Kuchnia w stylu prowansalskim
Meble kuchenne w stylu prowansalskim
Szafki do kuchni w stylu prowansalskim mają bardzo klasyczne i eleganckie formy. Spotkamy tu masywne kredensy, szafki z ramowanymi frontami i stylizowanymi uchwytami oraz otwarte półki i witryny wiszące. Drewniane meble kuchenne w stylu prowansalskim często mają matowe i przecierane wykończenia, które nadają im pożądany, postarzony charakter. Kolorystyka szafek jest stonowana - dominują złamane biele, szarości i kremowe beże oraz odcienie brązu. Uchwyty są czarne lub mosiężne. Na otwartych półkach wiszących wyeksponowane są często ceramiczne pojemniki, wzorzyste, ręcznie malowane naczynia czy garnki, wykonane z miedzi lub żeliwa.
Jaki zlew do kuchni prowansalskiej?
Ceramika i armatura do prowansalskich wnętrz powinna być utrzymana w stylistyce vintage. Wybierz głębokie zlewozmywaki ceramiczne z eleganckim frontem, z konglomeratu lub stalowe o miękkich liniach. Dopasowana do nich bateria z pewnością będzie miała długą, stylizowaną wylewkę i duże kurki. Nowoczesne modele oferują połączenia wyjątkowego designu i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Dzięki temu z łatwością znajdziemy odpowiadającą naszym potrzebom baterię w stylu prowansalskim.
Naturalne materiały w stylu prowansalskim
Do takich szafek wybierz blaty drewniane lub kamienne. Naturalne drewno klejone lub trwały laminat o ciekawym rysunku z pewnością dobrze wpasuje się w ramy stylu prowansalskiego. W tej stylistyce dobrze odnajdą się kamienie takie jak granit lub trawertyn czy piaskowiec. Naturalne materiały powinny być oczywiście odpowiednio zaimpregnowane i pielęgnowane zgodnie z zaleceniami, aby przez lata zdobiły naszą kuchnię w stylu prowansalskim. Alternatywą na blat są laminaty hpl lub kompozyty, naśladujące stylistykę kamieni, dzięki czemu kuchnia w stylu prowansalskim pozostanie stylowa nawet przy niedużym budżecie.
Do wykończenia ścian nad blatem w prowansalskiej kuchni wybierzmy odpowiednie płytki. Najpopularniejsze są białe lub kremowe, inspirowane ceramiką marazzi lub piaskowcem czy trawertynem. Jasne odcienie optycznie rozświetlą i powiększą małą kuchnię. W styl prowansalski idealnie wpisują się też impregnowane, drewniane deski nad blatem. Jeśli chcemy trochę ożywić wnętrze kolorem, poswatamy na pastelowe tonacje, np. miętę, lawendowy fiolet czy jasny błękit. Na posadzki dobrze sprawdzą się jasne, przecierane gresy. Świeżym pomysłem są też płytki drewnopodobne, naśladujące podłogę z naturalnych desek.
Kwiaty i zioła to kolejny z motywów przewodnich w prowansalskiej kuchni. Motywy florystyczne, takie jak gałązki lawendy, delikatne piwonie i romantyczne róże możemy wprowadzić na ścianach w postaci tapety, płytki dekoracyjnej nad blatem lub nawet na kuchennych dodatkach: ceramice, lub lnianych ściereczkach.
We francuskiej kuchni oczywiście nie może zabraknąć naturalnych ziół. W aranżacji prowansalskiej kuchni warto przygotować kilka doniczek do uprawy świeżego rozmarynu, bazylii, szałwii, czy oregano. Stylizowany ogródek doskonale oddaje ducha stylu prowansalskiego i z pewnością zachęci do kuchennych eksperymentów. Pachnące pęczki suszonych ziół są nie tylko smacznym dodatkiem do potraw, ale równie pięknie podkreślają charakter kuchni w stylu prowansalskim.
Stylowe, prowansalskie dodatki
Kuchnia w stylu prowansalskim jest bogata w akcesoria i ozdobniki. Do przechowywania produktów świetnie sprawdzi drewniany chlebak i ceramiczne pojemniki, które będą pięknie prezentowały się na blacie. W kuchni w stylu prowansalskim dobrze czują się ceramiczne dzbanki oraz malowane talerze, zdobiące otwarte półki i delikatne, wyszywane serwetki. W tych przytulnych kuchniach dużą rolę odgrywa naturalne światło, warto więc odpowiednio przyozdobić okna. Wybierzmy rolety rzymskie w jasnym kolorze, lambrekin lub koronkowe zazdrostki. Ciekawą alternatywą będzie zamontowanie drewnianych okiennic wewnętrznych, dzięki którym uzyskamy klimat stylowego domku w samy sercu regionu Prowansji.