Prace glazurnicze – wycena, zakres i przygotowania

Prace glazurnicze – wycena, zakres i przygotowania

Remont czy wykończenie nowych wnętrz z pewnością budzą wiele emocji – od ekscytacji i radosnego oczekiwania na efekty metamorfozy po frustracje, że nie wszystko przebiega zgodnie z naszymi planami. Często decydujemy się na fachową pomoc ekipy budowlanej: montażystów, malarzy i glazurników. Jak zacząć rozmowy o cenach usług glazurniczych? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o zakresie prac specjalistów i jak uniknąć konfliktowych sytuacji na budowie.
4:00 min
0
0

Z pewnością wielu z przygotowujących się do remontu inwestorów chce jak najmniej angażować się w remontowo-wykończeniowy bałagan. Nie zawsze znamy się na procedurach budowlanych, materiałach i technologiach lub zwyczajnie nie mamy czasu na samodzielne wykonanie takich prac. Rzeczywistość jednak szybko zweryfikuje takie podejście, dlatego najpierw określmy swój realny budżet. Warto też sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące wyglądu wymarzonych wnętrz. Musimy też przygotować głowę na ewentualne trudności i niespodzianki pojawiające się na budowie. Świadomy inwestor na bieżąco interesuje się sytuacją i konkretnie odpowiada na pytania wykonawcy. Pamiętajmy, że to glazurnik wybiera rozwiązania techniczne i materiały do realizacji projektu. To wykonawca bierze pełną odpowiedzialność za swoją wiedzę i umiejętności, dlatego, jeśli nie mamy do nich zaufania, lepiej szybko zakończyć współpracę na wczesnym etapie.

Autor:
Redakcja
Data:
22.12.2020
Aktualizacja:
21.03.2022
Jasny salon w marmurowych płytkach
Coraz częściej stosujemy płytki w innych pomieszczeniach, takich jak salony czy sypialnie - układanie płytek w reprezentacyjnych strefach domów i mieszkań również warto zlecić profesjonalistom. Fot. Tubądzin
Pietrasanta
Kolekcja Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Pietrasanta MAT
Płyta uniwersalna gresowa (gr. 10 mm), 59,8x119,8 cm
sprawdź

Zakres prac glazurnika

Glazurnik jest osobą zajmująca się montażem płytek na ścianach i posadzkach oraz innymi, bezpośrednio powiązanymi z tym czynnościami. Przygotowując się do wyceny, musimy poznać niezbędny zakres prac, jaki będzie wykonany w naszym wnętrzu. Prace glazurnicze to nie tylko klejenie nowych płytek, ale również:

  •  skucie starych płytek,
  •  wyrównanie ścian i naprawa tynków,
  •  cięcie i pasowanie płytek
  •  wyniesienie i utylizacja gruzu,
  •  wykonanie lub naprawa hydroizolacji pod płytkami
  •  gruntowanie i szpachlowanie, malowanie,
  • silikonowanie


Doświadczonej ekipie wykończeniowej możemy zlecić też wykonanie zabudowy z płyt, przeróbki instalacji elektrycznej i hydraulicznej w łazience oraz montaż ceramiki sanitarnej i innych urządzeń. Warto upewnić się, które z prac wykonują wybrani przez nas fachowcy. Zawsze pytajmy, co wchodzi w skład oferowanych usług – cena klejenia metra kwadratowego płytek jest często niemiarodajna. Brak komunikacji i jasno ustalonych zasad współpracy może prowadzić do nieporozumień, co spowoduje nieowocną, niezadowalającą współpracę.

Czy wycena wykończenia łazienki kosztuje?

To często zadawane przez inwestorów pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Budowy są często znacznie oddalone od siedziby firmy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dojazdów. O ile dojazd w celu wykonania usługi można łatwo wkalkulować w cenę, to jak rozliczyć pierwszą wizytę wstępną? Warto zaznaczyć, że wizje lokalne i inwentaryzacja na budowie powinny być standardem przed przystąpieniem do jakichkolwiek wycen i prac. Podczas spotkania z wykonawcą możemy łatwiej nawiązać z nim kontakt i bardzo wiele dowiedzieć się o naszej inwestycji. Fachowiec nie tylko zdejmie rzeczywiste pomiary pomieszczenia, ale również wskaże ewentualne problemy, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi, np. brak możliwości dojazdu z ciężkim transportem, zbyt wąskie klatki schodowe i drzwi, przez które nie przejdzie paleta z modnymi, wielkoformatowymi płytkami, które sobie wymarzyliśmy. Te i wiele innych aspektów mogą wpłynąć na utrudnioną realizację projektu i wyższe koszta pracy wykonawcy.


Wielu wykonawców obawia się wyjazdów na bezpłatne wyceny do klienta, które nie zawsze kończą się podpisaniem umowy na realizację zlecenia. Inni z kolei traktują je jak inwestycję i sposób na pozyskanie klienta. Pierwszy wykonawca na budowie ma często największe szanse na zdobycie zaufania inwestora, który po spotkaniu nie będzie kontynuował poszukiwań kolejnej ekipy. Firmy z doświadczeniem w branży oferują przygotowanie wyceny gratis. W rzeczywistości są one wkalkulowane w koszta działalności, dlatego inwestor nie odczuwa tego jako dodatkowej opłaty za usługę.

workbook-1205044_1920.jpg
Starannie przygotowany kosztorys pozwoli nam zaplanować wydatki w odpowiedni sposób. Fot. Jacqueline Macou/Pixabay

Wycena – z materiałem czy bez?

Po czyjej stronie leży zakup płytek oraz materiałów budowlanych na budowę? Wielu inwestorów szuka tu dodatkowych oszczędności, jednak na pewnych sprawach oszczędzać po prostu nie warto. Płytki powinien kupić inwestor, po ustaleniu szczegółów z wykonawcą – zawsze kupujemy z odpowiednim, wskazanym przez niego zapasem. Ze względu na rozmiar pomieszczenia, ilość płytek w paczce oraz sposób ułożenia materiału, ilości muszą być dokładnie przeanalizowane. Jeśli ilość materiału nie jest precyzyjnie określona w projekcie (np.przygotowanym przez architekta), wykonawca oblicza i przedstawia ilości płytek inwestorowi do akceptacji. Jeśli mamy zaufanie do ekipy, zakup materiału możemy traktować jako część usługi wykonawczej. W przypadku materiałów montażowych zakup w całości pozostaje po stronie glazurników. Wykonawca odpowiada nie tylko za wybór technologii, dostarczenie materiałów, ale również zastosowanie ich zgodnie z technologią. Na całą realizację zostaje nam później udzielona gwarancja. W przypadku powierzonych materiałów wykonawca może uchylać się od odpowiedzialności za ewentualne wady i możemy mieć problem z wyegzekwowaniem roszczeń z tytułu reklamacji.

Tubądzin Balance.jpg
Wybór kleju leży po stronie wykonawcy - powinien być dopasowany do rodzaju podłoża oraz formatu wybranej przez nas płytki. Fot. Tubądzin
Balance
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Balance Grey 2 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Tubądzin Balance Ivory STR
Mozaika ścienna, 19,8x22,6 cm
sprawdź
Tubądzin Balance Ivory 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź

Wycena prac glazurniczych - co może zawierać?

Omówmy części składowe wyceny, o których obie strony umowy, inwestor i wykonawca, powinny pamiętać.


Dojazd na budowę – jeśli zamawiamy ekipę z daleka, musimy liczyć się z pokryciem kosztów dojazdów i zakwaterowania pracowników. W przypadku mniejszych odległości dojazdy pracowników będą oczywiście o wiele niższe.


Inwentaryzacja wnętrza i pomiary na budowie – te czynności są traktowane jako osobna pozycja w Katalogach Nakładów Rzeczowych, które są podstawą tworzenia cennika prac budowlanych. W rzeczywistości mogą, ale nie muszą pojawić się jako wyszczególnione w zakresie prac. Jak wcześniej wspomnieliśmy, większości przypadków pierwsza wizja lokalna i pomiary są przygotowywane jeszcze przed złożeniem ostatecznej oferty i zawarciem umowy między stronami.


Prace przygotowawcze - szeroko pojęty zakres prac, który musi zostać wykonany przed rzeczywistym przystąpieniem do kładzenia nowych powierzchni. Może obejmować skucie starych płytek, wyniesienie mebli z pomieszczenia, utylizacja gruzu, czy wykonanie zabudowy z gipso-kartonu, czy hydroizolacji. Warto szczegółowo ustalić wszystkie prace, które rzeczywiście zamierzamy zlecić ekipie remontowej, aby uniknąć nieporozumień. Tutaj warto zdać się na doświadczenie firmy, aby uniknąć ponoszenia dodatkowych, ukrytych kosztów. Samodzielne wywożenie gruzu z budowy może być trudniejsze, niż nam się wydaje.


Logistyka i wnoszenie - często zapominamy, że płytki i wannę jakoś trzeba na budowę dostarczyć, zwłaszcza w budynkach bez windy czy skomplikowanym układzie pomieszczeń. Jest to trudna czasochłonna praca, którą trzeba odpowiednio wycenić i opłacić. Aby uniknąć zaskoczenia, musimy pamiętać o uwzględnieniu i opisaniu tej pozycji w naszym cenniku.


Obróbka płytek - skomplikowane cięcia i nietypowe układy mogą znacząco podnieść cenę wykonania okładziny. Szlifowanie płytek w narożnikach to rozwiązanie kilkakrotnie droższe niż wykończenie ich listwą. Półki wpuszczane czy otwory również wpływają na cenę obróbki płytek. Szacowanie kosztów remontu na podstawie ceny układania za 1 metr kwadratowy płytek jest więc bardzo mało precyzyjne i może prowadzić do nieprzyjemnych nieporozumień. Porównywanie cenników usług tylko na podstawie parametru 1m2 powierzchni może niemiło rozczarować. W zależności od regionu, ceny za układanie płytek to mogą się różnić od 50 do nawet 250 zł za m2, nie uwzględniając innych, wcześniej wspomnianych prac takich jak szlifowanie czy otwory.


Biały montaż - to montaż wanien, brodzików i ceramiki sanitarnej, baterii, wykonywany po ułożeniu płytek. Warto upewnić się, czy wybrana przez nas ekipa wykończeniowa wykona biały montaż lub jest w stanie zlecić i skoordynować go z innym podwykonawcą. Ważna jest też finalna estetyka powierzchni, uszczelnienie i wykończenie połączeń silikonem sanitarnym.


Gwarancja - rękojmia i gwarancja wskazują zakres odpowiedzialności wykonawcy. Jeśli nie mamy umowy na wykonanie prac budowlanych, gwarancja będzie punktem spornym a niesłowny fachowiec może uniknąć odpowiedzialności za swoje błędy. Odpowiednio przygotowana umowa chroni interesy obu stron i musi uwzględnić zakres oraz koszty napraw gwarancyjnych. Upewnijmy się, że firma realizująca usługi remontowe posiada ubezpieczenie OC.

Nowoczesna łazienka w kolorach roku 2021 Pantone
Cena wykonania usług glazurniczych różni się też od rozmiaru i sposobu kładzenia płytek - mozaika wymaga innej technologii, niż płytki wielkoformatowe. Fot. Synage
IÖ Smig SMIG90120CZ
Brodzik prostokątny kompozytowy, struktura, 90x120 cm, czarny
sprawdź
IÖ Elba AZDWSELB.795.011
Deska WC Slim duroplast, biała
sprawdź
New Trendy Avexa Black EXK-1583
Kabina prysznicowa, prawa, szkło przezroczyste, profile czarne, 90x120x200 cm
sprawdź
Omnires Parma SYSPM11BL
Zestaw prysznicowy podtynkowy z baterią termostatyczną, czarny mat
sprawdź
Cerrad Batista Marengo 20741
Płytka uniwersalna, 59,7x119,7 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
IÖ Nemi slim
Umywalka nablatowa, 50x31 cm
sprawdź

Umowa o prace wykończeniowe

Odpowiednie skonstruowanie umowy o prace wykończeniowe znacznie ułatwi późniejsze rozliczenie. Powinna zawierać szczegółowy spis każdej operacji, użytych materiałów i narzędzi. Spisując umowę, możemy posiłkować się kosztorysem z Katalogu Nakładów rzeczowych. Umowa powinna uwzględniać też warunki odbioru oraz harmonogram prac. Sposób rozliczenia prac zawieramy w umowie – firmy mogą pobrać zaliczkę, zadatek lub rozliczać pracę po kolejnych etapach prac wykończeniowych. To kwestia indywidualna, która może brać pod uwagę bardzo wiele czynników, aby zachować interesy obu zainteresowanych stron. W przypadku zapisów o karach umownych za niedotrzymanie terminów umowa powinna być skonsultowana z prawnikiem.

układanie płytek na scianie w kuchni
Z punktu widzenia pracy glazurnika najważniejsze jest ustalenie zakresu prac, podziału obowiązków i sprecyzowanie oraz urealnienie oczekiwań klienta. Fot. Charles Deluvio/ Unsplash

Obowiązki wykonawcy a prawo budowlane

Obowiązkiem wykonawcy jest przeprowadzenie prac zgodnie z normami i sztuką budowlaną. To często punkt zapalny konfliktów, ponieważ inwestorzy mogą mieć mylne wyobrażenie o docelowej jakości uzyskanej powierzchni. Warto dokładnie ustalić, jaki standard wykończenia nas interesuje – w przypadku odbioru prac glazurniczych, dopuszczalne odchyły płytek i całej powierzchni ceramicznej są określone w normach budowlanych. Takie zapisy mają na celu ochronę zarówno inwestora, jak i interesów wykonawcy. Ma on prawo żądać zapłaty za wykonane prace, zgodne z zapisami umowy i prawa budowlanego.

Polecane artykuły:

Ile kosztuje wyposażenie łazienki?
Na ostateczną cenę łazienki składa się wiele elementów. Dwa najważniejsze to rodzaj wyposażenia oraz koszt prac ekipy remontowej...
Jak obliczyć ilość płytek?
Przed rozpoczęciem remontu i wykończenia łazienki musimy się odpowiednio przygotować. Nie tylko wybrać odpowiednie płytki...