Grzejniki łazienkowe - co warto o nich wiedzieć?
Grzejniki wodno-elektryczne z grzałką
Grzejniki wodno-elektryczne łączą w sobie zalety obu typów ogrzewania. Dzięki temu zyskamy wyjątkowy komfort użytkowania łazienki. Dlaczego warto wybrać grzejnik wodno-elektryczny z grzałką do łazienki? Świetnie sprawdza się w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną, kiedy mamy znaczne i niespodziewane wahania temperatury powietrza w ciągu doby. Wtedy grzałka elektryczna pomoże nam szybko dogrzać pomieszczenie, bez potrzeby korzystania z ogrzewania centralnego. Grzejnik łazienkowy wodno-elektryczny z grzałką można użytkować całorocznie.
Rodzaje podłączenia grzejników łazienkowych
Połączenie boczne – podobnie posiadają podokienne grzejniki aluminiowe. To najprostszy i najpopularniejszy sposób podłączenia grzejnika łazienkowego, często stosowany podczas remontu starszych łazienek. Nie wymaga zmiany układu rur i ingerencji w instalację CO.
Połączenie dolne – Często stosowane w nowym budownictwie. Grzejniki montowane w ten sposób mogą być wyjątkowe dekoracyjne. Dostępne na rynku modele ozdobne często mają dodatkową rurkę w pionowym kolektorze, która musi doprowadzać rozgrzany czynnik grzewczy do kolektora. To pozwoli na równomierny rozkład temperatury w grzejniku o nieregularnym kształcie.
Gdzie można zamontować grzejniki drabinkowe?
Grzejniki powinny być zamontowane w najchłodniejszej strefie pomieszczenia. W łazience, pomieszczeniu często pozbawionym okien, będą to okolice drzwi wejściowych. Wybór grzejników drabinkowych zazwyczaj zawężamy do określenia, czy chcemy kupić model aluminiowy, czy stalowy. Do najpopularniejszego segmentu należą grzejniki aluminiowe z podłączeniem dolnym.
Jeśli wybierzemy grzejnik dekoracyjny, warto wyeksponować go na widocznej ścianie pomieszczenia, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie kratki wentylacyjnej. Podgrzane powietrze będzie wywiewane przez kratkę, zamiast rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu.
Odległość grzejnika od urządzeń sanitarnych
Przyjmuje się, że grzejnik drabinkowy powinien być zawieszony w odległości nie mniejszej niż 50 cm od kabiny prysznicowej, wanny lub umywalki. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zachlapania wodą. To szczególnie ważne w przypadku grzejników wodno-elektrycznych i elektrycznych. Ważną kwestią jest również przestrzeń potrzebna do pracy urządzenia. Każdy grzejnik, niezależnie od jego kształtu czy materiału, z którego jest wykonany, musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Modele drabinkowe mogą być montowane bezpośrednio przy podłodze, jednak najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie odstępu od posadzki, wynoszącego ok. 10-15 cm. Warto pamiętać, że zgodnie z zasadami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego lepiej nie umieszczać grzejnika bezpośrednio pod sufitem. Jeśli jednak nie znajdziemy lepszej lokalizacji, szukajmy grzejników o większej mocy. Już średnio 10-15% większa moc zapewni poprawę komfortu grzewczego w łazience.
Moc grzewcza grzejników drabinkowych
Moc grzejnika waha się w zależności od modelu. Modele drabinkowe powinny mieć moc ok. 100- 130 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia, aby zapewnić w nim temperaturę ok. 25 stopni Celsjusza. Aby w łazience o powierzchni 6m2 było wystarczająco ciepło, potrzebujemy grzejnika o mocy między 600 a 780 W. Jeśli nasza łazienka znajduje się w bloku przed termomodernizacją lub w słabo izolowanym domu, do wyniku powinniśmy dodać ok. 10-20% mocy. Podobnie w przypadku, jeśli chcemy, aby grzejnik drabinkowy lub płytowy był również dobrą suszarką do bielizny czy ręczników.
Powyższe przeliczniki stosowane są do łazienek o małej powierzchni, ponieważ wtedy grzejnik drabinkowy może być jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu. W przestronnych salonach kąpielowych lub łazienkach z oknem zapotrzebowanie grzewcze będzie o wiele wyższe. W takim przypadku warto rozważyć inny rodzaj grzejnika, np. grzejniki modułowe lub panelowe, lub zastosować ogrzewanie podłogowe.