Cokół przypodłogowy z płytek

Cokół przypodłogowy z płytek

Cokoły, listwy przypodłogowe to niezbędny element każdej aranżacji. Cokół często wykonywany jest z płytek, które idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Podpowiadamy, jakie płytki wybrać do wykonania cokołu, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak wykonać cokół z płytek.
2:30 min
0
0

Cokoły z płytek to praktyczny wybór podczas aranżacji wnętrz. Dzięki gotowym elementom w szybki i estetyczny sposób wykończymy połączenie ściany z podłogą. Do wyboru mamy wiele kolorów, wymiarów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy płytkę cokołową, która będzie współgrać z naszą aranżacją domu. Cokoły z płytek to także praktyczny wybór podczas urządzania wnętrz publicznych: przychodni, gabinetów kosmetycznych, sklepów, czy restauracji. W miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu, cokoły przypodłogowe z płytek w odpowiedni sposób zabezpieczą ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Decydując się na zakup płytek cokołowych, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej, cokoły są wykonane z klinkieru lub gresu. Jeśli chcemy ułożyć cokół na balkonie, czy tarasie, upewnijmy się, że dana kolekcja nadaje się do stosowania na zewnątrz.

Autor:
Redakcja
Data:
17.04.2020
Biel i szarości - Paradyż Volpe
Cokół z płytek przypodłogowych doskonale sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Volpe Grys Gres Szkl. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Volpe
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Volpe Grys Cokół Mat
Płytka cokołowa, 7,2x40 cm
sprawdź

Czy cokoły są modne?

Jak najbardziej! Często spotykamy się z opinią, że cokoły nie pasują do nowoczesnych wnętrz, nic bardziej mylnego. Cokoły, które mamy dostępne w jednej kolekcji z płytkami podłogowymi pozwolą nam na estetyczne wykończenie połączenia ściany z podłogą. Jeden odcień płytki i cokołu przypodłogowego to sprawdzony pomysł, który możemy zastosować w każdym wnętrzu.

Wysokość cokołu z płytek

Płytki cokołowe, które możemy znaleźć w ofercie producentów, zazwyczaj mają zazwyczaj ok 6-8 cm. Jest to optymalna wysokość, która dobrze prezentuje się pomieszczeniach o standardowej wysokości. W wysokich wnętrzach, urządzanych w starych kamienicach, czy loftach, możemy zastosować nieco wyższe cokoły przypodłogowe.

Przejrzysta szarość w kolekcji Paradyż Orione
Cokoły przypodłogowe z płytek ceramicznych to praktyczny, łatwy do utrzymania w czystości materiał wykończeniowy. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Orione Grys
Płytka ścienno-podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Orione Grys Cokół Mat
Dekoracja podłogowa, 7,2x40 cm
sprawdź
Orione
Marka Paradyż
sprawdź

Cokoły z płytek na schodach

Decydując się na wykonanie schodów z płytek, najczęściej decydujemy się na wykonanie cokołu z tego samego materiału. Cokół schodowy wykonany z klinkieru, czy gresu sprawia, że tak zaaranżowane schody są praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki specjalnym kształtom cokołu schodowego montaż tego typu płytki jest bardzo prosty, nie wymaga od wykonawcy pracochłonnego przycinania płytek. W połączeniu z pozostałymi, wybranymi elementami kolekcji: stopnicami, podstopnicami i płytkami bazowymi możemy stworzyć spójne aranżacje dowolnych stref, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Cokoły schodowe dostępne są w dwóch wersjach: prawej i lewej. W przypadku niestandardowych rozwiązań np. schodach na tarasie, gdzie cokół znajduje się tylko z jednej strony, upewnijmy się, że zamawiamy właściwą wersję cokolika.

Jak położyć cokół z płytek?

Płytki cokołowe kleimy podobnie jak płytki podłogowe. Po ułożeniu podłogi z płytek nakładamy zaprawę klejową na powierzchnię ściany i płytki, dociskając do ściany. W przypadku cokołów, które są równe szerokości płytki, podczas układania, warto trzymać się podziału fug zgodnym z fugami na podłodze. Po wyschnięciu cokolików przypodłogowych nanosimy fugi. Spoiny, ewentualne nierówności między ścianą i cokołem należy wypełnić elastyczną masą uszczelniającą, np. akrylem, który po wyschnięciu możemy pomalować na kolor ściany.


Innym sposobem, coraz rzadziej stosowanym, jest docięcie płytek na wysokość cokołu i zlicowanie ich ze ścianą. Takie rozwiązanie wymaga jednak precyzyjnego docięcia oraz estetycznego wykończenia górne krawędzi płytki, która po przecięciu nie jest szkliwiona.

Podobne artykuły

Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej
Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?
W aranżacjach przestrzeni przydomowej warto zadbać o wszystkie detale. Oprócz wykończenia elewacji oraz zewnętrznych posadzek...
czytaj więcej