Grzejniki łazienkowe - co warto o nich wiedzieć?

Grzejniki łazienkowe - co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne łazienki to pomieszczenia wymagające szczególnego, indywidualnego podejścia do przestrzeni. Do wyposażenia funkcjonalnego wnętrza potrzebujemy nie tylko armatury i mebli: aranżację dopełnią eleganckie i praktyczne grzejniki drabinkowe, pozwalające na ogrzanie pomieszczenia. Poniżej podpowiemy, jak wybrać drabinkowe grzejniki łazienkowe, gdzie można je zamontować oraz jak dobrać moc grzewczą.
5:00 min
0
1

Jakie grzejniki drabinkowe do łazienki wybrać?

Autor:
Redakcja
Data:
13.06.2019

Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko odpowiednie rozmiary, moc i kształt grzejnika. Jednym z najważniejszych parametrów grzejnika łazienkowego jest specyfikacja przekazywanego ciepła. Pośród oferty grzejników drabinkowych możemy wyróżnić modele:


Wodne, które działają na tej samej zasadzie jak inne grzejniki w domu, umieszczone pod oknami. To sposób na wydajne ogrzewanie pomieszczenia, dzięki czemu mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania. Wadą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że wodne grzejniki działają tylko wtedy, kiedy pracuje cała instalacja grzewcza, dlatego w bloku nie będziemy mieli możliwości z nagrzania łazienki poza sezonem grzewczym.


Grzejniki wodno-elektryczne są również podłączane do instalacji centralnego ogrzewania, jednak posiadają dodatkową grzałkę elektryczną. To najbardziej uniwersalny rodzaj ogrzewania, z którego możemy korzystać niezależnie od pory roku i korzystać z funkcji szybkiego dogrzania pomieszczenia w razie potrzeby.


Grzejnik elektryczny nie posiada dużej mocy grzewczej i nieopłacalne jest stosowanie go jako jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Jednak świetnie sprawdza się jako suszarka do prania, ponieważ jest banalnie prosty w montażu. Ten model montujemy już w wykończonych pomieszczeniach. Grzejnik elektryczny nie ma możliwości podpięcia go do instalacji CO.

Jasny salon kąpielowy z pastelowym grzejnikiem. Fot. Terma
Grzejniki Terma możemy malować na dowolny kolor z palety RAL. Model Dexter w odcieniu RAL3015
Stylowa łazienka z oryginalną ceramiką i grzejnikiem City
Seria grzejników City pasuje do wnętrz w wielu stylach. Fot. Terma
Luksusowa łazienka ze złotem
Szarość pasuje do wnętrz w każdym stylu. Grzejnik Alex marki Terma.
Turkusowy grzejnik Lima w pastelowej łazience
Turkusowy grzejnik Lima w pastelowej łazience. Fot. Terma.

Rodzaje podłączenia grzejników łazienkowych.

Połączenie boczne – podobnie posiadają podokienne grzejniki aluminiowe. To najprostszy i najpopularniejszy sposób podłączenia grzejnika łazienkowego, często stosowany podczas remontu starszych łazienek. Nie wymaga zmiany układu rur i ingerencji w instalację CO.

Połączenie dolne – Często stosowane w nowym budownictwie. Grzejniki montowane w ten sposób mogą być wyjątkowe dekoracyjne. Dostępne na rynku modele ozdobne często mają dodatkową rurkę w pionowym kolektorze, która musi doprowadzać rozgrzany czynnik grzewczy do kolektora. To pozwoli na równomierny rozkład temperatury w grzejniku o nieregularnym kształcie.

Nowoczesna łazienka w bieli Paradyż Tel Awiv
Drabinkowe grzejniki mogą również być wyjątkowym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Tel Awiv Bianco Ściana C Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Paradyż Tel Awiv Bianco Ściana Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Tel Awiv
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź

Gdzie można zamontować grzejniki drabinkowe?

Grzejniki powinny być zamontowane w najchłodniejszej strefie pomieszczenia. W łazience, pomieszczeniu często pozbawionym okien, będą to okolice drzwi wejściowych. Wybór grzejników drabinkowych zazwyczaj zawężamy do określenia, czy chcemy kupić model aluminiowy, czy stalowy. Do najpopularniejszego segmentu należą grzejniki aluminiowe z podłączeniem dolnym.


Jeśli wybierzemy model dekoracyjny, warto wyeksponować go na widocznej ścianie pomieszczenia, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie kratki wentylacyjnej. Podgrzane powietrze będzie wywiewane przez kratkę, zamiast rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu.

Odległość grzejnika od urządzeń sanitarnych

Przyjmuje się, że grzejnik drabinkowy powinien być zawieszony w odległości nie mniejszej niż 50 cm od kabiny prysznicowej, wanny lub umywalki. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zachlapania wodą. To szczególnie ważne w przypadku grzejników wodno-elektrycznych i elektrycznych. Ważną kwestią jest również przestrzeń potrzebna do pracy urządzenia. Każdy grzejnik, niezależnie od jego kształtu czy materiału, z którego jest wykonany, musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Modele drabinkowe mogą być montowane bezpośrednio przy podłodze, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie odstępu od posadzki, wynoszącego ok. 10-15 cm. Warto pamiętać, że zgodnie z zasadami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego lepiej nie umieszczać grzejnika bezpośrednio pod sufitem. Jeśli jednak nie znajdziemy lepszej lokalizacji, szukajmy grzejników o większej mocy. Już średnio 10-15% większa moc zapewni poprawę komfortu grzewczego w łazience.

Moc grzewcza grzejników drabinkowych

Moc grzejnika waha się w zależności od modelu. Modele drabinkowe powinny mieć moc ok. 100- 130 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia, aby zapewnić w nim temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza. Aby w łazience o powierzchni 6m2 było wystarczająco ciepło, potrzebujemy grzejnika o mocy między 600 a 780 W. Jeśli nasza łazienka znajduje się w bloku przed termomodernizacją lub w słabo izolowanym domu, do wyniku powinniśmy dodać ok. 10-20% mocy. Podobnie w przypadku, jeśli chcemy, aby grzejnik drabinkowy lub płytowy był również dobrą suszarką do bielizny czy ręczników.

ciekawe pomysły

Powyższe przeliczniki stosowane są do łazienek o małej powierzchni, ponieważ wtedy grzejnik drabinkowy może być jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu. W przestronnych salonach kąpielowych lub łazienkach z oknem zapotrzebowanie grzewcze będzie o wiele wyższe. W takim przypadku warto rozważyć inny rodzaj grzejnika, np. grzejniki modułowe lub panelowe, lub zastosować ogrzewanie podłogowe.

Podobne artykuły

Łazienka dla dużej rodziny
Łazienka to jedno z najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Przy wielu użytkownikach musi być szczególnie...
czytaj więcej
Blat łazienkowy - jaki wybrać?
Drewniany, kamienny, wykonany z płytek – do wyboru mamy wiele materiałów, z których możemy wykonać blat łazienkowy. Sprawdź...
czytaj więcej