Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę

Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Intensywnie użytkowane, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej, narażone jest na niekorzystne działanie wielu czynników. Słońce, deszcz i mróz niekorzystnie wpływają na strukturę drewna. Zniszczeniom możemy jednak zapobiec, jeśli odpowiednio zaimpregnujemy taras. Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę? Podpowiadamy, jak przygotować deski przed nadchodzącymi mrozami.
3:00 min
0
0

Ogrodowy taras jest jedną z najciekawszych stref wypoczynkowych. Stanowi przedłużenie powierzchni mieszkalnej i jest idealnym miejscem relaksu i spotkań w grodzie rodziny i przyjaciół. Drewniane deski są przyjemne w dotyku, nie nagrzewają się zbyt mocno pod wpływem światła słonecznego, a wymiana uszkodzonego elementu nie wymaga przeprowadzania kosztownego remontu.

Autor:
Redakcja
Data:
04.09.2019
Aktualizacja:
27.10.2023
Ściana elewacyjna w płytce Aragon Savanna
Drewniane tarasy są przyjemnym miejscem wypoczynku. Naturalny materiał doskonale wygląda w towarzystwie rustykalnego kamienia na elewacji. Fot. Cerrad
Aragon
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Aragon Savanna 18853
Płytka elewacyjna, 15x45 cm
sprawdź
Pomysł na balkon
sprawdź

Olejowanie desek tarasowych

Nadmiar wilgoci może wypaczać deski tarasowe i zmniejszać wytrzymałość drewna. Aby tego uniknąć, deski musimy zabezpieczyć specjalnymi preparatami, chroniącymi strukturę materiału przed wodą i promieniami UV. Jednym z takich sposobów jest olejowanie drewna. Olej jest preparatem bezpowłokowym, dlatego nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oleje są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ poprawiają właściwości antypoślizgowe i nie zostawiają tłustego filmu. Zapobiegają też rozwojowi pleśni i grzybów. Olej dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo dobierzemy jego odcień do rodzaju drewna tarasowego.

Deski drewniane
Drewno musimy zaolejować i zabezpieczyć po raz pierwszy zaraz po położeniu posadzki tarasowej, następnie czynność wykonywać regularnie dwa razy do roku. Fot. Fotoomnia.pl

Kiedy wykonać olejowanie trasu?

Olej nie tworzy twardej powłoki, dlatego nie powoduje nieestetycznego efektu nierównomiernego ścierania powierzchni. Dla prawidłowego zabezpieczenia tarasu olejowanie powinniśmy przeprowadzać dwa razy do roku – wiosną oraz wczesną jesienią, jednak wiele nowoczesnych preparatów działa długotrwale, np. raz na dwa lata.

Olejowanie najlepiej wykonywać podczas suchych, bezwietrznych dni, aby schnąca powierzchnia nie została zanieczyszczona pyłem i kurzem. Na zewnątrz powinno być ciepło, ale nie upalnie, ponieważ intensywne promienie słoneczne mogą utrudniać działanie preparatu.

Malowanie tarasu olejem
Olejowanie tarasu wykonujemy bardzo starannie, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię desek. Fot. Fotoomnia.pl

Jak wykonać olejowanie tarasu?

1. Oczyść taras


Przed przystąpieniem do olejowania, musimy dokładnie wyczyścić deski tarasowe z kurzu i brudu, zwracając szczególną uwagę na szczeliny i zakamarki. To również dobry moment na oczyszczenie barierek. Jeśli deski nie są mocno zabrudzone, wystarczy wyczyścić je wodą i szarym mydłem. Wyraźne plamy i osady wymagają zastosowania specjalistycznego preparatu. Warto do zrobić rano w pogodny dzień, aby powierzchnia tarasu zdążyła dobrze wyschnąć przed nałożeniem oleju. Preparat nakładamy na całkowicie wysuszone deski.

2. Usuń stare powłoki wykończeniowe


Jeśli taras, który chcemy zaolejować, był wcześniej pokryty lakierem, lub farbą, musimy je dokładnie usunąć przed położeniem warstwy nowego preparatu. Stare powłoki możemy zeszlifować przy pomocy szlifierki i papieru ściernego. Wyrównamy nierówności i rysy powstałe na powierzchni drewna, aby olej pokrył je równomiernie. Oszlifowane drewno musimy odpylić i przetrzeć na mokro, następnie znowu pozostawiamy taras do wyschnięcia.

Olejownaie tarasu
Olej pogłębi kolor drewna i nada wyrazu jego powierzchni. Fot. Pixabay.com

3. Zaimpregnuj powierzchnię przed olejowaniem

Jeśli taras wymagał usunięcia starych powłok wykończeniowych i szlifowania, oczyszczone drewno musimy dokładnie zaimpregnować przed przystąpieniem do olejowania. Zabezpieczenia przed zewnętrznymi czynnikami wymagają wszystkie rodzime gatunki drewna, czyli występujące w Polsce. Do impregnowania warto używać preparatów bezbarwnych, które zabezpieczą drewno przed korozją biologiczną.


4. Olejowanie tarasu

Jeśli nasz taras jest już oczyszczony, suchy i zaimpregnowany, możemy przystąpić do olejowania. Najwygodniej to zrobić przy pomocy szerokiego pędzla o miękkim włosiu. Olej rozprowadzamy wzdłuż desek, pokrywając dokładnie wszystkie krawędzie i zakamarki. Nakładamy cienkie warstwy. Musimy robić to precyzyjnie, aby nie powstawały plamy i nieestetyczne przebarwienia. Musimy uważnie czytać etykiety używanego produktu i stosować się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu. Po upływie czasu określonego przez producenta należy usunąć nadmiar niewchłoniętego preparatu z powierzchni desek. W zależności od rodzaju oleju czynność może wymagać powtórzenia.


5. Suszenie powierzchni

Po nałożeniu ostatniej warstwy oleju deski muszą wyschnąć. Średni czas schnięcia zaolejowanego drewna wynosi ok. 48 godzin. Przez 2 dni po olejowaniu nie korzystamy z tarasu i nie stawiamy na nim żadnych mebli.

Drewno jest pięknym i estetycznym materiałem, który doskonale sprawdza się na tarasach. Aby na długo pozostało trwałe, musimy odpowiednio zadbać o jego powierzchnię. Dzięki temu będziemy cieszyć się wyjątkową przestrzenią wypoczynkową bez obawy o jej zniszczenie.

Podobne artykuły

Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, skutkami promieniowania UV oraz niekorzystnymi...
Jakie płytki wybrać na balkon?
Wiosna to doskonały czas na remont! Przeglądając nowe propozycje producentów, możemy dostrzec kilka wyraźnych trendów, w...