Jaką fugę wybrać do płytek?

Jaką fugę wybrać do płytek?

Płytki ceramiczne i kamienne to ciągle jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia powierzchni ścian i podłóg. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ bogata gama wzorów i kolorów płytek oferuje niezliczone możliwości projektowe, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, płytki świetnie sprawdzą się nie tylko w kuchni i łazience, ale również w nowoczesnym salonie.
4:00 min
0
1

Jej barwa powinna być dopasowana do koloru płytki, rozmiaru oraz do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie zastosowana. W zależności od pożądanego efektu wizualnego, fuga może być zarówno harmonizująca, jak i kontrastowa w stosunku do odcienia płytek. Zaprawy spoinowe dzielimy nie tylko ze względu na kolor, ale również na ich właściwości techniczne. Ważną kwestią jest również miejsce, w którym chcemy położyć fugę. Czy będzie to narażona na ciągłe zachlapania łazienka, czy taras z mrozoodpornymi płytkami? Inne właściwości powinna mieć fuga w podatnym na zachlapania garażu, inne zastosowana w sypialni czy salonie na ogrzewaniu podłogowym. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu, jaki kolor, szerokość fugi wybrać.

Kontrast czy harmonia?

Wybór odpowiedniej fugi zależy od stylu projektowanego wnętrza i tego, jakiego efektu wizualnego oczekujemy. Jeśli stawiamy na łagodne kolory, harmonijne przejścia i minimalistyczne detale, np. w stylu skandynawskim i klasycznym  – fugi w pomieszczeniu powinny być zbliżone do koloru płytek. Z kolei nowoczesne wnętrza, styl industrialny i  eklektyczny lubią zdecydowane kontrasty.

Kontrastowa fuga podkreśli kształt i układ płytek ceramicznych oraz uwydatni ich strukturę. Biała fuga przy czarnych płytkach podkreśli podziały i proporcje płytek, dzięki czemu stworzymy niebanalne wnętrze. Takie zabiegi stylistyczne wymagają jednak dużego wyczucia estetyki, powinny być przemyślane i spójne z resztą pomieszczenia. Im bardziej kolor spoiny będzie odbiegał od koloru płytki, tym bardziej będą przyciągały uwagę. Kolorem fugi możemy np. wydzielić strefy w niewielkim pomieszczeniu takim jak łazienka.

Szachownica w szarości i bieli - Cerrad Cambia
Przy łączeniu dwóch kolorów płytek, odcień fugi lepiej dopasować do ciemniejszego odcienia. Fot. Cerrad
Cerrad Cambia White Lappato 42363
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cambia
Marka Cerrad
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Cerrad Cambia Gris Lappato 42400
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

Natomiast jeśli chcemy osiągnąć efekt możliwie najbardziej jednolitej powierzchni, zastosuj fugę zbliżoną do koloru płytek. To rozwiązanie polecamy do płytek wielkoformatowych, dzięki którym wykończymy powierzchnie w bardzo elegancki sposób. Z dopasowaną fugą dobrze wyglądają również mozaiki, gdzie neutralna spoina wydobywa urodę małych elementów.

Mozaika - ciekawa dekoracja łazienki
Mozaika to elegancki i ponadczasowy element dekoracyjny, subtelnie dopełniający aranżacji łazienki. Łącząc różne wzory i kolory, powinniśmy dochowywać...
czytaj więcej

Jakie są najpopularniejsze kolory fug?

Dwa najpopularniejsze odcienie zapraw spoinowania to szarości i beże. Są uniwersalne i pasują do większości kolorów płytek, stając się prawie niewidoczne. Jeśli stosujemy płytki kamienne, lepiej zastosować do nich fugi w kolorze zbliżonym do ich odcienia. Ze względu na bogaty rysunek kamienia, nie potrzebujemy dodatkowych ozdobników. Fuga harmonizująca z rysunkiem kamienia podkreśli jego naturalne piękno.

Płytki drewnopodobne Paradyż Balance
Do płytek drewnopodobnych dobierzmy fugę zbliżoną do odcienia płytek. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Balance Grys Dekor Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka dekoracyjna, 16x98,5 cm
sprawdź
Balance
Marka Paradyż
sprawdź

Fuga, oprócz poprawy estetyki posadzki, musi być również praktyczna. W pomieszczeniach narażonych na ciągłe zachlapania, takich jak przedpokój, garaż czy kotłownia, okładzina podłogowa musi być trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. W intensywnie użytkowanych wnętrzach fuga powinna być w ciemniejszym, np. szarym kolorze, aby powierzchnia na dłużej pozostała estetyczna.

Nowoczesna mozaika prasowana Paradyż
Układając mozaikę, zwróćmy uwagę na równomierny rozkład fug między poszczególnymi elementami. Drobne płytki lubią symetrię i precyzję wykonania. Fot. Ceramika Paradyż
Uniwersalne Mozaiki Prasowane
Kolekcja Paradyż
sprawdź

Jak wybrać szerokość fugi do płytek?

Szerokość fugi powinniśmy dopasować do rozmiaru i rodzaju wybranej płytki. Najpopularniejszy rozmiar mają fugi 2 – 6 mm. To bezpieczny rozmiar, który nie zaburza odbioru barwy i struktury płytek. Mozaika zdecydowanie najlepiej wygląda z wąskimi płytkami i mozaiką, szersze fugi z kolei dobrze uzupełniają płytki wielkoformatowe i okładziny kamienne.

Oprócz właściwości estetycznych, szerokość spoiny powinna odpowiadać warunkom panującym wokół wykończonej płytkami powierzchni. Im większe wahania temperatur w pomieszczeniu, tym szersze fugi powinniśmy zastosować. Dlatego mrozoodporne płytki na tarasie lub balkonie układa się z szerokimi spoinami.

Czym wyróżnia się dobrze dobrana fuga?

Oprócz koloru, przy wyborze spoiny do płytek powinniśmy zwrócić uwagę na inne właściwości, które sprawią, że będzie odpowiednia do wybranego przez nas przeznaczenia. Najpopularniejszym rodzajem spoin są fugi cementowe. Jednak nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą lub silnymi środkami chemicznymi, nie sprawdzą się więc w łazienkach czy korytarzach, gdyż mogą wypłukiwać się pod wpływem wilgoci. 

Jednymi z najbardziej odpornych na uszkodzenia, chemię i wilgoć są spoiny cementowe z dodatkiem uszlachetniaczy z tworzyw sztucznych. Możemy je stosować z płytkami w kabinie prysznicowej lub na ogrzewaniu podłogowym. Popularne są również spoiny epoksydowe, które doskonale radzą sobie w pomieszczeniach mokrych i często eksploatowanych. Fugi epoksydowe bez obaw możemy stosować w strefie prysznica. Rodzaj spoiny musimy dopasować do rodzaju zastosowanego kleju do płytek. W przypadku stosowania trwałych klejów elastycznych, fuga również musi posiadać podobne właściwości. 

Podłoga z płytką klinkierową Cerrad Cottage
Jaśniejsza fuga w zestawieniu z ciemną płytką podkreśla kierunek układu i optycznie powiększa wnętrze. Fot. Cerrad
Cottage
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Cottage Pepper 12440
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Płytki imitujące drewno
Płytki podłogowe drewnopodobne są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na...
czytaj więcej
Płytki wielkoformatowe
Przechadzając się po sklepowych ekspozycjach, przeglądając zdjęcia aranżacji łazienek, salonów coraz częściej spotykamy duże...
czytaj więcej