaty rysunek kamienia, nie potrzebujemy dodatkowych ozdobników. Fuga harmonizująca z rysunkiem kamienia podkreśli jego naturalne piękno.
Fuga, oprócz poprawy estetyki posadzki, musi być również praktyczna. W pomieszczeniach narażonych na ciągłe zachlapania, takich jak przedpokój, garaż czy kotłownia, okładzina podłogowa musi być trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. W intensywnie użytkowanych wnętrzach fuga powinna być w ciemniejszym, np. szarym kolorze, aby powierzchnia na dłużej pozostała estetyczna.
Jak wybrać szerokość fugi do płytek?
Szerokość fugi powinniśmy dopasować do rozmiaru i rodzaju wybranej płytki. Najpopularniejszy rozmiar mają fugi 2 – 6 mm. To bezpieczny rozmiar, który nie zaburza odbioru barwy i struktury płytek. Mozaika zdecydowanie najlepiej wygląda z wąskimi płytkami i mozaiką, szersze fugi z kolei dobrze uzupełniają płytki wielkoformatowe i okładziny kamienne.
Oprócz właściwości estetycznych, szerokość spoiny powinna odpowiadać warunkom panującym wokół wykończonej płytkami powierzchni. Im większe wahania temperatur w pomieszczeniu, tym szersze fugi powinniśmy zastosować. Dlatego mrozoodporne płytki na tarasie lub balkonie układa się z szerokimi spoinami.
Czym wyróżnia się dobrze dobrana fuga?
Oprócz koloru, przy wyborze spoiny do płytek powinniśmy zwrócić uwagę na inne właściwości, które sprawią, że będzie odpowiednia do wybranego przez nas przeznaczenia. Najpopularniejszym rodzajem spoin są fugi cementowe. Jednak nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą lub silnymi środkami chemicznymi, nie sprawdzą się więc w łazienkach czy korytarzach, gdyż mogą wypłukiwać się pod wpływem wilgoci.
Jednymi z najbardziej odpornych na uszkodzenia, chemię i wilgoć są spoiny cementowe z dodatkiem uszlachetniaczy z tworzyw sztucznych. Możemy je stosować z płytkami w kabinie prysznicowej lub na ogrzewaniu podłogowym. Popularne są również spoiny epoksydowe, które doskonale radzą sobie w pomieszczeniach mokrych i często eksploatowanych. Fugi epoksydowe bez obaw możemy stosować w strefie prysznica. Rodzaj spoiny musimy dopasować do rodzaju zastosowanego kleju do płytek. W przypadku stosowania trwałych klejów elastycznych, fuga również musi posiadać podobne właściwości.
Podobne artykuły

