Wybieramy oświetlenie na taras

Wybieramy oświetlenie na taras

Taras to doskonałe miejsce do spędzania czasu w cieplejszej części roku. Jednak by móc w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko zbuduje klimat, ale przede wszystkim pozwoli cieszyć się z odpoczynku na łonie natury niezależnie od pory dnia.
4:00 min
0
0

Zasady oświetlenia tarasu

    

Wybierając lampy na taras, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników, dzięki którym będzie bez zarzutów pełnić wszystkie powierzone funkcje. Trzy najistotniejsze kwestie to solidność, prostota użytkowania oraz energooszczędność.

Autor:
Redakcja
Data:
21.02.2022
Aktualizacja:
09.06.2023
Nowoczesny taras w zieleni i kamieniu
Odpowiednio urządzone oświetlenie tarasu jest równie atrakcyjne wizualnie, co praktyczne. Świetnie sprawdzą się, aby móc korzystać z tej przestrzeni w długie, letnie noce. Fot. Opoczno
Noir
Marka Opoczno
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Opoczno Noir Grey MT987-002-1
Płytka uniwersalna, 29,7x59,8 cm
sprawdź
Nowoczesny salon w brązowych płytach drewnopodobnych
Subtelne kinkiety doskonale sprawdzą się na tarasie. Fot. Cerrad
Cerrad Grapia Ebano
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
Grapia
Marka Cerrad
sprawdź

Nawet w przypadku zadaszonego tarasu tuż przy domu trzeba wybrać lampy zewnętrzne, które dobrze zniosą zmienne warunki atmosferyczne, wahania temperatury oraz wodę. Lampy  tarasowe posiadają oznaczenie IP, które określa, jak bardzo konstrukcja odporna jest na wodę, kurz oraz inne czynniki. Minimalna wartość dla świateł zewnętrznych powinna wynosić IP 44. Lepiej sięgnąć jednak po bardziej odporne oświetlenie tarasowe o wysokiej klasie szczelności na poziomie IP 66, które wytrzyma nawet wystawienie na mocny deszcz. Istotny jest również rodzaj materiału, z którego wykonano obudowę, gdyż musi być ona odporna na korozję. Najlepiej sprawdzi się w stal, żeliwo albo aluminium.

Taras w ciepłych odcieniach Zebrina rust
Dzięki szerokiemu wyborowi oświetlenia bez trudu znajdziemy coś, co odpowiada naszym preferencjom. Fot. Cerrad
Zebrina
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Zebrina Rust 16507
Płytka elewacyjna, 17,5x60 cm
sprawdź

Istotnym czynnikiem jest również prostota oraz intuicyjność obsługi. Wybierz jeden, maksymalnie dwa rodzaje lamp zewnętrznych, które chcesz rozmieścić na swoim tarasie w taki sposób, by wyglądało to estetycznie, ale też, aby wszystkie istotne miejsca były dobrze oświetlone. Warto też z góry określić jaki rodzaj obsługi preferujemy – tradycyjny włącznik, a może czujnik ruchu? Niektóre nowoczesne instalacje można obsługiwać również za pomocą smartfona.

Jak urządzić jadalnię na tarasie?
Posiłki na łonie natury mają w sobie coś magicznego. W otoczeniu zieleni wszystko smakuje lepiej, pachnie mocniej i cieszy bardziej. Ciepłe dni coraz bliżej...
czytaj więcej

Jednym z kryteriów jeśli chodzi o to, jakie lampy tarasowe wybrać są również koszty eksploatacji. Niektóre instalacje świecą nawet przez całą noc. Dobrym wyborem będą solarne lampy LED. Nie tylko świecą intensywnym światłem, ale również można zamontować je w dowolnym miejscu bez konieczności prowadzenia instalacji. Dla większego bezpieczeństwa najlepiej wybrać oświetlenie zewnętrzne o niskim napięciu – 12 lub 24 V. Najbardziej opłacalne pod względem użytkowania są lampy solarne, które nie potrzebują energii z zewnętrznych źródeł.

Aranżacja nowoczesnego przestronnego balkonu
Oświetlenie zamontowane w suficie świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji budynku. Fot. Opoczno
Opoczno Loft Grey Elew OP442-004-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Loft
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Loft Grey OP442-021-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź

Popularne rodzaje oświetlenia

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór lamp zewnętrznych. Niezależnie od naszych preferencji oraz specyfiki tarasu na pewno znajdziemy ofertę, która spełni nasze oczekiwania.


Kinkiety zewnętrzne


Kinkiety zewnętrzne to uniwersalna, bezpieczna i praktyczna propozycja. Nie zajmują dużej ilości miejsca i dostarczają sporą ilość światła. Dostępnych jest wiele modeli: od industrialnych, surowych konstrukcji, po klasyczne latarenki, więc na pewno znajdziemy model pasujący do naszej aranżacji. Kinkiety to dobry wybór, jeżeli chcemy przy okazji podkreślić wygląd elewacji.

Nowoczesny salon w brązowych płytach drewnopodobnych
Kinkiety zewnętrzne to bezpieczny i wydajny wybór. Fot. Cerrad
Cerrad Grapia Ebano
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
Grapia
Marka Cerrad
sprawdź

Lampy wiszące i podłogowe

        

Oba rodzaje oświetlenia nie będą w żaden sposób przeszkadzać w poruszaniu się po tarasie. Wiszące oświetlenie na taras to doskonała propozycja w przypadku obszernych, zadaszonych przestrzeni. Dzięki wysokiemu umiejscowieniu dobrze oświetlą znaczną przestrzeń. Jest to wybór godny polecenia szczególnie w przypadku tarasu pełniącego funkcję jadalni.


Na drugim biegunie osi wertykalnej znajdują się lampy stojące. Oświetlenie to montowane jest zazwyczaj na podłodze, przy krawędzi tarasu. Z racji umiejscowienia posiadają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia. Cechuje je wysoka trwałość i żywotność. To świetny wybór, jeżeli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo na schodach. Warto sięgnąć po takie rozwiązanie, by podkreślić kształt naszej przestrzeni przydomowej. Jeżeli interesuje nas ta opcja, warto przewidzieć miejsce dla ich instalacji jeszcze na etapie planowania.

Brązowy taras wykończony klinkierową płytką Paradyż Ilario
Oświetlenie podłogowe oprócz funkcji praktycznej, zawsze przyciąga wzrok niebanalną formą. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Ilario Brown Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Ilario Brown Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa, 30x60 cm
sprawdź
Ilario
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Ilario Beige Elewacja
Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Ilario Brown Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x60 cm
sprawdź

Girlandy ogrodowe

        

Girlandy świetlne to doskonały wybór, jeżeli zależy nam na zbudowaniu odpowiedniego nastroju. Dobrze sprawdzą się na balustradach, okręcone wokół słupków lub podwieszone tuż pod zadaszeniem.

Nowoczesny taras w drewnie
Girlandy umieszczone na tarasie budują wyjątkowy klimat. Fot. Synage
Azario Bataro Sabbia
Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Bazalto
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Bazalto Grafit A Elewacja
Płytka elewacyjna, 8,1x30 cm
sprawdź
Bataro
Marka Azario
sprawdź

Oświetlenie tarasu bez prądu

Taras możemy skutecznie oświetlić również bez prądu. Nie jest to jedynie wybór awaryjny w przypadku gdy poprowadzenie instalacji elektrycznej jest trudne lub niemożliwe. Oświetlenie altany, lub tarasu bez użycia prądu jest opcją niewątpliwie wartą rozważenia.

Taras urządzony w nowoczesnym stylu
Lampy solarne wyróżnia nie tylko samowystarczalność energetyczna, ale również duża możliwość dostosowania ich działania do naszych potrzeb. Fot. Opoczno
Opoczno Loft Brown Elew OP442-005-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Opoczno Loft Brown OP442-020-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź
Loft
Marka Opoczno
sprawdź

Lampy solarne 


Lampy solarne to rozwiązanie nowoczesne, wydajne i proste w obsłudze. W ciągu dnia panele pobierają energię słoneczną, którą zamieniają w energię elektryczną. Domyślnie najczęściej zapalają się po zmroku i świecą nieustannie do świtu. Muszą znajdować się jednak poza terenem zadaszonym, by panele mogły możliwie jak najwydajniej pobierać energię z promieni słonecznych.  

Aranżacja przytulnego tarasu Paradyż Scandiano
Świeczki i lampiony stworzą wyjątkową, romantyczną atmosferę na tarasie. Fot. Ceramika Paradyż
Scandiano
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Scandiano Rosso Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź

Lampiony, latarenki, lampy naftowe


Tradycyjne źródła światła nigdy nie tracą swojego wyjątkowego charakteru. Tego typu oświetlenie na taras pomoże stworzyć w naszej strefie przydomowej wyjątkową atmosferę. Dużym plusem tego typu rozwiązania jest całkowita niezależność o źródła zasilania. Należy mieć jednak na uwadze, że niekorzystne warunki atmosferyczne mogą nie tylko zgasić nasz lampion, ale nawet wywołać pożar, czasami wystarczy jeden, mocny podmuch wiatru i szczypta pecha. Trzeba pamiętać również o tym, by nie zostawiać otwartego ognia bez kontroli, nawet jeśli konstrukcja latarenki, lampionu lub lampy wydaje się solidna.

Taras z cegiełkową elewacją z kolekcji Cerrad Piatto
Taras z cegiełkową elewacją. Fot. Cerrad
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Piatto Honey 11320
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź

Zadbaj o bezpieczeństwo na tarasie

Podczas planowania oświetlenia na taras należy mieć na uwadze, że instalacje elektryczne na zewnątrz nie są czymś, co można wykonać bez solidnego przygotowania. Większość prac tego typu powinien wykonać doświadczony elektryk z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami. Oświetlenie zewnętrzne jest niezwykle istotne, by zachować bezpieczeństwo, jedna zapewni nam je wyłącznie profesjonalnie przygotowana i bezpieczna instalacja.

Zobacz również:

Jak osłonić taras przed wiatrem i deszczem?
Posiadacze tarasów i balkonów z pewnością lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Długie, ciepłe wieczory sprzyjają spotkaniom...
czytaj więcej
Gresy tarasowe w przestrzeni przydomowej
Taras, ogród i podjazd przed domem są obszarami, które poza funkcjami dekoracyjnymi powinny być wytrzymałe i praktyczne....
czytaj więcej