Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?

Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?

W aranżacjach przestrzeni przydomowej warto zadbać o wszystkie detale. Oprócz wykończenia elewacji oraz zewnętrznych posadzek musimy pamiętać o parapetach. Do tego celu świetnie sprawdzą się płytki parapetowe – jakie są rodzaje, rozmiary i z jakich materiałów wykonywane są płytki na parapet?
5:00 min
0
0

Płytki parapetowe zewnętrzne


To najpopularniejszy segment płytek na parapet. Płytki zewnętrzne są najczęściej wykonywane z klinkieru. To trwały materiał, wykonywany z mieszanek glin ceramicznych wypalanych w wysokich temperaturach. Dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów płytki parapetowe z klinkieru oferują eleganckie sposoby wykończenia zewnętrznych parapetów. Wiele z nich znajdziemy jako element pełnych kolekcji materiałów wykończeniowych, razem z płytkami elewacyjnymi, płytkami podłogowymi i stopnicami.

Autor:
Redakcja
Data:
09.04.2020
Aktualizacja:
23.03.2022

Płytki parapetowe wewnętrzne

Klinkier doskonale sprawdzi się jako wykończenie parapetów we wnętrzach. To całkowicie naturalny materiał, który bezpiecznie możemy stosować w domu. Klinkier jest ciekawą, niedrogą i łatwą w wykonaniu alternatywą dla parapetów kamiennych i drewnianych. Płytki pasują do wnętrz w wielu stylach. Klinkier dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, od tradycyjnych, ceglastych rudości po nowoczesne szarości i grafit.

Zalety płytek klinkierowych na parapet

Klinkier jest odporny na działanie wilgoci, mróz oraz różnice temperatur. To zapewni powierzchni trwałość oraz bezpieczne odprowadzenie wody z parapetu. Na długo zachowuje estetyczny wygląd a dzięki zastosowaniu w otoczeniu innych produktów z kolekcji, łatwo stworzymy spójne aranżacje. Parapet z klinkieru pasuje do brył klasycznych i nowoczesnych, dlatego będzie wyjątkowo uniwersalny.


Ogród w klasycznej aranżacji
Rozbudowane kolekcje zewnętrznych płytek klinkierowych, które stworzą spójną aranżację zewnętrzną budynków. Fot. Opoczno
Opoczno Simple Red Prosty/Kap OD078-048-1
Płytka stopnicowa, 30x33 cm
sprawdź
Simple
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Simple Red OP078-011-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź
Opoczno Simple Red Elew OP078-013-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Opoczno Simple Red Elew OP078-013-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Rozmiary płytek na parapet

Producenci oferują wiele rozwiązań przeznaczonych do stosowania na parapet, w kilku praktycznych rozmiarach. Najpopularniejsze są płytki parapetowe 10×20 cm, 13.5×24.5 cm oraz 14.8×30 cm. Dostępne są również warianty parapetowe zewnętrzne o długości 35 cm (14.8×35 cm) oraz 40 cm.

Aranżacja jasnego tarasu Paradyż Scandiano
Parapet wykończony klinkierem doskonale wytrzyma trudne warunki zewnętrzne. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Scandiano Beige Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Beige Parapet
Płytka parapetowa, 13,5x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Beige Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Scandiano
Marka Paradyż
sprawdź

Ile powinna wystawać płytka parapetowa?

Głębokość parapetu zewnętrznego wynika z grubości całkowitej ściany zewnętrznej oraz położenia stolarki okiennej. Aby płytki spełniały swoją funkcję, parapet zewnętrzny z klinkieru musi wystawać od 3 do 4 cm poza linię fasady. Wtedy spływająca po nim woda nie ścieka bezpośrednio po elewacji.

Taras w brązowych płytkach Paradyż Scandiano
Dzięki bogatej ofercie producentów płytek klinkierowych łatwo znajdziemy materiał w modnych i ciekawych odcieniach. Fot. Ceramika Paradyż
Scandiano
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Scandiano Ochra Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Brown Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Brown Parapet
Płytka parapetowa, 10x20 cm
sprawdź

Jak układać płytki parapetowe?

1. Przygotowanie powierzchni

Płytki układamy na równym, odtłuszczonym i zwartym podłożu – jeśli to konieczne, usuwamy dokładnie starą okładzinę i odspojone fragmenty starej zaprawy.

2. Gruntowanie parapetu

Suchą powierzchnię parapetu możemy pokryć warstwą gruntującą, aby poprawić przyczepność płytek do podłoża. Najlepiej korzystać z produktów z oferty jednego producenta (grunt, zaprawa klejowa, fugi). Wtedy zyskamy pewność, że będą ze sobą dobrze współpracowały. Grunt przygotowujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, stosując się do czasu schnięcia określonego przez producenta.

3. Klejenie płytek na parapecie


Podobnie jak w przypadku płytek elewacyjnych, musimy wybrać odpowiednią zaprawę klejową, przeznaczoną do stosowania z produktami klinkierowymi. Nieodpowiednio dobrana może powodować nieestetyczne wysolenia i wykwity na powierzchni płytek. Zaprawa musi być elastyczna i mrozoodporna, aby parapet był trwały. Przygotowujemy ją zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta produktu.

Pierwszą warstwę zaprawy klejowej nakładamy kielnią i dokładnie wcieramy w powierzchnię. Następnie przy użyciu zębatej pacy wykonujemy warstwę grzebieniową, do utworzenia 1-2% spadku (jeśli parapet nie został wcześniej odpowiednio uformowany).

Płytki pokrywamy od spodu klejem, rozprowadzając go zębatą pacą, tworząc rowki w sposób prostopadły do tych na warstwie grzebieniowej. Klinkier kleimy w odstępach ok. 6-10 mm. Do spoinowania możemy przejść po upływie czasu schnięcia określonego przez producenta zaprawy klejowej.

Podobne artykuły

Rodzaje płytek elewacyjnych
Klejone materiały elewacyjne to rosnący w siłę segment wykończeń budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszą się płytki klinkierowe...
czytaj więcej
Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej