Remont balkonu - porady i inspiracje

Remont balkonu - porady i inspiracje

Wypoczynek na balkonie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zanim na dobre nadejdą ciepłe dni i długie, letnie wieczory, warto przyjrzeć się przydomowemu otoczeniu i wykonać niezbędne naprawy. Podpowiadamy, od czego zacząć renowację balkonu.
4:00 min
0
0

Zadbany, funkcjonalnie urządzony balkon jest doskonałym miejscem do spędzania długich, letnich wieczorów. Po jesienno-zimowym okresie balkon wymaga przeglądu, naprawy drobnych ubytków, niekiedy większego zaangażowania i przeprowadzenia poważniejszych prac naprawczych. W zależności od zakresu prac przygotowaliśmy kilka renowacyjnych scenariuszy. Każdy z nich wymaga innych nakładów finansowych: od zmiany aranżacji, mebli i dodatków po wymianę uszkodzonej powierzchni.

Autor:
Redakcja
Data:
22.02.2021
Aranżacja nowoczesnego balkonu w drewnie
Donice i ażurowe panele z naturalnymi pnączami sprawią, że nawet w wielkim mieście stworzymy prywatną, zieloną oazę. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Willow Brown Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Willow Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Willow Płyty Tarasowe 2.0
Willow Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Ocena stanu technicznego balkonu

Remont balkonu powinniśmy zacząć od uważnych oględzin. Większość uszkodzeń balkonu jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka – pęknięcia, odpadające płytki czy warstwy tynku. Często są one efektem poważniejszych zniszczeń, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest wilgoć, która przyspiesza procesy korozyjne i niszczenie wewnętrznych warstw konstrukcji balkonu. Trzeba działać szybko, aby zminimalizować ryzyko i koszty powstałej szkody. Niepokojące mogą być też rdzawe przebarwienia i solne wykwity. To wszystko może świadczyć o uszkodzeniu poziomej warstwy przeciwwodnej lub braku możliwości odprowadzenia wody z powierzchni balkonu. Przyczyną innych utrudnień może być np. nieprawidłowo zamontowana pełna balustrada – woda nie może spłynąć poza obręb balkonu. Uszkodzona płyta balkonowa może być też wynikiem źle wykonanej konstrukcji, lub materiałów słabej jakości. Beton traci właściwości na skutek karbonizacji – obniża się pH konstrukcji, beton staje się chłonny i traci funkcję ochronną. Przedostająca się do zbrojenia woda powoduje korozję stali, która w rezultacie zwiększa objętość, rozsadzając beton.

Minimalistyczny balkon w drewnie i cegiełce
Jak optycznie połączyć taras z wnętrzem? Wykorzystajmy te same płytki w obu przestrzeniach. Fot. Synage
I love wood
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cerrad Piatto terra 11382
Cerrad Piatto terra 11382
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Cersanit Sandwood Brown W484-002-1
Cersanit Sandwood Brown W484-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Generalny remont balkonu

Jeśli dostrzeżemy niepokojące zmiany i uszkodzenia, nie obejdzie się bez generalnego remontu. Pękanie płytek, kruszenie narożników i rys to sygnały, których nie możemy zignorować. W takich przypadku powinniśmy dokładnie sprawdzić powierzchnię całej płyty, być może trzeba będzie usunąć niektóre fragmenty okładziny z płytek, betonu, lub tynku. W pierwszej kolejności pozbywamy się luźnych fragmentów okładzin, potem mechanicznie docieramy do centrum problemu. Jeśli w balkonie pojawiła się rdza – musimy odsłonić żelazne pręty zbrojeniowe. Czyszczenie rdzy wykonujemy mechanicznie, np. drucianą szczotką. Po usunięciu pierwszej warstwy płuczemy stal wodą pod ciśnieniem. Na czystą powierzchnię prętów nakładamy preparat antykorozyjny. Na naprawiony fragment balkonu nakładamy warstwę czepną, która połączy zaprawę z podłożem. Tutaj sprawdzi się zaprawa wyrównawcza – powierzchnię kształtujemy ze spadkiem w kierunku zewnętrznego boku balonu.


Poprawa stanu technicznego budynku to priorytet, z którym nie można długo zwlekać. Dopiero po wykonaniu niezbędnych napraw możemy przejść do dalszych prac remontowych i aranżacyjnych.


Obraz KriptoHr z Pixabay
Nawet mały mebel zamieni balkon w wypoczynkowy salonik na świeżym powietrzu. Fot. KriptoHr/Pixabay

Trwałe wykończenie powierzchni balkonu

Jeśli uszkodzeniu uległa okładzina zewnętrza tarasu, możemy albo wymienić tylko uszkodzoną płytkę, albo całą powierzchnię na nową. Pękniętą płytkę usuwamy najszybciej, jak to możliwe. Skuwamy uszkodzone fragmenty posadzki i czyścimy twardą szczotką. Na podłoże nakładamy klej (kilkumilimetrowa warstwa) i układamy płytki. Przerwy regulujemy krzyżykami dystansowymi i po związaniu kleju wypełniamy mrozoodporną, elastyczną fugą.

Jakie płytki nadają się na balkon?

Szukajmy gresów bądź klinkierów – to najpopularniejsze produkty do wykończenia powierzchni zewnętrznej – balkonów czy tarasów. Są odporne na opady atmosferyczne i znaczne wahania temperatury. Dobrze znoszą zarówno mrozy jak i wysokie temperatury.

Dlaczego warto kupować kafle „na zapas?”. Płytki podłogowe to produkty o wysokiej rotacji – modne kolekcje w tym momencie mogą być już po prostu trudno dostępne lub wycofane z masowej produkcji. Do tego dochodzą różnice kolorystyczne – produkcja płytek odbywa się w partiach, które są oznaczone odpowiednimi numerami. Ceramika to materiał pochodzenia naturalnego, dlatego pomimo poddawania tym samym procesom (mieszaniu, szkliwieniu, wypalaniu etc.), płytki z poszczególnych partii mogą znacznie różnić się między sobą. Warto zachować paczkę płytek do celów renowacyjnych, lub przynajmniej zachować opakowanie, aby dokupić brakującą płytkę z możliwie najbardziej zbliżonej partii produkcyjnej.

Odświeżenie balkonu - nowe meble i dodatki

Jeśli stan powierzchni jest poprawny lub zakończyliśmy etap naprawczy, balkon można odświeżyć i wybrać nowe wyposażenie. Przed zakupem mebli warto dokładnie wymierzyć przestrzeń. To z pewnością ułatwi ustawienie sprzętów i dobranie ich proporcji do rozmiaru balkonu. Te większe możemy wyposażyć w ławeczkę lub niewielką sofę – są wygodniejsze, niż tradycyjne krzesła i doskonale sprawdzą się podczas wizyt gości. Szukajmy modeli odpornych na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i wilgoci. Mamy szeroki wybór mebli z techno rattanu, metalu, impregnowanego lub egzotycznego drewna, oraz outdoorowych materiałów tapicerskich. Małe balkony możemy wyposażyć meblami składanymi. Stolik i dwa krzesła zamienią balkon w jadalnię pod chmurką. Po posiłku złożymy niepotrzebne elementy, co pozwala oszczędzić przestrzeń. Szukajmy produktów wielofunkcyjnych: wieszana na barierce półka może być stolikiem kawowym lub blatem pod laptopa do pracy na powietrzu.


Balkony i tarasy to doskonała przestrzeń do eksperymentów DIY. Zabudowę wypoczynkową możemy wykonać samodzielnie – ogromną popularnością cieszą się sofy z palet, starych kanap samochodowych czy meble vintage z lokalnych targów staroci.

Aranżacja dużego tarasu w drewnie i kamieniu
Pomysł na przestronny balkon w otoczeniu zieleni. Fot. Synage
Cerrad Mustiq beige 14338
Cerrad Mustiq beige 14338
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Cerrad Aragon Savanna 18853
Cerrad Aragon Savanna 18853
Płytka elewacyjna, 15x45 cm
sprawdź
Roślinne motywy
#Roślinne motywy
sprawdź
Mustiq
Mustiq
Marka Cerrad
sprawdź
Aragon
Aragon
Marka Cerrad
sprawdź

Zielony ogródek na balkonie

Kolejnym, najmniej kosztownym pomysłem na odświeżenie naszego balkonu jest dodanie kilku nowych roślin, kolorowych doniczek. Jakie kwiaty wybrać na balkon? Świetnie sprawdzą się barwne odmiany rododendronów, wrzosów i szałwii. Marzec to idealny czas na sadzenie bratków – są piękne i odporne na kapryśną, wiosenną aurę. Wiosenne doniczki ozdobią też niezapominajki, stokrotki, ciemierniki czy jaskry. W maju dołożymy do nich begonie, goździki czy petunie. Na większym balkonie można pokusić się o rośliny pnące, a nawet- pergole. Jak szybko uzyskać zielony parawan? Gęste i pnące rośliny jednorodne na balkon to między innymi chmiel japoński lub kardiospermum zielone z dekoracyjnymi owocostanami. Miłośnikom kwiatów i roślin kwitnących polecamy wielokwiatową fasolę, groszek pachnący, nasturcje pnące lub rodochiton. Ciekawe efekty uzyskamy, stosując rośliny wieloletnie – bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny Humulus lupulus, lub niektóre rodzaje kwitnących powojników. Rośliny zapewnią prywatność i przyjemny cień w gorące, letnie dni.


Na większym balkonie możemy stworzyć ogródek z ziołami lub mini warzywniak. Doniczkowe pomidorki koktajlowe z pewnością urozmaicą letnie śniadania. Miłośnikom ostrzejszych smaków polecamy papryczki chilli, szczypiorek i cebulę. W doniczkach łatwo uprawiać też sałaty i rzodkiewkę. Wytrawnym ogrodnikom polecamy truskawki i poziomki.

Zainspiruj się:

Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, promieniami UV oraz niekorzystnymi...
czytaj więcej