
Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody zewnętrzne: antypoślizgowe znaczy bezpieczne
Ten parametr na opakowaniach płytek oznaczany jest jako R. Nadające się na okładziny posadzkowe znajdziemy w przedziale oznaczonym jako R9 do R13. Płytki poniżej R9 nie nadają się do stosowania na posadzki i schody, ponieważ są śliskie, ich stosowanie grozi poważnymi wypadkami. Kafle przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, w tym schodów, powinny być antypoślizgowe w klasie R11 – R13. Płytki na schody zewnętrzne antypoślizgowe zapewnią bezpieczne użytkowanie schodów, nawet podczas opadów.

Opady atmosferyczne takie jak śnieg lub deszcz w znacznym stopniu obniżają parametry antypoślizgowe płytek. Dlatego im wyższa liczba atrybutu R, tym większe bezpieczeństwo użytkowania schodów w trudnych warunkach. Zwróćmy również na stopnice, czyli płytki stopnicowe dedykowane do stosowania na schody zewnętrzne. Ich krawędzie mają podłużne żłobienia lub wypusty, dzięki czemu minimalizują ryzyko poślizgnięcia się i wypadku na stopniach.
Trwałe i odporne płytki na schody na zewnątrz
Płytki zewnętrzne powinny być również odporne na ścieranie, ten parametr określany jest za pomocą symbolu PEI. Ich powierzchnia będzie narażona na liczne uszkodzenia mechaniczne, które związane są z codziennym użytkowaniem schodów. Wchodząc po schodach, rozcieramy piasek i zanieczyszczenia w tym kamienie i twarde okruchy, dlatego powierzchnia płytek musi być odporna i trwała. Do zewnętrznych powierzchni szukaj płytek podłogowych o klasie ścieralności PEI 3, 4 lub 5. Twarte płytki na schody na zewnątrz na długo pozostaną estetyczne i zabezpieczą konstrukcję schodów przed uszkodzeniami.
Płytki schodowe muszą być również odporne na zginanie. Wchodzenie i schodzenie ze schodów powoduje nacisk i naprężenia na krawędziach płytek, które przenoszą duże obciążenia. Dla płytek podłogowych do zastosowań zewnętrznych szukajmy wartości MPa nie mniejszej niż 27. Podsumowując, płytki schodowe muszą być trwałe, odporne, o stabilnej i antypoślizgowej powierzchni.
Płytki gresowe
To bez wątpienia faworyt wśród płytek do stosowania na schodach. Gres ma najwyższe parametry techniczne i wytrzymałościowe spośród wszystkich materiałów ceramicznych. Nowoczesne gresy są mrozoodporne, mają wysoką klasę ścieralności i pożądane właściwości antypoślizgowe. Oprócz doskonałych właściwości, gresy, a zwłaszcza gresy szkliwione, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mnogości kształtów i rozmiarów. Na schodach często stosowany jest także gres techniczny, doskonale sprawdzi się w garażu, piwnicy, budynkach gospodarczych. Zaletą płytek gresowych jest również łatwe utrzymanie ich w czystości – zabłocone schody wystarczy wytrzeć mopem z delikatnym detergentem, myjką ciśnieniową lub spłukać bieżącą wodą.
Trwałe płytki klinkierowe
Płytki wykonane z klinkieru nie tracą na popularności. Oprócz ponadczasowych rozwiązań elewacyjnych coraz chętniej wybieramy ten materiał na chodniki, podjazdy, podesty oraz właśnie schody. Niewielkie, prostokątne płytki o matowej powierzchni są eleganckim rozwiązaniem do wykończeń zewnętrznych w domu i ogrodzie. Pamiętajmy, że okładzinę schodów zewnętrznych musimy dopasować do całościowej estetyki domu i ogrodu. Ogromny wybór kolorów i struktur sprawia, że z łatwością dobierzemy płytki do elewacji lub koloru dachu.
Klinkier to dobre rozwiązanie na reprezentacyjne schody zewnętrzne. Wypalana mieszanka gliny i piasku, z której wykonane są płytki klinkierowe, ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Klinkierowe płytki schodowe są mrozoodporne, nienasiąkliwe oraz odporne na uszkodzenia i ścieranie. Dzięki chropowatej powierzchni pozostają bezpieczne i antypoślizgowe. Wadą klinkieru jest niestety konieczność regularnego czyszczenia płytek, ponieważ łatwo się brudzą. Ślady butów lub spływająca deszczówka pozostawiają na ich powierzchni nieestetyczne plamy i zacieki, które trzeba systematycznie czyścić.
Podobne artykuły

