
Pomysł na balkon
Na samym początku projektowania balkonu powinniśmy określić jego funkcję. Czy chcemy wstawić tam meble: mały stolik, krzesła, a może ławę albo bujany fotel? Określmy nasze potrzeby, dopasujmy wyposażenie do naszego stylu życia. Po określeniu niezbędnych mebli, dobierzmy odpowiednie oświetlenie, rośliny, dodatki.
Kwiaty, zioła na balkonie
Istotnym elementem każdego balkonu są rośliny. Pięknie kwitnące fuksje, aksamitki, czy pelargonie zamienią przestrzeń naszego balkonu w wyjątkowe, kolorowe miejsce. Poza donicami montowanymi na balustradzie balkonu, rośliny możemy umieścić na stojących, lub mocowanych na ścianie kwietnikach. Ciekawym pomysłem jest aranżacja kącika zielarskiego: świeża bazylia, mięta czy tymianek będą doskonałym dopełnieniem naszych potraw.
Oświetlenie balkonu
Kinkiety, latarenki, świeczniki po zmroku pięknie rozświetlą naszą aranżację, stworzą wyjątkowy nastrój. Podczas zakupu pamiętajmy, żeby oświetlenie stosowane na balkonie miały specjalne oznaczenie, które pozwala na bezpieczny montaż na zewnątrz. Szukajmy produktów z oznaczoną klasą szczelności (IP). Jest to norma, która określa stopień ochrony urządzenia elektrycznego przed dostaniem się wody, wilgoci, ciał stałych. Na balkonie lampy powinny mieć oznaczenie minimum IP44.
Płytki na balkon
Podłoga na balkonie powinna być trwała, mrozoodporna. Jeśli jesteśmy nabywcami mieszkania w nowym budownictwie, polecamy nie odkładać wykańczania balkonu na później. Przy całkowitych kosztach, płytki balkonowe nie są dużym wydatkiem, warto zadbać o nie podczas wykańczania całego mieszkania. Na balkonie najlepiej sprawdzą się odporne na uszkodzenia i zarysowania gresy. Jeśli w aranżacji mieszkania postawiliśmy na naturalne materiały, warto rozważyć zastosowanie płytek drewnopodobnych. Podczas montażu płytek mrozoodpornych należy pamiętać o zastosowaniu fug mrozoodpornych. Mała nasiąkliwość wodna jest gwarancją, że płytki posłużą nam wiele lat.
Podobne artykuły

