Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc teraz nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni czas spędzony na świeżym powietrzu. Ścieżki ogrodowe to niezbędny element wystroju ogrodów. Łączą dom z innymi częściami działki, budynkami gospodarczymi czy małą architekturą.
6:00 min
0
0

Ścieżki i alejki w ogrodzie pozwalają na swobodne poruszanie się po terenie bez narażania trawnika na zniszczenie. Możemy bez przeszkód podlewać i pielęgnować rośliny oraz korzystać z uroków altanki. Jak i z jakich materiałów wykonać ogrodowe ścieżki? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi i pomysłów na przydomowe aranżacje.

Autor:
Redakcja
Data:
18.05.2020
Płyty gresowej w ogrodzie
Płytki gresowe to prosty i elegancki sposób na wykonanie ogrodowych ścieżek. Fot. Opoczno
Optimum 2.0
Optimum 2.0
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Opoczno Optimum 2.0 Cream OP543-057-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Jakie materiały na ogrodowe ścieżki są najlepsze? Przede wszystkim trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i estetyczne. Ogrodowe ścieżki możemy wykonać z betonu – wylewane, z bloczków lub płyt betonowych. Pięknie wyglądają też ścieżki z klinkieru. Alternatywą dla klinkieru, równie trwałą i estetyczną, są płyty gresowe do ogrodu. Grube, barwione w masie płyty nadają się do montażu bezpośrednio na gruncie. 


Jeśli zależy nam na rustykalnym, naturalnym efekcie możemy wykonać drewniane ścieżki w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się deski, kłody lub plastry pni. Aby pozostało trwałe, drewno musi zostać odpowiednio zaimpregnowane – inaczej ścieżka szybko straci urok i stabilność pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ciekawie wygląda też dróżka w ogrodzie z kamienia. Kamienie naturalne i płyty to popularny materiał w ogrodzie – możemy kupić produkty przygotowane w sklepie ogrodniczym lub Tanią alternatywą są alejki wysypane żwirem, lub drobnymi kamieniami – są trwałe, estetyczne i łatwo wykonamy je samodzielnie.

Detal gresowej płytki w kolorze beżu
Gres jest doskonałym wyborem do ogrodu - płyty możemy układać bezpośrednio na gruncie. Fot. Opoczno
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Opoczno Atakama 2.0 Beige NT029-002-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Atakama 2.0
Atakama 2.0
Marka Opoczno
sprawdź

Szerokość ścieżki w ogrodzie

Jaka szerokość ścieżki w ogrodzie będzie optymalna? Wiele zależy od rozmiaru ogrodu, jego kształtu i naszych upodobań. Lepiej jednak wytyczyć kilka szerszych alejek niż dużo wąskich ścieżek. Minimalna szerokość ścieżki w ogrodzie, po której swobodnie będzie poruszać się jedna osoba to 60-70 cm. Zapaleni ogrodnicy i osoby lubiące spacerować we dwoje powinny zrobić szersze ścieżki – 120-150 cm. To pozwoli przemieszczać się ze sprzętem ogrodowym, takim jak taczki, czy kosiarki. 

Ścieżka z odpadów kamiennych na trawniku
Opady kamienne możemy łączyć fugą, podsypką ze żwiru lub kory albo z zielonym trawnikiem. Fot. Caryn Blanton/Pixabay

Jak zaplanować przebieg ścieżek i wybrać materiały na ścieżkę?

Weźmy pod uwagę istniejący lub planowany układ ogrodu – rozmieszczenie drzew i krzewów, rabat kwiatowych oraz położenie budynków gospodarczych i rekreacyjnych na działce. Zaplanujmy je tak, aby w wygodny sposób łączyły najważniejsze punkty ogrodu. Jeśli lubimy naturalnie wyglądające przestrzenie zielone, ścieżki nie powinny być idealnie proste. Geometryczne aranżacje z kolei sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych. Zwróćmy też uwagę na rodzaj roślin, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie dróżki – tempo ich rozwoju oraz stopień rozłożystości. Nie chcemy, aby liście czy korzenie wchodziły na ścieżkę.

Płyty gresowe w strefie wypoczynkowej na zewnątrz
Wielkoformatowe płyty do ogrodu dostępne są w wielu kolorach i wymiarach. Fot. Opoczno
Quenos
Quenos
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Quenos 2.0 Graphite OP661-100-1
Opoczno Quenos 2.0 Graphite OP661-100-1
Płytka tarasowa, 59,3x59,3 cm
sprawdź

Materiał na ścieżkę do ogrodu powinien pasować do elewacji i otoczenia ogrodu oraz rodzaju ogrodzenia, np. ścieżki z betonowych lub gresowych płytek będą pasowały do nowoczesnego, betonowego płotu. Jeśli ogrodzenie jest wykończone łupanym kamieniem, możemy wykorzystać ten sam motyw w reszcie ogrodu. 


Zwróćmy też uwagę na położenie ścieżki. Te w bezpośrednim sąsiedztwie trawników powinny znajdować się na jednej wysokości z murawą. To ułatwi koszenie trawy w tych miejscach. Ścieżki przy rabatach kwiatowych warto wykonać nieco wyżej, aby zapobiec wypłukiwaniu ziemi w czasie deszczu lub podczas podlewania ogrodu.

Ścieżka z betonowych płytek i kory
Betonowe płyty możemy dodatkowo obsypać korą. Fot. ArtTower/Pixabay

Betonowe ścieżki ogrodowe

Ścieżki z betonu oferują wiele kreatywnych możliwości: do ogrodu możemy wykorzystać płyty, bloczki lub stworzyć ścieżkę wylewaną. Bloczki i płyty betonowe do ogrodu są tańsze od kamiennych i łatwiej je układać samodzielnie. Są grube, dzięki czemu możemy zniwelować nierówności terenu. Beton jest bardzo efektowny i praktyczny: uzyskujemy trwałą, łatwą w pielęgnacji powierzchnię.

Ścieżka z odpadów kamiennych w ogrodzie
Kamienne ścieżki w ogrodzie możemy łatwo wykonać samodzielnie. Fot. Davgood Kirshot/Pixabay

Jak zrobić ścieżkę z kamienia?

W zależności od oczekiwanego efektu możemy zastosować gotowe kamienne płytki lub kamienne odpady o nieregularnych, surowych kształtach. Ciekawą alternatywą są również otoczaki i kamienie polne, z których stworzymy rustykalne „kocie łby”. Przed przystąpieniem do prac musimy wytyczyć przebieg ścieżki przy pomocy kołków i sznurka. Usuwamy zewnętrzną roślinność i przygotowujemy wykop pod piasek i podkład. Na dnie wykopu układamy kilkucentymetrową warstwę ubitego piasku, zostawiając 15-20 cm głębokości. Zasypujemy go podkładem z betonu o konsystencji mokrego piasku i starannie go zagęszczamy. Jeśli zależy nam na dodatkowym wzmocnieniu podłoża, dodajmy do betonu zbrojenie rozproszone w postaci włókna polipropylenowego. Po związaniu podkładu wykonujemy warstwę zaprawy suchej z białego lub szarego cementu. Kamienne odpady często mają nieregularną powierzchnię. Na suchej zaprawie możemy równo je ułożyć, niwelując różnice grubości ilością zaprawy pod płytką. Wykonując ścieżkę z kamienia staramy się licować ją z wysokością terenu, dobierając kształty w ten sposób, aby zachować jednolitą grubość spoin (ok. 2 cm). Możemy obijać brzegi płyt, aby lepiej je do siebie dopasować. Po zakończeniu układania ścieżki przez kilka dni nie chodzimy po jej powierzchni. Po ok. 3 dniach możemy przejść do spoinowania elastyczną zaprawą cementową o właściwościach mrozoodpornych, a po jej związaniu, pokryć kamień impregnatem, dostosowanym do jego rodzaju. Impregnację warto powtarzać regularnie co roku.

Betonowy chodnik przed domem
Ścieżki ogrodowe w nowoczesnych ogrodach możemy wykonać z płyt gresowych. Fot. Cerrad
Cerrad Montego desert 2.0 41770
Cerrad Montego desert 2.0 41770
Płytka podłogowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Cerrad Montego desert 2.0 41954
Cerrad Montego desert 2.0 41954
Płytka podłogowa, 39,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Ścieżki ogrodowe z cegły

Są efektowne i trwałe, niewrażliwe na działanie wody oraz znaczne obciążenia. Pasuje do klinkierowych elewacji i dobrze sprawdzi się na podjazdach oraz miejscach parkingowych dla samochodów. Ścieżka z cegły w ogrodzie może być wykonana z cegły klinkierowej lub rozbiórkowej. Cegła z odzysku, ze względu na zużycie, może być mniej trwała i mieć niejednolitą powierzchnię, jednak wykonanie z nich ścieżki przebiegnie mniej więcej tak samo: wykopujemy płytki dół pod alejkę o głębokości ok. 20-25 cm. Wsypujemy do niego 10-15 cm mieszanki żwiru i tłucznia. Podbudowę wyrównujemy ok. 3-4 cm warstwą gruboziarnistego piasku. Na tak przygotowanych podkładach możemy układać cegłę. Możemy pomóc sobie zagęszczarką lub dokładnie dobijać cegłę do podłoża ręcznie, używając gumowego młotka. Szczeliny między cegłami wypełniamy piaskiem. 

Polecane artykuły:

Rodzaje płytek elewacyjnych
Klejone materiały elewacyjne to rosnący w siłę segment wykończeń budowlanych. Dużym zainteresowaniem cieszy się płytka klinkierowa...
czytaj więcej
Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej