Klinkier w domu i ogrodzie

Klinkier w domu i ogrodzie

Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje oraz elementy architektury ogrodowej. Jego dekoracyjne właściwości i wysoka odporność sprawiają, że jest wyjątkowo uniwersalny i pozwala uzyskać ciekawe efekty zdobnicze.
3:00 min
0
0

Klinkier jest materiałem wytwarzanym z produktów pochodzenia naturalnego, jest bezpieczny w użytkowaniu i przyjazny środowisku. Powstaje z mieszanki glin i minerałów, wypalanych w wysokiej temperaturze. Uzyskany materiał może występować w różnych odcieniach czerwieni, brązu i żółci, ale wytwarza się również klinkier szkliwiony i barwiony na inne kolory, np. szare i grafitowe. Wygląd klinkieru komponuje się z innymi materiałami, np. drewnem i betonem, dlatego dobrze odnajdzie się w aranżacjach w różnych stylach.

Autor:
Redakcja
Data:
26.02.2020
Frontowa elewacja domu w stylu klasycznym
Dom jednorodzinny z klinkierowymi detalami na elewacji. Fot. Cerrad
Cerrad Kalahari 15661
Cerrad Kalahari 15661
Płytka stopnicowa, 30x30 cm
sprawdź
Cerrad Kalahari 15289
Cerrad Kalahari 15289
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Kalahari
Kalahari
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Kalahari 19775
Cerrad Kalahari 19775
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Doskonałe parametry techniczne

Klinkier jest materiałem odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne: mróz i znaczne wahania temperatury, opady i intensywne nasłonecznienie. Elewacje z klinkieru nie odbarwiają się pod działaniem promieniowania UV. Ich powierzchnia będzie trwała i estetyczna przez lata. Klinkier ma doskonałe właściwości antybakteryjne, dlatego na jego powierzchni nie rozwinie się pleśń i grzyby. Płytki elewacyjne dobrze izolują budynek termicznie i akustycznie. Ogrodzenie w postaci litego muru z cegły klinkierowej znacznie wygłuszy hałas z ruchliwej ulicy.

Brązowa płytka elewacyjna na tarasie
Klinkier doskonale sprawdza się jako materiał w małej architekturze ogrodowej. np. do wykończenia wolnostojących mebli. Fot. Opoczno
Simple
Simple
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Simple Brown Elew OP078-003-1
Opoczno Simple Brown Elew OP078-003-1
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Klinkier to świetny materiał renowacyjny – szybko i łatwo pokryjemy nieestetyczne i zniszczone powierzchnie klinkierem. Musimy jednak pamiętać o zastosowaniu zaprawy klejowej i fugi przeznaczonej do stosowania z klinkierami.

Architektura ogrodowa z klinkieru

Studnia z cegły klinkierowej
Studnia obudowana czerwoną cegłą klinkierową będzie ciekawą ozdobą sielskiego ogródka. Fot. Pixabay

Bogaty wybór kształtów i rozmiarów płytek i cegieł pozwala wykorzystać je w przestrzeni przydomowej na wiele sposobów. Z klinkieru możemy wykonać altany, kwietniki, ławki i murki ozdobne, pergole i trejaże, a nawet obudowy basenów i zbiorników wodnych. Ciekawie wyglądają wolnostojące grille wykonane z tego materiału.

Klinkierowe detale

Klinkier to materiał wyjątkowo uniwersalny. W przestrzeni bryły budynku możemy zastosować go do pokrycia całej lub podkreślenia wybranych fragmentów elewacji, na parapety i ościeżnice. Ciekawie wyglądają fundamenty i kolumny. Możemy je łączyć z innymi rodzajami elewacji, np. tynkiem strukturalnym lub drewnianą szalówką, aby uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne i podkreślić styl bryły budynku.

Elewacja z wykorzystaniem jasnego klinkieru Canella terra
Budynek z elementami klinkieru na elewacji pozostanie ponadczasowo elegancki. Fot. Cerrad
Cerrad Canella Terra 16798
Cerrad Canella Terra 16798
Płytka elewacyjna, 30x49 cm
sprawdź
Canella
Canella
Marka Cerrad
sprawdź

Polecane produkty

Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne

Z klinkieru wykonywane są również płytki podłogowe. To doskonały materiał na schody zewnętrzne – wielu producentów oferuje kolekcje płytek zawierające elementy bazowe, stopnice, podstopnice i cokoły, dzięki którym stworzymy piękne i bezpieczne schody. Producenci oferują płytki na schody zewnętrzne o strukturalnej powierzchni lub ryflowane. Parametry antypoślizgowe klinkieru zapewniają bezpieczeństwo podczas intensywnych opadów atmosferycznych lub mrozów. Nowością zyskującą coraz większą popularność na rynku są stopnice profilowane z kapinosem. Kształt zapewnia najlepsze odprowadzanie wody z powierzchni stopni.

Polecane produkty:

Schody prowadzące z tarasu do ogrodu Opoczno Solar
Klinkier to doskonały materiał wykończeniowy na schody zewnętrzne. Fot. Opoczno
Opoczno Solar Orange 3-D OP128-017-1
Opoczno Solar Orange 3-D OP128-017-1
Płytka elewacyjna, 30x30 cm
sprawdź
Solar
Solar
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Solar Orange Loft Nar/Kap 3-D OD912-013-1
Opoczno Solar Orange Loft Nar/Kap 3-D OD912-013-1
Płytka stopnicowa, 33x33 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Rodzaje płytek elewacyjnych
Klejone materiały elewacyjne to rosnący w siłę segment wykończeń budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszy się płytka klinkierowa...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza...
czytaj więcej