Rodzaje blatów kuchennych

Rodzaje blatów kuchennych

Wygodny blat roboczy to podstawa w każdej kuchni. Aranżując piękne i funkcjonalne wnętrze, warto upewnić się, że wybierzemy ten najlepiej pasujący do naszych potrzeb i oczekiwań. Musi być trwały i gotowy na najtrudniejsze kuchenne wyzwania. Poznaj wszystkie wady i zalety materiałów i rodzajów blatów kuchennych.
5:00 min
0
0

Blaty z płyty meblowej

To najpopularniejszy rodzaj blatów kuchennych, za których sukcesem stoją przede wszystkim stosunkowo niska cena i ogromny wybór dekorów. Rdzeń blatu wykonany jest z płyty wiórowej, pokrytej laminatem. Najpopularniejsze dostępne na rynku określane są jako laminaty HPL lub CPL, zawierające termoutwardzalne żywice. Nowoczesne laminaty są odporne na działanie pary wodnej i promieni UV. Nie odbarwiają się ani nie puchną po kontakcie z delikatnymi środkami czyszczącymi. Są higieniczne i antybakteryjne. Występują w wielu rodzajach wykończeń – od gładkiej w macie i połysku przez strukturę drewna lub skórki pomarańczy. 

Autor:
Redakcja
Data:
22.05.2019
Patchworkowa ściana w kuchni Paradyż Orrios
Drewniany blat jest ponadczasowym rozwiązaniem i wygląda świetnie nawet w nowoczesnych kuchniach. Fot. Ceramika Paradyż
Orrios/Orion
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Orrios Motyw A
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Orrios Motyw B
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź

Jakie wady mają laminowane blaty kuchenne? Nie są odporne na bardzo wysoką temperaturę – nie należy stawiać na nich gorących garnków bez podkładki termoizolacyjnej. Przygotowując posiłki, stosuj deski do krojenia. Do czyszczenia używaj tylko nieinwazyjnych detergentów – silne środki mogą prowadzić do uszkodzeń powierzchni. Każde wycięcie i połączenie w blacie laminowanym trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wody i wilgoci. 

Industrialna kuchnia z blatami Silestone Kitchen Silver Lake
Kompozytowe blaty są świetną alternatywą dla klasycznych rozwiązań - są trwałe i pięknie prezentują się we wnętrzach. Fot. Cosentino

Blaty z kompozytów

Znane i lubiane w budynkach użyteczności publicznych coraz chętniej wchodzą do nowoczesnych kuchni. Są trwałe, nienasiąkliwe oraz dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i kilku wariantach grubości. Nadają się do tworzenia połączeń bezspoinowych, dzięki czemu uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny nawet na długim odcinku blatu i bez problemu stworzymy obłe kształty i zaokrąglenia. Odpryski i uszkodzenia można łatwo spolerować lub naprawić. Świetnie wyglądają w towarzystwie kompozytowych zlewozmywaków w tym samym kolorze.

Czego w takim razie możemy się obawiać? Koszt blatu z kompozytu będzie oczywiście wyższy niż laminowanego. Stosowanie i obróbka tego materiału wymagają fachowych umiejętności – upewnij się, że prace wykończeniowe zrealizuje doświadczona i profesjonalna ekipa.

Blat z kompozytu  Dekton Natura imitujący naturalny marmur.jpg
Blat kuchenny narażony jest na trudne warunki i często staje przed nowymi wyzwaniami, warto więc dbać o jego odpowiednią pielęgnację podczas codziennych porządków. Fot. Cosentino

Blaty drewniane

Niezaprzeczalną przewagą drewnianego blatu są jego walory estetyczne. Do kuchni polecamy gatunki twarde, takie jak dąb, jesion, buk czy orzech. Odpowiednio zaimpregnowany blat z drewna klejonego będzie trwały i użyteczny przez wiele lat. Ten ekologiczny materiał nie wychodzi z mody, a prawidłowo konserwowany pięknie się zestarzeje i nada wnętrzu wyjątkowego charakteru. Blaty drewniane są łatwe w formowaniu i obróbce.

Blat drewniany wymaga stałej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Nie jest odporny na wysoką temperaturę i zaplamienia. Łatwo go uszkodzić podczas krojenia – miękkie drewno nie jest odporne na uderzenia i zarysowania.

Kuchnia z ornamentami Paradyż Rodari
Drewno to uniwersalny materiał, dlatego sprawdzi się w kuchniach w różnym stylu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Rodari Red
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Rodari Bianco
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Rodari Red
Płytka ścienna, 9,8x9,8 cm
sprawdź
Paradyż Rodari Blue
Płytka ścienna, 9,8x9,8 cm
sprawdź
Paradyż Rodari Bianco
Płytka ścienna, 9,8x9,8 cm
sprawdź
Rodari
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Rodari Blue
Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm
sprawdź

Blaty kamienne

To synonim luksusu i dobrego smaku. Estetyka naturalnych materiałów to jeden z niesłabnących trendów w urządzaniu kuchennych wnętrz. Są trwałe i odporne na wysokie temperatury. Bez większego problemu spolerujemy drobne rysy na ich powierzchni. Granity i marmury należą do najczęściej wybieranych kamieni na blaty. 

Blaty wykonane z kamienia naturalnego należy prawidłowo impregnować. Do czyszczenia należy używać wyłącznie specjalnych środków, ponieważ zbyt mocna chemia domowa może zmatowić kamień i nieestetycznie go odbarwić. 

Kontrast czerni i bieli w kolekcji Cerrad Foggia
Kamienne blaty będą idealnym uzupełnieniem kuchni urządzonych w klasycznym stylu. Fot. Cerrad
Cerrad Foggia nero 11917
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Foggia
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Foggia bianco 11900
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Blaty ze spieków kwarcowych

Blaty ze spieków kwarcowych wykonane są z mieszanki naturalnego minerału i żywicznych spoiw. Mają wszystkie zalety naturalnego materiału, łącznie z jego estetycznym wyglądem. Są jednak od nich lżejsze, tańsze i prostsze w obróbce. Występują w kilku wariantach. Utrzymanie ich w dobrej kondycji poprzez codzienne czyszczenie może być bardzo uciążliwym zajęciem, dlatego pamiętaj o regularnej impregnacji.

Aranżacja kuchni w kolekcji Cerrad Fuerta
Cienkie blaty kuchenne prezentują się niezwykle lekko. Fot. Cerrad
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Fuerta
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Fuerta sabbia 24589
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź

Blaty stalowe

To blaty drewniane lub z płyty, pokryte arkuszem wysoko odpornej stali nierdzewnej. Ich powierzchnia jest trwała i niewrażliwa na zaplamienie. Są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego chętnie są stosowane w lokalach gastronomicznych. Wprowadzają do wnętrza wyjątkowy, industrialny klimat. Projekt i wykonanie blatu ze stali nierdzewnej na wymiar to dość skomplikowany proces. Ze względu na miękki rdzeń, należy odpowiednio zabezpieczyć wszelkie wycięcia, styki i połączenia, zwłaszcza w obrębie zlewozmywaka i kuchenki. Na blacie stalowym łatwo o zarysowania, dlatego wybierz szczotkowaną lub matową powierzchnię.

Podobne artykuły

Kuchnia w stylu industrialnym
Styl industrialny inspirowany jest rozwiązaniami przemysłowymi, estetyką starych fabryk, surowymi wnętrzami wielkopowierzchniowych...
czytaj więcej
Kuchnia w stylu skandynawskim
Obecnie to jeden z najpopularniejszych stylów w wystroju domów i mieszkań. To przede wszystkim jasne, przytulne wnętrza,...
czytaj więcej