Klinkier w domu i ogrodzie
Zalety klinkieru na elewacji
Klinkier jest materiałem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne: mróz i znaczne wahania temperatury, opady i intensywne nasłonecznienie. Elewacje z klinkieru nie odbarwiają się pod działaniem promieniowania UV. Ich powierzchnia będzie trwała i estetyczna przez lata. Klinkier ma doskonałe właściwości antybakteryjne, dlatego na jego powierzchni nie rozwinie się pleśń i grzyby. Płytki elewacyjne dobrze izolują budynek termicznie i akustycznie. Ogrodzenie w postaci litego muru z cegły klinkierowej znacznie wygłuszy hałas z ruchliwej ulicy.
Wybierając elewacje z klinkieru, musimy pamiętać o zastosowaniu zaprawy klejowej i fugi przeznaczonej do płytek z klinkieru. W kolekcjach producentów materiałów wykończeniowych znajdziemy też często płytki na parapet z klinkieru w tym samym odcieniu, dzięki czemu stworzymy elegancką i spójną estetykę budynku. Płytki na parapet zewnętrzny muszą mieć te same właściwości, co płytki elewacyjne: odporne na działanie wilgoci, wahania temperatur i promieniowania UV. Zwróćmy uwagę na kształt płytek na parapet - kapinos ochroni elewację przez zaciekaniem wody.
Polecane produkty
Architektura ogrodowa z klinkieru
Bogaty wybór kształtów i rozmiarów płytek i cegieł z klinkieru pozwala wykorzystać je w przestrzeni przydomowej na wiele sposobów. Z klinkieru możemy wykonać altany, kwietniki, ławki i murki ozdobne, pergole i trejaże, a nawet obudowy basenów i zbiorników wodnych. Ciekawie wyglądają też wolnostojące grille wykonane z tego materiału.
Klinkierowe detale
Klinkier to materiał wyjątkowo uniwersalny. Na elewacji możemy zastosować go do pokrycia całej lub podkreślenia wybranych fragmentów fasady, na parapety i ościeżnice. Dobrze będą wyglądać też klinkierowe fundamenty i kolumny. Ciekawe pomysły na elewację domu: klinkier możemy łączyć z innymi materiałami, np. tynkiem strukturalnym lub drewnianą szalówką, aby uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne i podkreślić styl bryły budynku.
Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne
Z klinkieru wykonywane są również płytki podłogowe. To doskonały materiał na tarasy i schody zewnętrzne – wielu producentów oferuje kolekcje płytek zawierające elementy bazowe, stopnice, podstopnice i cokoły, dzięki którym stworzymy piękne i bezpieczne schody. Producenci oferują płytki na schody zewnętrzne o strukturalnej powierzchni lub ryflowane. Parametry antypoślizgowe klinkieru zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, nawet podczas intensywnych opadów atmosferycznych lub mrozów.
Nowością zyskującą coraz większą popularność na rynku są stopnice profilowane z kapinosem. Ich kształt zapewnia najlepsze odprowadzanie wody z powierzchni stopni. W połączeniu z płytką bazową, pozwolą nam na szybkie i efektowne wykończenie schodów zewnętrznych.
Klinkier w domu
Klinkier poza licznym zastosowaniem na zewnątrz, dobrze sprawdzi się przy aranżacji wnętrz. Płytki wykonane z klinkieru możemy zastosować np. na ścianie w kuchni, między blatem a szafkami górnymi. Cegłę możemy zastosować także w salonie, tworząc dekoracyjną ścianę. Innym sposobem na wprowadzenie tego materiału do wnętrz jest klinkier na kominku. Zabudowa wykonana z cegły może być uzupełnieniem zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnie urządzonych wnętrz. Płytki wykonane z klinkieru są łatwe do utrzymania w czystości, więc dobrze sprawdzą się w miejscach narażonych na częste zabrudzenia – wiatrołapie, czy korytarzu.