Płytki parapetowe - co warto wiedzieć?
Płytki parapetowe wewnętrzne
Klinkier doskonale sprawdzi się jako wykończenie parapetów we wnętrzach. To całkowicie naturalny materiał, który bezpiecznie możemy stosować w domu. Klinkier jest ciekawą, niedrogą i łatwą w wykonaniu alternatywą dla parapetów kamiennych i drewnianych. Płytki pasują do wnętrz w wielu stylach. Klinkier dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, od tradycyjnych, ceglastych rudości po nowoczesne szarości i grafit.
Zalety płytek klinkierowych na parapet
Klinkier jest odporny na działanie wilgoci, mróz oraz różnice temperatur. To zapewni powierzchni trwałość oraz bezpieczne odprowadzenie wody z parapetu. Na długo zachowuje estetyczny wygląd a dzięki zastosowaniu w otoczeniu innych produktów z kolekcji, łatwo stworzymy spójne aranżacje. Parapet z klinkieru pasuje do brył klasycznych i nowoczesnych, dlatego będzie wyjątkowo uniwersalny.
Rozmiary płytek na parapet
Producenci oferują wiele rozwiązań przeznaczonych do stosowania na parapet, w kilku praktycznych rozmiarach. Najpopularniejsze są płytki parapetowe 10×20 cm, 13.5×24.5 cm oraz 14.8×30 cm. Dostępne są również warianty parapetowe zewnętrzne o długości 35 cm (14.8×35 cm) oraz 40 cm.
Ile powinna wystawać płytka parapetowa?
Głębokość parapetu zewnętrznego wynika z grubości całkowitej ściany zewnętrznej oraz położenia stolarki okiennej. Aby płytki spełniały swoją funkcję, parapet zewnętrzny z klinkieru musi wystawać od 3 do 4 cm poza linię fasady. Wtedy spływająca po nim woda nie ścieka bezpośrednio po elewacji.
Jak układać płytki parapetowe?
1. Przygotowanie powierzchni
Płytki układamy na równym, odtłuszczonym i zwartym podłożu – jeśli to konieczne, usuwamy dokładnie starą okładzinę i odspojone fragmenty starej zaprawy.
2. Gruntowanie parapetu
Suchą powierzchnię parapetu możemy pokryć warstwą gruntującą, aby poprawić przyczepność płytek do podłoża. Najlepiej korzystać z produktów z oferty jednego producenta (grunt, zaprawa klejowa, fugi). Wtedy zyskamy pewność, że będą ze sobą dobrze współpracowały. Grunt przygotowujemy zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, stosując się do czasu schnięcia określonego przez producenta.
3. Klejenie płytek na parapecie
Podobnie jak w przypadku płytek elewacyjnych, musimy wybrać odpowiednią zaprawę klejową, przeznaczoną do stosowania z produktami klinkierowymi. Nieodpowiednio dobrana może powodować nieestetyczne wysolenia i wykwity na powierzchni płytek. Zaprawa musi być elastyczna i mrozoodporna, aby parapet był trwały. Przygotowujemy ją zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta produktu.
Pierwszą warstwę zaprawy klejowej nakładamy kielnią i dokładnie wcieramy w powierzchnię. Następnie przy użyciu zębatej pacy wykonujemy warstwę grzebieniową, do utworzenia 1-2% spadku (jeśli parapet nie został wcześniej odpowiednio uformowany).
Płytki pokrywamy od spodu klejem, rozprowadzając go zębatą pacą, tworząc rowki w sposób prostopadły do tych na warstwie grzebieniowej. Klinkier kleimy w odstępach ok. 6-10 mm. Do spoinowania możemy przejść po upływie czasu schnięcia określonego przez producenta zaprawy klejowej.
Na stronach internetowych sprzedających płytki parapetowe, można sortuj produkty według dostępności i procentu rabatu.