Wybieramy płytki tarasowe

Wybieramy płytki tarasowe

Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza, ale i zewnętrza. Dbamy więc o to, aby bryła budynku była spójna i estetyczna. Aranżacja tarasu lub balkonu to jeden z jej najważniejszych elementów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając płytki do wykończeń zewnętrznych.
2:00 min
0
1

Odpowiednie parametry

Aby aranżacja naszego tarasu była estetyczna i trwała, materiał wykończeniowy musi spełniać określone warunki. W naszym klimacie sprawdzą się tylko i wyłącznie płytki mrozoodporne. Ich nasiąkliwość nie przekracza 3%. Na tarasy prócz dedykowanej płytki tarasowej polecamy więc gres, którego nasiąkliwość nie przekracza 1%, klinkier oraz mrozoodporną terakotę. Kolejnym parametrem decydującym o trwałości jest ścieralność. Odpowiednią do zastosowań zewnętrznych posiadają płytki mieszczące się w IV i V klasie, co odpowiada twardości 5-6 w skali Mosha.

Autor:
Redakcja
Data:
15.03.2019
Urok drewnianego tarasu w kolekcji Opoczno Grand Wood Rustic
Fot. Opoczno

Przemyślany dobór płytek tarasowych to trwałe i estetyczne rozwiązanie na każdą kieszeń.

Najlepsze rozwiązania

Do wykonania pięknej aranżacji tarasowej najlepiej sprawdzi się strukturalny gres porcelanowy o matowym wykończeniu. Płytki klinkierowe powinny być nieszkliwione lub szkliwione o wykończeniu matowym. Matowa powinna być również szkliwiona, mrozoodporna terakota.  Takie płytki powinny być oczywiście antypoślizgowe (oznaczenie R9-R13). Zapewni to bezpieczne użytkowanie tarasu w okresie jesienno-zimowym i opadów deszczu.

Piękny taras zdobiony płytkami z kolekcji Cerrad Lukka
Fot. Cerrad
Lukka
Lukka
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Lukka dust 1.8 41718
Cerrad Lukka dust 1.8 41718
Płytka podłogowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź

Modne płytki tarasowe

Gama kolorystyczna płytek tarasowych jest niezwykle szeroka. Producenci oferują piękne płytki zewnętrzne imitujące drewno, które możemy wykorzystać zamiast standardowych desek tarasowych. Płytki drewnopodobne o strukturze naturalnej klepki to niezmiennie modne rozwiązanie. Kolejnym pomysłem są gresy imitujące kamień naturalny. Piękne użylenie i kolor naturalnego marmuru z pewnością dodadzą szyku każdej tarasowej aranżacji. Wielbicielom nowoczesności polecamy płytki inspirowane betonem architektonicznym. Przebieramy w kolorach i kształtach. Modne wzory znajdziemy zarówno w rozmiarze drobnej mozaiki jak i taflach wielkoformatowych.

Plusy płytek ceramicznych

Producenci oferują całe serie przeznaczone do układania na tarasach, balkonach i zewnętrznych schodach. Znajdziemy w nich zarówno płytki o różnych formatach jak i dedykowane listwy, cokoły lub kształtki, dzięki którym elegancko wykończymy wszystkie powierzchnie, nawet te o nietypowych kształtach. Płytki tego typu są łatwe do utrzymania w czystości. Na rynku znajdziemy modele samoczyszczące i antybakteryjne, które pod wpływem promieniowania UV rozkładają zanieczyszczenia na powierzchni płytek. Można je stosować na tarasy zadaszone jak i niezadaszone, ponieważ pod wpływem warunków atmosferycznych nie tracą koloru i właściwości technicznych.

slider_p-ytka-elewacyjna-zdobi-ca-taras-w-kolekcji-cerrad-piatto_670x512.jpg
Fot. Cerrad
slider_aran-acja-tarasu-w-kolekcji-tub-dzin-industrio_670x512.jpg
Fot. Tubądzin

Jakie minusy mają płytki ceramiczne?

Aby taras wyglądał estetycznie, płytki układa się na idealnie wyrównanym, betonowym podłożu. Montaż wymaga sporej wprawy, ponieważ ważne jest zachowanie odpowiedniego kształtu i konstrukcji całej posadzki: ustanowienia kierunku spadków i wykończenia odpływów tarasowych. Zapobiegnie to gromadzeniu się wilgoci i problemom z hydroizolacją na linii połączenia budynku z tarasem. Bardzo ważna jest również odpowiednio dobrana fuga. Aby zapobiec przedwczesnemu kruszeniu i odpadaniu płytek warto wybrać tę nienasiąkliwą i o podwyższonej odporności na wahania temperatury. Kolejnym minusem jest fakt, że podczas upalnego lata płytki mocno się nagrzewają. Chodząc boso po tarasie jesteśmy narażeni na oparzenia.