Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?

Decydując się na remont mieszkania, część prac możemy wykonać samodzielnie. Jeśli czujemy się na siłach i mamy trochę wolnego czasu, wykańczanie własnego mieszkania z pewnością przyniesie nam dużo satysfakcji, pozwoli też zaoszczędzić pieniądze. Podpowiadamy, jak ułożyć płytki na ścianie, krok po kroku.
3:00 min
0
0

Jak obliczyć ilość płytek na ścianę?

Dokładnie zmierz każdą ze ścian w pomieszczeniu i oblicz ich powierzchnię. W zależności od wybranego sposobu układania płytek, do otrzymanego wyniku metrów kwadratowych należy doliczyć odpowiedni zapas - dokładną instrukcję znajdziesz w artykule "Jak obliczyć ilość płytek".

Autor:
Redakcja
Data:
07.09.2021
Aktualizacja:
10.10.2023
Płytki i krzyżyki
Przed układaniem płytek musimy upewnić się, że mamy wszystkie potrzebne narzędzia. Fot. Charles Deluvio/ Unsplash

Nawet jeśli wybrana powierzchnia układania płytek nie jest duża, warto przygotować sobie uproszczony rysunek ściany obrazujący rozłożenie poszczególnych kafli na ścianie. Wtedy łatwiej będzie określić linie cięcia płytek i ilość odpadu. Do wymiaru płytek dodajemy grubość spoin. Ich szerokość powinna być dostosowana do rodzaju i wielkości płytki. To niezwykle ważny wymiar, ponieważ w zależności od rozmiaru szczeliny będziemy wybierać rodzaj zaprawy do fugowania. Producenci oferują produkty do fug wąskich, tj. 1-6 mm, szerokich, między 4 a 16 mm oraz fugi uniwersalne, którymi wypełnimy szczeliny od 1 do 25 mm. Przed układaniem płytek na ścianie, sprawdźmy, czy płytki są z jednej partii produkcyjnej. Jednorodność partii jest gwarancją jednakowej kalibracji i odcienia. 


Jaki rodzaj płytek wybrać? Płytki matowe czy polerowane?
Płytki chętnie stosujemy do wykończenia posadzek i ścian w różnych pomieszczeniach. Gres i ceramika są dostępne w wielu rodzajach...
czytaj więcej
Gres, glazura czy terakota - co wybrać?
Stojąc przed wyborem płytek podłogowych, mamy trudny orzech do zgryzienia. Na rynku znajdziemy ogromną różnorodność materiałów...
czytaj więcej
układanie płytek na scianie w kuchni
Niezależnie od rozmiaru powierzchni, na której układamy płytki, warto wykonać prosty rysunek poglądowy, który ułatwi uzyskanie oczekiwanego wzoru. Fot. Charles Deluvio/ Unsplash

Jak wybrać klej do płytek?

Do tynków mineralnych, cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych, gipsowych oraz na betony – najlepszy będzie elastyczny klej szybkowiążący. Dla zwiększenia przyczepności powinniśmy zastosować dodatkową emulsję gruntującą.  


Jeśli układamy płytki na powierzchni z płyt gipsowo-kartonowych, wykorzystaj klej o podwyższonej elastyczności lub dyspersyjny. Również nie zapomnijmy o zastosowaniu emulsji gruntującej.

Do klejenia na starą glazurę używamy klej o podwyższonej elastyczności i przyczepności. Na powierzchnie drewniane i wykonane z materiałów drewnopodobnych, takich jak sklejka, płyty OSB i wiórowe oraz deski, wybierzemy klej dyspersyjny.


Inne produkty wspomagające układanie płytek:

Emulsja gruntująca - emulsję rozprowadzamy na podłożu przy pomocy szczotki lub wałka, przed nałożeniem wyrównującej zaprawy. Na porowatych powierzchniach tworzy ochronną warstwę pomiędzy podłożem a klejem i poprawia przyczepność płytek do ściany.


Domieszka uszlachetniająca
– produkt wymieszany z klejem produkt poprawia jego przyczepność, elastyczność i wodoszczelność, ułatwiają wyrównanie podłoża i układanie na nim płytek.

Masa szpachlowa – służy do wypełnienia ubytków i wyrównania powierzchni ściany.


Zaprawa do spoinowania – inaczej fuga, którą wypełniamy spoiny pomiędzy płytkami.


Łazienka w bieli i brązie z cegiełkową ścianą
Do każdej płytki należy dobrać odpowiedni kolor spoiny. Fot. Domni.pl
Tubądzin Curio Green Mix C STR
Płytka ścienna, 7,8x23,7 cm
sprawdź
Balance
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Balance Ivory 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Tubądzin Curio Green Mix B STR
Płytka ścienna, 7,8x23,7 cm
sprawdź
Tubądzin Wood Block Beige Str
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
Bocchi Etna 1114-002-0125
Umywalka nablatowa, Matt White
sprawdź
Deante Alpinia NAC 01LT
Zestaw prysznicowy z baterią termostatyczną, chrom
sprawdź
Curio
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Curio Green Mix A STR
Płytka ścienna, 7,8x23,7 cm
sprawdź
Deante Kerria Plus KTS 030P
Kabina walk-in z powłoką, szkło przezroczyste, profile chrom, 100x200 cm
sprawdź

Jak równo kłaść płytki?

Do wyzaczenia prostych linii potrzebujemy poziomicy, za pomocą której wyznaczymy linie równoległe do podłoża. Linia powinna znajdować się na wysokości jednej płytki ze spoiną. W tym miejscu przybijamy tymczasową listwę, która utrzyma pierwszy rząd położonych pionowo płytek. Jeśli zamierzamy wykonać lamperię, tj. ułożyć płytki tylko na dolnej części ściany, ostatni górny rząd powinien składać się z całych płytek. Cały czas pamiętaj o zachowaniu odpowiednich grubościach spoin między płytkami. Warto wykorzystać do tego celu krzyżyki dystansowe.

Jak układać płytki ścienne – krok po kroku

1. Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały niezbędne do układania płytek


  • poziomica,
  • miarka i linijka,
  • sznur mierniczy
  • ołówek
  • wiadro i gąbka
  • kopytko i szpachelka
  • gumowy ściągacz do spoin
  • ząbkowana szpachelka
  • krzyżyki dystansowe 
  • narzędzia do cięcia płytek


2. Odpowiednio przygotuj podłoże


Na porowatej powierzchni rozprowadź emulsję gruntującą, która poprawi przyczepność glazury. Jeśli ściana ma dziury i ubytki, wypełnij je zaprawą wyrównująca. Jeśli przeprowadzamy renowację starszego podłoża, np. farby lub innych płytek, należy zastosować materiały poprawiające przyczepność.

Cięcie płytek ceramicznych na ścianę
Cięcie płytek i otwory wykonujemy przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Fot. Jacqueline Macou/Unsplash

3. Rozpocznij układanie płytek


Pracuj na małych fragmentach. Szpachelką nakładaj równą warstwę na powierzchnię ok. 1 m2 ściany. Szpachelką ząbkowaną przeciągnij po kleju, aby powstały bruzdy. Następnie przyciśnij pierwszą płytkę w rogu przy pionowej listwie. Przyklej następną płytkę. Lekko obracaj kafelek, dopóki całkowicie nie przylgnie do ściany. Układaj kolejne płytki w pionie i poziomie, aż do całkowitego pokrycia powierzchni posmarowanej klejem. Pomiędzy płytkami umieść krzyżyki dystansowe w odpowiednim rozmiarze, aby zachować równe spoiny. Na bieżąco usuwaj spomiędzy płytek nadmiar kleju. Od czasu do czasu sprawdź, czy poziom układanych płytek pozostaje idealnie poziomy i równoległy do podłogi. Przy użyciu łaty drewnianej dociskaj po kilka płytek naraz. Powtarzaj układanie płytek tym schematem na kolejnych fragmentach ściany. Przed położeniem ostatniego rzędu płytek usuń drewnianą listwę i wyjmij krzyżaki dystansowe, zanim zaschnie klej.


4. Wypełnij spoiny


Pozostaw ścianę do wyschnięcia przez czas określony przez producenta kleju. Zazwyczaj jest to około 24 godzin. Rozrób zaprawę do spoinowania zgodnie z zaleceniami producenta. Przy pomocy gumowego ściągacza rozprowadź ją na niewielkiej powierzchni płytek, tak aby wypełnić wszystkie spoiny równomiernie. Podobnie jak przy klejeniu, pracuj systematycznie na małych obszarach ściany. Jeśli zaprawa zostanie na powierzchni płytek, wytrzyj ją przy pomocy wilgotnej gąbki. Do mycia płytek wykorzystaj wodę z dodatkiem łagodnego detergentu. Uważaj, aby nie zachlapać klejem ani spoiną ceramiki łazienkowej, ani mebli. Kolor fugi powinien pasować do ocienia płytek. W artykule Jak wybrać fugę do wnętrz doradzamy, czym kierować się podczas wyboru spoin.


Podobne artykuły

Pomysł na wnętrze – wzór jodełki
Aranżacje wnętrz z jodełką w roli głównej to trend, który otwiera przed nami wiele nowych, ciekawych możliwości. Podpowiadamy...
czytaj więcej
Co warto wiedzieć o płytkach gresowych?
Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów wykończeń do wnętrz. Możemy wykorzystać je zarówno na posadzkach...
czytaj więcej
Płytki drewnopodobne na ścianę
Płytki inspirowane naturalnymi materiałami od lat chętnie stosowane są w naszych wnętrzach. Większość kolekcji wykonana jest...
czytaj więcej
Co na ścianę nad blatem w kuchni?
Ściana między szafkami w kuchni jest integralną częścią aranżacji pięknych i praktycznych kuchni. To coś więcej, niż tylko...
czytaj więcej