Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Jakie materiały na ogrodowe ścieżki są najlepsze? Przede wszystkim trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i estetyczne. Ogrodowe ścieżki możemy wykonać z betonu – wylewane, z bloczków lub płyt betonowych. Pięknie wyglądają też ścieżki z klinkieru. Alternatywą dla klinkieru, równie trwałą i estetyczną, są płyty gresowe do ogrodu. Grube, barwione w masie płyty nadają się do montażu bezpośrednio na gruncie.
Jeśli zależy nam na rustykalnym, naturalnym efekcie możemy wykonać drewniane ścieżki w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się deski, kłody lub plastry pni. Aby pozostało trwałe, drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowane – inaczej ścieżka szybko straci urok i stabilność pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ciekawie wygląda też dróżka w ogrodzie z kamienia. Kamienie naturalne i płyty to popularny materiał w ogrodzie – możemy kupić płyty kamienne do ogrodu w sklepie ogrodniczym. Tańszą alternatywą są alejki wysypane żwirem, lub drobnymi kamieniami – są trwałe, estetyczne i łatwo wykonamy je samodzielnie.
Szerokość ścieżki w ogrodzie
Jak wyznaczyć szerokość ścieżki w ogrodzie? Wiele zależy od rozmiaru ogrodu, jego kształtu i naszych upodobań. Lepiej jednak wytyczyć kilka szerszych alejek, niż dużo wąskich ścieżek. Minimalna szerokość ścieżki w ogrodzie, po której swobodnie będzie poruszać się jedna osoba to 60-70 cm. Zapaleni ogrodnicy i osoby lubiące spacerować we dwoje powinny zrobić szersze ścieżki – 120-150 cm. To pozwoli przemieszczać się ze sprzętem ogrodowym, takim jak taczki, czy kosiarki.
Jak zaplanować przebieg ścieżek i wybrać materiały na ścieżkę?
Rozpocznijmy od obecnego lub planowanego układ ogrodu – rozmieszczenia drzew i krzewów, rabat kwiatowych oraz położenie budynków gospodarczych i rekreacyjnych na działce. Zaplanujmy ścieżki tak, aby w wygodny sposób łączyły najważniejsze punkty ogrodu. Jeśli lubimy naturalnie wyglądające przestrzenie zielone, ścieżki nie powinny być idealnie proste. Geometryczne aranżacje z kolei sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych. Zwróćmy też uwagę na rodzaj roślin, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie dróżki – tempo ich rozwoju oraz stopień rozłożystości. Nie chcemy, aby liście czy korzenie wchodziły na ścieżkę.
Materiał na ścieżkę do ogrodu powinien pasować do elewacji i otoczenia ogrodu oraz rodzaju ogrodzenia, np. ścieżki z betonowych lub gresowych płytek będą pasowały do nowoczesnego, betonowego płotu. Jeśli ogrodzenie jest wykończone łupanym kamieniem, możemy wykorzystać ten sam motyw w reszcie ogrodu.
Zwróćmy też uwagę na położenie ścieżki. Te w bezpośrednim sąsiedztwie trawników powinny znajdować się na jednej wysokości z murawą. To ułatwi koszenie trawy w tych miejscach. Ścieżki przy rabatach kwiatowych warto wykonać nieco wyżej, aby zapobiec wypłukiwaniu ziemi w czasie deszczu lub podczas podlewania ogrodu.
Betonowe ścieżki ogrodowe
Ścieżki z betonu oferują wiele kreatywnych możliwości: do ogrodu możemy wykorzystać płyty, bloczki lub stworzyć ścieżkę wylewaną. Bloczki i płyty betonowe do ogrodu są tańsze od kamiennych i łatwiej je układać samodzielnie. Są grube, dzięki czemu możemy zniwelować nierówności terenu. Beton jest bardzo efektowny i praktyczny: uzyskujemy trwałą, łatwą w pielęgnacji powierzchnię.
Jak zrobić ścieżkę z kamienia?
W zależności od oczekiwanego efektu możemy zastosować gotowe kamienne płytki lub kamienne odpady o nieregularnych, surowych kształtach. Ciekawą alternatywą są również otoczaki i kamienie polne, z których stworzymy rustykalne „kocie łby”. Jakie kroki musimy wykonać, aby zrobić ścieżkę w ogrodzie?
1. Wytycz przebieg ścieżki. Przed przystąpieniem do prac musimy wytyczyć przebieg ścieżki przy pomocy kołków i sznurka.
2. Usuwamy zewnętrzną roślinność i przygotowujemy wykop pod piasek i podkład.
3. Na dnie wykopu układamy kilkucentymetrową warstwę ubitego piasku, zostawiając 15-20 cm głębokości.
4. Zasypujemy wykop podkładem z betonu o konsystencji mokrego piasku i starannie go zagęszczamy. Jeśli zależy nam na dodatkowym wzmocnieniu podłoża, dodajmy do betonu zbrojenie rozproszone w postaci włókna polipropylenowego.
5. Po związaniu podkładu wykonujemy warstwę zaprawy suchej z białego lub szarego cementu. Kamienne odpady często mają nieregularną powierzchnię. Na suchej zaprawie możemy równo ułożyć płytki, niwelując różnice grubości. Ścieżkę z kamienia staramy się licować z wysokością terenu, dobierając kształty w ten sposób, aby zachować jednolitą grubość spoin (ok. 2 cm). Możemy obijać brzegi płyt, aby lepiej je do siebie dopasować.
6. Po zakończeniu układania ścieżki przez kilka dni nie chodzimy po jej powierzchni. Po ok. 3 dniach możemy przejść do spoinowania elastyczną zaprawą cementową o właściwościach mrozoodpornych, a po jej związaniu, pokryć kamień impregnatem, dostosowanym do jego rodzaju. Impregnację warto powtarzać regularnie co roku.
Ścieżki ogrodowe z cegły
Są efektowne i trwałe, niewrażliwe na działanie wody oraz znaczne obciążenia. Ścieżka w ogrodzie z cegły pasuje do klinkierowych elewacji. Dobrze sprawdzi się na podjazdach oraz miejscach parkingowych dla samochodów. Ścieżka z cegły w ogrodzie może być wykonana z cegły klinkierowej lub rozbiórkowej. Cegła z odzysku, ze względu na zużycie, może być mniej trwała i mieć niejednolitą powierzchnię, jednak wykonanie z nich ścieżki przebiegnie mniej więcej tak samo: wykopujemy płytki dół pod alejkę o głębokości ok. 20-25 cm. Wsypujemy do niego 10-15 cm mieszanki żwiru i tłucznia. Podbudowę wyrównujemy ok. 3-4 cm warstwą gruboziarnistego piasku. Na tak przygotowanych podkładach możemy układać cegłę. Możemy pomóc sobie zagęszczarką lub dokładnie dobijać cegłę do podłoża ręcznie, używając gumowego młotka. Szczeliny między cegłami wypełniamy piaskiem.