Aranżacja balkonu w bloku

Aranżacja balkonu w bloku

Aranżacja balkonu w bloku wymaga od wiele kreatywności. Jak na zazwyczaj niewielkim metrażu pogodzić wszystkie niezbędne funkcje? Podpowiadamy, jak urządzić balkon w bloku i jak przeprowadzić szybką metamorfozę.
3:00 min
0
0

Pogodne poranki z filiżanką kawy spędzone na słonecznym balkonie, czy długie wieczory na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Mieszkanie z balkonem daje nam możliwość stworzenia wygodnej strefy do odpoczynku. Nawet niewielki, odpowiednio zaaranżowany balkon może stać się namiastką ogródka, w którym chętnie będziemy spędzać wolny czas.

W wielu przypadkach balkon usytuowany jest tuż przy salonie i staje się naturalnym przedłużeniem strefy dziennej. Przy takim układzie wnętrza warto zadbać o to, aby obie przestrzenie były ze sobą spójne.

Autor:
Redakcja
Data:
22.02.2021
Aranżacja nowoczesnego przestronnego balkonu
Pomysł na nowoczesny, przestronny balkon. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Terrace Beige Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Terrace Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Terrace Płyty Tarasowe 2.0
Terrace Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Pomysły na mały balkon

Mały metraż w bloku wymaga od nas dokładniej analizy wszystkich użytych materiałów. Im mniejsza powierzchnia, tym trudniej zaplanować funkcjonalną przestrzeń. Od czego zacząć? Planując aranżację balkonu w bloku, warto zaplanować miejsce na wygodne meble wypoczynkowe, miejsce na kwiaty, odpowiednie oświetlenie. Na balkonie dobrze sprawdzą się małe lampy solarne, które delikatnym światłem oświetlą nam przestrzeń. Wybierając meble, warto przyjrzeć się modułowym rozwiązaniom, które możemy dowolnie zestawiać. Przy bardzo wąskich balkonach możemy zastować składane meble, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Minimalistyczny balkon w drewnie i cegiełce
Minimalistyczna aranżacja balkonu w bloku. Fot. Synage
I love wood
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cerrad Piatto terra 11382
Cerrad Piatto terra 11382
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Cersanit Sandwood Brown W484-002-1
Cersanit Sandwood Brown W484-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Metamorfoza balkonu w bloku

Kupując mieszkanie, zwłaszcza w starym budownictwie, często przestrzeń balkonu wymaga od nas wielu zmian. Jak szybko przeprowadzić metamorfozę balkonu? Zacznijmy od posadzki - w przypadku balkonów, gdzie mamy wyłożone płytki, które wymagają wymiany, ale nie chcemy zrywać całej warstwy, możemy zakryć je deskami tarasowymi wykonanymi z kompozytu, lub drewnianymi podestami ogrodowymi. Innym pomysłem na szybką metamorfozę jest sztuczna trawa - nigdy nie zastąpi prawdziwego trawnika, ale potrafi zbudować przyjemną atmosferę. Stare, zniszczone ściany możemy spróbować zakryć za pomocą dekoracyjnych kwietników, czy pergoli.

Balkon z ceglaną ścianą  betonową podłogą
Wygodne meble tarasowe i odrobina zieleni pozwoli nam na stworzenie nastrojowej, balkonowej aranżacji. Fot. Cerrad
Ceglane motywy
#Ceglane motywy
sprawdź
Cerrad Macro bianco
Cerrad Macro bianco
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Macro
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro grafit
Cerrad Macro grafit
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź

Płytki na balkon w bloku

W przypadku nowych mieszkań kupowanych od dewelopera balkon najczęściej ma niewykończoną posadzkę. Najczęściej wybieranym materiałem, który pozwala na praktyczną i estetyczną aranżację są płytki podłogowe. Kolekcje przeznaczone na balkon powinny być mrozoodporne, dobrze sprawdzą się matowe powierzchnie, które mają wysoką klasę ścieralności. 


Jaki kolor płytek wybrać? Postarajmy się wybrać taki kolor, który będzie współgrać z elementami, które już są na balkonie: kolory ścian, balustrad, stolarki. Dobrze sprawdzą się uniwersalne odcienie szarości i płytki drewnopodobne. Jeśli balkon położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie z salonem, w którym mamy płytki, ten sam wzór i kolor możemy zastosować na balkonie, tworząc spójną przestrzeń. Betonowa wylewka powinna być nachylona w zewnętrznym kierunku, tak, żeby umożliwić swobodny odpływ wody. Płytki układane na balkonie również powinny być ułożone przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia, który zazwyczaj wynosi ok. 2%.

Aranżacja nowoczesnego przestronnego balkonu
Przestronny balkon w bloku może stać się miejscem odpoczynku dla całej rodziny. Fot. Opoczno
Opoczno Loft Grey Elew OP442-004-1
Opoczno Loft Grey Elew OP442-004-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Loft
Loft
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Loft Grey OP442-021-1
Opoczno Loft Grey OP442-021-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź

Zieleń na balkonie

Balkon w bloku czasami staje się namiastką ogrodu, dlatego warto zadbać o ozdobne rośliny, które będą nas cieszyć przez długi czas. Balkon w bloku jest także dobrym miejscem na stworzenie miejsca na świeże zioła: tymianek, bazylię. Jako kwietnik możemy wykorzystać stare przedmioty – drabinę, którą możemy oprzeć na ścianie i zahaczyć na niej doniczki, czy drewniane skrzynki, na których ustawimy dekoracyjne donice.

Podobne artykuły

Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej
Jakie płytki wybrać na balkon?
Wiosna to doskonały czas na remont! Przeglądając nowe propozycje producentów płytek, możemy dostrzec kilka wyraźnych trendów...
czytaj więcej