Cokół budynku - najlepsze materiały i rodzaje wykończeń

Cokół budynku - najlepsze materiały i rodzaje wykończeń

Wiosna to doskonały czas na prace wykończeniowe i remonty części zewnętrznych budynków. Przystępując do wykończenia elewacji, nie możemy zapomnieć również o cokole bryły. Czym jest cokół budynku i dlaczego jest potrzebny? Z czego wykonać cokół na budynku? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat materiałów i sposobów na wykonanie eleganckiego i trwałego cokołu.
4:00 min
0
0

Co to jest cokół budynku?

Cokół to dolny fragment każdego budynku. Wynika z jego konstrukcji: może być częścią ścian fundamentowych lub piwnicznych, wystających ponad poziom terenu. Stanowi barierę mechaniczną, zabezpieczającą ścianę budynku przed uszkodzeniami i nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Cokół powinien być wykończony trwalszymi materiałami niż reszta elewacji oraz odpowiednio wysoki, aby zapewnić odpowiednie odprowadzenie wody opadowej i zapobiec zawilgoceniu ścian parteru.

Kształt cokołu zależy od konstrukcji budynku. Może być cofnięty, wystający lub licowany z elewacją. W naszym klimacie cokół najczęściej będzie cofnięty w stosunku do linii elewacji – to rozwiązanie praktyczne i zapewniające dobre parametry techniczne Na cokole kończy się pozioma izolacja przeciwwilgociowa, która zabezpiecza budynek przed wilgocią gruntową. To newralgiczne miejsce, przez które woda z elewacji może dostać się do wnętrza budynku.

Autor:
Redakcja
Data:
21.04.2020
Kolekcja Cerrad Grafitowa
Elegancka opaska na elewacji podkreśli styl naszego domu. Fot. Cerrad
Grafitowa
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Grafitowa 19867
Płytka elewacyjna cieniowana, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Jaka wysokość cokołu?

Wysokość cokołu elewacji zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ kształt terenu, rodzaj ściany oraz kompozycja elewacji, a także klimat otoczenia. Cokoły powinny mieć około 40 do 50 cm. Bardzo wysokie cokoły spotkamy najczęściej w domach podpiwniczonych, gdzie piwnica jest tylko częściowo w gruncie. Cokół elewacji będzie wtedy sięgał do wysokości stropu pod podłogą parteru.
W budynkach położonych w górach, gdzie występują wysokie opady śniegu, cokół powinien wyższy, niż w domu na nizinach. Cokoły wysokie sprawdzą się również w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych, położonych w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, narażonych na podtopienia.

Czym wykończyć cokół?

Najpopularniejsze rodzaje wykończenia cokołów to tynk mozaikowy, cegła klinkierowa, naturalny kamień, płytki elewacyjne. Wszystkie wymienione materiały zapewniają estetyczne wykończenie i trwałość. Poprawnie wykonany cokół, który ma stanowić element dekoracyjny i warstwę ochronną naszych fundamentów powinien być starannie wykończony.

Nowoczesny taras w klinkierowej płytce Paradyż Scandiano
Klinkierowe płytki są praktycznym materiałem na wykonanie cokołu domu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Scandiano Ochra Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Scandiano Brown Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Scandiano
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Scandiano Ochra Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź

Okładzina na cokół – co wybrać?

Do wykończenia cokołów betonowych lub murowanych z bloczków świetnie sprawdzą się okładziny ceramiczne – gres lub płytki klinkierowe na podmurówkę domu, kamienie naturalne lub syntetyczne oraz tworzywa sztuczne. Cokół przed położeniem okładziny musi być równy, twardy i czysty. Warto zastosować zaprawę gruntującą przed wykończeniem. Zapewni odpowiednią przyczepność materiału i ograniczy podciąganie przez cokół wody z zaprawy klejowej.

Płytki klinkierowe - mają różne grubości, od 8 do 21 mm i wymiary zbliżone do wymiarów cegieł. Dostępne są płytki płaskie oraz narożniki, co zapewnia cokołom estetyczny wygląd litego muru. Cokół z klinkieru kleimy na elastyczną, mrozoodporną zaprawę klejową i spoinujemy produktami przeznaczonymi do stosowania z klinkierem.


Gres mrozoodporny - płytki przeznaczone do zastosowań zewnętrznych lub typowo elewacyjne. Mają różne grubości, wzory i kolory, dlatego oferują bogaty wybór rozwiązań, zapewniających estetyczne wykończenie cokołu domu. Płytki kleimy na mrozoodporną, elastyczną zaprawę.

Kamień na cokół domu

Opaski wokół domu możemy wykonać z płyt z naturalnego kamienia. Dobrze sprawdzą się płyty granitowe, cokoły wykonane z trawertynu, piaskowca, łupków. Naturalne kamienie dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i rodzajów wykończenia powierzchni – szlifowane, fakturowane lub łupane.

Wyjście na taras
Kolekcje płytek elewacyjnych zawiera nie tylko płytki ścienne, ale również posadzkowe, elewacyjne i stopnice. Fot. Cerrad
Paradyż Semir Beige Stopnica Narożna
Płytka stopnicowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Semir Beige Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Semir Beige Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Semir Beige Elewacja
Płytka elewacyjna, 6,58x24,5 cm
sprawdź
Semir
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Kamienie sztuczne i okładziny betonowe

Sztuczne kamienie są alternatywą dla kamieni naturalnych. Betonowe płytki na cokół i kształtki cokołowe imitujące ich powierzchnię są o wiele tańsze, jednak zapewniają odpowiednie parametry pozwalające na stosowanie ich jako okładziny na cokół. Wymagają impregnacji i stosowania specjalnego rodzaju zaprawy klejowej.
Na cokół wokół domu możemy wykorzystać też panele z PVC, imitujące kamienie i cegłę klinkierową. Płytki z tworzyw sztucznych są wzmacniane dodatkami uszlachetniającymi, które zwiększają ich odporność na wahania temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Zaletami tego rozwiązania są też niska cena i wytrzymałość oraz szybki, nieskomplikowany montaż.

Cokół z tynkiem mozaikowym

Do wykańczania cokołów sprawdza się tynk mozaikowy. Tworzy wodoszczelną odporną na uszkodzenia powłokę. Struktura z drobnego, kolorowego kruszywa zapewnia tynkom ciekawy wygląd. Kruszywo ma ziarna o średnicy od 0.7 do 3 mm. Tynkowanie cokołów wykonuje się przy użyciu metalowej pacy. UWAGA! Tynków mozaikowych nie stosuje się na ściany pokryte tynkiem ciepłochronnym ani tworzywami sztucznymi.

Elewacja z wykorzystaniem jasnego klinkieru Canella terra
Płytki klinkierowe oferują wiele możliwości aranżacji całej elewacji w oryginalny i nowoczesny sposób. Fot. Cerrad
Cerrad Canella Terra 16798
Płytka elewacyjna, 30x49 cm
sprawdź
Canella
Marka Cerrad
sprawdź

Cokół zewnętrzny murowany

Cokół z cegły klinkierowej – do wykonania zewnętrznej warstwy cokołu najlepiej sprawdzą się gładkie cegły szkliwione. Łatwo utrzymamy je w czystości, ponieważ na ich powierzchni rzadziej rozwijają się zielone porosty i glony. Cegły klinkierowe murujemy na puste spoiny, używając do murowania listewek dystansowych. Kiedy zaprawa wyschnie, usuwamy listewki i spoinujemy zaprawą do klinkieru.

Cokół budynku murowany z kamienia

Na cokoły budynków polecamy otoczaki lub kamienie łupane. Powinny być zbliżone rozmiarem, kształtem i kolorem, aby wyglądały estetycznie. Kamienie łączymy zaprawą cementową, aby najciaśniej do siebie przylegały – wtedy spoiny będą estetycznie wąskie. Zanim spoina stwardnieje, mur z kamienia możemy kształtować przy pomocy specjalnej szpachli, tzw. żelazka. Opaska wokół domu z kamyczków zapewni mu oryginalny, nieco rustykalny wygląd.

Polecane artykuły:

Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza...
czytaj więcej