Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Projekt instalacji elektrycznej oraz wybór odpowiedniego oświetlenia do domu i mieszkania to niezwykle ważny etap prac remontowych. Przygotowując się do rozplanowania opraw, gniazdek i włączników, zastanówmy się, jakie rozwiązania będą dla nas optymalne. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy i jak można uniknąć nieprzemyślanych decyzji dotyczących elektryki w kuchni.
3:00 min
0
0

Od czego zacząć projekt elektryki w kuchni?


Planowanie przebiegu instalacji elektrycznej w kuchni powinno zbiegać się w czasie z projektowaniem układu funkcjonalnego pomieszczeń, czyli ustawieniem szafek, blatów i AGD. Wtedy bardzo precyzyjnie będziemy mogli określić, jak rozmieścić gniazdka w kuchni oraz realne zapotrzebowanie na włączniki. Aby uniknąć plączących się kabli i zbędnych przedłużaczy, warto pomyśleć o wszystkich, zarówno obecnych, jak i planowanych urządzeniach elektrycznych, do których potrzebujemy zasilania. Elektryka w kuchni nie powinna kolidować z innymi instalacjami - wodno-kanalizacyjną czy gazową.

Autor:
Redakcja
Data:
19.10.2021
Aktualizacja:
28.09.2023
Aranżacja kuchni z przestronną jadalnią w kolekcji Cerrad Giornata
Zadbajmy o spójność oświetlenia do kuchni w otwartej strefie dziennej - jednolite stylistycznie oprawy to kropka na i w aranżacji dużych przestrzeni. Fot. Synage
Franke Active Neo Pull-Out Spray 115.0554.088
Bateria kuchenna wysokociśnieniowa, czarny mat
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Cerrad Giornata Bianco 7924
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź

Jakie oświetlenie do kuchni będzie odpowiednie? Planując oświetlenie do kuchni, musimy zastanowić się nad funkcjami, jakie będzie ono spełniać. Oprawy oświetleniowe nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale również pozwalają bezpiecznie przygotowywać posiłki.


Jak oświetlić małą, a jak dużą kuchnię? Zwłaszcza w kuchniach ciemnych, umieszczonych od strony północnej budynku lub bez okien, warto przemyśleć rozmieszczenie punktów świetlnych. Wyróżniamy następujące rodzaje oświetlenia w kuchni: ogólne, zadaniowe i oświetlenie dekoracyjne. Coraz częściej zamiast jednej lampy sufitowej decydujemy się na kilka rozproszonych punktów, które dokładniej doświetlą pomieszczenie.  Świetnie sprawdzają się modne halogeny do kuchni lub oświetlenie LED, w eleganckiej listwie lub ukryte w suficie podwieszanym.Kuchnia z jadalnią z szaro-brązową zabudową
Podzielenie oświetlenia na odpowiednie strefy w kuchni jest niezwykle istotne. Fot. Deante
Deante Momi ZKM T10A
Zlewozmywak granitowy 1-komorowy bez ociekacza, 45x50 cm, antracyt metalik
sprawdź
Momi
Marka Deante
sprawdź
Deante Silia BQS D73M
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, titanium
sprawdź

Jak rozmieścić halogeny w kuchni?

Halogeny w kuchni są popularnym rodzajem oświetlenia górnego. Oprawy halogenowe są przystępne cenowo i możemy je montować zarówno bezpośrednio w suficie, jak i w meblach. Świetnie sprawdzają się jako oświetlenie blatu roboczego, zamontowane w spodach szafek wiszących. Halogenowe oświetlenie kuchni oferuje swobodę aranżacyjną - żarówki halogenowe są wymienne i występują w różnych temperaturach. Możemy je dostosować do instalacji 230V oraz 12V.


Jak oświetlić kuchnię?


Aby dobrze spełniały swoją funkcję, halogeny na suficie w kuchni muszą być odpowiednio zaplanowane. Równomierne rozmieszczenie halogenów w kuchni jest równie ważne, jak ich moc świetlna. Weźmy pod uwagę kształt pomieszczenia i układ mebli kuchennych. Najprościej będzie rozmieścić je w równych odstępach, w niezabudowanym obrębie sufitu. W połączeniu z odpowiednią mocą świetlną dadzą efekt równomiernie doświetlonego wnętrza.

Kuchnia w stylu industrialnym Opoczno Monoblock
Styl opraw oświetleniowych powinien pasować do aranżacji kuchni. Wnętrza industrialne ciekawie uzupełnią lampy stylizowane na oświetlenie przemysłowe. Fot. Opoczno
Opoczno Monoblock Grey Matt Geo B OP499-022-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
#Back to black
sprawdź
Opoczno Monoblock Black Matt Geo A OP499-023-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
Opoczno Monoblock Black Matt Geo B OP499-024-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
Monoblock
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Monoblock Grey Matt Geo A OP499-021-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź

Ile włączników i gniazdek do kuchni?

W kuchni potrzebujemy gniazdek pod sprzęty stałe: kuchenkę lub płytę, piekarnik, okap, lodówkę, zmywarkę. Jak rozmieścić gniazdka w kuchni tak, by uniknąć zbędnych problemów? Ważne, by każde urządzenie stałe posiadało osobne gniazdko, umiejscowione możliwie blisko sprzętu i na odpowiedniej wysokości. 


Nie umieszczamy gniazd bezpośrednio za urządzeniami, gdyż może się okazać, że nie ma dość miejsca, by podpiąć przewód do wtyczki. Musi być również zachowana wysokość gniazdek w kuchni. W ciągu roboczym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie podłączeń wodno-kanalizacyjnych (zlew, zmywarka), gniazda wtykowe umieszczamy powyżej linii zaworów. To pozwala uniknąć niebezpiecznych wypadków. Zabudowa meblowa powinna pozwalać na łatwy dostęp do nich w razie awarii. 


Warto zapamiętać, że urządzenia podłączone do prądu na stałe, oraz te o mocy powyżej 2kW powinny posiadać zasilanie z osobnych obwodów. Szczególnych środków ostrożności wymaga lodówka, płyta indukcyjna, piekarnik i zmywarka. Nawet jeśli jeszcze nie mamy wszystkich sprzętów, warto zaplanować gniazdka w kuchni w sposób, aby uwzględnić przyszłe zakupy i uniknąć dodatkowych problemów.

Nowoczesna, jasna kuchnia ze strukturą
Oświetlenie pod szafkami górnymi możemy wykonać na kilka sposobów - warto zastanowić się, jaki rodzaj opraw najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Fot. Opoczno
#Wnętrza w bieli
sprawdź
Origami Dune
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Pulse White Glossy Structure OP658-024-1
Płytka ścienna, strukturalna, 29,7x60 cm
sprawdź

Planując, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, pamiętajmy, że wiele ze sprzętów elektrycznych takich jak czajnik, mikrofalówka czy ekspres do kawy umieszczamy w obrębie blatu roboczego.


Aby ułatwić sobie pracę, warto zainstalować dwa wejścia więcej, do swobodnego podłączania urządzeń stosowanych okazyjnie, (np. opiekacza lub miksera). Jeśli mamy wyspę, warto również tam zainstalować gniazda wtykowe. Na rynku mamy dostępne listwy obrotowe lub chowane w blacie. Kiedy nie są używane, możemy je szybko ukryć. 

Nowoczesna kuchnia w szarości i beżu
Modne reflektory na szynach możemy dowolnie ustawiać i regulować kąt padania światła. To rozwiązanie sprawdzi się we współczesnych i industrialnych wnętrzach. Fot. Opoczno
Opoczno Arego Touch Ivory Structure Satin OP1018-008-1
Płytka ścienna, 29x89 cm
sprawdź
Opoczno Arego Touch Ivory Matt OP1018-001-1
Płytka uniwersalna, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Arego Touch
Marka Opoczno
sprawdź

Każdy rodzaj oświetlenia kuchni powinien posiadać osobny włącznik. Osobne włączniki do oświetlenia górnego, oświetlenia blatu lub wyspy pozwalają na regulację natężenia światła, w zależności od pory dnia i indywidualnych potrzeb. Włączniki światła górnego przy wejściu do kuchni powinny znajdować się na wysokości ok. 140 cm od podłogi, przy drzwiach od strony klamki. Włączniki oświetlenia strefowego, (do ledów ledy nad blatem czy barem śniadaniowym) umieszczamy osobno w danej części pomieszczenia.

Nowoczesna kuchnia z jodełkową płytką ścienną
Wszystkie punkty oświetleniowe w kuchni muszą tworzyć spójny zestaw. Nie łączymy też lamp o różnych temperaturach światła. Fot. Synage
Franke Active Neo Pull-Out Spray 115.0554.088
Bateria kuchenna wysokociśnieniowa, czarny mat
sprawdź
Moonlight
Marka Paradyż
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Paradyż Moonlight Bianco Ściana A Struktura Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Tubądzin Wood Cut Light
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm) 19x119,8 cm
sprawdź

Oświetlenie zadaniowe (kierunkowe) powinno znajdować się w bliskim sąsiedztwie blatu roboczego i szafek wiszących, a najlepiej zlokalizowane pod szafkami górnymi. Wtedy nasz cień nie będzie utrudniał widoczności na blacie. Pasek LED lub punktowe oprawy prawidłowo doświetlą przestrzeń roboczą. Jak zaplanować oświetlenie nad blatem w kuchni? Punkty świetlne rozmieszczamy co 40-60 cm, w zależności od długości blatu roboczego.

Nowoczesna kuchnia z minimalistyczną zabudową i wyspą
Duża lampa z białym kloszem oświetla strefę gotowania na wyspie, a wiszące obok wąskie oprawy podkreślają blat do spożywania posiłków. Projekt: artdesign

Jaka wysokość gniazdek w kuchni?

Lodówka - Bezpośrednio za urządzeniem nie mogą znajdować się żadne elementy wystające ze ściany. Do zasilania potrzebne jest gniazdo 230V z bolcem – powinno być umieszczone bezpośrednio ponad lodówką lub za sąsiadującą szafką dolną.


Zmywarka – najlepiej umieścić ją obok zlewozmywaka i wszystkie przyłącza doprowadzić w bok, do szafki ze zlewem. Do podłączenia zmywarki potrzebujemy gniazda z bolcem 230V. Za zmywarką również nie powinny znajdować się żadne wystające elementy (w tym puszki, rury itp.) Gniazda elektryczne montujemy zawsze powyżej przyłączy wodno-kanalizacyjnych.


Piekarnik i płyta elektryczna/gazowa – w zależności od modelu potrzebujemy gniazda z napięciem trójfazowym 400V lub jednofazowym 230V, do piekarnika z płytą gazową. Do płyt gazowych stosujemy podwójne gniazda z bolcem. W przypadku napięcia 400V, puszkę z podłączonym kablem o długości min. 2m umieszczamy w szafce sąsiadującej z urządzeniem. Gniazdka w kuchni umieszczamy w szafkach obok urządzenia, w centrum obrysu mebla w odległości ok. 20 cm. Wysokość gniazd pod piekarnik z płytą to ok 55-60 cm. Za urządzeniem nie mogą znajdować się żadne wystające ze ściany elementy.


Okap/pochłaniacz –  gniazda pod okap umieszczamy z podobną zasadą: albo powyżej szafek wiszących, albo w szafce sąsiadującej z okapem.


Dodatkowe gniazda użytkowe nad blatem – Gniazdka w kuchni pod szafkami górnymi mają wysokość 100-130 cm od podłogi, w zależności od wysokości zabudowy. Dostęp do gniazdek zasilania urządzeń musimy zachować przez otwory w tylnych ściankach szafek sąsiadujących ze sprzętem AGD. Wykonywanie gniazdek, do których nie ma dostępu, jest niezgodne z prawem budowlanym. Każda instalacja elektryczna musi być wyposażone w zabezpieczenia, odpowiednio dostosowane do jej mocy.

Biała kuchnia z metaliczną mozaiką
Oświetlenie sufitowe może być też ciekawą ozdobą wnętrza. Fot. Dunin
Metallic
Marka Dunin
sprawdź
Dunin Metallic Dinox Block 048
Mozaika metalowa, 29,3x29,8 cm
sprawdź

Jak oświetlić wyspę kuchenną?

Tutaj możemy pozwolić sobie na więcej kreatywnej swobody. Jeśli wyspa kuchenna jest fragmentem przestrzeni roboczej z blatem lub strefą spożywania posiłków, świetnie sprawdzą się eleganckie lampy wiszące. Kilkuelementowe oprawy możemy rozmieścić wzdłuż wyspy lub wykorzystać kilka sztuk tego samego modelu, do stworzenia praktycznej i efektownej dekoracji. Jeśli na wyspie znajduje się kuchenka – warto szukać okapu wyposażonego w dodatkowe oświetlenie.

Przestronna kuchnia w drewnie z płytkami z wzorem marmuru
Oświetlenie wyspy nie może znajdować się zbyt nisko — oprawy zawieszone na linii wzroku mogą oślepiać siedzące czy pracujące przy wyspie osoby. Fot. Synage
Calacatta Gold
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Calacatta Gold Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 119,7x279,7 cm
sprawdź
Cerrad Notta White 8129
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Szara kuchnia bez wiszących szafek w stylu nowocznesnym
Dekoracyjne oświetlenie części wyspy z blatem do spożywania posiłków wskazuje strefę jadalni w pomieszczeniu. Projekt: Maciejewska Design, Fot: Dekorialove

Jaka barwa światła do kuchni?

Jeśli zdecydowaliśmy już, gdzie i jakie oświetlenie do kuchni wybrać, możemy dopasować też temperaturę światła. Do określenia barwy światła służy wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa. Im wyższa temperatura światła, tym chłodniejszy będzie jego strumień. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, natomiast zimne – powyżej 5000 K. Światło o barwie neutralnej ma temperaturę między 3300 a 4000 K. Jaka temperatura będzie najlepsza do kuchni? 


We wnętrzach ciemnych, usytuowanych od strony północnej lub pozbawionych okien, lepiej sprawdzą się ciepłe źródła światła. Posiadacze kuchni dobrze nasłonecznionych, (np. od południa) większość dnia będą spędzać w niej przy naturalnym świetle, dlatego oświetlenie sztuczne może mieć chłodniejszą barwę. Warto poświęcić czas na zaplanowanie i wybór opraw. Oświetlenie w kuchni będzie miało znaczny wpływ na funkcjonalność, oraz bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia w przyszłości.

Biały aneks z wyspą ujęty w drewniane słupki
Chodne światło nada kuchni nowoczesny wygląd. Projekt: Kupyra Studio
Aneks kuchenny z lastryko
W oświetleniu pomieszczeń o nietypowym i nieregularnym kształcie mogą nam pomóc kinkiety. Projekt: jlw studio - architektura i projektowanie wnętrz - Joanna Lemka-Wójcik, Fot: Ula Mróz

Polecane artykuły:

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim...
czytaj więcej
Kuchnia w stylu nowoczesnym
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu i jest w tym powiedzeniu wiele prawdy. Jeśli jest nowoczesna i funkcjonalna, chętnie...
czytaj więcej