Jak obliczyć ilość płytek?

Jak obliczyć ilość płytek?

Przed rozpoczęciem remontu i wykończenia łazienki musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wybrać odpowiednie płytki, ale także obliczyć ilość materiału, potrzebną do wykończenia powierzchni. Jak zrobić to prawidłowo?
3:00 min
0
0

Obliczanie powierzchni pomieszczenia


Aby wykonać pomiary, musimy wymierzyć wysokości i długości poszczególnych ścian oraz podłogi:

Powierzchnia ścian – mierzymy szerokość każdej ściany i dodajemy je do siebie, następnie mnożymy przez wysokość (pomieszczenia, lub wysokość, do której chcemy ułożyć płytki). 


Powierzchnia podłogi — mierzymy długość i szerokość, następnie mnożymy je przez siebie. Najprościej obliczyć powierzchnie prostokątnych i kwadratowych pomieszczeń.


Płytki dekoracyjne   Jeśli chcemy zastosować dekory w łazience, też musimy uwzględnić je w naszych obliczeniach. Ich powierzchnię musimy wtedy odjąć od ilości płytki bazowej, obok której będą umieszczone.

Autor:
Redakcja
Data:
22.07.2020
Strefa umywalkowa wykończona szarymi płytami
Sposób ułożenia płytek ma wpływ na końcowe zapotrzebowanie na ilość materiału. Fot. Synage
Cerrad Montego gris 25425
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
IÖ Sirio slim
Umywalka nablatowa, 55x37 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

O czym warto pamiętać?

Zawsze kupujmy płytki z zapasem! Powinniśmy kupić o ok. 10-15% więcej materiału, niż wychodzi z naszych obliczeń. Tutaj duże znaczenie ma sposób układania płytek oraz metraż powierzchni.

W układzie prostym potrzebujemy odpowiednio:


- 10% więcej płytek przy powierzchni do 10 m2,
- 5% więcej płytek przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 3% więcej płytek przy powierzchni powyżej 50 m2;

ciekawe pomysły

Zapas płytek uwzględnia docinanie ich do odpowiedniego formatu podczas układania. Przed rozpoczęciem prac, warto przygotować uproszczony rysunek ilustrujący sposób rozłożenia płytek na powierzchni ściany czy posadzki. To pozwoli zaplanować miejsca cięć i zminimalizuje ilość powstałego odpadu.

ukladanie-plytek-od-dolu.jpg
Ilustracja pokazująca sposób układania i docinania płytek przy metodzie układania "od dołu".

Przy ułożeniu w karo:

- 20% więcej płytek przy powierzchni do 10 m2,
- 10% więcej płytek przy powierzchni od 10 do 50 m2,
- 5% więcej płytek przy powierzchni powyżej 50 m2.

ukladanie-plytki-od-gory.jpg
Ilustracja pokazująca sposób układania i docięcia płytek podczas układania metodą "od góry".

Dlaczego kupujemy więcej?

Ceramiczne płytki mogą ulec zniszczeniu w transporcie lub podczas obróbki – łatwo szczerbią się i rysują. Również po położeniu na ścianie mogą z czasem się wyszczerbić lub po prostu odpaść. Płytki posadzkowe są z kolei narażone na obicia i stłuczenia spowodowane upadkami ciężkich przedmiotów. Na ich trwałość ma również wpływ praca budynku — osiadanie konstrukcji na gruncie. Jeśli zaskoczy nas nieprzewidziany remont, np. pęknięta rura czy inna awaria wymagająca skucia fragmentu powierzchni – łatwo będziemy mogli uzupełnić ubytki pozostałymi płytkami. Zyskamy pewność, że będą idealnie dopasowane. Kolekcje płytek szybko pojawiają się i znikają z rynku materiałów wykończeniowych, dlatego po kilku latach może się okazać, że wybrana przez nas seria nie jest już produkowana albo dostępna ceramika pochodzi z innej partii produkcyjnej. Płytki z innej partii mogą różnić się odcieniem, wielkością lub grubością, dlatego odnowiona powierzchnia będzie wyglądać nieestetycznie.

Pomysł na kuchnię w drewnie
Układając płytki w popularną jodełkę, również powinniśmy pamiętać o odpowiednim zapasie. Fot. Synage
Grace
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Inserto B
Dekoracja ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Paradyż Trophy Brown Gres Szkl. Rekt. Mat.
Płytka uniwersalna, 21,5x98,5 cm
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź

Kupując ilość płytek „na styk” wbrew pozorom nie tylko nie oszczędzamy, ale możemy dołożyć sobie kosztów i zachodu w przyszłości. Domówienie 1 paczki płytek może być bardzo drogie (koszt sprowadzenia i dostawy jednego czy dwóch opakowań jest bardziej odczuwalny niż w przypadku większej ilości płytek). Znowu ryzykujemy uszkodzeniem ceramiki w transporcie, różnicami w partiach produkcyjnych i do remontu dokładamy niepotrzebny stres.

Polecane artykuły:

Płytki gresowe - rodzaje i właściwości
Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do wnętrz, tarasów i balkonów. Ze względu na swoje...
czytaj więcej
Jak czytać oznaczenia i etykiety na opakowaniach płytek ceramicznych?
Przyglądając się parametrom technicznym płytek ceramicznych, często możemy mieć wrażenie, że czytamy informacje zapisane...
czytaj więcej