Remont balkonu - porady i inspiracje

Remont balkonu - porady i inspiracje

Wypoczynek na balkonie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zanim na dobre nadejdą ciepłe dni i długie, letnie wieczory, warto przyjrzeć się przydomowemu otoczeniu i wykonać niezbędne naprawy. Podpowiadamy, od czego zacząć renowację balkonu. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem prac sprawdzić zapisy w umowy zakupu mieszkania, szczególnie w przypadku balkonów, ponieważ remont balkonów może wiązać się z kwestiami własności lokali i odpowiedzialnością za naprawy, które mogą spoczywać na wspólnocie mieszkaniowej.
3:00 min
0
0

O czym warto pamiętać gdy balkon wymaga remontu w kontekście wspólnoty mieszkaniowej?


Zadbany, funkcjonalnie urządzony balkon jest doskonałym miejscem do spędzania długich, letnich wieczorów. Po jesienno-zimowym okresie balkon wymaga przeglądu, naprawy drobnych ubytków, niekiedy większego zaangażowania i przeprowadzenia poważniejszych prac naprawczych. W przypadku większych prac renowacyjnych, odpowiedzialność za remont strukturalnych elementów balkonu spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Definicje prawne często klasyfikują balkony jako część wspólną lub pomieszczenia pomocnicze, co podkreśla złożoność tego zagadnienia. W zależności od zakresu prac przygotowaliśmy kilka renowacyjnych scenariuszy. Każdy z nich wymaga innych nakładów finansowych: od zmiany aranżacji, mebli i dodatków po wymianę uszkodzonej powierzchni.

Autor:
Redakcja
Data:
22.02.2021
Aktualizacja:
14.06.2024
Aranżacja nowoczesnego balkonu w drewnie
Wywieszenie doniczek i ażurowe panele z naturalnymi pnączami sprawią, że nawet w wielkim mieście stworzymy prywatną, zieloną oazę wśród płytek ceramicznych. Fot. Paradyż
Paradyż Willow Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Willow Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź

Ocena stanu technicznego balkonu jako części nieruchomości wspólnej

Większość uszkodzeń i ocenę czy przyszedł czas na wykonanie remontu balkonu, jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka – pęknięcia, odpadające płytki czy warstwy tynku na krawędzi balkonu. Właściciel lokalu powinien regularnie sprawdzać stan balkonu, wchodzący w skład nieruchomości wspólnej,  aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń i zachować pomieszczenie pomocnicze w należytym stanie technicznym. Często są one efektem poważniejszych zniszczeń, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu, co może zainteresować wspólnotę mieszkaniową. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest wilgoć, która przyspiesza procesy korozyjne i niszczenie wewnętrznych warstw konstrukcji balkonu.

Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego może wydać nakazać remont balkonu w bloku, jeśli jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. W takiej sytuacji właściciel mieszkania jest zobowiązany do jego uczynienia.

Kiedy balkon wymaga remontu, trzeba działać szybko, aby zminimalizować ryzyko i koszty powstałej szkody. Niepokojące mogą być też rdzawe przebarwienia i solne wykwity. To wszystko może świadczyć o uszkodzeniu poziomej warstwy przeciw wodnej lub braku możliwości odprowadzenia wody z powierzchni balkonu. Przyczyną innych utrudnień może być np. nieprawidłowo zamontowana pełna balustrada, która utrudnia odprowadzania wody. Uszkodzona płyta balkonowa może być też wynikiem źle wykonanej konstrukcji lub materiałów słabej jakości.

Beton traci właściwości na skutek karbonizacji – obniża się pH konstrukcji, beton staje się chłonny i traci funkcję ochronną. Przedostająca się do zbrojenia woda powoduje korozję stali, która w rezultacie zwiększa objętość, rozsadzając beton.

Minimalistyczny balkon w drewnie i cegiełce
Jak optycznie połączyć taras z wnętrzem? Wykorzystajmy te same płytki w obu przestrzeniach. Płytki doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych i świetnie spiszą się zarówno na dużym jak i małym balkonie. Fot. Synage
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cerrad Piatto Terra 11382
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Cersanit Sandwood Brown W484-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Generalny remont balkonu

Jeśli dostrzeżemy niepokojące zmiany i uszkodzenia, nie obejdzie się bez generalnego remontu balkonu. Pękanie płytek, kruszenie narożników i rys to sygnały, których nie możemy zignorować. W takich przypadku powinniśmy dokładnie sprawdzić powierzchnię całej płyty, być może trzeba będzie usunąć niektóre fragmenty okładziny z płytek, betonu, lub tynku. W pierwszej kolejności pozbywamy się luźnych fragmentów okładzin, potem mechanicznie docieramy do centrum problemu. Jeśli w balkonie pojawiła się rdza – musimy odsłonić żelazne pręty zbrojeniowe. Czyszczenie rdzy wykonujemy mechanicznie, np. drucianą szczotką. Po usunięciu pierwszej warstwy płuczemy stal wodą pod ciśnieniem. Czystą powierzchnię prętów zabezpieczamy preparatem antykorozyjnym. Na naprawiony fragment balkonu nakładamy warstwę czepną, która połączy zaprawę z podłożem. Tutaj sprawdzi się zaprawa wyrównawcza – powierzchnię kształtujemy ze spadkiem w kierunku zewnętrznego boku balonu.

Poprawa stanu technicznego części budynku, takich jak balkony, to priorytet, z którym nie można długo zwlekać. Dopiero po wykonaniu niezbędnych napraw możemy przejść do dalszych prac remontowych i aranżacyjnych.

Obraz KriptoHr z Pixabay
Odpowiednio przygotowane podłoże balkonu ułatwi nam dalsze prace. Fot. KriptoHr/Pixabay

Trwałe wykończenie powierzchni balkonu


Jeśli uszkodzeniu uległa okładzina zewnętrza tarasu, możemy albo wymienić tylko uszkodzoną płytkę, albo całą powierzchnię na nową. Właściciele mieszkań powinni dbać o regularne utrzymanie powierzchni balkonu, aby uniknąć kosztownych napraw. Pękniętą płytkę usuwamy najszybciej jak to możliwe. Skuwamy uszkodzone fragmenty posadzki i czyścimy twardą szczotką. Warto pamiętać, że niektóre prace remontowe, takie jak wymiana płytek, są odpowiedzialnością właściciela lokalu.

Jak szybko usunąć stare i ułożyć nowe płytki?
Usuwanie starych płytek jest jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy podczas remontów łazienek, przedpokojów czy kuchni...
czytaj więcej

Na podłoże nakładamy klej (kilkumilimetrowa warstwa) i układamy płytki. Przerwy regulujemy krzyżykami dystansowymi i po związaniu kleju wypełniamy mrozoodporną, elastyczną fugą.

 • -26%
  Domino Gris Grafit

  Płytka podłogowa (gres szkliwiony) mat, 33,3x33,3 cm

  89,80 PLN 66,10 PLN

  Dostępność: 194,07 m2

 • -10%
  Cersanit Concrete Style Inserto Patchwork WD475-006
  27,00 PLN 24,30 PLN

  Dostępność: 2 szt.

 • -26%
  Paradyż Taurus Brown Klinkier

  Płytka podłogowa (gr. 8,5 mm), 30x30 cm

  111,20 PLN 82,30 PLN

  Dostępność: 104,58 m2

 • -26%
  Domino Dover Graphite

  Płytka podłogowa gres szkliwiony mat (gr. 8 mm), 44,8x44,8 cm

  110,00 PLN 80,90 PLN

  Dostępność: 41,65 m2

 • -26%
  Paradyż Taurus Grys Klinkier

  Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm

  111,20 PLN 82,30 PLN

  Dostępność: 84,42 m2

 • -24%
  Cerrad Piatto Red 10293

  Płytka podłogowa, 30x30 cm

  99,90 PLN 75,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -28%
  Paradyż Semir Rosa Klinkier

  Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm

  89,90 PLN 64,70 PLN

  Dostępność: 24,3 m2

 • -26%
  Paradyż Cloud Rosa Klinkier Duro

  Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm

  84,60 PLN 62,60 PLN

  Dostępność: 127,53 m2

 • -26%
  Paradyż Bazalto Grafit A Klinkier

  Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm

  111,20 PLN 82,30 PLN

  Dostępność: 4,59 m2

Jakie płytki nadają się na balkon?

Szukajmy gresów bądź klinkierów – to najpopularniejsze produkty do wykończenia powierzchni zewnętrznej – balkonów czy tarasów. Są odporne na opady atmosferyczne i znaczne wahania temperatury. Dobrze znoszą zarówno mrozy, intensywne opady, jak i zmiany temperatury. Decyzja o tym, które części budynku będą współwłasnością lokali, zapada podczas podpisywania umowy zakupu mieszkania.

Jakie płytki wybrać na balkon?
Wiosna to doskonały czas na remont! Przeglądając nowe propozycje producentów, możemy dostrzec kilka wyraźnych trendów, w które wpisują się modne płytki...
czytaj więcej

Dlaczego warto kupować kafle „na zapas?”. Płytki podłogowe to produkty o wysokiej rotacji – modne kolekcje w tym momencie mogą być już po prostu trudno dostępne lub wycofane z masowej produkcji. Do tego dochodzą różnice kolorystyczne – produkcja płytek odbywa się w partiach, które są oznaczone odpowiednimi numerami. Ceramika to materiał pochodzenia naturalnego, dlatego pomimo poddawania tym samym procesom (mieszaniu, szkliwieniu, wypalaniu etc.), płytki z poszczególnych partii mogą różnić się między sobą. Warto zachować paczkę płytek do celów renowacyjnych lub przynajmniej opakowanie, aby dokupić brakującą płytkę z możliwie najbardziej zbliżonej partii produkcyjnej.

Remont balustrady na balkonie

Balustrada to jeden z ważniejszych elementów balkonu. Nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo, ale pełni również funkcję reprezentacyjną. Pierwszym sygnałem do renowacji balustrady są odpryski farby, które zaczynają się na niej pojawiać. Jeśli zignorujemy tego typu sygnały, po jakimś czasie może zacząć pojawiać się rdza, a po kilku latach jedyną dostępną opcją będzie wymiana całej konstrukcji na nową.

Balkon ozdobiony drewnopodobną płytką - Cersanit I love wood
Balustrada nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, to również "wizytówka" naszego balkonu. Dlatego tym bardziej warto dbać o jej dobry stan. Fot. Cersanit
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cersanit Sandwood Beige W484-001-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Renowacja balustrady przebiega w trzech etapach. Pierwszym jest usunięcie rdzy i starej farby. Najczęściej wystarczy wykorzystać szczotkę z metalowym włosiem. W razie problemów warto sięgnąć po preparat do usuwania starych powłok malarskich z metalowych powierzchni.


Drugim etapem jest oczyszczenie powierzchni z pyłu, kurzu oraz resztek rdzy i farby. Zazwyczaj wystarczy omiecenie szczotką i ewentualne użycie wilgotnej ściereczki, namoczonej w wodzie lub wodzie z delikatnym środkiem czyszczącym.


Trzeci faza to malowanie oczyszczonej powierzchni. Niegdyś wymagane było użycie trzech preparatów: antykorozyjnego środka gruntującego, farby podkładowej i farby nawierzchniowej. Obecnie powszechnie dostępne są nowoczesne, antykorozyjne farby do metalu, które zastępują te trzy środki. Podczas malowania, postawmy na dokładność, nie szybkość. Szczególną uwagę poświęćmy miejscom, gdzie wcześniej pojawiało się najwięcej rdzy. Balustradę pokryjmy dwiema warstwami farby. Przed położeniem drugiej, upewnijmy się, że pierwsza całkowicie wyschła. Zazwyczaj wystarczy odczekać od kilku, do kilkunastu godzin.


Należy pamiętać, że balustrada w bloku jest uznawana często jako część wspólna budynku, czyli części nieruchomości wspólnej. Dlatego, niezależnie od tego, czy posiadamy mieszkanie własnościowe, czy użytkujemy je jako lokatorzy, warto uprzednio zwrócić się do wspólnoty mieszkaniowej z zapytaniem o zgodę na piśmie, by uniknąć ewentualnych kłopotów.

Kwiaty na balkonie
Dla mieszkańców bloków balkon jest przestrzenią, na której mogą zaczerpnąć świeżego powietrza i chłonąć promienie słońca. Jest to miejsce relaksu. Ważne...
czytaj więcej

Odświeżenie balkonu - nowe meble i dodatki

eśli stan powierzchni jest poprawny lub zakończyliśmy etap naprawczy, balkon można odświeżyć i wybrać nowe wyposażenie. Balkony w blokach są często przeznaczone do użytku właścicieli lokali, co wiąże się z odpowiedzialnością za ich utrzymanie. Przed zakupem mebli warto dokładnie wymierzyć przestrzeń. To z pewnością ułatwi ustawienie sprzętów i dobranie ich proporcji do rozmiaru balkonu. Te większe możemy wyposażyć w ławeczkę lub niewielką sofę – są wygodniejsze, niż tradycyjne krzesła i doskonale sprawdzą się podczas wizyt gości. Warto również wspomnieć o trwającym sporze między właścicielami mieszkań a wspólnotami mieszkaniowymi dotyczącym odpowiedzialności za utrzymanie balkonów. Wspólnota mieszkaniowa często podejmuje decyzje o remoncie i podziale kosztów na podstawie uchwały.


Szukajmy modeli odpornych na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i wilgoci. Mamy szeroki wybór mebli z techno rattanu, metalu, impregnowanego lub egzotycznego drewna, oraz outdoorowych materiałów tapicerskich. Małe balkony możemy wyposażyć meblami składanymi. Stolik i dwa krzesła zamienią balkon w jadalnię pod chmurką. Po posiłku złożymy niepotrzebne elementy, co pozwala oszczędzić przestrzeń. Szukajmy produktów wielofunkcyjnych: wieszana na barierce półka może być stolikiem kawowym lub blatem pod laptopa do pracy na powietrzu.


Balkony i tarasy to doskonała przestrzeń do eksperymentów DIY. Zabudowę wypoczynkową możemy wykonać samodzielnie – ogromną popularnością cieszą się sofy z palet, starych kanap samochodowych czy meble vintage z lokalnych targów staroci.

Aranżacja dużego tarasu w drewnie i kamieniu
Pomysł na przestronny balkon w otoczeniu zieleni. Fot. Synage
Cerrad Mustiq Beige 14338
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Cerrad Aragon Savanna 18853
Płytka elewacyjna, 15x45 cm
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Mustiq
Marka Cerrad
sprawdź
Aragon
Marka Cerrad
sprawdź

Zielony ogródek na balkonie

Kolejnym, najmniej kosztownym pomysłem na odświeżenie naszego balkonu jest dodanie kilku nowych roślin, kolorowych doniczek. Jakie kwiaty wybrać na balkon? Świetnie sprawdzą się barwne odmiany rododendronów, wrzosów i szałwii. Marzec to idealny czas na sadzenie bratków – są piękne i odporne na kapryśną, wiosenną aurę. Wiosenne doniczki ozdobią też niezapominajki, stokrotki, ciemierniki czy jaskry. W maju dołożymy do nich begonie, goździki czy petunie. Na większym balkonie można pokusić się o rośliny pnące, a nawet- pergole.


Jak szybko uzyskać zielony parawan? Gęste i pnące rośliny jednorodne na balkon to między innymi chmiel japoński lub kardiospermum zielone z dekoracyjnymi owocostanami. Miłośnikom kwiatów i roślin kwitnących polecamy wielokwiatową fasolę, groszek pachnący, nasturcje pnące lub rodochiton. Ciekawe efekty uzyskamy, stosując rośliny wieloletnie – bluszcz pospolity, chmiel zwyczajny Humulus lupulus, lub niektóre rodzaje kwitnących powojników. Rośliny zapewnią prywatność i przyjemny cień w gorące, letnie dni.


Na większym balkonie możemy stworzyć ogródek z ziołami lub mini warzywniak. Doniczkowe pomidorki koktajlowe z pewnością urozmaicą letnie śniadania. Miłośnikom ostrzejszych smaków polecamy papryczki chilli, szczypiorek i cebulę. W doniczkach łatwo uprawiać też sałaty i rzodkiewkę. Wytrawnym ogrodnikom polecamy truskawki i poziomki. Niektóre zmiany, takie jak instalacja pergoli, mogą wymagać zgody wspólnoty mieszkaniowej.

Więcej o balkonach dowiesz się tutaj:

Aranżacja balkonu w bloku
Aranżacja balkonu w bloku wymaga od nas wiele kreatywności. Jak na zazwyczaj niewielkim metrażu pogodzić wszystkie niezbędne...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, skutkami promieniowania UV oraz niekorzystnymi...
czytaj więcej
Wiosenne trendy w aranżacji tarasu i balkonu
Chociaż wiosenna pogoda jeszcze jest kapryśna, warto zabrać się za aranżację przestrzeni wypoczynkowej odpowiednio wcześniej, zanim na dobre rozpocznie...
czytaj więcej