Jak szybko usunąć stare i ułożyć nowe płytki?

Jak szybko usunąć stare i ułożyć nowe płytki?

Usuwanie starych płytek jest jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy podczas remontów łazienek, przedpokojów czy kuchni. Niezależnie, czy powodem wymiany są uszkodzenia ceramiki, czy po prostu chęć zmiany aranżacji, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Skuwanie płytek ze ściany czy podłogi możemy wykonać samodzielnie — przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak rozpocząć usuwanie starych płytek z różnych powierzchni.
4:00 min
0
0

Ile kosztuje skuwanie płytek?


Cena skuwania 1m2 płytek to ok. 50-70 zł i może wahać się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja inwestycji (w większych miastach ceny są nieco wyższe), kształt łazienki oraz zakres wykonywanych czynności (np. sprzątanie, usuwanie gruzu). W skład wyceny usług glazurniczych może wchodzić kucie płytek jak i układanie nowych, gruntowanie, malowanie oraz wiele innych czynności. Warto porównać oferty i zakres prac kilku ekip wykończeniowych, aby efekt remontu był jak najbardziej zadowalający.

Autor:
Redakcja
Data:
20.01.2022
Aktualizacja:
14.06.2023


Wiele czynności podczas remontu możemy wykonać samodzielnie, jednak docinanie skomplikowanych wzorów, mozaiki czy układanie dużych płytek na ścianie warto powierzyć doświadczonej ekipie wykończeniowej. 

Prace glazurnicze – wycena, zakres i przygotowania
Remont czy wykończenie nowych wnętrz z pewnością budzą wiele emocji – od ekscytacji i radosnego oczekiwania na efekty metamorfozy...
czytaj więcej

Czym skuwać płytki?

Do skuwania płytek musimy się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w narzędzia do pracy. Sprzęt do skuwania płytek pomoże nam szybko i łatwo odspoić stare kafle od podłoża. Do kucia ręcznego przyda się nam:

     

  • młotek
  • przecinak
  • nóż z wymiennymi ostrzami
  • płaski wkrętak do podbijania
  • szlifierka kątowa
  • odzież ochronna (okulary, rękawice ochronne, kombinezon)    

zestaw narzędzi do kucia
Jako narzędzia do skuwania płytek możemy wykorzystać wiertła do ceramiki, którymi wykonamy otwory w płytkach na ścianie. Fot. Life-Of-Pix/Pixabay


Ręczne kucie płytek jest czasochłonne i ciężkie, jednak pozwala oszczędzić – nie musimy kupować ani wypożyczać drogich urządzeń. Kucie kafelek dla osoby niedoświadczonej może przysporzyć sporo trudności – ewentualne uszkodzenia podłoża będzie trzeba wypełnić i wyrównać przed układaniem nowej warstwy płytek.


Osoby z większym budżetem lub wprawą w obsłudze elektronarzędzi, mogą skorzystać z młotowiertarki z funkcją kucia. Elektryczny sprzęt do kucia płytek oferuje znacznie więcej możliwości – płytki usuniemy szybciej i mniejszym nakładem siły. Młotowiertarkę możemy wypożyczyć w sklepie z elektronarzędziami budowlanymi.  

Skuwanie płytek ze ściany

Skuwanie starej glazury ze ściany musimy rozpocząć od zabezpieczenia innych powierzchni przed spadającymi kawałkami ceramiki. Wynosimy z pomieszczenia wszystkie meble i sprzęty. Podłogę, nieruchome zabudowy i blaty oklejamy dokładnie grubą folią malarską. Zakładamy odzież ochronną – maskę przeciwpyłową, okulary ochronne i grube rękawice.


Skute płytki ze ściany
Co zrobić z płytkami po remoncie? Płytki i gruz z budowy wrzucamy do specjalnych worków lub kontenera przeznaczonego o do wywozu odpadów budowlanych. Robimy to ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia zaprawy cementowej. Fot. Annica Utbult/Pixabay

Następnie, przechodzimy do usunięcia luźnych lub uszkodzonych kafli i fug. Skucie fugi wokół pękniętych kafelków nie uszkodzi sąsiednich elementów i zapobiegnie przenoszeniu wstrząsów. Jeśli ceramika trzymają się mocno, warto zacząć od rozkuwania płytek na mniejsze kawałki. Sprawdzonym sposobem jest wywiercenie otworów w płytce (wiertłem do ceramiki i szkła). Naruszone w ten sposób płytki będą łatwiejsze do skucia — pracujemy od środka do zewnątrz. Najłatwiejsze jest skuwanie glazury klejonej na bardzo stary lub niskiej jakości klej – płytki można oderwać szpachelką. Skuwanie płytek ze ściany wykonujemy przy pomocy młotka, przebijaka lub wkrętaka usuwamy kolejne płytki. Przebijak lub wiertło ustawiamy prostopadle do ściany. Minimalizujemy ryzyko uszkodzenia podłoża, pracujemy szybciej i efektywniej. Po usunięciu płytek musimy jeszcze skuć warstwę kleju – podobnie jak kafle, klej usuwamy mechanicznie przebijakiem, szlifierką pneumatyczną do kleju lub młotowiertarką.


Po skuciu płytek musimy posprzątać gruz i odpady. Najlepiej, jeśli pracujemy na bieżąco i od razu usuwamy skute płytki z pomieszczenia. To nie tylko usprawnia pracę, ale również poprawi nasze bezpieczeństwo i może zapobiec groźnym wypadkom. Podczas remontu musimy zamówić specjalne worki lub kontenery na gruz, ponieważ obowiązujące przepisy nie pozwalają na umieszczanie takich odpadów w zwykłym śmietniku.

Jak zerwać płytki z podłogi?

Płytki gresowe na podłodze, podobnie jak wiele innych materiałów, ulegają zużyciu. Po kilkunastu latach mogą wyglądać nieestetycznie, popękać lub ulec innym rodzajom uszkodzenia, więc powinniśmy je wymienić. Trwałość płytek będzie różna w zależności od rodzaju mieszanki ceramicznej oraz klasy ścieralności. Najbardziej odporne na zużycia są gresy techniczne oraz kafle o ścieralności PEI5, dlatego skuwanie płytek podłogowych często bywa czasochłonne.

 

Detal płytki uniwersalnej Opoczno Passion Oak Natural
Wybierając nowe płytki do łazienki, warto przyjrzeć się kolekcjom inspirowanym naturalnymi materiałami. Fot. Opoczno
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Passion Oak Natural W542-011-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź


Płytki podłogowe i uniwersalne używane na posadzkach są twardsze od glazury ściennej, dlatego usuwanie starych płytek podłogowych warto wykonać przy pomocy elektronarzędzi. Skuwanie gresu i terakoty musimy wykonać ostrożnie i podobnie jak w przypadku płytek ściennych, usuwać powstały gruz.


Do usunięcia płytek gresowych można wykorzystać pneumatyczna młotowiertarkę z funkcją kucia, albo stalowego przebijaka i młotka. Praca polegająca na usuwaniu starej powłoki ceramicznej jest czasochłonna i wymaga poświęcenia sporo czasu. Podłoże po usunięciu starych płytek ceramicznych wymaga odpowiedniego przygotowania i wyrównania przed ułożeniem nowej warstwy wykończeniowej.

Układanie płytek na podłodze - jak zacząć

Układanie nowych płytek na podłodze warto zacząć od dokładnego oczyszczenia i odkurzenia posadzki. Wszystkie nierówności należy wyrównać i naprawić uszkodzenia wylewką samopoziomującą. Pamiętajmy też o naprawie lub wykonaniu nowej hydroizolacji łazienki.

Układanie płytek na podłodze
Układanie płytek najlepiej wykonać dopiero po usunięciu starej okładziny i wyczyszczeniu powierzchni. Fot. Michal Jarmoluk/Pixabay
Jak układać płytki podłogowe?
Trwała i estetyczna okładzina podłogowa stanowi podstawę każdej aranżacji wnętrza. Posadzka wyłożona płytkami to uniwersalne...
czytaj więcej
Cokół przypodłogowy z płytek
Cokoły, listwy przypodłogowe to niezbędny element każdej aranżacji. Cokół często wykonywany jest z płytek, które idealnie...
czytaj więcej

Czy jest możliwe układanie płytek na podłodze OSB?


Oczywiście, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach, aby uzyskać trwałe i nowoczesne powierzchnie. Układanie płytek na płycie OSB jest trudniejsze i wymaga stosowania innych środków i narzędzi, niż klejenie do płyty gipsowo-kartonowej lub ściany murowanej. Struktura i nasiąkliwy materiał płyty drewnopochodnej utrudniają klejenie kafli na płycie OSB.


Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniego rodzaju płyty pod kafelki – musi być twarda i spełniać wymagania dotyczące odporności na obciążenie. Minimalna grubość płyty OSB pod płytki ma 22 mm, jednak warto sięgnąć po grubsze warianty, np. 25 mm.


Nie możemy też kleić zbyt dużych płytek, najlepiej nie większych niż 20x20 cm. Płyta musi zostać przygotowana pod aplikację kleju. Szlifujemy jej powierzchnię papierem ściernym. Jeśli do płytek zastosujemy klej elastyczny klej cementowy, dodatkowo musimy naciąć powierzchnię płyty OSB w skośną kratkę.


Po szlifowaniu i nacinaniu rowków musimy dokładnie oczyścić płytę z pyłu. Nacięcia nie powinny być zbyt głębokie – mniej niż 1 mm, aby płyta nie wchłonęła zbyt dużo kleju. To prosty sposób na poprawę przyczepności kafli niewielkim kosztem. 

Klejenie płytek gresowych
Klejenie płytek gresowych na ścianach murowanych jest łatwiejsze, niż klejenie na płytach OSB. Fot. Irina Kukuts/Pixabay

Przed klejeniem płytek na OSB gruntujemy ją preparatem akrylowym. Skład produktu sprawi, że włókna drewniane uniosą się i grunt lepiej zadziała. Przed klejeniem płytek w łazience na płycie OSB należy również zastosować dodatkową hydroizolację w postaci folii w płynie. 


Dopiero tak przygotowaną płytę możemy rozpocząć układanie płytek na podłodze OSB. Kleimy na wysokoelastyczny klej, nakładając go zębatą pacą na obie klejone powierzchnie. Grubość warstwy nie powinna być większa, niż z 2 mm.

Jak rozpocząć układanie płytek na ścianie

Układanie płytek na ścianie rozpoczynamy od dokładnego przygotowania bazy pod nową okładzinę. Po skuciu starej powierzchni musimy oczyścić i odkurzyć. Kolejnym krokiem jest wyrównanie ścian pod płytki – na prostej, gładkiej ścianie płytki będą lepiej się trzymały Warto dokładnie zaplanować wzór, który ma znaleźć się na ścianach naszego pomieszczenia. Układanie płytek na ścianie warto rozpocząć od przygotowania prostego rysunku i obliczenia ilości potrzebnych kafli.

Rysunek techniczny kuchni
W obliczeniu ilości płytek i układaniu pomogą nam rysunki techniczne. Fot. ElasticComputeFarm/Pixabay

Ile kosztuje układanie płytek?

Średni koszt położenia płytek będzie wahał się w zależności od miasta i zakresu prac dodatkowych. Najczęściej wynosi między 80 a 110 zł m2 za układanie kafli z fugowaniem, bez materiału i przygotowania powierzchni do klejenia. Im bardziej skomplikowana powierzchnia, tym wyższa cena usługi. Docinanie płytek i układanie ich we wzory często wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi i jest czasochłonne.

Podobne artykuły

Jaką fugę wybrać do płytek?
Płytki ceramiczne i kamienne to ciągle jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia powierzchni ścian i podłóg. Wcale...
czytaj więcej
Jak obliczyć ilość płytek?
Przed rozpoczęciem remontu i wykończenia łazienki musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wybrać odpowiednie płytki...
czytaj więcej