
Cokół budynku - najlepsze materiały i rodzaje wykończeń
Jaka wysokość cokołu?
Wysokość cokołu budynku zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ ukształtowanie terenu, rodzaj materiałów, z jakich wykonujemy ściany, kompozycja elewacji, a także klimat otoczenia. Przyjmuje się, że cokół budynku powinien mieć od około 40 do 50 cm. Bardzo wysokie cokoły spotkamy najczęściej w domach podpiwniczonych, gdzie piwnica jest tylko częściowo w gruncie. Cokół elewacji będzie wtedy sięgał do wysokości stropu ściany pod podłogą parteru. W budynkach położonych w górach, gdzie występują wysokie opady śniegu, cokół fundamentowy powinien wyższy, niż w domu położonym na nizinach. Cokoły wysokie sprawdzą się również w miejscach z wysokim poziomem wód gruntowych, położonych w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, czyli miejsc narażonych na podtopienia.
Z czego zrobić cokół wokół domu?
Czym wykończyć cokół domu? Najpopularniejsze rodzaje wykończenia cokołów to tynk mozaikowy, cegła klinkierowa, naturalny kamień, lub płytki elewacyjne różnego typu. Wszystkie wymienione materiały zapewniają estetyczne wykończenie i trwałość. Poprawnie wykonany cokół budynku będzie stanowił warstwę ochronną naszych fundamentów oraz wniesie element dekoracyjny.

Okładzina na cokół – co wybrać?
Do wykończenia cokołów betonowych lub murowanych z bloczków świetnie sprawdzą się okładziny ceramiczne – gres lub płytki klinkierowe na podmurówkę domu, naturalne płyty kamienne lub syntetyczne oraz tworzywa sztuczne. Cokół przed położeniem okładziny musi być równy, twardy i czysty. Warto zastosować zaprawę gruntującą przed wykończeniem. Zapewni odpowiednią przyczepność materiału i ograniczy podciąganie przez cokół wody z zaprawy klejowej.
Płytki klinkierowe - mają różne grubości, od 8 do 21 mm i wymiary zbliżone do wymiarów cegieł.
Dostępne są płytki płaskie oraz narożniki, co zapewnia cokołom estetyczny wygląd litego muru
. Cokół z klinkieru kleimy na elastyczną, mrozoodporną zaprawę klejową i spoinujemy produktami przeznaczonymi do stosowania z klinkierem. Klinkier jest trwalszym materiałem i sprawdza się lepiej, niż cokół budynku wykończony tynkiem.
Gres mrozoodporny - płytki przeznaczone do zastosowań zewnętrznych lub typowo elewacyjne. Mają różne grubości, wzory i kolory, dlatego oferują bogaty wybór rozwiązań, zapewniających estetyczne wykończenie cokołu domu. Płytki kleimy na mrozoodporną, elastyczną zaprawę. Sprawdź ciekawe pomysły na elewację domu, wykończoną na przykład płytkami klinkierowymi.
Kamień na cokół domu
Opaski wokół domu możemy wykonać z płyt z naturalnego kamienia. Dobrze sprawdzą się płyty granitowe, cokoły wykonane z trawertynu, piaskowca, łupków. Naturalne kamienie dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i rodzajów wykończenia powierzchni – szlifowane, fakturowane lub łupane.
Kamienie sztuczne i okładziny betonowe
Sztuczne kamienie są alternatywą dla kamieni naturalnych na elewację i cokół budynku. Betonowe płytki na cokół i kształtki cokołowe imitujące ich powierzchnię są o wiele tańsze, jednak zapewniają odpowiednie parametry pozwalające na stosowanie ich jako okładziny na cokół. Wymagają impregnacji i stosowania specjalnego rodzaju zaprawy klejowej.
Na cokół wokół domu możemy wykorzystać też panele z PVC, imitujące kamienie i cegłę klinkierową. Płytki z tworzyw sztucznych na cokół są wzmacniane dodatkami uszlachetniającymi, które zwiększają ich odporność na wahania temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Zaletami tego rozwiązania są też niska cena i wytrzymałość oraz szybki, nieskomplikowany montaż paneli na elewacji.
Cokół z tynkiem mozaikowym
Do wykańczania cokołów sprawdza się tynk mozaikowy. Tworzy wodoszczelną odporną na uszkodzenia powłokę. Struktura z drobnego, kolorowego kruszywa zapewnia tynkom ciekawy wygląd. Kruszywo ma ziarna o średnicy od 0.7 do 3 mm. Tynkowanie cokołów wykonuje się przy użyciu metalowej pacy. UWAGA! Tynków mozaikowych nie stosuje się na ściany pokryte tynkiem ciepłochronnym ani tworzywami sztucznymi.
Cokół zewnętrzny murowany z cegły klinkierowej
Cokół z cegły klinkierowej – do wykonania zewnętrznej warstwy cokołu najlepiej sprawdzą się gładkie cegły szkliwione. Łatwo utrzymamy je w czystości, ponieważ na ich powierzchni rzadziej rozwijają się zielone porosty i glony. Cegły klinkierowe murujemy na puste spoiny, używając do murowania listewek dystansowych. Kiedy zaprawa wyschnie, usuwamy listewki i spoinujemy zaprawą do klinkieru.

Cokół budynku murowany z kamienia
Na cokoły budynków polecamy otoczaki lub kamienie łupane. Powinny być zbliżone rozmiarem, kształtem i kolorem, aby wyglądały estetycznie. Kamienie łączymy zaprawą cementową, aby najciaśniej do siebie przylegały – wtedy spoiny będą estetycznie wąskie. Zanim spoina stwardnieje, mur z kamienia możemy kształtować przy pomocy specjalnej szpachli, tzw. żelazka. Opaska wokół domu z kamyczków zapewni mu oryginalny, nieco rustykalny wygląd.
Polecane artykuły

