Blat łazienkowy - jaki wybrać?

Blat łazienkowy - jaki wybrać?

Drewniany, kamienny, wykonany z płytek – do wyboru mamy wiele materiałów, z których możemy wykonać blat łazienkowy. Sprawdź, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
2:00 min
0
1

Blat łazienkowy najczęściej jest podstawą do umywalki, jako miejsce szczególnie narażone na szkodliwe działanie wody, zachlapania. Do wyboru mamy wiele rodzajów blatów łazienkowych, dlatego przed zakupem należy się dokładnie przyjrzeć jego właściwościom. Blat łazienkowy powinien być trwały, odporny na zarysowania, łatwy do utrzymania w czystości, tak, żeby przez wiele lat był ozdobą naszej łazienki. Do wyboru mamy wiele rodzajów materiałów, poniżej przedstawiamy te rozwiązania, które wybierane są najczęściej.

Autor:
Redakcja
Data:
27.06.2019
Nowoczesna łazienka w betonowych płytkach Cersanit Mystic Cemento
Blat wykonany z drewna, jest dopełnieniem łazienki w spokojnych, łagodnych barwach. Fot. Cersanit
Cersanit Mystic Cemento conglomerate black border OD501-006
Listwa, 5,5x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Mystic Cemento Ps809 grey matt OP501-001-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Mystic Cemento Ps809 grey matt structure OP501-002-1
Płytka ścienna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Mystic Cemento G439 grey satin OP501-004-1
Płytka podłogowa, 42x42 cm
sprawdź
Mystic Cemento
Marka Cersanit
sprawdź

Blat drewniany

Drewniany blat w łazience powinien być wykonany z drewna odpornego na działanie wilgoci. Dobrze sprawdzą się egzotyczne gatunki- merbau, teak, iroko. Z naszego podwórka możemy sięgnąć po blaty dębowe, jesionowe czy bukowe. Drewniane blaty wnoszą do wnętrza ciepło, są ponadczasowym, ekologicznym materiałem. Większość blatów wykonana jest z drewna klejonego, które zapobiega odkształceniom pod wpływem wilgoci i temperatury. Blat drewniany wymaga od nas impregnacji, podczas zakupu warto dopytać się o sposób konserwacji i pielęgnacji. Większość blatów jest zaimpregnowana, ale jeśli chcemy, żeby blat służył nam przez lata, należy o niego odpowiednio dbać.

Umywalka nablatowa 61 cm Excellent Cori
Drewniany blat z nowoczesną formą umywalki Excellent Cori tworzy zgrany duet. Fot. Excellent

Blat kamienny

Blaty kamienne są odporne na działanie wilgoci, zmienne temperatury, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W łazience najczęściej stosujemy blaty marmurowe i granitowe. Blaty kamienne pod wpływem wody, detergentów mogą się odbarwić, dlatego bardzo ważna jest jego impregnacja, która odpowiednio zabezpieczy powierzchnię. Blaty kamienne sprawdzą się w łazienkach urządzonych w każdym stylu, największym minusem blatów kamiennych jest dość wysoka wycena. Podczas wyboru blatu kamiennego należy pamiętać, że jest to ciężki materiał, który wymaga odpowiedniego montażu, jeśli planujemy szafki pod blatem, warto je odpowiednio wzmocnić.

Beżowo-brązowa łazienka z florystycznymi dekorami Domino Pinia
Blat łazienkowy wykonany z dekoracyjnych płytek jest mocnym akcentem we wnętrzu. Fot. Domino
Domino Opium flower
Listwa ścienna, 7,4x36 cm
sprawdź
Domino Pinia beż
Dekor ścienny, 25x36 cm
sprawdź
Domino Pinia brąz
Płytka ścienna, 25x36 cm
sprawdź
Pinia
Marka Domino
sprawdź
Domino Pinia beż
Płytka ścienna, 25x36 cm
sprawdź

Blat z płytek

Blaty wykonane z płytek ceramicznych, podobnie jak płytki umieszczone na ścianie są odporne na zarysowania, nie chłoną wody. Jeśli zdecydujemy się na jednakową płytkę na ścianie i blacie, mamy gwarancję spójnej aranżacji. Na szczególną uwagę zasługują płytki wielkoformatowe, które pozwalają nam na stworzenie gładkiej powierzchni bez spoin. Jest to praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Do minusów blatu wykonanego z płytek, należy budowa konstrukcji, na której umieszczamy płytki. W małych łazienkach oznacza to stratę miejsca, które moglibyśmy wykorzystać np. jako szafkę pod umywalkę.

Umywalka zero.jpg
Biała bryła umywalki kontrastuje z ciemnym, drewnianym blatem. Fot. Cerastyle
Zero
Marka CeraStyle
sprawdź
CeraStyle Zero 071600
Umywalka stawiana na blat, 46 cm
sprawdź

Inne możliwości

W industrialnych wnętrzach często pojawiają się blaty wykonane z betonu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto zadbać o prawidłową impregnację, ponieważ powierzchnia betonu jest chłonna. W nowoczesnych stylizacjach chętnie stosowanym materiałem jest również szkło, które możemy użyć jako materiał na blat. Szklane blaty wielowarstwowe są odporne na wilgoć i zarysowania. Blaty łazienkowe możemy wykonać także z płyty MDF, odpornych laminatów HPL. Do wyboru mamy wiele kolorów i struktur. Blaty wykonane z płyty są odporne na zarysowania, łatwe do utrzymania w czystości. 

Minimalistyczna strefa umywalkowa w bieli
Blat łazienkowy wykonany z matowej płyty MDF. Fot. Cerrad
Apenino
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Apenino bianco lappato 21343
Płytka uniwersalna (gr. 8,5 mm), 59,7x119,7 cm
sprawdź

Podobne artykuły

Łazienka w stylu industrialnym
Beton, cegła, metal oraz szkło w połączeniu z wyszukanymi dodatkami to kwintesencja miejskiego stylu. Z pozoru surowe, chłodne...
czytaj więcej
Umywalki stawiane na blat
Umywalki stawiane na blat są coraz bardziej popularne. Bogactwo form, kolorów daje nam możliwość dowolnej aranżacji strefy...
czytaj więcej