Płyty chodnikowe w ogrodzie

Płyty chodnikowe w ogrodzie

Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie, ułożyć płytki tarasowe i wytyczyć nowe ścieżki w ogrodzie. Proste prace w przydomowym otoczeniu możemy wykonać samodzielnie – satysfakcja z uzyskanego efektu będzie cieszyła podwójnie! Podpowiadamy, jak wybrać i ułożyć samodzielnie płyty chodnikowe w ogrodzie.
4:00 min
0
0

Jakie płyty do ogrodu wybrać?


Najpopularniejszymi rodzajami płyt ogrodowych są płyty betonowe i ceramiczne. Montaż i właściwości będą różniły się w zależności od tego, gdzie chcemy je umieścić i na które płytki chodnikowe się zdecydujemy.


Płyty betonowe wibroprasowane


Wibroprasowanie to mechaniczny, dwuetapowy sposób obróbki, polegający na zagęszczaniu i ściskaniu mieszanki betonowej. Nadaje płytom trwałość, odporność na ścieranie, rozciąganie i zginanie. Beton wibroprasowany jest też niewrażliwy na wilgoć, mróz oraz wysokie temperatury. Materiału używa się do budowy infrastruktury drogowej i wykonuje m innymi: krawężniki, obrzeża, kostkę brukową, płyty chodnikowe, a także elementy odwodnień i drenaży.

Płyty wibrobrasowane są ciężkie, dzięki czemu możemy stworzyć z nich stabilną powierzchnię. Ułożone na ubitym, równym podłożu nie klawiszują. Wymagają dużej siły i sporego wysiłku podczas układania. Płyty wibroprasowane występują w wielu rozmiarach, od wielkoformatowych płyt drogowych po klasyczne płyty chodnikowe 30×30 cm. Jakość materiału musi być potwierdzona zgodnością z obowiązującymi normami europejskimi, dlatego szukajmy produktów certyfikowanych. Wtedy zyskamy pewność, że płyty chodnikowe wytrzymają nawet intensywne warunki użytkowania.


Płyty betonowe wet-cast


Betonowe płyty chodnikowe wet-cast są lżejsze i bardziej dekoracyjne. Możemy uzyskać produkty o nieregularnej, przypominającej kamień fakturze i nietypowych kształtach, opartych na kołach i łukach i tworzyć idealnie dopasowane elementy. Możemy uzyskać efekt posadzki z wapienia, piaskowca lub trawertynu. Każda płyta betonowa ogrodowa w technologii wet-cast są wytwarzana jest z ciekłej mieszanki i nie zawsze ma zachowane idealnie jednakowe rozmiary. Dlatego posadzki, ścieżki, chodniki w ogrodzie i podesty z płyt betonowych wet-cast zawsze układa się ręcznie, metodą staro-brukarską. Ze względu na różnice w rozmiarach elementów trzeba to robić bardzo starannie, na bieżąco regulując wysokość podsypki.

Powierzchnię płyt betonowych wet-cast musimy poddać impregnacji, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem wody, olejów i tłuszczu. Dzięki bogatej ofercie produktów, płyty betonowe wet-cast na chodniki w ogrodzie będą ciekawą ozdobą przydomowych przestrzeni.

Autor:
Redakcja
Data:
27.02.2020
Aktualizacja:
31.05.2023
Kwadratowe benonowe płyty w ogrodzie
Klasyczne, betonowe płytki chodnikowe to jeden z tańszych sposobów na wykonanie ścieżki w ogrodzie. Fot Pixabay

Płyty gresowe


Gresowe płyty ogrodowe są lekkie i łatwe w obróbce. Mają właściwości mrozoodporne, są niskonasiąkliwe i plamoodporne. Płytki gresowe do ogrodu mogą imitować inne materiały: drewno, kamień naturalny lub surowy beton. To rozwiązanie łączące doskonałą estetykę z wysoką trwałością, dlatego docenią je nawet najbardziej wymagający klienci. Przed zakupem płytek gresowych musimy upewnić się, na jakim rodzaju podłoża możemy je układać. Podkład pod płytki gresowe musimy odpowiednio przygotować i wyrównać, aby uniknąć klawiszowania i zapadania się nowego chodnika.

Betonowy chodnik przed domem
Ścieżki japońskie to popularny i szybki sposób na aranżację przestrzeni nowoczesnego ogrodu. Fot. Cerrad
Cerrad Montego Desert 2.0 41770
Płytka tarasowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Cerrad Montego Desert 2.0 41954
Płytka tarasowa, 39,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź

Jak układać płyty betonowe w ogrodzie?

Układanie płyt betonowych musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Aby zapewnić odpływ wody deszczowej z powierzchni płyt, teren powinien mieć delikatny spadek. (1 cm/m).  Jaka podsypka pod płyty chodnikowe będzie najlepsza? Do wysypania podkładu pod płyty chodnikowe, alejkę czy taras w ogrodzie możemy wykorzystać podbudowę z dobrze klinujących się kruszyw. Najpopularniejszym rodzajem podbudowy jest mieszanka piaskowo-cementowa, jednak może ona brudzić płyty betonowe i prowadzić do powstawania nieestetycznych plam  (wykwitów wapiennych) na jego powierzchni. Podłoże musi być odpowiednio stabilne i zagęszczone. Do tego celu możemy wypożyczyć w sklepie z narzędziami ubijak, którym ubijemy podbudowę do momentu, w którym stanie się odpowiednio twarda.

Jesienny ogród z kamiennymi płytami
Nowoczesne gresy są bardzo dekoracyjne i mogą imitować inne powierzchnie, np. drewna, kamienia naturalnego lub betonu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Rustic Gold Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Rustic Gold Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź

Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty gresowe do ogrodu, podczas ich układania warto wykorzystać podkładki stabilizujące. Pomogą wyznaczyć rozstaw i położenie kolejnych elementów, aby powierzchnia była wykonana poprawnie i estetycznie. Dzięki temu chodnik będzie też równy i bezpieczny w użytkowaniu.

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni...
czytaj więcej

Płyty betonowe posłużą nam do stworzenia ścieżki w ogrodzie. Wydzielone przejścia do poruszania się po ogrodzie pełnią funkcję komunikacji między ważnymi punktami działki, ale również są niezwykle dekoracyjne. Ścieżki dzielą przestrzeń na pomniejsze sektory, nad którymi łatwiej zapanować i pielęgnować.


Odpowiednio poprowadzone ścieżki w ogrodzie wyeksponują zasadzone drzewa, roślinność i styl budynku. Płyty ogrodowe sprawią, że z przyjemnością będziemy spędzać czas w przestrzeni przydomowej. Możemy się po nich łatwo poruszać podczas wykonywania ogrodowych prac, takich jak koszenie, nawożenie i trawników czy pielenie rabat.

Ścieżka z kamiennych płytek
Ścieżka z płytek wet-cast będzie bardzo efektowna i do złudzenia przypominać ścieżkę z naturalnego kamienia w ogrodzie. Fot. Samslens/Pixabay

Zaprawa drenażowa pod płyty chodnikowe

Zaprawa drenażowa pod beton jest szczególnie polecana podczas układania płyt betonowych typu wet-cast i gresów ceramicznych. Drenaż poprawia skuteczność odprowadzenia wody opadowej do gruntu oraz zapewnia stabilność płyt. Zapobiega też klawiszowaniu płytek. Stosowanie zaprawy drenażowej i fugi przepuszczającej wilgoć zminimalizuje ryzyko pojawienia się wykwitów wapiennych na powierzchni płyt.

Detal płytki podłogowej Opoczno Beton 2.0
Płyty gresowe są wytrzymałe na ściskanie i znaczne obciążenia, dlatego są doskonałym materiałem na podjazdy i do garażu. Fot. Opoczno
Beton 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Wybieramy płytki do garażu
sprawdź

Czy płyty chodnikowe można stosować bezpośrednio na trawie?

Nowoczesne materiały pozwalają na stosowanie ogrodowych płyt bezpośrednio na gruncie, jednak aby zapewnić płytom stabilność, trwałość i odpowiednie odprowadzenie wody, lepiej jest usunąć warstwę trawy i odpowiednio przygotować podłoże pod chodnik. Najszybszą i najprostszą metodą na ładną ścieżkę japońską jest wykorzystanie płyt wibroprasowanych lub gresowych. Producenci oferują płyty z mrozoodpornej ceramiki o grubości 2 cm, które możemy układać bezpośrednio na gruncie z większymi odstępami pomiędzy kolejnymi elementami ścieżki. Gresy porcelanowy jako jedyny materiał ogrodowy jest odporny na wykwity i odbarwienia, spowodowane kontaktem ze środkami pielęgnacji roślin.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu
Nowoczesna aranżacja ogrodu przed domem z wykorzystaniem płyt gresowych i żwirowego kruszywa. Fot. Opoczno
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź
Optimum 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Polecane produkty

 • -25%
  Cerrad Montego Desert 25401

  Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm

  119,90 PLN 89,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -15%
  Cersanit Febe Light Grey W455-001-1

  Płytka podłogowa, 42x42 cm

  117,20 PLN 99,60 PLN

  Dostępność: 2,27 m2

 • -15%
  Cersanit Febe Beige W455-003-1

  Płytka podłogowa, 42x42 cm

  117,20 PLN 99,60 PLN

  Dostępność: 5,35 m2

 • -24%
  Cerrad Montego Antracyt 27780

  Płytka uniwersalna, 79,7x79,7 cm

  159,90 PLN 121,50 PLN

  Dostępność: 1,91 m2

 • -20%
  Cerrad Testo Grafit 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm

  289,90 PLN 231,90 PLN

  Dostępność: 2,84 m2

 • -20%
  Cerrad Stratic Anthracite 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 4,97 m2

 • -20%
  Cerrad Cliff Anthracite 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -20%
  Cerrad Ragaya Cream 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 10,32 m2

 • -10%
  Azario Piazzo Antracite 2.0 Mat

  Płytka tarasowa, 60x60 cm

  184,90 PLN 166,40 PLN

  Dostępność: 135,36 m2

 • -10%
  Azario Pierre Cream Mat

  Płytka tarasowa, 60x60 cm

  184,90 PLN 166,40 PLN

  Dostępność: 161,64 m2

 • -20%
  Cerrad Tauro Sabbia 2.0

  Płytka tarasowa, 39,7x119,7 cm

  289,90 PLN 231,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

Jak ułożyć gresy na gruncie?

Oprócz płytek gresowych, do wykonania ścieżki w stylu japońskim potrzebujemy również:


• łopaty i narzędzi ogrodowych, takich jak motyka lub grabie
• żwiru, lub kruszywa do wykonania podbudowy
• gumowego młotka

Detal gresowej płytki w kolorze beżu
Japońska ścieżka z jasnego gresu imitującego naturalny kamień. Fot. Opoczno
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Atakama 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

Jak rozpocząć układanie płyt betonowych na gruncie?


1.   Umieść płyty gresowe w miejscach docelowym z zachowaniem odpowiedniego dystansu pomiędzy poszczególnymi elementami


2.  Oznacz szpadlem krawędzie wokół płyt


3.  W oznaczonych miejscach usuń łopatą wierzchnią warstwę trawy i dokładnie oczyść powierzchnię ziemi z korzeni roślin przy pomocy szpachelki lub grabi. Wykopy pod płytę powinny mieć głębokość ok. 8. cm


 4.  W oczyszczonych pod płyty miejscach wysyp warstwę żwiru lub drobnego kruszywa, które zapewni płytom odpowiednią stabilność.


5.   Ułóż płytę gresową na podbudowie, ok. 1 cm powyżej powierzchni gruntu


6.   Przy pomocy młotka wyrównaj grunt przy krawędzi płyty.


7.   Ustabilizuj płytę w miejscu, dobijając ją delikatnie do podłoża młotkiem.

Ogród z betonowymi płytkami
Wielkoformatowe gresy ogrodowe pozwalają na szybkie wykończenie powierzchni tarsasów i patio. Fot. Cerrad
Cerrad Montego Grafit 2.0 41817
Płytka tarasowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Obrzeża chodnikowe do ogrodu

Obrzeża są stosowane do zapewnienia stabilności konstrukcji ścieżek i chodników. Obrzeża chodnikowe zabezpieczają poszczególne elementy przed przemieszczaniem się i staje się przyjemnym, estetycznym dodatkiem wykańczającym naszą pracę. Nie są konieczne, jednak z pewnością sprawdzą się do usztywnienia ścieżek wykonanych z lekkich elementów, takich jak żwir, kruszywo czy kora.

Podobne artykuły

Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej
Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej
Jak zabezpieczyć taras i balkon przed wilgocią?
Powierzchnia tarasów i balkonów jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą i wilgocią, skutkami promieniowania UV oraz niekorzystnymi wahaniami temperatury...
czytaj więcej