Co na ścianę nad blatem w kuchni?
Do jakich aranżacji kuchni pasuje szkło?
Szkło zamiast płytek nad blatem świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon. Gładka powierzchnia szkła lakierowanego na kolor mebli kuchennych z pewnością sprawi, że strefa dzienna będzie spójna i przemyślana. Polecamy stosować też szkło nad blatem kuchennym w niewielkich aneksach – szklane panele nie przytłoczą wnętrza i będą pięknie odbijać światło.
Ściana nad blatem wykończona kamieniem
Piękna powierzchnia naturalnych kamieni to sposób na ponadczasową i trwałą aranżację kuchni. Fartuch pod szafkami z kamienia naturalnego doskonale prezentuje się zestawiony z identycznym, kamiennym blatem. Który kamień do kuchni wybrać? Świetnie sprawdza się granit, marmur lub trawertyn – granit jest najtrwalszy i nie wymaga dodatkowej impregnacji. Trawertyn i marmur mają bardziej porowatą strukturę, dlatego potrzebują warstwy dodatkowego środka ochronnego do kamieni i regularnej pielęgnacji. Naturalne kamienie pomimo wysokiej ceny i sporych wymagań (waga, specjalistyczna obróbka wysoka nasiąkliwość), ciągle mają wielu zwolenników.
Alternatywą dla naturalnego kamienia są konglomeraty mineralne – wykonane z naturalnych materiałów: drobno zmielonego kruszywa kamiennego, (np. kwarcytu lub granitu) z uszlachetniającymi dodatkami (np. żywicami). Konglomeraty kwarcowe lub granitowe mogą doskonale imitować kolor i użylenie naturalnych kamieni, w tym eleganckich marmurów. Są często lżejsze i bardziej odporne na wysokie temperatury – na konglomerat bez obaw możemy odstawić gorący garnek. Płyty z konglomeratu nad blatem roboczym będą też często cieńsze niż slaby kamienne, co nie obciąży dodatkowo ścian pomieszczenia.
Farby i tynki do kuchni
W nowoczesnych aranżacjach kuchni spotkamy też różnego rodzaju farby i tynki dekoracyjne. Nie jest to najtrwalsze i pozbawione wad rozwiązanie, ale możliwe do realizacji. Farby do kuchni muszą być odporne na działanie wilgoci i szorowanie – pryskający przy gotowaniu tłuszcz i para wodna są nieuniknione. Szukajmy produktów o wysokich parametrach technicznych, wzbogaconych środkami uszlachetniającymi, przeznaczonych do stosowania w kuchni. Jeśli zależy nam na konkretnym efekcie dekoracyjnym, możemy ścianę w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki czy zlewu pokryć krótkim fartuchem z przezroczystego, hartowanego szkła.
Mozaika nad blat w kuchni
Dekoracyjna okładzina składająca się z małych elementów ciekawie uzupełni kuchnie w różnych stylach. Wyróżniamy mozaiki ceramiczne, szklane, kamienne, metalowe, a nawet drewniane. Doskonałą zaletą takiego rozwiązania, poza niemal nieograniczonymi możliwościami kreatywnej dekoracji ściany nad blatem, jest też prostota wykonania. Mozaiki występują w bogatej gamie kształtów i rozmiarów. Dodatkowo wiele z nich jest dostępnych w formie praktycznych arkuszy na siatce. Łatwo się docinają i dopasowują nawet do nietypowych, nieregularnych powierzchni. Ściana nad blatem wykończona mozaiką będzie prezentować się świeżo i nowocześnie.
O czym jeszcze pamiętać, wybierając wykończenie ściany nad blatem roboczym? Przede wszystkim o tym, że warto dopasować materiał do stylistyki wnętrza, ale liczą się nie tylko walory estetyczne. Blat jest wykorzystywany do przygotowywania posiłków i przechowywania i obsługi małego AGD. Ściana nad kuchennym blatem musi być też odporna na uszkodzenia mechaniczne, tłuszcz oraz zabrudzenia powstałe podczas gotowania.
Płytki ścienne do kuchni
To ciągle najpopularniejsze rozwiązanie na wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Płytki ceramiczne nad blatem kuchennym oferują mnogość wzorów i kolorów płytek oferuje rozwiązania do każdego stylu i rozmiaru kuchni. Popularne są zarówno małe płytki ścienne, jak i gres wielkoformatowy. Oprócz tradycyjnych kwadratów czy prostokątnych coraz częściej spotkamy płytki ceramiczne heksagonalne, w kształcie rombów lub oryginalne arabeski. Zwróćmy uwagę na parametry techniczne płytek: jeśli mają rektyfikowane brzegi, możemy układać je z cienkimi, niemal niewidocznymi fugami. 2-milimetrowe spoiny w odcieniu zbliżonym do płytki stworzą estetyczną aranżację ściany i prawie jednolitą powierzchnię. Ponadczasowe płytki w odcieniach bieli i beżu możemy wykorzystać niemal w każdej przestrzeni nad blatem.
Kolejną ciekawą opcją są płytki typu stick. Ich wygląd nawiązuje do korzeni wzornictwa, czyli ręcznie wykonywanej ceramiki produkowanej w rodzimych manufakturach. Produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co zagwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie wariant. Występują w niewielkich formatach, dzięki czemu doskonale odnajdą się w przestrzeni nadblatowej. W zależności od kolekcji poszczególne elementy można ze sobą dowolnie łączyć, co pozwala uzyskać unikatowe aranżacje. Doskonale zaakcentują charakter wymarzonej kuchni.
Fartuch kuchenny z blachy
Arkusz stalowej lub aluminiowej blachy między szafkami a blatem kuchennym nada kuchni oryginalny wygląd. Doskonale wygląda sparowany z blatem wykonanym z tego samego gatunku stali. To rozwiązanie popularne w kuchniach restauracyjnych coraz chętniej wybieramy do prywatnych wnętrz – jest higieniczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Najlepszym wyborem jest stal szlachetna szczotkowana – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć jej powierzchnię oliwą spożywczą, aby odzyskała elegancki wygląd.
Ciekawe efekty dekoracyjne da również blacha miedziana. Jest to jednak bardzo wymagający materiał, a stosowanie go wymaga podjęcia świadomych decyzji projektowych. Wadą miedzi jest szybka zmiana koloru – powierzchnia łatwo się utlenia i pokrywa zielonkawą patyną.
Inne pomysły na aranżacje przestrzeni nad blatem
Cegła nad blat w kuchni – piękna struktura cegły jest bazą do aranżacji kuchni w stylu skandynawskim, prowansalskim czy industrialnym. Porowata, nieregularna struktura jest jednak trudna w czyszczeniu. Jeśli zdecydujemy się w kuchni na naturalną cegłę, warto pokryć ją warstwą specjalistycznego impregnatu. Do cegły stosujemy również odpowiednio dobrany klej i fugę – elastyczną i wodoszczelną. W bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki warto zabezpieczyć cegłę impregnatem lub zastosować hartowane panele szklane.
Drewno nad blatem w kuchni – rysunek drewna ociepli każdą przestrzeń. Tutaj ponownie sprawdzi się zasada jednolitego materiału: Drewno nad blatem kuchennym wygląda najlepiej zestawione z blatem z tego samego materiału. Drewno polecamy do sporadycznie użytkowanych kuchni. Drewno wymaga odpowiedniej impregnacji i regularnej pielęgnacji w trakcie użytkowania. Ciekawą alternatywą dla drewna są drewniane panele lub płyta meblowa, np. pokryta laminatem HPL imitującym naturalne usłojenie, dobranym do odcienia blatu.