Jak układać płytki podłogowe?

Jak układać płytki podłogowe?

Trwała i estetyczna okładzina podłogowa stanowi podstawę każdej aranżacji wnętrza. Posadzka wyłożona płytkami to uniwersalne rozwiązanie do łazienki, kuchni, a nawet pokoju dziennego. Znana i lubiana jest również w pomieszczeniach technicznych i na powierzchniach o podwyższonych wymaganiach wytrzymałościowych, takich jak garaże, piwnice oraz zewnętrzne posadzki tarasowe czy balkonowe. Jeśli planujesz samodzielne ułożenie posadzki, przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki czemu samodzielnie wykonasz podłogę z płytek.
4:00 min
0
0

Od czego zacząć układanie płytek podłogowych?

Przede wszystkim od wyboru najlepszych płytek na posadzkę. W przypadku podłogi ważna jest nie tylko ogólna estetyka płytek, ale również ich parametry techniczne i właściwości. Te czynniki bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo ich użytkowania. 

Autor:
Redakcja
Data:
19.01.2022
Aktualizacja:
19.01.2024

Płytki podłogowe dzielą się na 5 klas ścieralności. Do stosowania na posadzki w pomieszczeniach o małym obciążeniu, takich jak łazienki, wystarczą płytki ceramiczne w klasie PEI 3. Do pokoju dziennego, sypialni, kuchni czy przedpokoju PEI 3 lub 4. Te ostatnie w wersji mrozoodpornej możemy z powodzeniem układać na balkonach i tarasach. Do pomieszczeń technicznych, takich jak garaż lub kotłownia zawsze wybieraj najwyższą klasę odporności, PEI 5.

Wybieramy płytki do garażu
Garaż w domu zajmuje szczególne miejsce. Techniczny charakter pomieszczeń, często staje się także przestrzenią do majsterkowania...
czytaj więcej
Układanie płytek na podłodze
Płytki podłogowe układamy na gotowej i suchej wylewce. Fot. Michal Jarmoluk/Pixabay

Jak obliczyć ilość płytek na podłogę

Przeprowadź dokładny pomiar pomieszczenia, w którym planujesz ułożyć płytki i oblicz powierzchnię posadzki. Do otrzymanego wyniku dodaj 10%, na ewentualne uszkodzenia i odpady. Warto dokupić dodatkowe opakowanie płytek na zapas. Pozostałe po ułożeniu elementy możemy zachować do wykonania napraw. Dzięki temu unikniemy możliwych rozbieżności np. kolorystycznych, między produktami pochodzącymi z różnych partii produkcyjnych. Jeśli planujesz ułożenie płytek w określony wzór lub sposób, np. w szachownicę, warto przygotować prosty rysunek techniczny posadzki. Dzięki temu zaplanujemy podziały płytek, aby najlepiej pasowały do wnętrza i zoptymalizujemy ilość powstałego odpadu.

Jak obliczyć ilość płytek?
Przed rozpoczęciem remontu i wykończenia łazienki musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wybrać odpowiednie płytki, ale także obliczyć ilość materiału...
czytaj więcej

Jaki wybrać klej do płytek?

Dobierz zaprawę klejową do rodzaju podłoża, na którym będziesz układać płytki. Podłoża pracujące, krytyczne lub pod ogrzewanie podłogowe wymagają zastosowania zaprawy uszlachetnionej tworzywem sztucznym. Następnie dobieramy grunt i zaprawę do fug. Najbezpieczniej poruszać się w obrębie asortymentu jednego producenta, a podczas pracy ściśle stosować do określonych przez niego wskazówek, dotyczących przygotowywania produktów i czasu ich schnięcia.

Nowoczesna łazienka w kamieniu z kolekcji Azario Paris
Klej do płytek dobierzmy również do rozmiaru ceramiki. Większe formaty takie jak kafle 60x120 i te montowane na podłożach mocno obciążonych kleimy na tzw. klej rozpływny. To preparaty specjalistyczne, o podwyższonych parametrach przyczepności min. klasy C2. Fot. Domni.pl
Azario Wood Ribbon
Płytka podłogowa mat, 60x120 cm
sprawdź
IÖ Hole
Wanna wolnostojąca, 165x73 cm
sprawdź
Azario Paris Mint
Płytka uniwersalna poler, 60x120 cm
sprawdź
Bocchi Etna 1162-001-0125
Umywalka nablatowa, Glossy White
sprawdź
Paris
Marka Azario
sprawdź
Omnires Y Y1215HBL
Bateria umywalkowa podtynkowa, czarna
sprawdź
Drewno i kamień w stylowej łazience z wanną wolnostojącą
autor: Domni.pl
sprawdź

Jak kłaść płytki na nierównej podłodze?

Jak rozpocząć układanie płytek na nierównej posadzce? Przede wszystkim dokładnie oczyść powierzchnię. Podłogę należy odkurzyć, usunąć tłuszcz i zabrudzenia oraz ewentualne resztki poprzedniej okładziny. Podłoże musi być też suche, dzięki czemu będzie podatne na działanie spoin. Im większe płytki chcesz ułożyć na podłodze, tym lepiej wyrównane musi być podłoże. Wszelkie nierówności możesz zniwelować za pomocą samopoziomującej masy szpachlowej. Pamiętaj o zachowaniu maksymalnej grubości warstwy produktu. Przygotuj masę zgodnie z zaleceniami producenta i dokładnie wymieszaj do połączenia składników. Rozprowadź masę na powierzchni nierówności i rozprowadź przy pomocy gumowego ściągacza. Ostrożnie dozuj ilość masy, aby uzyskać płaską i równą powierzchnię. Wyrównywanie podłoża klejem do płytek jest dopuszczalne, ale zupełnie nieopłacalne. Sprawdzi się w przypadku niewielkich, kilkumilimetrowych różnic, jednak większe rozbieżności lepiej wyrównać tańszą masą samopoziomującą.  


Tak przygotowaną powierzchnię pozostaw do zaschnięcia przez określony przez producenta czas. W zależności od rodzaju masy lub kleju, do całkowitego stężenia może potrzebować od kilku godzin do kilku dni. Na podłoża niechłonne, takie jak np. beton, warto zastosować środki poprawiające przyczepność masy klejowej. Jeśli układasz płytki w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoć dodatkowo uszczelnij powierzchnię posadzki specjalną masą przeznaczoną do tego typu rozwiązań.

Równa posadzka z płytek podłogowych
W łazienkach z kabinami bez brodzika musimy wykonać odpływ w posadzce z odpowiednim spadkiem, który zapewni prawidłowe odprowadzenie wody. Fot. Michal Jarmoluk / Pixabay

Układanie płytek prostokątnych na podłodze

Prostokąty mają boki w różnych proporcjach, co daje wiele kreatywnych możliwości. Producenci płytek prostokątnych często sugerują, z jakim maksymalnym przesunięciem można je układać. Najpopularniejsze aranżacje, jakie możemy uzyskać płytkami prostokątnymi opisujemy poniżej.

Układanie płytek prostokątnych.png

Układ klasyczny 


Płytki układane są bez przesunięcia, dłuższym bokiem równolegle do drzwi wejściowych. Jest to układ łatwy w projektowaniu i wykonaniu. Stosowany w wąskim pomieszczeniu optycznie je poszerzy.

Szary salon w industrialnym stylu
Klasycznie ułożone prostokątne płytki w industrialnym salonie. Fot. Opoczno
Opoczno Pietra Grey OP443-003-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,7x59,8 cm
sprawdź
Pietra
Marka Opoczno
sprawdź

Układ pionowy


Prostokątne płytki układane są długim bokiem prostopadle do drzwi wejściowych do pomieszczenia. Wygląda bardzo efektownie i optycznie powiększy krótkie pomieszczenie.

Przedpokój z salonem w czarno-białym wykończeniu
Dwukolorowe pasy z pionowo ułożonych płytek podkreślają aranżację glamour. Fot. Cerrad
Cerrad Cambia Black 20277
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź
Cambia
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Cambia White
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź

Przesunięcie


Ten prosty wzór wykonujemy układając sąsiadujące płytki z przesunięciem o ½, 1/3 lub 1/5 długości. To popularny sposób układania płytek drewnodpobnych, ale nie tylko. Z przesunięciem możemy układac także większe formaty, tworząc ciekawy wzór na podłodze.

Ciepły salon w drewnie i jasnej cegiełce
Płytka drewnopodobna w salonie ułożona ze standardowym przesunięciem o 1/2.. Fot. Cerrad
#Ceglane motywy
sprawdź
Cerrad Torstone Bianco Decor
Płytka dekoracyjna, 14,8x30 cm
sprawdź
Torstone
Marka Cerrad
sprawdź
Listria
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Listria Sabbia
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Elegancja wykończona kamiennymi płytami
Płytki w formacie 60x120 ułożone z przesunięciem o 1/2 ciekawie prezentują się na dużych, otwartych przestrzeniach. Fot. Opoczno
Opoczno Yakara Graphite Lappato MT002-006-1
Płytka ścienno-podłogowa, 44,6x89,5 cm
sprawdź
Opoczno Yakara Grey MT002-008-1
Płytka ścienno-podłogowa, 44,6x89,5 cm
sprawdź
Yakara
Marka Opoczno
sprawdź

Jodełka


Jodełka świetnie wygląda wykonana np. z płytek drewnopodobnych, dzięki którym uzyskamy efekt parkietu. Klasyczny wzór jodełki doskonale podkreśli aranżacje salonów, kuchni, czy przedpokoju. Do wyboru mamy kilka wzorów, najpopularniejsze to tzw. jodełka klasyczna, francuska i węgierska.

Układanie w jodełke.png
Strukturalna łazienka w białych kaflach z jodełkową podłogą
Płytki podłogowe w łazience ułożone w modny wzór jodełki. Fot. Opoczno
Opoczno Wood Chevron A Matt OP989-001-1
Płytka uniwersalna, 22,1x89 cm
sprawdź
Opoczno PS800 White Satin Rect NT1090-003-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Opoczno Ribero Beige Structure Satin Rect NT1117-004-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Ribero
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Ribero White Structure Satin Rect NT1117-003-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Opoczno Wood Chevron B Matt OP989-003-1
Płytka uniwersalna, 22,1x89 cm
sprawdź
Kuchnia z salonem w brązach i szarości
Jodełka z kafli drewnopodobnych pasuje do aranżacji wnętrz w różnych stylach. Fot. Synage
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Notta
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Apenino Rust 24886
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź
Cerrad Notta Sand 8143
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź

Diagonalny (prostokątne karo)


Równie intrygujący i dynamiczny wzór, który sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało nietuzinkowo. Dużym minusem układu diagonalnego jest duży odpad – musimy kupić płytki z większym niż standardowo zapasem, aby materiału wystarczyło na docinanie skrajnych płytek przy krawędziach pomieszczenia.

Naprzemienny


Przypomina nieco układ parkietu w kwadraty. Szczególnie efektownie wygląda wykonany z płytek, których boki mają proporcje 1:2 lub 1:3, i jeden jest dokładnie dwa lub 3 razy dłuższy od drugiego. Do układu naprzemiennego warto wybrać kafle rektyfikowane i odpowiednio dopasować grubość fugi pomiędzy poszczególnymi elementami.

Dekoracyjna ściana w salonie
Naprzemienny wzór z płytek prostokątnych możemy zastosować zarówno na ścianie, jak i podłodze., tworząc ciekawe kompozycje. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Tigua Beige Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Tigua
Marka Paradyż
sprawdź
Ściany w salonie - 10 pomysłów
sprawdź
Paradyż Tigua Grys Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Paradyż Tigua Bianco Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź

Jak kłaść płytki kwadratowe?


Kwadratowe płytki są bardzo uniwersalne: występują w szerokiej gamie rozmiarów, od kilkucentymetrowej mozaiki po wielkoformatowe kafle 120x120 cm. Każdy z układów można stosować niezależnie od rozmiaru płytek. Pamiętaj, że skomplikowane wzory przykuwają wzrok – w połączeniu z intensywnym wzorem czy kolorem kafli podłogowych mogą być zbyt przytłaczające w małym wnętrzu.

Układanie płytek kwadratowych.png

Proste kwadraty 


Uniwersalny wzór, pasuje do aranżacji w różnych stylach. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy o tym, jak układać płytki, jednak trzeba być bardzo precyzyjnym przy mierzeniu i cięciu kafli. Wszystkie docinane płytki będą się znajdowały zaraz obok siebie, dlatego nierówne długości przyciągną wzrok. Można w ten sposób ułożyć płytki w jednym kolorze, lub stworzyć szachownicę z dwóch kontrastowych odcieni.

Aranżacja salonu z kuchnią z betonowymi płytami Cersanit Colin
Kuchnia otwarta na salon. We wnętrzu zastosowano płytki podłogowe w formacie 60x60 cm. Fot. Cersanit
Cersanit Colin Light Grey W713-017-1
Płytka podłogowa, 60x60 cm
sprawdź
Colin salon
Marka Cersanit
sprawdź
Szare i białe płytki w salonie - Cerrad Apenino
Dwukolorowa posadzka z kwadratowych kafli to prosty sposób na ożywienie aranżacji. Fot. Cerrad
Cerrad Apenino Antracyt Lappato 25005
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cerrad Apenino Bianco Lappato 24947
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Apenino
Marka Cerrad
sprawdź

Karo


Płytki ułożone pod kątem 45 stopni nadadzą aranżacjom nowoczesny i dynamiczny charakter. To wzór chętnie wybierany do pomieszczeń o nieregularnym kształcie, wąskich korytarzy. Podobnie jak w przypadku układu prostego, karo dobrze wygląda zarówno w wariancie jedno, jak i dwukolorowym.

Mijanka 


Kwadratowe płytki można układać z przesunięciem, podobnie jak w przypadku cegiełki. Dobrze wyglądają rzędy przesunięte o ½ długości boku płytki. Układanie mijanki będzie wymagało dużej ilości cięć.

 

Mieszany


Jest to rzadko stosowany, ale bardzo efektowny wzór. Duże płytki zestawiamy z mniejszymi elementami, tworząc nieregularne przesunięcia we wszystkich kierunkach. Wzór mieszany dobrze wygląda wykonany z dużych płytek, lub niewielkiej powierzchni.

Aranżacja białej łazienki z kontrastową podłogą - Paradyż Moonlight
Połączenie mniejszych i większych elementów pozwala na stworzenie oryginalnych wzorów na podłodze. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Moonlight Bianco Ściana B Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Paradyż Modern Nero Gres Szkl. Struktura
Płytka ścienno-podłogowa, 19,8x19,8 cm
sprawdź
Moonlight
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Uniwersalna Listwa Lustro
Dekoracja ścienna, 2,3x59,5 cm
sprawdź

Jak kleić płytki podłogowe?

Jeśli już wybrałeś wzór, można przejść do kolejnego etapu, czyli klejenia płytek do podłoża. Rozrób zaprawę klejową zgodnie z zaleceniami producenta. Wymieszaj ją bardzo dokładnie, aby zapobiec powstawaniu grudek, najlepiej przy pomocy specjalistycznego mieszadła. Pozwól zaprawie dojrzewać przez określony przed producenta czas. Następnie przy pomocy kielni lub pacy metalowej nałóż na podłoże warstwę kleju o grubości 5-10 mm. Powstałą warstwę kleju przeciągnij zębatą pacą, aby była rozłożona równomiernie. Pracę warto podzielić na małe etapy. W każdym nakładaj małą ilość zaprawy, aby ułożyć płytki przed jej związanie. Szacunkowo jednorazowo pracuj na powierzchni ok. 1 do 1,5 m2.

Detal podłogi Tilia dust
Gresy dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Możemy je układać na matach elektrycznych, jak i ogrzewaniu wodnym. Fot. Cerrad
Tilia
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tilia Dust 25731
Płytka uniwersalna, 17,5x60 cm
sprawdź

Układaj płytki lekko wciskając je w zaprawę. Delikatnie je obracaj i ostrożnie dobij gumowym młotkiem, aby nie osiadały na posadzce. Jeśli pracujesz z płytkami pochodzącymi z różnych partii produkcyjnych, układaj je naprzemiennie. Dzięki temu optycznie zniwelujesz ewentualne różnice w odcieniach. Takie delikatne rozbieżności powstają zupełnie naturalnie, podczas wypalania płytki w piecu. Położenie płytek koryguj na bieżąco,  ponieważ poprawa ułożenia jest możliwa tylko do momentu związania zaprawy klejowej.


Pomiędzy poszczególne elementy trzeba włożyć dystansowe krzyżyki w odpowiednim rozmiarze. Szczeliny na fugę powinny mieć minimum 2 mm szerokości – wykonaj je zgodnie z zaleceniami producenta kafli. Szczeliny dylatacyjne powinny przebiegać również wzdłuż ścian pomieszczenia. Aby zapobiec pękaniu kafelków, zachowaj również istniejące szczeliny w posadzce jastrychowej, na przejściach oraz okładzinach podłogowych. Do płytek ceramicznych możesz zastosować listwy specjalistyczne, dzięki którym stworzysz estetyczne wykończenie, lub wykonać cokół przypodłogowy z płytek.

Posadzka Mountain Ash Coral
W przypadku nietypowych połączeń płytek o różnych kształtach docinanie ceramiki musi być wykonane bardzo precyzyjnie, aby zachować jednolitą i estetyczną grubość fugi. Fot. Tubądzin
Tubądzin Mountain Ash Coral STR
Płytka uniwersalna (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
Mountain Ash
Marka Tubądzin
sprawdź

Docinanie płytek krańcowych na posadzce

Na obrzeżach pomieszczenia płytki należy odpowiednio dopasować przez docięcie. W przypadku skośnego układania płytek powstanie więcej odpadu, niż gdybyśmy układali płytki równolegle.  Do przycinania płytek potrzebujesz specjalistycznej gilotyny do ceramiki. 


To narzędzie wykonuje nacięcia na glazurowanej powierzchni płytki, które następnie łamiemy poprzez uderzenie nimi w kant gilotyny. Do wykonania okrągłych otworów, np. przepustów rurowych, potrzebne są obcęgi, tak zwane papużki, które wycinają materiał do pożądanego kształtu. Dzięki temu krawędzie obciętych płytek będą zawsze równe i gładkie. Podobny efekt da również zamontowana na wiertarce otwornica.

Fugowanie posadzki

Pozostawione wcześniej spoiny należy wypełnić dobraną do zaprawy klejowej fugą. Jeśli zaprawa była elastyczna, również elastyczna musi być zaprawa do fug. Zanim naniesiesz zaprawę, usuń nadmiar kleju spomiędzy płytek, przy pomocy drewnianego klina.

Fugowanie wykonaj dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej, które powinno trwać co najmniej 24 godziny. W tym zakresie przestrzegaj zaleceń producenta. Zaprawę klejową do fug wykonaj zgodnie z instrukcją: rozmieszaj z zalecaną ilością wody do powstania gęstej papki. Wylej zaprawę klejową na fragment posadzki i rozprowadź między płytki, używając do tego celu gumowego ściągacza. Pracuj równomiernie, skośnie do kierunku spoin między płytkami. Nadmiar zaprawy usuwaj przy pomocy ściągacza.

ciekawe pomysły

Kiedy czyścimy posadzkę po układaniu? Płytki należy wyczyścić dopiero po przeschnięciu zaprawy do fug – wtedy robi się matowa. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Pierwsze czyszczenie powierzchni płytek wykonaj za pomocą wilgotnej gąbki, która usunie resztki zaprawy. Używaj małej ilości wody, aby nie wypłukać fugi spomiędzy spoin. Wypoleruj posadzkę, używając suchej i czystej szmatki. Jeśli na powierzchni płytek pozostały resztki powłoki cementowej, usuń ją przy pomocy specjalistycznego preparatu do czyszczenia po ok. 2 tygodniach.

Płytka Tubądzin Fair na posadzce
Fuga posadzkowa powinna być trwała i pasować odcieniem do koloru kafli - im bardziej zbliżony, tym bardziej estetyczna i jednolita posadzka. Fot. Tubądzin
Fair
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Fair Beige POL
Płytka uniwersalna, 119,8x239,8 cm
sprawdź

Łączenie ściany i podłogi


Połączenia pomiędzy płytkami podłogowymi a ścianą lub cokołem należy wypełnić elastyczną masą uszczelniającą, najlepiej silikonem. Stosuj silikony dedykowane do rodzaju materiału, z którego wykonana jest układana posadzka. Do płytek wykonanych z marmuru stosuj silikony do kamienia naturalnego.


Zabezpiecz krawędzie przy połączeniu posadzki i ściany przy pomocy taśmy malarskiej i usuń ze spoiny pozostałości zaprawy. Jeśli podłoże w tym miejscu jest porowate i chłonne, zagruntuj je odpowiednio i równomiernie wypełnij silikonem. Przestrzegając zaleceń producenta, po kilku minutach wygładź spoinę zwilżonym wodą przyrządem do fug i usuń z niej nadmiar masy uszczelniającej. Pamiętaj, aby taśmę malarską odrywać pod skosem do powierzchni.

Podobne artykuły

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?
Decydując się na remont mieszkania, część prac możemy wykonać samodzielnie. Jeśli czujemy się na siłach i mamy trochę wolnego...
czytaj więcej
Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety
Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza...
czytaj więcej