Jaką fugę wybrać do płytek?

Jaką fugę wybrać do płytek?

Płytki ceramiczne i kamienne to najpopularniejsze sposoby wykończenia powierzchni ścian i podłóg. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ bogata gama wzorów i kolorów płytek oferuje niezliczone możliwości projektowe, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, płytki świetnie sprawdzą się nie tylko w kuchni i łazience, ale również w nowoczesnym salonie. Podpowiadamy, jakie są rodzaje fug oraz wybrać odpowiednią i dopasować kolor fugi do płytki.
4:00 min
0
1

Jak wybrać fugę do płytek?


Fugowanie jest ostatnim etapem wykończenia posadzek i ścian płytkami lub mozaiką. Każdy rodzaj płytek potrzebuje spoinowania. System układania bezfugowego jest terminem marketingowym, pod którym kryją się fugi o minimalnej szerokości ok. 1 mm. Spoiny między płytkami są niezbędne - przenoszą naprężenia i obciążenia, co zapobiega powstawaniu pęknięć i uszkodzeń powierzchni. Chroni przed wnikaniem wody i brudu pod płytki i poprawia ich przyczepność do podłoża.  Co więcej, spoiny maskują nierówności i chronią krawędzie ceramiki. Dają też efekt dekoracyjny, dlatego kolor fugi do płytek w aranżacji jest równie istotny.

Autor:
Redakcja
Data:
29.05.2019
Aktualizacja:
20.09.2024
Detal płytki uniwersalnej Opoczno Passion Oak Natural
Aby gresy drewnopodobne wyglądały realistycznie, szerokość fugi do płytek drewnopodobnych powinna być jak najmniejsza, a kolor fugi powinien być najbardziej zbliżony do koloru płytek. Fot. Cerrad
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Passion Oak Natural W542-011-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź

Fuga cementowa czy epoksydowa? Rodzaje fug do płytek

Wybór fugi przede wszystkim  musimy zacząć od dopasowania rodzaju spoiny do rodzaju płytek oraz powierzchni, którą chcemy wykończyć. Na rynku dostępne są fugi cementowe zwykłe i cementowe uszlachetnione, fugi epoksydowe, cementowo-epoksydowe, uszczelniacze polimerowe, silikonowe i akrylowe.


  • Fugi cementowe - są najpopularniejszym rodzajem spoin określanych symbolem GC1. Najprostsza mieszanka tego typu składa się z cementu, kruszywa i wodu. Są wysoko nasiąkliwe i nie mają właściwości mrozoodpornych, dlatego nie nadają się do zastosowań zewnętrznych. Łatwo je uszkodzić środkami chemicznymi i wypłukać wodą pod ciśnieniem, dlatego ze względu na słabe parametry techniczne, zwykłe fugi cementowe potrzebują dodatków uszlachetniających, mieszanych z wodą zarobową. Dodatki w fugach cementowych uszlachetnionych poprawiają przyczepność, elastyczność i nadają fugom właściwości wodoodporne. Molekuły srebra sprawiają, że fugi są odporne na rozwój bakterii i grzybów. Drobnoziarniste kruszywo kwarcowe, mączki wapienne i dolomitowe często dodaje się do spoin wąskich od 1-8 mm. Grube kruszywo dobrze sprawdza się w szerszych fugach, nawet do 25 mm.


  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 2 kg, czarny (90)

    25,10 PLN

    Dostępność: 50 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 2 kg, brąz bali (59)

    25,10 PLN

    Dostępność: 41 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 2 kg, anemon (35)

    25,10 PLN

    Dostępność: 8 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 2 kg, jasny beż (29)

    25,10 PLN

    Dostępność: 18 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 2 kg, beż jura (33)

    25,10 PLN

    Dostępność: 17 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 1-6 mm, 4 kg, betonowy szary (14)

    41,80 PLN

    Dostępność: 51 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 5 kg, sahara (40)

    118,40 PLN

    Dostępność: 18 szt.

  • Fuga cementowa, elastyczna, 2,5 kg, manhattan (77)

    77,50 PLN

    Dostępność: 11 szt.

Detal płyt uniwersalnych z kolekcji Azario Storm
Fugi cementowe sprawdzają się w suchych pomieszczeniach, takich jak salon lub sypialnia. Fot. Azario
Azario Storm White Gres Mat Rekt.
Płytka uniwersalna mat, 120x120 cm
sprawdź
Storm
Marka Azario
sprawdź
  • Fugi epoksydowe - to produkty do spoinowania, które mają w składzie żywicę epoksydową, wypełniacze i modyfikatory.  Są oznaczone symbolami RG. Odporniejsze od fug cementowych, niewrażliwe na ścieranie i szorowanie, chemiczne oraz wodę i wilgoć. Łatwiej utrzymać je w czystości. To jedne z najtrwalszych fug — mocno sklejają płytki i trudniej je usunąć, np. podczas skuwania ścian czy posadzek. Fugi epoksydowe są sztywne, dlatego nie wszystkie można stosować na ogrzewaniu podłogowym. Spoiny na bazie żywic nie przepuszczają pary wodnej. Fugi epoksydowe doskonale sprawdzają się do montażu mozaiki. Fuga epoksydowa jest wtedy równocześnie klejem, który mocuje mozaikę do podłoża, dlatego należy ją dokładnie rozprowadzić pod każdym elementem. 


Na rynku dostępne są także fugi cementowo-epoksydowe, które wyróżniają dobre parametry wytrzymałościowe, odporność na wodę i kontakt z chemią domową. Są także mrozoodporne. Dobrze sprawdzają się w łazienkach, także w strefie mokrej wanny, prysznica i przy umywalce.

Strefa toaletowa w otoczeniu heksagonalnej ściany
Fugowanie mozaiki w łazience warto wykonać wodoodporną fugą epoksydową. Fot. Synage
Paradyż Taiga Silver Ściana Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Paradyż Taiga Grafit Ściana Rekt. Wood
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Taiga
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Taiga Grafit Wood Mozaika Cięta
Dekor ścienny, 25,8x28 cm
sprawdź


  • Fugi elastyczne - stosuje się w miejscach narażonych na odkształcenia, takich jak wewnętrzne narożniki, połączeniach różnych materiałów, połączeniach powierzchni pionowych i poziomych, w dylatacjach konstrukcyjnych i posadzkowych. To elastyczne i wodoszczelne fugi silikonowe, silikonowo-kauczukowe, akrylowe lub fugi poliuretanowe.
Wielkoformatowy beton Azario Concrete w wykończeniu łazienki z wanną wolnostojącą
Wielkoformatowe płytki wyglądają najlepiej rozdzielone możliwie najbardziej wąską fugą - dzięki temu osiągniemy efekt jednolitych tafli na każdej powierzchni. Fot. Domni.pl
Azario Concrete Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm
sprawdź
IÖ Albano 1119-0125
Umywalka nablatowa z powłoką Clean Plus+, 45x45 cm, biała
sprawdź
Azario Concrete Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Omnires Art Deco AD5131BR
Bateria wannowa z zestawem prysznicowym, brąz antyczny
sprawdź
Concrete
Marka Azario
sprawdź
Łazienka w szarym betonie Azario Concrete z drewnianymi akcentami
autor: Domni.pl
sprawdź
IÖ Hole
Wanna wolnostojąca, 165x73 cm, biała
sprawdź

Fuga do płytek tarasowych

Fugi do zastosowań zewnętrznych dobieramy do sposobu konstrukcji tarasu wykorzystanych na nim materiałów. Na balkonach czy tarasach często spotkamy płytki gresowe, klinkier, a także płyty kamienne i betonowe. Do płytek gresowych na taras stosujemy fugi cementowe uszlachetnione, elastyczne i o właściwościach mrozoodpornych i wodoodpornych. Dobrze sprawdzają się także niektóre elastyczne fugi epoksydowe i na bazie żywicy. Fugi żywiczne są efektywne i nie wymagają mycia powierzchni płyt po skończeniu montażu, a tę metodę fugowania można stosować nawet podczas lekkich opadów deszczu. Spoiny żywiczne są łatwe w utrzymaniu w czystości — można je myć pod ciśnieniem, chemią domową i zamiatać bez obaw o zarysowanie. Fugi epoksydowej nie należy jednak stosować do spoinowania płyt układanych na mokro na wylewce betonowej. Tu lepiej sprawdzi się uszczelniacz, który zabezpieczy płyty tarasowe i warstwę klejową przed wnikaniem wody.

Wyjście na taras w drewnie i jasnym klinkierze
Do fugowania płytek tarasowych dobrze sprawdzają się produkty mrozoodporne, paroprzepuszczalne i elastyczne. Fot. Paradyż
Paradyż Ardis Light Elewacja Struktura Mat
Płytka elewacyjna, 6,6x40 cm
sprawdź
Paradyż Ardis Light Klinkier Struktura Mat
Płytka podłogowa, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Ardis Light Stopnica Prosta Struktura Mat
Płytka stopnicowa, 30x60 cm
sprawdź
Ardis
Marka Paradyż
sprawdź


Ciekawym produktem jest także piasek fugowy - mieszanka piasku i spoiwa w różnych proporcjach, nakładana na sucho, ubijana i podlewana. Po wyschnięciu piasek fugowy jest utwardzany do elastycznego, trwałego spoiwa. Do zalet tej metody należy też łatwy i szybki proces rozprowadzania. Piasek fugowy zapobiega powstawaniu wykwitów, dlatego dobrze sprawdza się do spoinowania płyt betonowych i kostki brukowej. 

Jak dobrać kolor fugi do płytek - kontrast czy harmonia?

Kolor fugi do płytek zależy od stylu projektowanego wnętrza i tego, jakiego efektu wizualnego oczekujemy. Jeśli stawiamy na łagodne kolory, harmonijne przejścia i minimalistyczne detale, np. w stylu skandynawskim i klasycznym  – kolor fugi w pomieszczeniu powinien być zbliżony do koloru płytek. Z kolei nowoczesne wnętrza, styl industrialny i eklektyczny lubią zdecydowane kontrasty.


Kontrastujący kolor fugi podkreśli kształt i układ płytek ceramicznych oraz uwydatni ich strukturę. Biała fuga przy czarnych płytkach podkreśli podziały i proporcje płytek ceramicznych, dzięki czemu stworzymy niebanalne wnętrze. Takie zabiegi stylistyczne wymagają jednak dużego wyczucia estetyki, powinny być przemyślane i spójne z resztą pomieszczenia. Im bardziej kolor spoiny będzie odbiegał od koloru płytki, tym bardziej będą przyciągały uwagę. Inny kolor fugi może np. wydzielić strefy w niewielkim pomieszczeniu takim jak łazienka.

Szachownica w szarości i bieli - Cerrad Cambia
Przy łączeniu dwóch kolorów płytek, kolor fugi lepiej dopasować do ciemniejszego odcienia. Fot. Cerrad
Cerrad Cambia White Lappato 42363
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cambia
Marka Cerrad
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Cerrad Cambia Gris Lappato 42400
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

Natomiast jeśli chcemy osiągnąć efekt możliwie najbardziej jednolitej powierzchni, zastosuj fugę zbliżoną do koloru płytek ceramicznych. To rozwiązanie polecamy do płytek wielkoformatowych, dzięki którym wykończymy powierzchnie w bardzo elegancki sposób. Z dopasowaną w ten sposób fugą dobrze wyglądają również mozaiki, gdzie neutralna spoina wydobywa urodę małych elementów.



Mozaika - ciekawa dekoracja łazienki
Mozaika to elegancki i ponadczasowy element dekoracyjny, subtelnie dopełniający aranżacji łazienki. Łącząc różne wzory i kolory, powinniśmy dochowywać...
Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?
Decydując się na remont mieszkania, część prac możemy wykonać samodzielnie. Jeśli czujemy się na siłach i mamy trochę wolnego...
Jak układać płytki podłogowe?
Trwała i estetyczna okładzina podłogowa stanowi podstawę każdej aranżacji wnętrza. Posadzka wyłożona płytkami to uniwersalne...

Jakie są najpopularniejsze kolory fug?

Dwa najpopularniejsze kolory fug to szarości i beże. Są uniwersalne i pasują do większości kolorów płytek, stając się prawie niewidoczne. Jeśli stosujemy płytki kamienne, lepiej zastosować do nich kolor fugi zbliżony do ich odcienia. Ze względu na bogaty rysunek kamienia, nie potrzebujemy dodatkowych ozdobników. Kolor fugi harmonizujący z rysunkiem kamienia podkreśli jego naturalne piękno.

Płytki drewnopodobne Paradyż Balance
Do płytek drewnopodobnych możemy dobrać kolor fugi do odcienia płytek. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Balance Grys Dekor Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka dekoracyjna, 16x98,5 cm
sprawdź
Balance
Marka Paradyż
sprawdź

Fuga, oprócz poprawy estetyki posadzki, musi być również praktyczna. W pomieszczeniach narażonych na ciągłe zachlapania, takich jak przedpokój, garaż czy kotłownia, okładzina podłogowa musi być trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. W intensywnie użytkowanych wnętrzach fuga powinna być w ciemniejszym, np. szarym kolorze, aby powierzchnia na dłużej pozostała estetyczna.

Nowoczesna mozaika prasowana Paradyż
Układając mozaikę, zwróćmy uwagę na równomierny rozkład fug między poszczególnymi elementami. Drobne płytki lubią symetrię i precyzję wykonania. Fot. Ceramika Paradyż
Uniwersalne Mozaiki Prasowane
Kolekcja Paradyż
sprawdź

Jak wybrać szerokość fugi do płytek?

Szerokość fugi powinniśmy dopasować do rozmiaru i rodzaju wybranej płytki. Najpopularniejszy rozmiar mają fugi 2 – 6 mm. To bezpieczny rozmiar, który nie zaburza odbioru barwy i struktury płytek. Mozaika zdecydowanie najlepiej wygląda z wąskimi fugami, z kolei szersze fugi dobrze uzupełniają płytki wielkoformatowe i okładziny kamienne. Odpowiednio szeroka fuga do spoinowania płytek ceramicznych poprawi przyczepność płytek.


Oprócz właściwości estetycznych, szerokość spoiny powinna odpowiadać warunkom panującym wokół wykończonej płytkami powierzchni. Im większe wahania temperatur w pomieszczeniu, tym szersza będzie fuga do płytek. Dlatego mrozoodporne płytki na tarasie lub balkonie układa się ze spoinami o szerokości minimum 4 mm.  Tam sprawdzą się fugi cementowe, epoksydowe, lub cementowo-epoksydowe o wysokich parametrach użytkowych.

Podłoga z płytką klinkierową Cerrad Cottage
Jaśniejsza fuga cementowa w zestawieniu z ciemną płytką podkreśla kierunek układu i optycznie powiększa wnętrze. Fot. Cerrad
Cottage
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Cottage Pepper 12440
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Detal brązowych płytek podłogowych w jadalani
Fot. Paradyż
Specialwood
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Specialwood Gold Gres Szkl. Rekt Struktura Mat
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź

Farba do fug, czy to dobry pomysł?

Malowanie fug to nowy sposób na odświeżenie starych i przebarwionych fug. Na rynku dostępne są specjalistyczne farby oraz renowatory do fug, przeznaczone do różnego rodzaju spoin. Preparaty mają w składzie spoiwo polimerowe, wypełniacze i modyfikatory, które zapewniają dokładne pokrycie i trwałość nowej powierzchni. Pigment musi wniknąć w strukturę fugi, aby zmienić lub ożywić jej dotychczasowy kolor. Malowanie fug farbą jest procesem czasochłonnym, wymaga precyzji i dokładnego rozprowadzania produktu między płytkami, jednak krótszym i tańszym niż całkowita wymiana fugi na nową. Do malowania nadają się wyłącznie oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie fug. W przypadku ubytków musimy najpierw uzupełnić wykruszone spoiwo.

Jasna przestronna kuchnia w kolekcji Cerrad Nickwood
Jasne spoiny warto zaimpregnować po skończeniu fugowania powierzchni, aby jak najdłużej zachować jej kolor i właściwości podczas codziennego użytkowania. Fot. Cerrad
Cerrad Nickwood Beige
Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Nickwood
Marka Cerrad
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź

Jak wyczyścić fugi?

Podczas czyszczenia fugi musimy zachować ostrożność - zastosowanie zbyt silnych środków może spowodować wykruszenie lub wymywanie fugi spomiędzy płytek, a co za tym idzie, uszkodzenie okładziny i podłoża pod płytkami. Unikajmy stosowania wybielaczy z chlorem na fugi cementowe - lepiej sprawdzą się myjki parowe, roztwory na bazie wody utlenionej i specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji fug. Zwróćmy uwagę na zalecenia i instrukcję użycia produktu zalecane przez producenta - wiele środków należy rozcieńczyć przed użyciem, a podczas sprzątania musimy stosować rękawice gumowe i długo wietrzyć pomieszczenie.


Jak zabezpieczyć fugi przed zabrudzeniem?


Aby przedłużyć trwałość i zabezpieczyć fugi przed zabrudzeniem, warto zastosować specjalne impregnaty do fug. Środki wnikają w strukturę spoiny i zapobiegają powstawaniu plam, przebarwień i trwałych zabrudzeń. Łatwiej usuniemy kamień i osady z mydła oraz inne pozostałości związane z codziennym użytkowaniem powierzchni płytek. Impregnaty nakładamy na czyste i odtłuszczone fugi. Przed zastosowaniem preparatu warto przeprowadzić test na niewielkim, mało widocznym fragmencie spoiny - impregnaty wgłębne mogą przyciemnić kolor fug, natomiast powierzchniowe nadają fugom lekki połysk.  Podobną funkcję pełnią też wcześniej wspomniane renowatory do fug, produkowane na bazie żywic akrylowych. Tworzą gładką powierzchnię, z której łatwo usunąć zabrudzenia.

Podobne artykuły

Płytki imitujące drewno
Płytki podłogowe drewnopodobne są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na...
Płytki wielkoformatowe
Przechadzając się po sklepowych ekspozycjach, przeglądając zdjęcia aranżacji łazienek, salonów coraz częściej spotykamy duże...
Wybieramy płytki do garażu
Garaż w domu zajmuje szczególne miejsce. Techniczny charakter pomieszczeń, często staje się także przestrzenią do majsterkowania...
Płytki gresowe: czyszczenie i pielęgnacja
Jeśli już wybraliśmy idealne płytki gresowe do naszej kuchni, czy łazienki, warto wiedzieć, jak należy o nie dbać, żeby przez...