Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Jakie oświetlenie do kuchni będzie odpowiednie? Planując oświetlenie do kuchni, musimy zastanowić się nad funkcjami, jakie będzie ono spełniać. Oprawy oświetleniowe nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale również pozwalają bezpiecznie przygotowywać posiłki.
Jak oświetlić małą, a jak dużą kuchnię? Zwłaszcza w kuchniach ciemnych, umieszczonych od strony północnej budynku lub bez okien, warto przemyśleć rozmieszczenie punktów świetlnych. Wyróżniamy następujące rodzaje oświetlenia w kuchni: ogólne, zadaniowe i oświetlenie dekoracyjne. Coraz częściej zamiast jednej lampy sufitowej decydujemy się na kilka rozproszonych punktów, które dokładniej doświetlą pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się modne halogeny do kuchni lub oświetlenie LED, w eleganckiej listwie lub ukryte w suficie podwieszanym.
Jak rozmieścić halogeny w kuchni?
Halogeny w kuchni są popularnym rodzajem oświetlenia górnego. Oprawy halogenowe są przystępne cenowo i możemy je montować zarówno bezpośrednio w suficie, jak i w meblach. Świetnie sprawdzają się jako oświetlenie blatu roboczego, zamontowane w spodach szafek wiszących. Halogenowe oświetlenie kuchni oferuje swobodę aranżacyjną - żarówki halogenowe są wymienne i występują w różnych temperaturach. Możemy je dostosować do instalacji 230V oraz 12V.
Jak oświetlić kuchnię?
Aby dobrze spełniały swoją funkcję, halogeny na suficie w kuchni muszą być odpowiednio zaplanowane. Równomierne rozmieszczenie halogenów w kuchni jest równie ważne, jak ich moc świetlna. Weźmy pod uwagę kształt pomieszczenia i układ mebli kuchennych. Najprościej będzie rozmieścić je w równych odstępach, w niezabudowanym obrębie sufitu. W połączeniu z odpowiednią mocą świetlną dadzą efekt równomiernie doświetlonego wnętrza.
Ile włączników i gniazdek do kuchni?
W kuchni potrzebujemy gniazdek pod sprzęty stałe: kuchenkę lub płytę, piekarnik, okap, lodówkę, zmywarkę. Jak rozmieścić gniazdka w kuchni tak, by uniknąć zbędnych problemów? Ważne, by każde urządzenie stałe posiadało osobne gniazdko, umiejscowione możliwie blisko sprzętu i na odpowiedniej wysokości.
Nie umieszczamy gniazd bezpośrednio za urządzeniami, gdyż może się okazać, że nie ma dość miejsca, by podpiąć przewód do wtyczki. Musi być również zachowana wysokość gniazdek w kuchni. W ciągu roboczym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie podłączeń wodno-kanalizacyjnych (zlew, zmywarka), gniazda wtykowe umieszczamy powyżej linii zaworów. To pozwala uniknąć niebezpiecznych wypadków. Zabudowa meblowa powinna pozwalać na łatwy dostęp do nich w razie awarii.
Warto zapamiętać, że urządzenia podłączone do prądu na stałe, oraz te o mocy powyżej 2kW powinny posiadać zasilanie z osobnych obwodów. Szczególnych środków ostrożności wymaga lodówka, płyta indukcyjna, piekarnik i zmywarka. Nawet jeśli jeszcze nie mamy wszystkich sprzętów, warto zaplanować gniazdka w kuchni w sposób, aby uwzględnić przyszłe zakupy i uniknąć dodatkowych problemów.
Planując, jak rozmieścić gniazdka w kuchni, pamiętajmy, że wiele ze sprzętów elektrycznych takich jak czajnik, mikrofalówka czy ekspres do kawy umieszczamy w obrębie blatu roboczego.
Aby ułatwić sobie pracę, warto zainstalować dwa wejścia więcej, do swobodnego podłączania urządzeń stosowanych okazyjnie, (np. opiekacza lub miksera). Jeśli mamy wyspę, warto również tam zainstalować gniazda wtykowe. Na rynku mamy dostępne listwy obrotowe lub chowane w blacie. Kiedy nie są używane, możemy je szybko ukryć.
Każdy rodzaj oświetlenia kuchni powinien posiadać osobny włącznik. Osobne włączniki do oświetlenia górnego, oświetlenia blatu lub wyspy pozwalają na regulację natężenia światła, w zależności od pory dnia i indywidualnych potrzeb. Włączniki światła górnego przy wejściu do kuchni powinny znajdować się na wysokości ok. 140 cm od podłogi, przy drzwiach od strony klamki. Włączniki oświetlenia strefowego, (do ledów ledy nad blatem czy barem śniadaniowym) umieszczamy osobno w danej części pomieszczenia.
Oświetlenie zadaniowe (kierunkowe) powinno znajdować się w bliskim sąsiedztwie blatu roboczego i szafek wiszących, a najlepiej zlokalizowane pod szafkami górnymi. Wtedy nasz cień nie będzie utrudniał widoczności na blacie. Pasek LED lub punktowe oprawy prawidłowo doświetlą przestrzeń roboczą. Jak zaplanować oświetlenie nad blatem w kuchni? Punkty świetlne rozmieszczamy co 40-60 cm, w zależności od długości blatu roboczego.
Jaka wysokość gniazdek w kuchni?
Lodówka - Bezpośrednio za urządzeniem nie mogą znajdować się żadne elementy wystające ze ściany. Do zasilania potrzebne jest gniazdo 230V z bolcem – powinno być umieszczone bezpośrednio ponad lodówką lub za sąsiadującą szafką dolną.
Zmywarka – najlepiej umieścić ją obok zlewozmywaka i wszystkie przyłącza doprowadzić w bok, do szafki ze zlewem. Do podłączenia zmywarki potrzebujemy gniazda z bolcem 230V. Za zmywarką również nie powinny znajdować się żadne wystające elementy (w tym puszki, rury itp.) Gniazda elektryczne montujemy zawsze powyżej przyłączy wodno-kanalizacyjnych.
Piekarnik i płyta elektryczna/gazowa – w zależności od modelu potrzebujemy gniazda z napięciem trójfazowym 400V lub jednofazowym 230V, do piekarnika z płytą gazową. Do płyt gazowych stosujemy podwójne gniazda z bolcem. W przypadku napięcia 400V, puszkę z podłączonym kablem o długości min. 2m umieszczamy w szafce sąsiadującej z urządzeniem. Gniazdka w kuchni umieszczamy w szafkach obok urządzenia, w centrum obrysu mebla w odległości ok. 20 cm. Wysokość gniazd pod piekarnik z płytą to ok 55-60 cm. Za urządzeniem nie mogą znajdować się żadne wystające ze ściany elementy.
Okap/pochłaniacz – gniazda pod okap umieszczamy z podobną zasadą: albo powyżej szafek wiszących, albo w szafce sąsiadującej z okapem.
Dodatkowe gniazda użytkowe nad blatem – Gniazdka w kuchni pod szafkami górnymi mają wysokość 100-130 cm od podłogi, w zależności od wysokości zabudowy. Dostęp do gniazdek zasilania urządzeń musimy zachować przez otwory w tylnych ściankach szafek sąsiadujących ze sprzętem AGD. Wykonywanie gniazdek, do których nie ma dostępu, jest niezgodne z prawem budowlanym. Każda instalacja elektryczna musi być wyposażone w zabezpieczenia, odpowiednio dostosowane do jej mocy.
Jak oświetlić wyspę kuchenną?
Tutaj możemy pozwolić sobie na więcej kreatywnej swobody. Jeśli wyspa kuchenna jest fragmentem przestrzeni roboczej z blatem lub strefą spożywania posiłków, świetnie sprawdzą się eleganckie lampy wiszące. Kilkuelementowe oprawy możemy rozmieścić wzdłuż wyspy lub wykorzystać kilka sztuk tego samego modelu, do stworzenia praktycznej i efektownej dekoracji. Jeśli na wyspie znajduje się kuchenka – warto szukać okapu wyposażonego w dodatkowe oświetlenie.
Jaka barwa światła do kuchni?
Jeśli zdecydowaliśmy już, gdzie i jakie oświetlenie do kuchni wybrać, możemy dopasować też temperaturę światła. Do określenia barwy światła służy wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa. Im wyższa temperatura światła, tym chłodniejszy będzie jego strumień. Światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, natomiast zimne – powyżej 5000 K. Światło o barwie neutralnej ma temperaturę między 3300 a 4000 K. Jaka temperatura będzie najlepsza do kuchni?
We wnętrzach ciemnych, usytuowanych od strony północnej lub pozbawionych okien, lepiej sprawdzą się ciepłe źródła światła. Posiadacze kuchni dobrze nasłonecznionych, (np. od południa) większość dnia będą spędzać w niej przy naturalnym świetle, dlatego oświetlenie sztuczne może mieć chłodniejszą barwę. Warto poświęcić czas na zaplanowanie i wybór opraw. Oświetlenie w kuchni będzie miało znaczny wpływ na funkcjonalność, oraz bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia w przyszłości.