Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni czas spędzony na świeżym powietrzu. Ścieżki ogrodowe to niezbędny element wystroju ogrodów. Łączą dom z innymi częściami działki, budynkami gospodarczymi czy małą architekturą.
6:00 min
0
0

Ścieżki i alejki w ogrodzie pozwalają na swobodne poruszanie się po przydomowy terenie. Możemy bez przeszkód podlewać i pielęgnować rośliny oraz korzystać z ogrodowej architektury. Jak i z jakich materiałów wykonać ogrodowe ścieżki? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi i pomysłów na przydomowe aranżacje.

Autor:
Redakcja
Data:
18.05.2020
Aktualizacja:
18.04.2024
Dom wykończony grafitową cegiełką
Jednym z popularnych pomysłów na ścieżki w ogrodzie jest usypanie ich z polnych kamieni. Żwirowa droga pasuje do różnych rodzajów elewacji, zarówno tynku, jak i klinkieru. Fot. Cerrad
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro Grafit
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź

Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Jakie materiały na ogrodowe ścieżki są najlepsze? Przede wszystkim trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i estetyczne. Ogrodowe ścieżki możemy wykonać z betonu – wylewane, z bloczków lub płyt betonowych. Pięknie wyglądają też ścieżki z klinkieru. Alternatywą dla klinkieru, równie trwałą i estetyczną, są płyty gresowe do ogrodu. Grube, barwione w masie płyty nadają się do montażu bezpośrednio na gruncie. 


Jeśli zależy nam na rustykalnym, naturalnym efekcie możemy wykonać drewniane ścieżki w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się deski, kłody lub plastry pni. Aby pozostało trwałe, drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowane – inaczej ścieżka szybko straci urok i stabilność pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ciekawie wygląda też dróżka w ogrodzie z kamienia. Kamienie naturalne i płyty to popularny materiał w ogrodzie – możemy kupić płyty kamienne do ogrodu w sklepie ogrodniczym. Tańszą alternatywą są alejki wysypane żwirem, lub drobnymi kamieniami – są trwałe, estetyczne i łatwo wykonamy je samodzielnie.

Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie, ułożyć płytki tarasowe...
czytaj więcej

Szerokość ścieżki w ogrodzie

Jak wyznaczyć szerokość ścieżki w ogrodzie? Wiele zależy od rozmiaru ogrodu, jego kształtu i naszych upodobań. Lepiej jednak wytyczyć kilka szerszych alejek, niż dużo wąskich ścieżek. Minimalna szerokość ścieżki w ogrodzie, po której swobodnie będzie poruszać się jedna osoba to 60-70 cm. Zapaleni ogrodnicy i osoby lubiące spacerować we dwoje powinny zrobić szersze ścieżki – 120-150 cm. To pozwoli przemieszczać się ze sprzętem ogrodowym, takim jak taczki, czy kosiarki. 

Ścieżka z odpadów kamiennych na trawniku
Opady kamienne możemy łączyć fugą, podsypką ze żwiru lub kory albo z zielonym trawnikiem. Fot. Caryn Blanton/Pixabay
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź
Detal gresowej płytki w kolorze beżu
Gres jest doskonałym wyborem do ogrodu - płyty możemy układać bezpośrednio na gruncie. Fot. Opoczno
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Atakama 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

Jak zaplanować przebieg ścieżek i wybrać materiały na ścieżkę?

Rozpocznijmy od obecnego lub planowanego układ ogrodu – rozmieszczenia drzew i krzewów, rabat kwiatowych oraz położenie budynków gospodarczych i rekreacyjnych na działce. Zaplanujmy ścieżki tak, aby w wygodny sposób łączyły najważniejsze punkty ogrodu. Jeśli lubimy naturalnie wyglądające przestrzenie zielone, ścieżki nie powinny być idealnie proste. Geometryczne aranżacje z kolei sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych. Zwróćmy też uwagę na rodzaj roślin, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie dróżki – tempo ich rozwoju oraz stopień rozłożystości. Nie chcemy, aby liście czy korzenie wchodziły na ścieżkę.

Nowoczesny ogród z płytką tarasową w drewnie
Gresowe płyty do ogrodu dostępne są w wielu kolorach i wymiarach, w tym w modnym wielkoformatowym wydaniu. Fot. Cerrad
Tauro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tauro Brown 2.0
Płytka tarasowa, 39,7x119,7 cm
sprawdź
 • -20%
  Cerrad Cliff Dark Brown 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 22,01 m2

 • -20%
  Cerrad Ragaya Cream 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 10,32 m2

 • -20%
  Cerrad Ragaya Beige 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 17,75 m2

 • -20%
  Cerrad Arragos Brown 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -28%
  Tubądzin Escala Brown KoraTER

  Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm

  199,90 PLN 144,00 PLN

  Dostępność: 15,84 m2

 • -28%
  Tubądzin Lavish Grey KoraTER

  Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm

  199,90 PLN 144,00 PLN

  Dostępność: 213,84 m2

 • -28%
  Tubądzin Grand Cave Graphite STR KoraTER

  Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm

  199,90 PLN 144,00 PLN

  Dostępność: 151,92 m2

 • -28%
  Tubądzin Patio Wood KoraTER

  Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm

  199,90 PLN 144,00 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -10%
  Vijo Mistark White Mat 2.0

  Płytka tarasowa, 60x60 cm

  184,90 PLN 166,40 PLN

  Dostępność: 63,0 m2

 • -20%
  Cerrad Cliff Grey 2.0

  Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm

  199,90 PLN 159,90 PLN

  Dostępność: 7,1 m2

Materiał na ścieżkę do ogrodu powinien pasować do elewacji i otoczenia ogrodu oraz rodzaju ogrodzenia, np. ścieżki z betonowych lub gresowych płytek będą pasowały do nowoczesnego, betonowego płotu. Jeśli ogrodzenie jest wykończone łupanym kamieniem, możemy wykorzystać ten sam motyw w reszcie ogrodu. 


Zwróćmy też uwagę na położenie ścieżki. Te w bezpośrednim sąsiedztwie trawników powinny znajdować się na jednej wysokości z murawą. To ułatwi koszenie trawy w tych miejscach. Ścieżki przy rabatach kwiatowych warto wykonać nieco wyżej, aby zapobiec wypłukiwaniu ziemi w czasie deszczu lub podczas podlewania ogrodu.

Ścieżka z betonowych płytek i kory
Betonowe płyty możemy dodatkowo obsypać korą. Fot. ArtTower/Pixabay

Betonowe ścieżki ogrodowe

Ścieżki z betonu oferują wiele kreatywnych możliwości: do ogrodu możemy wykorzystać płyty, bloczki lub stworzyć ścieżkę wylewaną. Bloczki i płyty betonowe do ogrodu są tańsze od kamiennych i łatwiej je układać samodzielnie. Są grube, dzięki czemu możemy zniwelować nierówności terenu. Beton jest bardzo efektowny i praktyczny: uzyskujemy trwałą, łatwą w pielęgnacji powierzchnię.

Ścieżka z odpadów kamiennych w ogrodzie
Kamienne ścieżki w ogrodzie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Fot. Davgood Kirshot/Pixabay

Jak zrobić ścieżkę z kamienia?

W zależności od oczekiwanego efektu możemy zastosować gotowe kamienne płytki lub kamienne odpady o nieregularnych, surowych kształtach. Ciekawą alternatywą są również otoczaki i kamienie polne, z których stworzymy rustykalne „kocie łby”. Jakie kroki musimy wykonać, aby zrobić ścieżkę w ogrodzie?


1. Wytycz przebieg ścieżki. Przed przystąpieniem do prac musimy wytyczyć przebieg ścieżki przy pomocy kołków i sznurka.


2. Usuwamy zewnętrzną roślinność i przygotowujemy wykop pod piasek i podkład. 


3. Na dnie wykopu układamy kilkucentymetrową warstwę ubitego piasku, zostawiając 15-20 cm głębokości. 


4. Zasypujemy wykop podkładem z betonu o konsystencji mokrego piasku i starannie go zagęszczamy. Jeśli zależy nam na dodatkowym wzmocnieniu podłoża, dodajmy do betonu zbrojenie rozproszone w postaci włókna polipropylenowego. 


5. Po związaniu podkładu wykonujemy warstwę zaprawy suchej z białego lub szarego cementu. Kamienne odpady często mają nieregularną powierzchnię. Na suchej zaprawie możemy równo ułożyć płytki, niwelując różnice grubości. Ścieżkę z kamienia staramy się licować z wysokością terenu, dobierając kształty w ten sposób, aby zachować jednolitą grubość spoin (ok. 2 cm). Możemy obijać brzegi płyt, aby lepiej je do siebie dopasować. 


6. Po zakończeniu układania ścieżki przez kilka dni nie chodzimy po jej powierzchni. Po ok. 3 dniach możemy przejść do spoinowania elastyczną zaprawą cementową o właściwościach mrozoodpornych, a po jej związaniu, pokryć kamień impregnatem, dostosowanym do jego rodzaju. Impregnację warto powtarzać regularnie co roku.

Ścieżka z kamieni w ogrodzie
Ścieżka z kamienia w ogrodzie w tradycyjnym stylu. Fot. Aniston Grace
Betonowy chodnik przed domem
Ścieżki ogrodowe w nowoczesnych ogrodach możemy wykonać z płyt gresowych. Fot. Cerrad
Cerrad Montego Desert 2.0 41770
Płytka tarasowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Cerrad Montego Desert 2.0 41954
Płytka tarasowa, 39,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź

Ścieżki ogrodowe z cegły

Są efektowne i trwałe, niewrażliwe na działanie wody oraz znaczne obciążenia. Ścieżka w ogrodzie z cegły pasuje do klinkierowych elewacji. Dobrze sprawdzi się na podjazdach oraz miejscach parkingowych dla samochodów. Ścieżka z cegły w ogrodzie może być wykonana z cegły klinkierowej lub rozbiórkowej. Cegła z odzysku, ze względu na zużycie, może być mniej trwała i mieć niejednolitą powierzchnię, jednak wykonanie z nich ścieżki przebiegnie mniej więcej tak samo: wykopujemy płytki dół pod alejkę o głębokości ok. 20-25 cm. Wsypujemy do niego 10-15 cm mieszanki żwiru i tłucznia. Podbudowę wyrównujemy ok. 3-4 cm warstwą gruboziarnistego piasku. Na tak przygotowanych podkładach możemy układać cegłę. Możemy pomóc sobie zagęszczarką lub dokładnie dobijać cegłę do podłoża ręcznie, używając gumowego młotka. Szczeliny między cegłami wypełniamy piaskiem. 

Ścieżka z kostki brukowej w ogrodzie
Dobry pomysłem jest też wykonanie ścieżki z kostki brukowej. Fot. Cee R/Unsplash

Polecane artykuły

Rodzaje płytek elewacyjnych
Klejone materiały elewacyjne to rosnący w siłę segment wykończeń budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszą się płytki klinkierowe...
czytaj więcej
Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej