Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?

Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim powinno zachwycać funkcjonalnymi rozwiązaniami, być komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Dzięki kilku prostym poradom, szybko i łatwo wybierzemy najlepszy, najbardziej praktyczny kształt zabudowy kuchennej rozplanowanie ciągów roboczych.
7:00 min
0
1

Jakie strefy robocze wyróżniamy w kuchni?


Istnieje 5 przestrzeni, które powinny znaleźć się w każdej funkcjonalnej kuchni:


Strefa zapasów


Jeśli nie mamy miejsca na oddzielną spiżarnię, produkty spożywcze powinny znajdować się w kuchni w przeznaczonym do tego miejscu. Sprzęty niezbędne w tej strefie to lodówka, zamrażarka oraz szafki do przechowywania przetworów i produktów suchych.


Strefa przechowywania


Tutaj znajdziemy wszystkie przedmioty kuchenne codziennego użytku – garnki, pojemniki, zastawę, szkło oraz sztućce i małe AGD używane okazyjnie (robot kuchenny, sokowirówka, opiekacz itp.) W szafkach wiszących przechowujemy szkło do napojów i alkoholu oraz drobną ceramikę: np. kubki, filiżanki ze spodkiem i śniadaniowe miseczki. Przestrzeń dolnych szafek i większe szuflady wykorzystamy wtedy na zastawę obiadową, garnki i patelnie. W szufladach płytkich powinny znaleźć się sztućce i drobne kuchenne gadżety: obieraczki, słomki, ostrzałki do noży etc.

Autor:
Redakcja
Data:
12.11.2019
Aktualizacja:
21.08.2023
Aranżacja kuchni z akcentami glamour
Pamiętajmy, że każda zmiana układu funkcjonalnego kuchni będzie wiązała się z przeprojektowaniem przyłączy wodnych, elektrycznych oraz gazowych. Fot. Ceramika Paradyż
#W kolorze nieba
sprawdź
Paradyż Urban Colours Bianco Ściana B Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Urban Colours
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Urban Colours Blue Struktura A Ściana
Płytka ścienna, 19,8x19,8 cm
sprawdź

Strefa zmywania


Tutaj niezbędny będzie zlewozmywak, miejsce do suszenia naczyń oraz, opcjonalnie, zmywarka. Jeśli zależy nam również na pralce w kuchni, również ona powinna znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu. Szafkę pod zlewozmywakiem możemy przeznaczyć na pojemniki do segregacji odpadów, przechowywanie środków czystości i detergentów do zmywania. W aranżacji tej strefy pomogą nam praktyczne szuflady, sortowniki lub wysuwane szafki typu cargo, dzięki którym łatwo utrzymamy porządek w strefie zmywania.

  

Strefa robocza, przygotowania posiłków


To jedna z najważniejszych stref w funkcjonalnej kuchni. Musimy zapewnić sobie przestrzeń wolnego blatu roboczego do wstępnej obróbki żywności z odpowiednim dostępem światła słonecznego lub prawidłowo zaaranżowanym oświetleniem górnym. Czynności takie jak krojenie, obieranie i przygotowywanie potraw wymagają sporo miejsca na bieżąco używane przedmioty oraz swobodną pracę rąk. Z poziomu głównej strefy roboczej musimy mieć łatwy dostęp do innych stref i kuchennych narzędzi – desek do krojenia, noży, pojemników oraz produktów spożywczych.

W tej strefie sprawdzą się szafki i szuflady z organizerami, koszyki,  pojemniki oraz rozwiązania typu cargo. W bliskim sąsiedztwie strefy roboczej powinny znajdować się sztućce, przyprawy, kawa, herbata, oliwa itp. Jeśli chcemy korzystać z urządzeń elektrycznych, np. blendera, ekspresu, czajnika, musimy mieć dostęp do wystarczającej ilości gniazdek.      

    

Strefa gotowania i pieczenia


To końcowa stacja, do której trafiają przygotowane wcześniej potrawy. Znajduje się tu większe AGD takie jak piekarnik, płyta grzejna z pochłaniaczem oraz kuchenna mikrofalowa. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w wysokiej zabudowie. Niezastąpione są w tej strefie szuflady cokołowe, w których przechowamy blachy i formy do pieczenia, patelnie oraz pokrywki. nowe-klocki-strefy.png
Podział stref funkcjonalnych w kuchni
Miętowo-biała kuchnia
Jednostronna kuchnia z minimalistycznymi, gładkimi frontami w modnym kolorze to ciekawa propozycja do kuchni na poddaszu. Projekt. Be3 Pracownia Projektowa
#Na poddaszu
sprawdź

Jak prawidłowo rozmieścić strefy robocze w kuchni?

Projektowanie przestrzeni kuchennej opieramy o zasady ergonomiczne. To zbiór wymiarów, które poparto odpowiednimi na tym polu badaniami. Pozwalają one określić schematy, według których stworzymy wnętrza praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. W kuchni będzie to zasada trójkąta roboczego, którego boki są określone odległością pomiędzy poszczególnymi strefami i głównymi sprzętami w każdej z nich. Trójkąt odnosi się do odległości między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką.


Aby nasza kuchnia pozostała funkcjonalna, odległości pomiędzy urządzeniami w ergonomicznym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać:


  • od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm

        
  • od zlewozmywaka do piekarnika 120 – 210 cm

        
  • od lodówki do piekarnika 120 – 270 cm


Ważną kwestią jest zaplanowanie stref zgodnie ze stroną ręki dominującej: osoba praworęczna potrzebuje stref ułożonych zgodnie ze wskazówkami zegara, natomiast leworęczni docenią kuchnię rozplanowaną odwrotnie.

Jaki zaplanować układ kuchni?

Kuchnia jednorzędowa


To najprostszy układ zabudowy kuchennej, często spotykany w niewielkich mieszkaniach, zwłaszcza kiedy aneks dzieli przestrzeń z salonem. Jest jednak najmniej ergonomiczny, ze względu na największe odległości pomiędzy poszczególnymi strefami roboczymi.

podluzna.png
Kuchnia jednorzędowa - aneks kuchenny
Jasna kuchnia w drewnie z patchworkową ścianą
Kuchnia jednorzędowa to jeden z najpopularniejszych układów w kawalerkach i niewielkich mieszkaniach. Fot. Domni.pl
Opoczno Patchwork Flores OP867-003-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x29,8 cm
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź

Kuchnia w kształcie litery L

kuchnia L.png
Kuchnia w kształcie litery L

W kuchni o kształcie litery L pracuje się wygodniej, niż w kuchni jednorzędowej. Ten układ sprawdza się w małych i wąskich wnętrzach i aneksach otwartych na salon. 

Retro kuchnia z dekorami Paradyż Moli
Pamiętajmy o zasadzie ręki dominującej — sprzęty planujemy zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby zapewnić sobie maksymalną wygodę korzystania z kuchni. Fot. Paradyż
Moli
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Moli Bianco Inserto A
Dekoracja ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
#Back to black
sprawdź
Paradyż Moli Perla Inserto B
Dekoracja ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Moli Bianco Ściana Ondulato
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Jasna kuchnia z biało-brązową zabudową Paradyż Enrica
Zabudowa w kształcie litery L sprawdza się w aneksach otwartych na salon lub jadalnią. Fot. Paradyż
Enrica
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Enrica Crema Ściana Motyw Struktura
Płytka ścienna, 25x40 cm
sprawdź

Kuchnia dwurzędowa

kuchnia-dwurzedowa.pngTo prosty, ale praktyczny układ, który zapewnia wygodne rozłożenie stref pracy. Krótka komunikacja w obrębie przestrzeni roboczych pozwala na szybkie i sprawne przygotowywanie posiłków. To układ popularny w niewielkich mieszkaniach w bloku, w których planie kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie.

Biała kuchnia z czarnymi blatami i marmurem
Dwurzędowe zabudowy dobrze sprawdzą się w podłużnych, prostokątnych pomieszczeniach. Projekt: Studio Projekt

Kuchnia w kształcie litery U

kuchnia-u.png
Kuchnia w kształcie litery U


To jeden z najlepszych, najkorzystniejszych układów funkcjonalnych. Pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Strefy funkcjonalne znajdują się w komfortowej odległości od siebie.

Klasyczna kuchnia o kształcie litery U z jasnoszarą zabudową
Jeśli planujemy zlew przy otwieranym oknie w takim układzie, musimy wybrać model ze składaną wylewką, która umożliwi otwarcie i mycie okien. Projekt: SO INTERIORS Architektura Wnętrz

Kuchnia w osobnym pomieszczeniu – układ G

Kuchnia-g.png
Kuchnia w układzie G


Świetnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, o proporcjach zbliżonych do kwadratu. To wariant korzystny, ze względu na możliwość rozbudowania stref pracy i długą powierzchnię blatu roboczego. Jeśli pozwala na to metraż, możemy dostawić wyspę w centrum pomieszczenia.

Patchworkowa ściana w kuchni Paradyż Orrios
Zaletą kuchni o kształcie litery G jest długi i wygodny w użytkowaniu blat roboczy, który możemy wykorzystać na wiele sposobów Fot. Paradyż
Orrios/Orion
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Orrios Motyw A
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Orrios Motyw B
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Kuchnia w stylu nowoczesnym
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu i jest w tym powiedzeniu wiele prawdy. Jeśli jest nowoczesna i funkcjonalna, chętnie spędzamy w niej czas, nie tylko...
czytaj więcej

Aneks z wyspą kuchenną

kuchnia z wyspa.png
Kuchnia z wyspą


Kuchnia w kształcie litery G to połączenie układów jedno i dwurzędowego, wykorzystujące zalety obu tych rozwiązań. Chętnie wybierana w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Wyspa często zastępuje ściankę dzieląca pomieszczenie w kuchniach otwartych na salon. Może służyć jako bar śniadaniowy lub zastąpić stół podczas spotkań towarzyskich w większym gronie. Pod blatem zyskujemy dodatkową szafkę do przechowywania akcesoriów lub produktów spożywczych.

Aranżacja otwartej kuchni z wyspą w drewnie i białych kafelkach
Jeśli do wyspy dodamy wysoki blat, zyskamy wygodną strefę śniadaniową w nowoczesnym klimacie. Fot. Domni.pl
Salon z kuchnią i sypialnianą antresolą
autor: Domni.pl
sprawdź
Paradyż Tamoe Bianco Ściana Kafel
Płytka ścienna, 9,8x29,8 cm
sprawdź
Tamoe
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Sunnydust Light Grys Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Sunnydust
Marka Paradyż
sprawdź

Kuchnia z wyspą jest dobrym rozwiązaniem we wnętrzach otwartych na przestrzeń dzienną. W salonie z aneksem wyspa będzie stanowiła nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale też optycznie stworzy granicę między dwoma pomieszczeniami. W takim układzie kuchnia jest ważną częścią centrum życia rodzinnego domowników i pełni funkcję integracyjną. Aneks z wyspą pozwala rodzinie i przyjaciołom na wspólne przygotowywanie posiłków, rozmowę i kontakt wzrokowy. To pozytywnie wpływa na zacieśnianie kontaktów i więzi międzyludzkie.

Planowanie stref w przestrzeni pionowej

Układ funkcjonalny obejmuje również wysokości, na których znajdą się produkty i przedmioty w poszczególnych strefach. Ich rozmieszczenie również ma znaczący wpływ na komfort przygotowywania posiłków w kuchni. Często i codziennie używane produkty i sprzęty powinny znajdować się w bezpośrednim zasięgu ręki w danej strefie – na blacie, w szufladzie bezpośrednio pod nim oraz na najniższej półce w szafkach górnych. Produkty używane rzadziej, ale przynajmniej raz lub kilka razy w tygodniu umieszczamy na niższej półce w szafce dolnej, lub na wyższym poziomie zabudowy górnej. Rzeczy używane sporadycznie, takie jak np. zastawa świąteczna, możemy wtedy umieścić na samym dnie szafek lub najwyżej w zabudowie górnej.

Podobne artykuły

Pomysły na aranżację małej kuchni w bloku
Mała kuchnia w bloku jest jednym z ograniczeń wyboru tego typu lokum. Jak zaaranżować przestrzeń, aby cieszyła oko i odznaczała...
czytaj więcej
Jakie płytki wybrać do białej kuchni?
Biała zabudowa kuchenna to częsty wybór w naszych domach. Zastosowana nawet w małym pomieszczeniu prezentuje się lekko, ponadczasowa...
czytaj więcej