
Wybieramy blat kuchenny
Blat kuchenny – rodzaje blatów
O rodzajach blatów kuchennych oraz wadach i zaletach każdego materiału wspominaliśmy już wcześniej, dlatego teraz skupimy się na innych aspektach: sposobach łączenia, wyborze kolorystyki. Materiał, z jakiego wybieramy blat, ma wpływ na jego estetykę, trwałość a przede wszystkim, na cenę. Przed wyborem materiału warto więc określić budżet, jaki przeznaczymy na wykończenie kuchni oraz ogólny styl wnętrza. To pomoże nam zawęzić wybór wśród rodzajów materiału oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego.

Blat kuchenny z płytek
To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Płytki ceramiczne dostępne są w bogatej ofercie wzorów, kolorów i rozmiarów, dlatego możemy stworzyć blat o różnych strukturach. Najlepiej sprawdzą się jednak większe płytki lub gres wielkoformatowy – im równiejsza powierzchnia, tym wygodniej korzystać z blatu roboczego. W połączeniu ze ścianą między szafkami wykonaną z tego samego materiału uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny. Na blatach sprawdzą się płytki gresowe szkliwione i klinkier – są odporne na bezpośrednie działanie wody, zarysowania i działanie środków chemicznych a ich powierzchnia nie odbarwia się w kontakcie z jedzeniem.
Blat z płytek możemy wykonać samodzielnie. Układamy go na podłożu z wodoodpornej płyty wiórowej lub płyty gipsowo-kartonowej o takich właściwościach. Kleimy na elastyczną zaprawę klejącą, przeznaczoną do trudnych podłoży oraz uszczelniamy wodoodporną fugą. Spoiny muszą być odporne na działanie wody, szorowanie i kontakt z produktami spożywczymi, ponieważ będziemy je często myć. Brudne fugi to siedlisko bakterii i niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Decydując się na blat z płytek, powinniśmy wykonać solidną konstrukcję szafek znajdujących się pod blatem.

Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych?
Aranżacja blatu kuchennego powinna korespondować nie tylko z meblami kuchennymi, ale ogólnym stylem wyposażenia wnętrza, koloru ścian oraz posadzek. Zastanówmy się, jakiego efektu poszukujemy i w jakim stylu utrzymane jest nasze wnętrze. Kolor blatu dobieramy w zależności od oczekiwanego efektu. Łącząc ciemne szafki z jasnym blatem lub jasne meble z ciemniejszym blatem uzyskamy modny efekt kontrastu. Popularne połączenie bieli z czernią lub grafitowym odcieniem szarości jest eleganckie i ponadczasowe. Białe meble oferują wiele kreatywnych możliwości – pasuje do nich większość kolorów i materiałów. Na blaty do białych mebli kuchennych w stylu skandynawskim wybierzmy klasyczne, ciepłe drewno. W wersji nowoczesnej świetnie wyglądają ze wzorzystym kamieniem, np. granitem czy konglomeratem o wzorze jasnego marmuru.
Meble kuchenne z drewnianymi frontami będą dobrze wyglądały z blatami kamiennymi lub z konglomeratu imitującego ich powierzchnię. Dębowe szafki można zestawiać z blatami ciemnymi, np. brązowymi, czarnymi lub z neutralną bielą czy kremem.
Blat w kolorze szafek kuchennych sprawdzi się we współczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Stworzymy wrażenie modnego monolitu. Dobrze wygląda w przestrzeniach otwartych i kuchniach z salonem, gdzie bardziej eksponujemy strefę wypoczynkową.
Szafki w nasyconym kolorze, np. granatu lub zieleni możemy uzupełnić blatem kamiennym w neutralnym, jaśniejszym odcieniu. Polerowana powierzchnia rozświetli przestrzeń między szafkami, dzięki czemu unikniemy optycznego zmniejszenia kuchni. Z kolorami dobrze komponuje się też blat drewnianym lub blat kuchenny drewnopodobny, z fornirem imitującym powierzchnię naturalnego materiału.
Na jakiej wysokości umieścić blaty w kuchni?
Wysokość blatów roboczych w kuchni wynosi 85 cm i jest przyjęta jako wyjściowy standard w projektowaniu kuchni, jednak nie musi to oznaczać, że będzie idealne dla każdego. Wysokość blatu wynika z wysokości dolnych szafek zabudowy: szafki mają ok. 70-72 cm wysokości. Dodając do nich 10 cm cokołu oraz grubość blatu, (w zależności do rodzaju materiału jest to 3-4 cm) uzyskujemy docelową wysokość, na jakiej znajdzie się blat. Wysokość 85 cm pozwoli wygodnie korzystać z kuchni osobom o niskim i średnim wzroście (ok. 165 cm), dlatego warto rozważyć dopasowanie kuchni pod indywidualne wymiary. Na rynku dostępne są również meble i blaty o wysokości 90 cm, z których będą zadowolone osoby wysokie.

Przygotowywanie posiłków w kuchni powinno być przede wszystkim wygodne, dlatego wysokość zabudowy najlepiej dostosować do wzrostu najczęściej korzystających z niej domowników. Jak zrobić to idealnie? Stańmy przy szafce i zegnijmy ręce w łokciach, odmierzając ich położenie nad posadzką. Od zmierzonej wysokości odejmujemy 12- 15 cm i otrzymujemy uśredniony, indywidualnie dopasowany poziom blatu roboczego do naszej kuchni.
Blat pod oknem kuchennym
Blat pod oknem w kuchni z powodzeniem może zastąpić parapet, jeśli oczywiście pozwala na to wysokość okna. Blat kuchenny z parapetem możemy wykorzystać na dobrze doświetloną, szeroką strefę roboczą lub zmywania, umieszczając tam zlewozmywak ze składaną baterią. Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik, nie powinniśmy stawiać w tym miejscu pełnej zabudowy meblowej – lepiej sprawdzi się blat kuchenny na nogach. Pamiętajmy, że bezpośrednio pod oknem nie należy umieszczać kuchenek.
Polecane artykuły:

