Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Folia hydroizolacyjna w płynie na balkon
Materiały hydroizolacyjne dostępne w sklepach budowlanych to popularny i łatwy do samodzielnego zastosowania produkt, sprzedawany w postaci jednoskładnikowej masy. Jest uniwersalny, dlatego możemy stosować ją na różnych podłożach, takich jak beton, jastrych, tynki cementowo-wapienne i zawierające gips oraz cegły. Zastosowanie nowoczesnych materiałów hydroizolacyjnych wzmocni odporność tarasu na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Zalety folii hydroizolacyjnej
Folia hydroizolacyjna jest łatwa i szybka w obsłudze i stanowi dobre zabezpieczenie tarasu przed wilgocią. Folię w płynie dokładnie mieszamy, a następnie nanosimy na dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię tarasu lub balkonu. Czynność wykonujemy przy pomocy pędzla, wałka lub pacy. Nakładamy co najmniej dwie warstwy folii hydroizolacyjnej, zgodnie z zaleceniami producenta. Czekamy na dokładne wyschnięcie produktu przed nałożeniem kolejnej warstwy. Czas schnięcia może różnić się w zależności od marki, jednak często waha się między 4 a 8 godzin. Płytki na taras możemy położyć na powierzchnię hydroizolacji po upływie 12 godzin, kiedy jej ostatnia warstwa jest już całkowicie wysuszona.
Najlepsze parametry wodoszczelne i techniczne zapewniają folie z mikrowłóknami. To sprawia, że masa jest elastyczna, skuteczna i zachowuje swoje właściwości w skrajnych temperaturach, do nawet -20 stopni. Izolacja będzie w stanie samoczynnie zasklepiać zarysowania i mikrouszkodzenia, powstałe po nałożeniu folii.
Izolacja sztywna – warianty dwuskładnikowe
Ten rodzaj izolacji ochroni nasz taras przed podciąganiem wody gruntowej i działaniem minusowych temperatur, dlatego jest polecany do tarasów naziemnych. Hydroizolacja sztywna na taras pozwala pokrytej nią powierzchni na wysychanie, ponieważ umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej. To pozwala nałożyć ją na wilgotne podłoża betonowe, bez potrzeby ich uprzedniego zagruntowania.
Izolacja dwukomponentowa sztywna jest wykonywana na bazie składników mineralnych i tworzyw sztucznych.
Przygotowanie jej do aplikacji wymaga wymieszania dwóch preparatów w odpowiednich, zaleconych przez producenta proporcjach. Masę musimy wymieszać bardzo ostrożnie, najlepiej ręcznie lub wolnoobrotowym mieszadłem, żeby nie powstawały w niej pęcherzyki powietrza. Podobnie jak w przypadku folii elastycznej w płynie, preparat nakładamy na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię warstwowo. Czas ich schnięcia wynosi od 6 do 8 godzin, a przed układaniem płytek musimy odczekać co najmniej 24 godziny.
Hydroizolacja elastyczna – wariant dwuskładnikowy
Ten rodzaj hydroizolacji możemy nakładać na powierzchnię już wykończoną okładzinami podłogowymi. Świetnie sprawdza się podczas renowacji i uszczelniania starego tarasu czy balkonu bez zrywania starych płytek gresowych lub terakoty, ale nie tylko. Poprawi wodoszczelność podłoża wykończonego betonem, jastrychem, tynkami, cegłą, a nawet blaszanych.
Taka hydroizolacja pozwala podłożom swobodnie wyschnąć i mostkuje nawet rysy o szerokości do 2 milimetrów. Podobnie jak w przypadku dwukomponentowej hydroizolacji sztywnej, mieszamy ze sobą dwa składniki do dokładnego pomieszczenia i nakładamy warstwowo na przygotowaną powierzchnię. Warstwy izolacji elastycznej schną krócej, około 4 godzin. Tyle samo czasu zajmie wysychanie ostatniej warstwy wykończeniowej, na której możemy ułożyć płytki podłogowe.
Jak izolować taras wykończony drewnianymi deskami?
W przypadku tarasów z desek drewnianych, doskonale sprawdzi się polimerowa izolacja pod deski tarasowe. Ten produkt zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci, skutkami promieniowania UV, wahaniami temperatury i opóźni procesy starzenia się drewna. Polimerową izolację możemy zastosować też pod deski elewacyjne, czyli szalówkę. Powierzchnia zaizolowana pozostaje paroprzepuszczalna i łatwo się ją stosuje. Możemy nią pokrywać powierzchnie o obłych i skomplikowanych kształtach.
Ściśle przestrzegamy zaleceń producenta dotyczących ilości warstw i czasu ich wysychania. Jeśli stosujemy produkty dwukomponentowe, całkowita grubość powłoki nie może być mniejsza niż 2 milimetry. Po nałożeniu pierwszej warstwy preparatu musimy zwrócić szczególną uwagę na uszczelnienia narożników i łączenia. Dylatacje musimy zabezpieczyć specjalistyczną taśmą uszczelniającą. Stosowanie się do zasad prawidłowego wykonawstwa i sztuki budowlanej oraz odpowiednie wykorzystanie dostępnych na rynku rozwiązań systemowych sprawi, że ochronimy balkon i taras przed wodą na lata.
O czym jeszcze pamiętać, wykonując zabezpieczenie tarasu przed wodą?
Musimy zabezpieczyć wszystkie newralgiczne punkty tarasu - narożniki, połączenia oraz miejsca obróbki blacharskiej.
W przypadku tarasu nazienmnego należy też pamiętać o tym, aby pod płytą konstrukcyjną umieścić warstwę odcinająca. Hydroizolacja uniemożliwi przeciekanie wody w drodze podciągania kapilarnego z gruntu do warstwy konstrukcyjnej tarasu i zapobiegnie jej zawilgoceniu. W przypadku tarasów nadziemnych, położonych nad pomieszczeniem ogrzewanym, potrzebujemy dodatkowej izolacji. Poza uszczelnieniem podpłytkowym trzeba też wykonać izolację przeciwwodną płyty konstrukcyjnej, która będzie pełniła też funkcję paroizolacji.