Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ciepła, przyjemna w dotyku podłoga powoli staje się standardem w nowoczesnych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się w łazienkach, sypialniach i salonach. Ta nowoczesna alternatywa dla grzejników jest coraz popularniejsza. Przyjrzyjmy się więc bliżej rodzajom podłogowych instalacji grzewczych oraz ich wadom i zaletom.
4:00 min
0
0

Zalety ogrzewania podłogowego


Popularna podłogówka zapewnia korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfortowe odczuwanie temperatury, o nawet o  2°C niższej, niż w przypadku tej dostarczanej przez tradycyjny grzejnik. Ciepło jest oddawane do pomieszczenia równomiernie na powierzchni grzewczej. To rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego. Temperatura powierzchni grzewczej posadzki nie przekracza temperatury skóry człowieka, ani temperatury powietrza. Niska temperatura czynnika grzewczego znajdującego się w przewodach grzewczych pozwala na podłączenie obwodu do pompy ciepła.

Autor:
Redakcja
Data:
08.07.2020
Podłoga w kuchni z płytką drewnopodobną
Ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z płytkami gresowymi i klinkierami. Fot. Cerrad
Tramonto
Tramonto
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tramonto Beige 8044
Cerrad Tramonto Beige 8044
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź

Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się we wnętrzach alergików, ponieważ wolno ogrzewane powietrze nie unosi ze sobą drobinek kurzu. Podłogówka pozwala na bardziej swobodną aranżację wnętrz – nie musimy martwić się o położenie i nieestetyczny wygląd grzejników.

Wady ogrzewania podłogowego

Wyższe koszty wykonania instalacji podłogowej. Za montaż podłogówki zapłacimy średnio o 30% więcej, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Trudniejsze jest również zaplanowanie i wykonanie tego rodzaju ogrzewania. Przewody lub maty grzewcze nie mogą znajdować się pod zabudową meblową i sprzętami, takimi jak kuchenka, lodówka czy pralka. Jest to szczególnie ważna zasada, ponieważ wprowadzenie zmian i poprawek w gotowej, wykończonej instalacji jest niemożliwe.

Posadzka grzewcza nabiera temperatury powoli i równie powoli stygnie. Przewody lub maty grzewcze znajdują się w dobrze zaizolowanym, betonowym stropie, który musi się nagrzać, zanim będzie przekazywał ciepło do wnętrza. Ciepła posadzka długo utrzymuje temperaturę, nawet po wyłączeniu instalacji. Przez to trudniej dopasować ilość ciepła do realnego zapotrzebowania ciepła w pomieszczeniu. Instalację warto więc wyposażyć w system elektronicznego sterowania, które pomoże kontrolować temperaturę w nocy lub podczas naszej nieobecności.

Stosując ogrzewanie podłogowe, mamy ograniczony wybór materiałów podłogowych. Musimy zwrócić uwagę na ich współczynnik przewodzenia ciepła. Z podłogówką świetnie współpracują płytki ceramiczne, gresy, terakota i klinkier, a także naturalne kamienie. Dobrze się nagrzewają i oddają ciepło do pomieszczenia. Przy stosowaniu posadzek z drewna litego lub paneli musimy dokładnie zwrócić uwagę na parametry techniczne okładziny, ale również klejów i lakierów, które mogą tracić właściwości pod wpływem bezpośredniego nagrzewania.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wodne ogrzewanie podłogowe

Ten rodzaj ogrzewania najczęściej jest wykonywany z rur układanych w pętle lub meandry w równomiernych odstępach, ok 10 cm, aby stworzyć równomierną powierzchnię grzewczą. Długość jednej pętli nie może być większa niż 120 cm. Rury do ogrzewania wodnego to najczęściej produkty z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) albo rury wielowarstwowe z metalu (aluminium lub miedzi), pokrytej osłoną z tworzywa sztucznego.

Sypialnia w ciemnych barwach i drewnie
Ogrzewanie podłogowe znacząco poprawia mikroklimat pomieszczenia, a co za tym idzie, również komfort naszego wypoczynku. Fot. Synage
ułóż to w jodełkę
#ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cerrad Giornata Oro 7962
Cerrad Giornata Oro 7962
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Giornata
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź

Ogrzewanie elektryczne

To alternatywny sposób wykonania ogrzewania podłogowego. Jest bardziej uniwersalny niż instalacja wodna, ponieważ pozwala na wykonanie ogrzewania podłogowego na wykonanej już posadzce w remontowanej łazience, lub mieszkaniu w stanie deweloperskim. Składa się z systemu kabli, mat lub grzewczych folii, które przekazują zakumulowane ciepło do pomieszczenia. Elementy grzewcze umieszczone są tuż pod powierzchnią podłogi, dlatego działa szybciej niż ogrzewanie wodne. Świetnie sprawdza się w łazienkach, jednak instalując je w łazience, musimy pamiętać o zachowaniu odstępów od wolnostojących na posadzce sprzętów sanitarnych i AGD– wanny, toalety i pralki. Elektryczne ogrzewanie możemy programować przy użyciu termostatów lub czujników temperatury, aby zaprogramować czas uruchamiania i pożądaną temperaturę.


Mierzenie maty grzewczej Flickr
Maty grzewcze ogrzewania elektrycznego nie mogą znajdować się pod zabudową meblową i bezpośrednio pod sprzętami sanitarnymi, takimi jak brodzik czy wanna. Fot. Flickr

Warianty ogrzewania elektrycznego

Elektryczne kable grzewcze – to najpopularniejszy sposób na elektryczną podłogówkę, jednak musimy go zaplanować na etapie budowy, ponieważ wpływa na ostateczną wysokość podłogi aż o kilkanaście cm, a kable są układane przed zalaniem wylewki betonowej. Odstępy między kablami nie powinny być mniejsze niż 5 cm. Wyróżniamy dwa rodzaje kabli grzewczych: stałooporowe lub samoregulujące. Pierwsze mają stałą moc grzewczą, niezależnie od temperatury panującej w otoczeniu. Drugie dopasowują się do warunków cieplnych pomieszczenia i dzięki temu są bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Ceramika Gres Soho brąz - detal posadzki
Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się w pokojach osób z alergią. Fot. Synage
Ceramika Gres Soho brąz
Ceramika Gres Soho brąz
Płytka podłogowa, 19,4x59,7 cm
sprawdź
Soho
Soho
Marka Ceramika Gres
sprawdź

Maty grzewcze – to pasy siatki z przeplecionym przez nie stałooporowym kablem. Są montowane w warstwie kleju lub samopoziomującej masy, lub w wariancie samoprzylepnym, bezpośrednio pod płytkami lub innym materiałem podłogowym. Po instalacji maty możemy przejść do wykańczania posadzki materiałem podłogowym. Ich największym atutem jest fakt, że mogą być stosowane na gotowej posadzce, dlatego świetnie sprawdzają się podczas remontów łazienek lub kuchni.

 Folie grzejne – są wykonane z płaskich, aluminiowych drutów zatapianych w poliestrowej folii. Folie grzejne możemy docinać na pożądany wymiar, uszkodzony moduł nie ma wpływu na pracę całego zestawu. Folie stosowane są jako ogrzewanie powierzchniowe, np. pod lustrami, aby chronić je przed zaparowaniem. Możemy podłączyć je pod włącznik światła, aby uruchamiały się tylko podczas korzystania z łazienki.

Aranżacja kuchni z przestronną jadalnią w kolekcji Cerrad Giornata
Dzięki podłgówce zaaranżujemy duże, otwarte przestrzenie z wysokimi oknami. Fot. Synage
Franke Active Neo Pull-Out Spray 115.0554.088
Franke Active Neo Pull-Out Spray 115.0554.088
Bateria kuchenna wysokociśnieniowa
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
ułóż to w jodełkę
#ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Giornata
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
Zielono mi
#Zielono mi
sprawdź

Dlaczego warto zastosować ogrzewanie elektryczne?

Największą zaletą jest możliwość wykorzystania go na istniejących posadzkach, dlatego jest  niezastąpione podczas szybkich remontów. Ważny jest też wysoki komfort użytkowania i pełna kontrola nad systemem, od zdalnego włączenia po automatyczną regulację temperatury. Możemy ogrzewać precyzyjnie wybrane powierzchnie, np. pod umywalką, toaletą lub lustro. 

Regulacja pogodowa ogrzewania podłogowego

Podłogówkę warto wyposażyć w regulator z czujnikiem pogodowym do sterowania jego pracą poprzez temperaturę na zewnątrz. Ze względu na bezwładność cieplną (wolne nagrzewanie i powolne oddawanie ciepła), temperatura w pomieszczeniu może być nieadekwatna do warunków zewnętrznych. Instalacja reaguje na sygnał z czujnika pogodowego i zmienia temperaturę ogrzewania, rozpoczyna lub kończy pracę. Termostat pokojowy sprawdzi się tylko w przypadku instalacji o małej bezwładności, np. w niewielkich pomieszczeniach.

Polecany artykuł

Grzejniki łazienkowe - co warto o nich wiedzieć?
Nowoczesne łazienki to pomieszczenia wymagające szczególnego, indywidualnego podejścia do przestrzeni. Do wyposażenia funkcjonalnego wnętrza potrzebujemy...
czytaj więcej