Pomysły na elewację domu

Pomysły na elewację domu

Elewacja domu to zewnętrzna warstwa pokrycia ścian budynku, zapewniająca odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i hałasem. To również wizytówka naszego domu – odpowiednio wykończona zapewni mu estetyczny wygląd na lata. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wykończyć elewację domu i jakie materiały najlepiej się sprawdzają w naszym klimacie.
4:00 min
0
0

Jak dobrać kolor elewacji do budynku?


Jak wybrać kolor na elewację domu? Spójrzmy na bryłę całościowo, aby każdy z jej elementów ze sobą współgrał. Kolor tynku lub płytek elewacyjnych dopasowujemy do odcienia stolarki – okien i drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Odcień elewacji musi też współgrać z kolorem dachu. Na fasadzie możemy połączyć kilka odcieni i różnych materiałów, tworząc oryginalne zestawienia, np. tynk i elewacyjne płytki kamienne lub płytki z klinkieru i tynk. Kolor i rodzaj elewacji dostosujmy też do stylu budynku. Do klasycznych rezydencji wybierzmy stonowane, jasne odcienie klinkieru czy stylowe, naturalne płytki kamienne. Współczesne, minimalistyczne bryły budynków doskonale wyglądają w nasyconych odcieniach grafitu lub rdzawych brązów.

Autor:
Redakcja
Data:
04.02.2021
Aktualizacja:
12.05.2023
Aranżacja nowoczesnego tarasu z betonowymi płytkami
Elewacja w kolorze ciepłego drewna połączona z jasnymi elementami podkreśla nowoczesną formę budynku. Fot. Opoczno
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź
Beton 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Czym wykończyć elewacje budynku?

Sposób wykończenia elewacji domu i kolorystykę materiałów najlepiej wybierać jeszcze na etapie projektowania budynku. Architekt w przygotowanym projekcie domu wskazuje rodzaje, kolorystykę materiałów wykończeniowych. Specyfikacja techniczna pomoże uniknąć błędów, niewłaściwy dobór elewacji może spowodować kolejne problemy techniczne, takie jak znaczne straty cieplne, a nawet – pękanie ścian.


W Polsce najwięcej domów wykonuje się w technologii murowanej. Elewację domu murowanego najczęściej wykańczamy tynkiem, klinkierem, płytami betonowymi lub z naturalnego kamienia. Rzadziej spotkamy okładziny z tworzyw sztucznych i naturalne drewno. Elewację możemy wykończyć też płytkami elewacyjnymi. Gresy elewacyjne są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Płytki możemy przykleić lub zamontować na specjalnym stelażu, w zależności od grubości i rozmiaru płytek oraz konstrukcji ściany zewnętrznej.

Taras z heksagonalną ścianą w odcieniach brązu i beżu
Nie zapominajmy o wykończeniu elewacji przy tarasach i balkonach - możemy stworzyć kreatywne dekoracje i cegły klinkierowe w przestrzeni wypoczynkowej na zewnątrz. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Hexx Universum Wood Beige Heksagon
Płytka podłogowa, 26x26 cm
sprawdź
Hexx Universum
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Hexx Universum Motyw Crema Heksagon
Płytka podłogowa, 26x26 cm
sprawdź

Drewno, kamień, czy klinkier?

Modnym sposobem na wykończenie elewacji jest połączenie co najmniej dwóch rodzajów materiałów – świetnie łączą się ze sobą klasyczny tynk cienkowarstwowy i płytki klinkierowe, imitujące drewno oraz kamienie lub beton architektoniczny. Poznajmy zalety każdego z materiałów.


Klinkier – cegły i płytki klinkierowe to doskonały wybór na elewację. Występują w bogatej gamie wzorów, kolorów i struktur. Klinkier na elewacje pasuje zarówno do tradycyjnych budynków, jak i nowoczesnych, prostych brył. Płytki klinkierowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i lżejsze od cegieł, możemy je mocować na ociepleniu ściany dwuwarstwowej. Cegły klinkierowe  stosowane są jako osłona w konstrukcji ściany trójwarstwowej. Klinkier murujemy i spoinujemy specjalnie przeznaczonymi do tego celu zaprawami. Płytki montujemy na warstwie ocieplenia elastyczną, mrozoodporną zaprawą klejową.

Rodzaje płytek elewacyjnych
Klejone materiały elewacyjne to rosnący w siłę segment wykończeń budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszą się płytki klinkierowe...
czytaj więcej
Nowoczesny salon w brązowych płytach drewnopodobnych
Zaletą płytek jest ich uniwersalność - ten sam materiał możemy stosować na elewacji oraz na podłodze przyległego do niej tarasu. Fot. Cerrad
Cerrad Grapia Ebano
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
Grapia
Marka Cerrad
sprawdź

Drewno na elewację – popularne są deski z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewia lub wysokoodpornych gatunków egzotycznych. Deski elewacyjne, często nazywane szalówką, bywają profilowane, co pozwala je łączyć metodą pióro-wpust. Uzyskamy estetyczne powierzchnie, bez widocznych mocowań. Można je układać w pionie lub w poziomie. Elewacje drewniane zabezpieczamy impregnatem dekoracyjnym, lakierem lub lakierobejcą. Co kilka lat deski musimy odnawiać, aby zachować ich estetyczny wygląd.


Kamień elewacyjny musi być trwały, nisko nasiąkliwy i odporny na drastyczne wahania temperatury. Najczęściej stosowane są płyty z granitu, marmuru, sjenitu bądź piaskowca. Są ciężkie, dlatego często montuje się je na grubych ściankach osłonowych lub z dodatkową podkonstrukcją. Jeśli chcemy położyć kamienie na ociepleniu z wełny lub styropianu, potrzebujemy specjalnych uchwytów montażowych, przytwierdzonych bezpośrednio do ściany nośnej. Kamień mocujemy bezspoinowo, dlatego tworzy piękne, dekoracyjne powierzchnie.

Nowoczesny taras w płytach z motywem kamienia
Nowoczesna elewacja z wielkoformatowych płytek tworzy modny, minimalistyczny efekt. Fot. Cersanit
Cersanit Colosal Grey Matt Rect NT1140-004-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Cersanit Colosal Grey Matt Rect NT1140-005-1
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 9,3 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Colosal
Marka Cersanit
sprawdź
ciekawe pomysły

Ściany klinkierowe murujemy przy użyciu specjalnej zaprawy, która zapobiegnie tworzeniu się wykwitów na powierzchni elewacji. Plamy są nieestetyczne i niezwykle trudne do późniejszego usunięcia, dlatego warto upewnić się, że stosujemy właściwie dobrane produkty.

Wejście do domu i minimalistyczny ogród
Płytki do wykończenia elewacji domu występują w wielu rodzajach wzorów i kolorów. Dla urozmaicenia aranżacji możemy zestawiać je ze sobą, tworząc piękne połączenia. Fot. Cerrad
Cerrad Saltstone Grafit
Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm
sprawdź
Saltstone
Marka Cerrad
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź

Kiedy wykonać elewację domu?

Elewacje wykańczamy po skończeniu wszystkich prac mokrych we wnętrzach budynku, takich jak tynkowanie i wylewanie posadzek. Zewnętrznej strony budynek ociepla się i przygotowuje pod dalsze etapy prac. Najlepszy czas na wykonanie elewacji to wczesna jesień i późna wiosna, kiedy panują umiarkowane temperatury (ok. 20 °C). Najlepiej przeprowadzić prace wykończeniowe w maju lub we wrześniu. Wtedy rzadziej zdarzają się ulewne deszcze, które mogą elewację uszkodzić. Późną wiosną i wczesną jesienią optymalna wilgotność powietrza pozytywnie wpływa też na proces twardnienia zaprawy. W temperaturach powyżej 25°C tynki wysychają zbyt szybko, zanim dobrze zwiążą się z podłożem. To może wpływać negatywnie na ich trwałość i powodować odpadanie w późniejszym okresie użytkowania budynku.

Nowoczesny taras wykończony brązową cegiełką
Beż i czerń to nowoczesne i ciekawe połączenie kolorystyczne na elewacjach nowoczesnych domów. Fot. Cerrad
#Ceglane motywy
sprawdź
Cerrad Rapid Brown
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Rapid
Marka Cerrad
sprawdź

Czy kolorystyka domu wpływa tylko na jego wygląd?

Oprócz estetyki wybór koloru elewacji i dachu wpływa również na kwestie termiczne budynku: ciemna elewacja będzie pochłaniać więcej promieni słonecznych, co może prowadzić do intensywniejszego nagrzewania wnętrza w okresie letnim. Jasne elewacje odbijają promienie słoneczne, jednak z biegiem czasu mogą ulec nieestetycznym odbarwieniom spowodowanym pyłem i smogiem z powietrza.

Modne kolory elewacji

Biała elewacja


Biel jest najbardziej uniwersalna i ponadczasowa. Białe elewacje dobrze wyglądają z różnymi odcieniami dachówek: czerwoną, brązową, jasnoszarą i grafitową. Optycznie powiększy niewielką bryłę i sprawi, że dom będzie wyglądał na bardziej okazały. Białe płytki elewacyjne pasują do domów w stylu klasycznych rezydencji i nowoczesnych, minimalistycznych budynków. Biały klinkier jest łatwy w utrzymaniu w czystości i nie rozwijają się na nieestetyczne porosty. Białe i jasne elewacje odbijają promienie słoneczne, dlatego są bardzo popularne w ciepłych klimatach. 

Pomysł na ogród frontowy z betonowymi płytami
Biel na elewacji jest niezwykle uniwersalna - pasuje do budynków w niemal każdym stylu. Fot. Simple Art Form
  • -22%
    Cerrad Torstone Bianco Decor

    Płytka dekoracyjna, 14,8x30 cm

    109,90 PLN 85,70 PLN

    Dostępność: 2,05 m2

  • -27%
    Cerrad Torstone Bianco

    Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm

    109,90 PLN 79,90 PLN

    Dostępność: 12,19 m2

  • -27%
    Cerrad Macro Bianco

    Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm

    109,90 PLN 79,90 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -28%
    Cerrad Macro Bianco

    Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm

    84,90 PLN 61,20 PLN

    Dostępność: 59,04 m2

  • -27%
    Cerrad Rapid Bianco

    Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm

    109,90 PLN 79,90 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -28%
    Cerrad Rapid Bianco

    Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm

    84,90 PLN 61,20 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -15%
    Stone Master Barcelonetta Sahara

    Kamień elewacyjny, 9,3x36,5 cm, 0,41m2/opk.

    43,20 PLN 36,70 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -26%
    Paradyż Scandiano Beige Elewacja 24,5X6,6

    Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm

    115,70 PLN 85,60 PLN

    Dostępność: 5,83 m2

Beżowe i żółte elewacje


Ciepłe, beżowe i piaskowe odcienie doskonale sprawdzają się na elewacjach domów w stylu klasycznym, ale odważni mogą sięgnąć po zestawienie odcieni z szarościami na nowoczesnej bryle. Ciekawie wyglądają też elewacje miodowe i odcieniach słomkowych, z akcentami drewna oraz bieli. Kolorowe detale urozmaicą bryłę domu i wygląd elewacji. Nadadzą jej bardziej plastyczny charakter. Przykładowe elewacje domów jednorodzinnych z żółtą elewacją:

Projekt domu z linią Cerrad Dakota
Dom z żółtą elewacją będzie wydawał się optycznie większy. Fot. Cerrad
Dakota
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Dakota 19607
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Wykończenie elewacji w cegiełkach Cerrad Dakota
Okładziny ceramiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne 0 doskonale sprawdza się też do wykończenia glefów okiennych i parapetów. Fot. Cerrad
Dakota
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Dakota 19607
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
  • -24%
    Cerrad Piaskowa Str

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    53,50 PLN 40,70 PLN

    Dostępność: 33,5 m2

  • -24%
    Cerrad Piaskowa

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    53,50 PLN 40,70 PLN

    Dostępność: 46,14 m2

  • -26%
    Paradyż Aquarius Brown Elewacja

    Płytka elewacyjna, 6,58x24,5 cm

    79,20 PLN 58,60 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -26%
    Paradyż Aquarius Beige Elewacja

    Płytka elewacyjna, 6,58x24,5 cm

    79,20 PLN 58,60 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -33%
    Cerrad Torstone Beige Decor

    Płytka dekoracyjna, 14,8x30 cm

    109,90 PLN 74,00 PLN

    Dostępność: 30,74 m2

  • -27%
    Cerrad Torstone Beige

    Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm

    109,90 PLN 79,90 PLN

    Dostępność: 3,18 m2

  • Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm

     
  • -10%
    Azario Timo Cream

    Kamień elewacyjny, 0,43 m2/opk.

    35,00 PLN 31,50 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

Elewacja grafitowa


Grafit i ciemne szarości prezentują się bardzo stylowo i nowocześnie. Intensywne kolory na elewacji pomagają zoptymalizować bilans ciepły domu - przyciągają promienie słoneczne, które dodatkowo dogrzewają budynek. Na ciemnej elewacji nie widać zabrudzeń, dlatego bardzo długo pozostają estetyczne. Grafitowe płytki elewacyjne doskonale wyglądają na prostych i nowoczesnych domach jednorodzinnych. Dobrze komponują się z równie ciemnymi dachówkami.

Aranżacja dużego tarasu w szarej płycie z serii Opoczno Gigant
Grafitowa elewacja doskonale podkreśli nowoczesne elewacje domów. Fot. Opoczno
Gigant
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Gigant Silver Grey 2.0 MT036-002-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
  • -28%
    Paradyż Semir Grafit Elewacja

    Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm

    69,70 PLN 50,20 PLN

    Dostępność: 39,82 m2

  • -26%
    Paradyż Scandiano Nero Elewacja 24,5X6,6

    Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm

    115,70 PLN 85,60 PLN

    Dostępność: 45,44 m2

  • -24%
    Cerrad Szara

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    70,50 PLN 53,60 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -10%
    Azario Timo Grey

    Kamień elewacyjny, 0,43 m2/opk.

    35,00 PLN 31,50 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -15%
    Stone Master Vini Dark

    Kamień elewacyjny, 24,5/32x9 cm, 0,46m2/opk.

    52,80 PLN 44,90 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

Szare wykończenie elewacji płytami z serii Cersanit Morenci
Grafitowe płytki elewacyjne podkreślą nowoczesne budynki. Fot. Cersanit
Morenci
Marka Cersanit
sprawdź
Wybieramy płytki do garażu
sprawdź
Cersanit Morenci Grey Matt NT1139-029-1
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź

Elewacja z czerwonego klinkieru


Ceglane, czerwone odcienie kojarzą się ze starymi, zabytkowymi budynkami. Czerwona cegła na elewacji świetnie podkreśla klasyczne, dwuspadowe bryły, ale nie tylko — w odświeżonej wersji będzie dobrze wyglądała na ścianach nowoczesnej stodoły z dużymi przeszkleniami. Czerwienie i burgundy pięknie komponuje się z ciemną, grafitową dachówką. Pomarańczowy dach i klinkier na elewacji stworzy efekt klimatycznego domku na wsi. Elewacje domu z czerwonym klinkierem możemy uzupełnić też tynkiem lub panelami elewacyjnymi.

Elewacja z czerwonym klinkierem Cerrad Rot
Czerwony klinkier i płytki drewnopodobne - aranżacja nowoczesnej aranżacji z połączeniem dwóch materiałów. Fot. Cerrad
Cerrad Rot 19515
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź
Cerrad Rot 15616
Płytka stopnicowa, 30x30 cm
sprawdź
Rot
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Rot 15241
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
  • Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

     
  • -26%
    Paradyż Taurus Brown Elewacja

    Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,5x24,5 cm

    71,30 PLN 52,80 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -24%
    Cerrad Rot 19522

    Płytka elewacyjna rustykalna, 6,5x24,5 cm

    65,00 PLN 49,40 PLN

    Dostępność: 22,49 m2

  • -24%
    Cerrad Rot 19515

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    65,00 PLN 49,40 PLN

    Dostępność: 210,5 m2

  • -15%
    Opoczno Loft Red OP442-019-1

    Płytka elewacyjna, 30x30 cm

    66,90 PLN 56,90 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -24%
    Cerrad Burgund 19553

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    53,50 PLN 40,70 PLN

    Dostępność: 19,88 m2

  • -24%
    Cerrad Burgund 19577

    Płytka elewacyjna, rustykalna 6,5x24,5 cm

    53,50 PLN 40,70 PLN

    Dostępność: 6,86 m2

  • -15%
    Stone Master Home Brick Ceglasty

    Kamień elewacyjny, 5x20,5 cm, 0,78m2/opk.

    46,70 PLN 39,70 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -26%
    Paradyż Natural Rosa Elewacja Duro

    Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,5x24,5 cm

    59,80 PLN 44,20 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

  • -26%
    Paradyż Natural Rosa Elewacja

    Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,5x24,5 cm

    57,90 PLN 42,90 PLN
    zobacz produkt

    Dostępność: na zamówienie

Elewacja nowoczesnego domu w wykończeniu płytkami Cerrad Rot
Czerwone płytki klinkierowe w aranżacji nowoczesnego budynku z elementami białego tynku. Fot. Cerrad
Cerrad Rot 19515
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Rot
Marka Cerrad
sprawdź

Zobacz także

Cokół budynku - najlepsze materiały i rodzaje wykończeń
Wiosna to doskonały czas na prace wykończeniowe i remonty części zewnętrznych budynków. Przystępując do wykończenia elewacji...
czytaj więcej
Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej