Płyty chodnikowe w ogrodzie
Płyty gresowe
Gresowe płyty ogrodowe są lekkie i łatwe w obróbce. Mają właściwości mrozoodporne, są niskonasiąkliwe i plamoodporne. Płytki gresowe do ogrodu mogą imitować inne materiały: drewno, kamień naturalny lub surowy beton. To rozwiązanie łączące doskonałą estetykę z wysoką trwałością, dlatego docenią je nawet najbardziej wymagający klienci. Przed zakupem płytek gresowych musimy upewnić się, na jakim rodzaju podłoża możemy je układać. Podkład pod płytki gresowe musimy odpowiednio przygotować i wyrównać, aby uniknąć klawiszowania i zapadania się nowego chodnika.
Jak układać płyty betonowe w ogrodzie?
Układanie płyt betonowych musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Aby zapewnić odpływ wody deszczowej z powierzchni płyt, teren powinien mieć delikatny spadek. (1 cm/m). Jaka podsypka pod płyty chodnikowe będzie najlepsza? Do wysypania podkładu pod płyty chodnikowe, alejkę czy taras w ogrodzie możemy wykorzystać podbudowę z dobrze klinujących się kruszyw. Najpopularniejszym rodzajem podbudowy jest mieszanka piaskowo-cementowa, jednak może ona brudzić płyty betonowe i prowadzić do powstawania nieestetycznych plam (wykwitów wapiennych) na jego powierzchni. Podłoże musi być odpowiednio stabilne i zagęszczone. Do tego celu możemy wypożyczyć w sklepie z narzędziami ubijak, którym ubijemy podbudowę do momentu, w którym stanie się odpowiednio twarda.
Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty gresowe do ogrodu, podczas ich układania warto wykorzystać podkładki stabilizujące. Pomogą wyznaczyć rozstaw i położenie kolejnych elementów, aby powierzchnia była wykonana poprawnie i estetycznie. Dzięki temu chodnik będzie też równy i bezpieczny w użytkowaniu.
Płyty betonowe posłużą nam do stworzenia ścieżki w ogrodzie. Wydzielone przejścia do poruszania się po ogrodzie pełnią funkcję komunikacji między ważnymi punktami działki, ale również są niezwykle dekoracyjne. Ścieżki dzielą przestrzeń na pomniejsze sektory, nad którymi łatwiej zapanować i pielęgnować.
Odpowiednio poprowadzone ścieżki w ogrodzie wyeksponują zasadzone drzewa, roślinność i styl budynku. Płyty ogrodowe sprawią, że z przyjemnością będziemy spędzać czas w przestrzeni przydomowej. Możemy się po nich łatwo poruszać podczas wykonywania ogrodowych prac, takich jak koszenie, nawożenie i trawników czy pielenie rabat.
Zaprawa drenażowa pod płyty chodnikowe
Zaprawa drenażowa pod beton jest szczególnie polecana podczas układania płyt betonowych typu wet-cast i gresów ceramicznych. Drenaż poprawia skuteczność odprowadzenia wody opadowej do gruntu oraz zapewnia stabilność płyt. Zapobiega też klawiszowaniu płytek. Stosowanie zaprawy drenażowej i fugi przepuszczającej wilgoć zminimalizuje ryzyko pojawienia się wykwitów wapiennych na powierzchni płyt.
Czy płyty chodnikowe można stosować bezpośrednio na trawie?
Nowoczesne materiały pozwalają na stosowanie ogrodowych płyt bezpośrednio na gruncie, jednak aby zapewnić płytom stabilność, trwałość i odpowiednie odprowadzenie wody, lepiej jest usunąć warstwę trawy i odpowiednio przygotować podłoże pod chodnik. Najszybszą i najprostszą metodą na ładną ścieżkę japońską jest wykorzystanie płyt wibroprasowanych lub gresowych. Producenci oferują płyty z mrozoodpornej ceramiki o grubości 2 cm, które możemy układać bezpośrednio na gruncie z większymi odstępami pomiędzy kolejnymi elementami ścieżki. Gresy porcelanowy jako jedyny materiał ogrodowy jest odporny na wykwity i odbarwienia, spowodowane kontaktem ze środkami pielęgnacji roślin.
Polecane produkty
Jak ułożyć gresy na gruncie?
Oprócz płytek gresowych, do wykonania ścieżki w stylu japońskim potrzebujemy również:
• łopaty i narzędzi ogrodowych, takich jak motyka lub grabie
• żwiru, lub kruszywa do wykonania podbudowy
• gumowego młotka
Jak rozpocząć układanie płyt betonowych na gruncie?
1. Umieść płyty gresowe w miejscach docelowym z zachowaniem odpowiedniego dystansu pomiędzy poszczególnymi elementami
2. Oznacz szpadlem krawędzie wokół płyt
3. W oznaczonych miejscach usuń łopatą wierzchnią warstwę trawy i dokładnie oczyść powierzchnię ziemi z korzeni roślin przy pomocy szpachelki lub grabi. Wykopy pod płytę powinny mieć głębokość ok. 8. cm
4. W oczyszczonych pod płyty miejscach wysyp warstwę żwiru lub drobnego kruszywa, które zapewni płytom odpowiednią stabilność.
5. Ułóż płytę gresową na podbudowie, ok. 1 cm powyżej powierzchni gruntu
6. Przy pomocy młotka wyrównaj grunt przy krawędzi płyty.
7. Ustabilizuj płytę w miejscu, dobijając ją delikatnie do podłoża młotkiem.
Obrzeża chodnikowe do ogrodu
Obrzeża są stosowane do zapewnienia stabilności konstrukcji ścieżek i chodników. Obrzeża chodnikowe zabezpieczają poszczególne elementy przed przemieszczaniem się i staje się przyjemnym, estetycznym dodatkiem wykańczającym naszą pracę. Nie są konieczne, jednak z pewnością sprawdzą się do usztywnienia ścieżek wykonanych z lekkich elementów, takich jak żwir, kruszywo czy kora.