Płyty chodnikowe w ogrodzie

Płyty chodnikowe w ogrodzie

Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie, ułożyć płytki tarasowe i wytyczyć nowe ścieżki w ogrodzie. Proste prace w przydomowym otoczeniu możemy wykonać samodzielnie – satysfakcja z uzyskanego efektu będzie cieszyła podwójnie! Podpowiadamy, jak wybrać i ułożyć samodzielnie płyty chodnikowe w ogrodzie.
6:00 min
0
0

Jakie płyty do ogrodu wybrać?

Najpopularniejszymi rodzajami płyt ogrodowych są płyty betonowe i ceramiczne. Montaż i właściwości będą różniły się w zależności od tego, gdzie chcemy je umieścić i na który rodzaj się zdecydujemy.


Płyty betonowe wibroprasowane – są ciężkie, dzięki czemu możemy stworzyć z nich stabilną powierzchnię. Ułożone na ubitym, równym podłożu nie klawiszują. Wymagają dużej siły i sporego wysiłku podczas układania. Płyty wibroprasowane występują w kilku rozmiarach, od wielkoformatowych płyt drogowych po klasyczne płyty chodnikowe 30×30 cm.


Płyty betonowe wet-cast – betonowe płyty chodnikowe wet-cast są lżejsze i bardziej dekoracyjne. Możemy uzyskać produkty o zróżnicowanej fakturze i nietypowych kształtach. Ich powierzchnię musimy poddać impregnacji, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Dzięki bogatej ofercie produktów, płyty betonowe wet-cast będą ciekawą ozdobą ogrodów i tarasów.

Autor:
Redakcja
Data:
27.02.2020
Kwadratowe benonowe płyty w ogrodzie
Klasyczne, betonowe płyty to jeden z tańszych sposobów na wykonanie chodników w ogrodzie. Fot Pixabay

Płyty gresowe – Płyty ogrodowe wykonane z ceramiki są lekkie i łatwe w obróbce. Mają właściwości mrozoodporne i niskonasiąkliwe i plamoodporne. Płytki gresowe do ogrodu mogą imitować inne materiały: drewno, kamień naturalny lub surowy beton. To rozwiązanie łączące doskonałą estetykę z wysoką trwałością, dlatego docenią je nawet najbardziej wymagający klienci. Przed zakupem płytek gresowych musimy upewnić się, na jakim rodzaju podłoża możemy je układać i odpowiednio je przygotować i wyrównać, aby uniknąć klawiszowania i zapadania się chodnika.

Betonowy chodnik przed domem
Ścieżki japońskie to popularny i szybki sposób na aranżację przestrzeni nowoczesnego ogrodu. Fot. Cerrad
Cerrad Montego desert 2.0 41770
Cerrad Montego desert 2.0 41770
Płytka podłogowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Cerrad Montego desert 2.0 41954
Cerrad Montego desert 2.0 41954
Płytka podłogowa, 39,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Jak układać płyty betonowe w ogrodzie?

Układanie płyt betonowych musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Aby zapewnić odpływ wody deszczowej z powierzchni płyt, teren powinien mieć delikatny spadek. (1 cm/m). Do wysypania podkładu pod płyty chodnikowe, alejkę czy taras w ogrodzie możemy wykorzystać podbudowę z dobrze klinujących się kruszyw. Najpopularniejszym rodzajem podbudowy jest mieszanka piaskowo-cementowa, jednak może ona brudzić płyty betonowe i prowadzić do powstawania nieestetycznych plam – wykwitów wapiennych – na jego powierzchni. Podłoże musi być odpowiednio stabilne i zagęszczone. Do tego celu możemy wypożyczyć w sklepie z narzędziami ubijak, którym ubijemy podbudowę do momentu, w którym stanie się twarda.

Jesienny ogród z kamiennymi płytami
Nowoczesne gresy są bardzo dekoracyjne i mogą imitować inne powierzchnie, np. drewna, kamienia naturalnego lub betonu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Rustic Gold Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Rustic Gold Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Rustic Gold Płyty Tarasowe 2.0
Rustic Gold Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty gresowe, podczas ich układania możemy wykorzystać podkładki stabilizujące. Pomogą wyznaczyć rozstaw i położenie kolejnych elementów, aby powierzchnia była wykonana poprawnie i estetycznie.

Zaprawa drenażowa pod płyty chodnikowe

Stosowanie zaprawy drenażowej szczególnie polecamy podczas układania płyt betonowych wet-cast i gresów ceramicznych. Drenaż poprawia skuteczność odprowadzenia wody opadowej do gruntu oraz zapewnia stabilność płyt i zapobiega klawiszowaniu. Stosowanie zaprawy drenażowej i fugi przepuszczającej wilgoć zminimalizuje ryzyko pojawienia się wykwitów wapiennych na powierzchni płyt.

Detal płytki podłogowej Opoczno Beton 2.0
Płyty gresowe są wytrzymałe na ściskanie i znaczne obciążenia, dlatego są doskonałym materiałem na podjazdy i do garażu. Fot. Opoczno
Beton 2.0
Beton 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Płytka podłogowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Czy płyty chodnikowe można stosować bezpośrednio na trawie?

Nowoczesne materiały pozwalają stosowanie ogrodowych płyt bezpośrednio na gruncie, jednak aby zapewnić płytom stabilność, trwałość i odpowiednie odprowadzenie wody, lepiej jest usunąć warstwę trawy i odpowiednio przygotować podłoże pod chodnik. Najszybszą i najprostszą metodą na ładną ścieżkę japońską jest wykorzystanie płyt wibroprasowanych lub gresowych. Producenci oferują płyty z mrozoodpornej ceramiki o grubości 2 cm, które możemy układać bezpośrednio na gruncie z większymi odstępami pomiędzy kolejnymi elementami ścieżki. Gresy porcelanowy jako jedyny materiał ogrodowy jest odporny na wykwity i odbarwienia, spowodowane kontaktem ze środkami pielęgnacji roślin.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu
Nowoczesna aranżacja ogrodu przed domem z wykorzystaniem płyt gresowych i żwirowego kruszywa. Fot. Opoczno
Optimum 2.0
Optimum 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Polecane produkty

Jak ułożyć gresy na gruncie?

Oprócz płytek gresowych, do wykonania ścieżki w stylu japońskim potrzebujemy również:

• łopaty i narzędzi ogrodowych, takich jak motyka lub grabie
• żwiru, lub kruszywa do wykonania podbudowy
• gumowego młotka

Detal gresowej płytki w kolorze beżu
Japońska ścieżka z jasnego gresu imitującego naturalny kamień. Fot. Opoczno
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Atakama 2.0
Atakama 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

1.   Umieść płyty gresowe w miejscach docelowym z zachowaniem odpowiedniego dystansu pomiędzy poszczególnymi elementami


2.  Oznacz szpadlem krawędzie wokół płyt


3.  W oznaczonych miejscach usuń łopatą wierzchnią warstwę trawy i dokładnie oczyść powierzchnię ziemi z korzeni roślin przy pomocy szpachelki lub grabi. Wykopy pod płytę powinny mieć głębokość ok. 8. cm


 4.  W oczyszczonych pod płyty miejscach wysyp warstwę żwiru lub drobnego kruszywa, które zapewni płytom odpowiednią stabilność.


5.   Ułóż płytę gresową na podbudowie, ok. 1 cm powyżej powierzchni gruntu


6.   Przy pomocy młotka wyrównaj grunt przy krawędzi płyty.


7.   Ustabilizuj płytę w miejscu, dobijając ją delikatnie do podłoża młotkiem.

Ogród z betonowymi płytkami
Wielkoformatowe gresy ogrodowe pozwalają na szybkie wykończenie powierzchni tarsasów i patio. Fot. Cerrad
Cerrad Montego grafit 2.0 41817
Cerrad Montego grafit 2.0 41817
Płytka podłogowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Obrzeża chodnikowe do ogrodu

Obrzeża są stosowane do zapewnienia stabilności konstrukcji ścieżek i chodników. Obżeża zabezpiecza poszczególne elementy przed przemieszczaniem się i staje się przyjemnym, estetycznym dodatkiem wykańczającym naszą pracę. Nie są konieczne, jednak z pewnością sprawdzą się do zabezpieczenia chodników wykonanych z lekkich elementów.

Podobne artykuły

Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej
Jak wybrać płytki na schody zewnętrzne?
Schody wejściowe stanowią integralną część bryły domu. Ich estetyka powinna być więc spójna i przemyślana, aby tworzyły z...
czytaj więcej