Wybieramy blat kuchenny

Wybieramy blat kuchenny

Blat kuchenny jest narażony na wiele wyzwań podczas codziennego użytkowania. Powierzchnię będziemy użytkować przez lata, dlatego warto zadbać, aby była trwała, estetyczna i sprostała naszym wymaganiom. Uzyskana na blacie przestrzeń roboczo-odstawcza powinna zapewniać wygodne i komfortowe użytkowanie kuchni. Jak wybrać wysokość blatu, dopasować kolor blatu i czego możemy oczekiwać od wysokiej jakości rozwiązań na blat?
4:00 min
0
0

Blat kuchenny – rodzaje blatów

O rodzajach blatów kuchennych oraz wadach i zaletach każdego materiału wspominaliśmy już wcześniej, dlatego teraz skupimy się na innych aspektach: sposobach łączenia, wyborze kolorystyki. Materiał, z jakiego wybieramy blat, ma wpływ na jego estetykę, trwałość a przede wszystkim, na cenę. Przed wyborem materiału warto więc określić budżet, jaki przeznaczymy na wykończenie kuchni oraz ogólny styl wnętrza. To pomoże nam zawęzić wybór wśród rodzajów materiału oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego.

Autor:
Redakcja
Data:
28.04.2020
Kuchnia w nowoczesnym czarno-białym kontaście
Kuchnia w nowoczesnym, czarno białym kontraście - kamienny blat ciekawie uzupełnia ciemną zabudowę. Fot. Deante
Deante Gerbera BGB B720
Bateria kuchenna stojąca, chrom/czarny
sprawdź
Eridan
Marka Deante
sprawdź
Gerbera
Marka Deante
sprawdź
Deante Eridan ZQE G203
Zlewozmywak 2-komorowy bez ociekacza, grafitowy
sprawdź

Blat kuchenny z płytek

To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Płytki ceramiczne dostępne są w bogatej ofercie wzorów, kolorów i rozmiarów, dlatego możemy stworzyć blat o różnych strukturach. Najlepiej sprawdzą się jednak większe płytki lub gres wielkoformatowy – im równiejsza powierzchnia, tym wygodniej korzystać z blatu roboczego. W połączeniu ze ścianą między szafkami wykonaną z tego samego materiału uzyskamy ciekawy efekt dekoracyjny. Na blatach sprawdzą się płytki gresowe szkliwione i klinkier – są odporne na bezpośrednie działanie wody, zarysowania i działanie środków chemicznych a ich powierzchnia nie odbarwia się w kontakcie z jedzeniem.


Blat z płytek możemy wykonać samodzielnie. Układamy go na podłożu z wodoodpornej płyty wiórowej lub płyty gipsowo-kartonowej o takich właściwościach. Kleimy na elastyczną zaprawę klejącą, przeznaczoną do trudnych podłoży oraz uszczelniamy wodoodporną fugą. Spoiny muszą być odporne na działanie wody, szorowanie i kontakt z produktami spożywczymi, ponieważ będziemy je często myć. Brudne fugi to siedlisko bakterii i niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Decydując się na blat z płytek, powinniśmy wykonać solidną konstrukcję szafek znajdujących się pod blatem.

Aranżacja kuchni z akcentami glamour
Kuchnia w nowoczesnym stylu: ciemne drewno i meble w modnym odcieniu Classic Blue. Fot. Ceramika Paradyż
#W kolorze nieba
sprawdź
Paradyż Urban Colours Bianco Ściana B Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Urban Colours
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Urban Colours Blue Struktura A Ściana
Płytka ścienna, 19,8x19,8 cm
sprawdź

Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych?

Aranżacja blatu kuchennego powinna korespondować nie tylko z meblami kuchennymi, ale ogólnym stylem wyposażenia wnętrza, koloru ścian oraz posadzek. Zastanówmy się, jakiego efektu poszukujemy i w jakim stylu utrzymane jest nasze wnętrze. Kolor blatu dobieramy w zależności od oczekiwanego efektu. Łącząc ciemne szafki z jasnym blatem lub jasne meble z ciemniejszym blatem uzyskamy modny efekt kontrastu. Popularne połączenie bieli z czernią lub grafitowym odcieniem szarości jest eleganckie i ponadczasowe. Białe meble oferują wiele kreatywnych możliwości – pasuje do nich większość kolorów i materiałów. Na blaty do białych mebli kuchennych w stylu skandynawskim wybierzmy klasyczne, ciepłe drewno. W wersji nowoczesnej świetnie wyglądają ze wzorzystym kamieniem, np. granitem czy konglomeratem o wzorze jasnego marmuru.

Meble kuchenne z drewnianymi frontami będą dobrze wyglądały z blatami kamiennymi lub z konglomeratu imitującego ich powierzchnię. Dębowe szafki można zestawiać z blatami ciemnymi, np. brązowymi, czarnymi lub z neutralną bielą czy kremem.

Biała kuchnia z metaliczną mozaiką
Biel i czerń to już klasyczne połączenie kolorystyczne - doskonale sprawdza się też aranżacjach kuchni. Fot. Dunin
Metallic
Marka Dunin
sprawdź
Dunin Metallic Dinox Block 048
Mozaika metalowa, 29,3x29,8 cm
sprawdź

Blat w kolorze szafek kuchennych sprawdzi się we współczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Stworzymy wrażenie modnego monolitu. Dobrze wygląda w przestrzeniach otwartych i kuchniach z salonem, gdzie bardziej eksponujemy strefę wypoczynkową.

Szafki w nasyconym kolorze, np. granatu lub zieleni możemy uzupełnić blatem kamiennym w neutralnym, jaśniejszym odcieniu. Polerowana powierzchnia rozświetli przestrzeń między szafkami, dzięki czemu unikniemy optycznego zmniejszenia kuchni. Z kolorami dobrze komponuje się też blat drewnianym lub blat kuchenny drewnopodobny, z fornirem imitującym powierzchnię naturalnego materiału.

Na jakiej wysokości umieścić blaty w kuchni?

Wysokość blatów roboczych w kuchni wynosi 85 cm i jest przyjęta jako wyjściowy standard w projektowaniu kuchni, jednak nie musi to oznaczać, że będzie idealne dla każdego. Wysokość blatu wynika z wysokości dolnych szafek zabudowy: szafki mają ok. 70-72 cm wysokości. Dodając do nich 10 cm cokołu oraz grubość blatu, (w zależności do rodzaju materiału jest to 3-4 cm) uzyskujemy docelową wysokość, na jakiej znajdzie się blat. Wysokość 85 cm pozwoli wygodnie korzystać z kuchni osobom o niskim i średnim wzroście (ok. 165 cm), dlatego warto rozważyć dopasowanie kuchni pod indywidualne wymiary. Na rynku dostępne są również meble i blaty o wysokości 90 cm, z których będą zadowolone osoby wysokie.

Aranżacja nowoczesnej kuchni z oknem
Jeśli pozwala na to wysokość okna, możemy wykorzystać blat kuchenny zamiast parapetu. Aranżacja blatu w niewymuszony sposób okrąża pomieszczenie, tworząc praktyczną strefę zmywania oraz przechodzi płynnie w niewielki, śniadaniowy barek. Fot. Ferro
#Zielono mi
sprawdź
Ferro Zicco BZI4
Bateria zlewozmywakowa stojąca
sprawdź
Zicco
Marka Ferro
sprawdź

Przygotowywanie posiłków w kuchni powinno być przede wszystkim wygodne, dlatego wysokość zabudowy najlepiej dostosować do wzrostu najczęściej korzystających z niej domowników. Jak zrobić to idealnie? Stańmy przy szafce i zegnijmy ręce w łokciach, odmierzając ich położenie nad posadzką. Od zmierzonej wysokości odejmujemy 12- 15 cm i otrzymujemy uśredniony, indywidualnie dopasowany poziom blatu roboczego do naszej kuchni.

Blat pod oknem kuchennym

Blat pod oknem w kuchni z powodzeniem może zastąpić parapet, jeśli oczywiście pozwala na to wysokość okna. Blat kuchenny z parapetem możemy wykorzystać na dobrze doświetloną, szeroką strefę roboczą lub zmywania, umieszczając tam zlewozmywak ze składaną baterią. Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik, nie powinniśmy stawiać w tym miejscu pełnej zabudowy meblowej – lepiej sprawdzi się blat kuchenny na nogach. Pamiętajmy, że bezpośrednio pod oknem nie należy umieszczać kuchenek.

Polecane artykuły:

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim...
czytaj więcej
Wybieramy płytki do kuchni
Płytki stanowią bazę do dalszej aranżacji i definiują charakter pomieszczenia. Kolekcje wybierane do kuchni muszą być nie...
czytaj więcej