Jak osłonić taras przed wiatrem i deszczem?

Jak osłonić taras przed wiatrem i deszczem?

Posiadacze tarasów i balkonów z pewnością lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Długie, ciepłe wieczory sprzyjają spotkaniom towarzyskim, dlatego chętnie przebywamy tam z przyjaciółmi, rodziną lub po prostu relaksujemy się z ciekawą książką. Aby warunki pogodowe nie popsuły naszych planów miłego spędzenia czasu, warto zadbać o odpowiednie osłonięcie tarasu od wiatru i deszczu.
4:00 min
0
0

Osłona tarasu przed wiatrem


Wiatr szczególnie dokucza właścicielom tarasów na wysokich piętach budynków lub w miejscach, gdzie brakuje naturalnej zieleni i wysokich drzew. Mocny powiew często przesuwa meble tarasowe, które mogą przez to ulec uszkodzeniu. Sprawdźmy więc, jak najlepiej osłonić taras przed wiatrem.

Autor:
Redakcja
Data:
09.03.2020
Aktualizacja:
29.06.2023
Balkon ozdobiony drewnopodobną płytką - Cersanit I love wood
Ażurowe panele z lekkiego drewna posłużą za osłonę tarasu przed wiatrem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Fot. Cersanit
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cersanit Sandwood Beige W484-001-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź

Ażurowa osłona tarasu

Najpopularniejszym rodzajem osłony, które zabezpieczą również boki tarasu, są przesłony wykonane z lekkiego technorattanu, plecione, z tworzywa sztucznego lub z drewna. Wybierzmy rodzaj, który najlepiej będzie komponował się ze stylem balustrady zewnętrznej i ściany budynku. Jeśli cenimy rozwiązania proekologiczne, możemy wybrać gotowe drewniane panele półtyczek trzciny bądź wikliny. Takie ażurowe osłony skutecznie chronią taras nie tylko przed nieprzyjemnymi podmuchami, ale także przed kurzem i hałasem dobiegającym z ulicy. Naturalne materiały dobrze komponują się z tarasową roślinnością. Panele i ażurowe przesłony oraz markizy boczne na taras dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. Przęsła nie tylko osłaniają przestrzeń przed wiatrem, ale również ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, dlatego zapewniają komfortową strefę relaksu i przytulny kącik. Dzięki lekkiej, plecionej lub ażurowej konstrukcji pozostają stabilne i skutecznie rozpraszają podmuchy wiatru.

Taras w drewnie i betonie
Drewniane osłony boczne na taras muszą być zaimpregnowane przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy pamiętać również o tym, że boczne osłony tarasu są równie istotne. Fot. Ceramika Paradyż
Path Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Path Antracite Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź

Zielona ściana na taras

Innym pomysłem jest aranżacja z zielonych roślin. Zieloną ścianę na taras możemy wykonać przy pomocy donic z roślinnością oraz pergoli i kratownic do roślin pnących. Rosnące pędy zieleni zaplatamy na przygotowanej konstrukcji. Wykonanie takiej ściany zajmuje nieco dłużej, jednak uzyskany efekt jest wart zachodu. W donicach możemy posadzić winorośle, powoje, wisterie, a nawet pnące róże.

Żywe rośliny są nie tylko oryginalną dekoracją, ale też poprawiają naturalny mikroklimat otoczenia. Odpowiednio pielęgnowana ściana zielona pozostanie piękna na wiele lat. Jeśli szukamy rozwiązań gotowych, warto zainwestować w specjalnie przygotowany system panelowy, wykonany ze specjalnie dobranych roślin zielonych. Taki zielony panel na taras wyposażony jest w zintegrowaną instalację nawadniającą, która ułatwia pielęgnację roślin.

Aranżacja nowoczesnego balkonu w drewnie
Zieleń jako osłony tarasowe jest chętnie stosowana w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. W ten sposób z pnących roślin architekci tworzą mieszkańcom namiastkę ogrodu w centrum miasta. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Willow Brown Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 29,5x119,5 cm
sprawdź
Willow Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź

Alternatywą dla roślin żywych na tarasie są również panele wykonane z zieleni sztucznych – nowoczesne materiały gwarantują rozwiązania odporne na palące słońce, wahania temperatury, opady atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego sztuczna ściana zielona na długo pozostanie trwała i estetyczna.

Aranżacja tarasu z kolekcją Opoczno Solar
Parasol na tarasie i markizy boczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na schronienie się przed wiatrem i deszczem. Tkaniny rozpięte na tarasie to skuteczna osłona tarasu dostępna w różnych wariantach, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie w zależności od możliwości finansowych. Fot. Opoczno
Opoczno Solar Brown Elew 3-D OP128-008-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Opoczno Solar Brown 3-D OP128-007-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź
Solar
Marka Opoczno
sprawdź

Parasol na taras

Składany parasol na taras to doskonałe rozwiązanie do aranżacji strefy wypoczynkowej. Szeroka czasza z materiału zapewnia skuteczną osłonę przed palącym słońcem, wiatrem i deszczem. Producenci oferują nam modele o wielu średnicach, wykonane z materiałów o różnych kolorach i strukturach. Zwróćmy uwagę, czy pokrycie jest odporne na działanie promieniowania UV i nie będzie się nieestetycznie odbarwiać. Nowoczesne materiały zapobiegają też rozwojowi bakterii i pleśni. Parasole różnią się również rodzajem konstrukcji – najpopularniejsze są proste modele wolnostojące, które możemy sparować ze stolikiem. Inne, np. łamane, które możemy ustawić przy ogrodowym wypoczynku. Wielkość parasola musimy dopasować do rozmiaru przestrzeni, którą ma ochraniać. Najbardziej praktyczne parasole na taras to modele z regulacją nachylenia, które ochronią nas przed ostrym słońcem lub zacinającym deszczem. Docenią je szczególnie właściciele tarasów na wysokich piętrach. Szukajmy produktów wysokiej jakości, montowanych na solidnych podstawach, aby zacinający wiatr nie był w stanie ich przewrócić. Pod tym względem lepsze są parasole drewniane o solidnej konstrukcji. Równie ważne są też mechanizmy składania – powinny działać płynnie i szybko.

Aranżacja nowoczesnego tarasu w szarościach
Do zadaszenia tarasu możemy wykorzystać ażurowe pergole i wykonać przesłony z wilgocioodpornej tkaniny. Fot Ceramika Paradyż
Optimal Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź
Paradyż Optimal Antracite Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Parasol musimy odpowiednio pielęgnować i czyścić, aby na powierzchni materiału na długo pozostała świeża i estetyczna. W tym zakresie należy ściśle przestrzegać wytycznych producenta. Podczas silnej wichury lub burzy z piorunami parasol musimy złożyć i zabezpieczyć, aby nie uległ poważnemu uszkodzeniu.

Aranżacja tarasu z płytkami Paradyż Viano
Zadaszenia tarasowe możemy wykonać z przezroczystego poliwęglanu, a roślinami możemy osłonić boki tarasu. Fot. Synage
Viano
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Viano Beige Klinkier
Płytka podłogowa (gr. 11 mm), 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Viano Beige Elewacja
Płytka elewacyjna (gr. 11 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź

Markizy tarasowe

Jeśli zastanawiamy się czym zabudować boki tarasu, możemy postawić na markizy. To praktyczny system osłon montowanych na elewacji, które w razie potrzeby rozkładamy nad powierzchnią tarasu. Latem pozwolą chronić taras przed nadmiernym słońcem i przelotnymi opadami. Nowoczesne markizy wykonane są z trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Akrylowe tkaniny są pokryte specjalnymi środkami hydrofobowymi, gwarantującymi wodoszczelność tkaniny oraz zapobiegającymi przywieraniu zabrudzeń. Materiał pozostaje wodoszczelny, ale przepuszcza powietrze. Jest odporny na rozdarcia spowodowane silnymi naprężeniami. Wybierając najlepsze markizy tarasowe, warto szukać modeli z szerokim kątem regulacji nachylenia, które zagwarantuje największą funkcjonalność produktu.

Klasy odporności wiatrowej markizy:

  • Klasa I — markiza jest odporna na wiatr wiejący z prędkością do 7,9 m/s. To powiewy umiarkowane, poruszające gałęziami drzew i roślin.

  • Klasa II – markiza tarasowa może pozostać rozłożona na wietrze o prędkości 8,0-10,7 m/s. To dość silny wiatr, który kołysze małymi drzewami.

  • Klasa III to modele najbardziej odporne, nie uszkodzi ich silny, porywisty wiatr wiejący z prędkością 10,8-13,8 m/s.

Nowoczesne modele posiadają czujnik wiatru, który automatycznie zwija materiał markizy, kiedy wiatr przekracza ustaloną prędkość. To rozwiązanie zapobiega przedwczesnemu zniszczeniu markizy, spowodowanej niespodziewanymi zmianami warunków atmosferycznych.
Markizy nad małym balkonem w bloku
Markizę dopasujemy nawet do wąskich balkonów w bloku. Fot. Yuliya Kosolapova/Unsplash

Podobne artykuły

Pomysł na balkon
Coraz dłuższe wieczory w połączeniu z piękną pogodą zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poranna kawa wypita...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom, powinniśmy myśleć kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno...
czytaj więcej