Pomysły na elewację domu

Pomysły na elewację domu

Elewacja to zewnętrzna warstwa pokrycia ścian budynku, zapewniająca odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i hałasem. To również wizytówka naszego domu – odpowiednio wykończona zapewni mu estetyczny wygląd na lata. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wykończyć elewację i jakie materiały najlepiej się sprawdzają w naszym klimacie.
4:00 min
0
0

Jak dobrać kolor elewacji do budynku?


Kolor tynku lub płytek elewacyjnych dopasowujemy do odcienia stolarki – okien i drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Odcień elewacji musi też współgrać z kolorem dachu. Możemy łączyć kilka odcieni i rodzajów materiałów, tworząc oryginalne zestawienia, np. tynk i kamienie lub płytki i tynk. Kolor i rodzaj elewacji dostosujmy też do stylu budynku. Do klasycznych rezydencji wybierzmy stonowane, jasne odcienie klinkieru czy płytki kamienne. Współczesne, minimalistyczne bryły doskonale wyglądają w nasyconych odcieniach grafitu lub rdzawych brązów.

Autor:
Redakcja
Data:
04.02.2021
Aranżacja nowoczesnego tarasu z betonowymi płytkami
Elewacja w kolorze ciepłego drewna połączona z jasnymi elementami podkreśla nowoczesną formę budynku. Fot. Opoczno
Beton 2.0
Beton 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Opoczno Beton 2.0 Grey Dark NT024-003-1
Płytka podłogowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Czym wykończyć elewacje?

Sposób wykończenia elewacji i kolorystykę materiałów najlepiej wybierać jeszcze na etapie projektowania budynku. Architekt w przygotowanym projekcie domu wskazuje rodzaje, kolorystykę materiałów wykończeniowych. Specyfikacja techniczna pomoże uniknąć błędów, niewłaściwy dobór elewacji może spowodować kolejne problemy techniczne, takie jak znaczne straty cieplne, a nawet – pękanie ścian.


W Polsce najwięcej domów wykonuje się w technologii murowanej. Ściany najczęściej wykańczamy tynkiem, klinkierem, płytkami betonowymi lub kamieniem elewacyjnym. Rzadziej spotkamy już okładziny z tworzyw sztucznych i naturalne drewno. Elewację możemy wykończyć też płytkami elewacyjnymi. Gresy elewacyjne możemy przykleić lub zamontować na specjalnym stelażu, w zależności od grubości i rozmiaru płytek.

Nowoczesny salon w brązowych płytach drewnopodobnych
Zaletą płytek jest ich uniwersalność - ten sam materiał możemy stosować na elewacji oraz na podłodze przyległego do niej tarasu. Fot. Cerrad
Cerrad Grapia ebano
Cerrad Grapia ebano
Płytka ścienno-podłogowa, 17,5x80 cm
sprawdź
Grapia
Grapia
Marka Cerrad
sprawdź

Drewno, kamień, czy klinkier?

Modnym sposobem na elewację jest połączenie co najmniej dwóch rodzajów materiałów – świetnie łączą się ze sobą klasyczne tynki i płytki klinkierowe, imitujące drewno oraz kamienie. Poznajmy zalety każdego z materiałów.


Klinkier – cegły i płytki klinkierowe to doskonały wybór na elewację. Występują w bogatej gamie wzorów, kolorów i struktur. Pasują do tradycyjnych budynków i nowoczesnych, prostych brył. Płytki klinkierowe są lżejsze od cegieł, możemy je mocować na ociepleniu ściany dwuwarstwowej. Cegły stosowane są jako osłona w konstrukcji ściany trójwarstwowej. Klinkier murujemy i spoinujemy specjalnie przeznaczonymi do tego celu zaprawami. Płytki montujemy na warstwie ocieplenia elastyczną, mrozoodporną zaprawą klejową. 


Drewno na elewację – popularne są deski z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewia lub wysokoodpornych gatunków egzotycznych. Deski elewacyjne, często nazywane szalówką, bywają profilowane, co pozwala je łączyć metodą pióro-wpust. Uzyskamy estetyczne powierzchnie, bez widocznych mocowań. Można je układać w pionie lub w poziomie. Elewacje drewniane zabezpieczamy impregnatem dekoracyjnym, lakierem lub lakierobejcą. Co kilka lat deski musimy odnawiać, aby zachować ich estetyczny wygląd.


Kamień elewacyjny musi być trwały, nisko nasiąkliwy i odporny na drastyczne wahania temperatury. Najczęściej stosowane są płyty z granitu, marmuru, sjenitu bądź piaskowca. Są ciężkie, dlatego często montuje się je na grubych ściankach osłonowych lub z dodatkową podkonstrukcją. Jeśli chcemy położyć kamienie na ociepleniu z wełny lub styropianu, potrzebujemy specjalnych uchwytów montażowych, przytwierdzonych bezpośrednio do ściany nośnej. Kamień mocujemy bezspoinowo, dlatego tworzy piękne, dekoracyjne powierzchnie.

Aranżacja nowoczesnego ogrodu z tarasem
Nowoczesna elewacja współgra z przestronnym tarasem. Fot. Ceramika Paradyż
Garden Płyty Tarasowe 2.0
Garden Płyty Tarasowe 2.0
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Garden Beige Płyta Tarasowa 2.0
Paradyż Garden Beige Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź
ciekawe pomysły

Ściany klinkierowe murujemy przy użyciu specjalnej zaprawy, która zapobiegnie tworzeniu się wykwitów na powierzchni elewacji. Plamy są nieestetyczne i niezwykle trudne do późniejszego usunięcia, dlatego warto upewnić się, że stosujemy właściwie dobrane produkty.

Czy kolorystyka domu wpływa tylko na jego wygląd?

Wybór elewacji i koloru dachu wpływa również na kwestie termiczne budynku: ciemna elewacja będzie pochłaniać więcej promieni słonecznych, co może prowadzić do intensywniejszego nagrzewania wnętrza w okresie letnim. Jasne elewacje odbijają promienie słoneczne, jednak z biegiem czasu mogą ulec nieestetycznym odbarwieniom spowodowanym pyłem i smogiem z powietrza.

Wejście do domu i minimalistyczny ogród
Płytki występują w wielu rodzajach wzorów i kolorów. Dla urozmaicenia aranżacji możemy zestawiać je ze sobą, tworząc piękne połączenia. Fot. Cerrad
Cerrad Saltstone grafit
Cerrad Saltstone grafit
Płytka elewacyjna, 14,8x30 cm
sprawdź
Saltstone
Saltstone
Marka Cerrad
sprawdź
Ceglane motywy
#Ceglane motywy
sprawdź

Kiedy wykonać elewację?

Elewacje wykańczamy po skończeniu wszystkich prac mokrych we wnętrzach budynku, takich jak tynkowanie i wylewanie posadzek. Zewnętrznej strony budynek ociepla się i przygotowuje pod dalsze etapy prac. Najlepszy czas na wykonanie elewacji to wczesna jesień i późna wiosna, kiedy panują umiarkowane temperatury (ok. 20 °C). Najlepiej przeprowadzić prace wykończeniowe w maju lub we wrześniu, kiedy rzadziej zdarzają się ulewne deszcze, które mogą elewację uszkodzić. Późną wiosną i wczesną jesienią optymalna wilgotność powietrza pozytywnie wpływa też na proces twardnienia zaprawy. W temperaturach powyżej 25°C tynki wysychają zbyt szybko, zanim dobrze zwiążą się z podłożem. To może wpływać negatywnie na ich trwałość i powodować odpadanie w późniejszym okresie użytkowania budynku.

Zobacz także:

Cokół budynku - najlepsze materiały i rodzaje wykończeń
Wiosna to doskonały czas na prace wykończeniowe i remonty części zewnętrznych budynków. Przystępując do wykończenia elewacji...
czytaj więcej
Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej