Kuchnia z wyspą - zalety i wady

Kuchnia z wyspą - zalety i wady

Kuchnia z wyspą to jeden z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych sposobów na aranżację tego pomieszczenia. Świetnie sprawdza się we wnętrzach otwartych na salon, jednak wygodna będzie również i w zamkniętej kuchni. Jak wyznaczyć wymiary wyspy i najlepiej dopasować ją do naszego wnętrza? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat aranżacji kuchni z wyspą.
4:00 min
0
1

Wyspa kuchenna może spełniać różne funkcje i znacząco poprawiać ergonomię przestrzeni. W wielu przypadkach przeniesienie na nią zlewozmywaka lub płyty grzewczej pozwala skonstruować tak zwany „ergonomiczny trójkąt” roboczy, czyli najbardziej komfortowy rozkład sprzętów kuchennych: zlewu, płyty i lodówki, z zachowaniem odpowiednich odległości. Wyspa to również dodatkowa przestrzeń do przechowywania – szafki możemy przeznaczyć na kuchenne akcesoria czy produkty spożywcze. Wyspa przyda się nam również jako dodatkowy blat roboczy oraz strefa spożywania szybkich posiłków.
 

Autor:
Redakcja
Data:
28.10.2020
Aktualizacja:
21.04.2022
Rozświetlająca biel płytek Cerrad Cambia
Przeniesienie na wyspę zlewu czy płyty może znacząco poprawić ergonomię kuchni. Fot. Cerrad
Cambia
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Cambia White Lappato 42363
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

W kuchniach otwartych na salon wyspa kuchenna często stanowi umowną granicę pomiędzy strefą przygotowywania posiłków a przestrzenią wypoczynkową. Pozwala na zacieranie granic pomieszczeń, dobrze sprawdzi się podczas wspólnego gotowania z rodziną i przyjaciółmi. Przy wyspie może zgromadzić się kilka osób, aby zjeść czy porozmawiać przy kawie. Osoba przyrządzająca potrawy na wyspie kuchennej może być zwrócona w stronę salonu, pozostając w kontakcie z domownikami w dalszej części salonu. Integracyjna funkcja wyspy to jedna z największych zalet, chętnie wymienianych przez zwolenników otwartych przestrzeni.

Nowoczesna kuchnia w drewnie z szarymi płytkami
Wyspa jako akcent mocnego koloru w jasnym wnętrzu to ciekawy sposób na optyczny podział przestrzeni. Fot. Opoczno
Opoczno Monoblock Grey Matt Geo A OP499-021-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
Monoblock
Marka Opoczno
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

Jakie są wady wyspy kuchenej?

  • Dodatkowa zabudowa przeznaczona jest raczej do dużych pomieszczeń.
  • Szafki lub blat zajmują i ograniczają miejsce na podłodze. To zmniejsza powierzchnię posadzki, może utrudniać poruszanie się po kuchni, jeśli jednocześnie przebywa tam więcej niż jedna osoba.
  • Widoczny bałagan. Przeciwnicy otwartych kuchni podnoszą, że trudniej utrzymać porządek i estetyczny wygląd otwartej kuchni.
Nowoczesna kuchnia z wyspą z kamienną podłogą
Nad wyspą nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia i wyciągu kuchennego nad płytą grzewczą. Fot. Nowa Gala
Avenida
Marka Nowa Gala
sprawdź
Nowa Gala Avenida AV 12
Płytka ścienno-podłogowa, natura, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Projekt wyspy w kuchni zamkniętej

Kuchnia w tradycyjnej formie to osobne pomieszczenie o typowo roboczej funkcji. Aby swobodnie korzystać z wyspy w zamkniętej przestrzeni, musi być ona odpowiednio duża. Wyspy aranżujemy w pomieszczeniach o powierzchni co najmniej 15 m2. Zakładając, że najprostsza wyspa będzie blatem roboczym 80 cm, minimalną długość kuchni obliczamy to następujący sposób: do wyspy 80 cm dodajemy odległości od ścian po obu jej stronach (czyli 2 × 120 cm) - to daje 320 cm. W kuchni potrzebujemy miejsca na sprzęty, dlatego do poprzedniego wyniku dodajemy kolejne 60 cm, otrzymując 380 cm. Jaka będzie minimalna szerokość kuchni z wyspą? Szerokość wyspy-blatu wynosi 60 cm, dodajemy 2x obejście po 120 cm oraz szafki co najmniej z jednej strony. Minimalna szerokość pomieszczenia z wyspą wyniesie 360 cm.

Podłoga w kuchni z płytki Apenino Bianco marki Cerrad
Odległość między wyspą a zabudową powinna wnosić 120 cm. To pozwala na swobodne korzystanie z każdego sprzętu, i bezproblemowe otwieranie szafek i szuflad. Fot Cerrad
Cerrad Apenino Bianco 24787
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Beton - pomysły na aranżację wnętrz
sprawdź
Apenino
Marka Cerrad
sprawdź

Kuchnia otwarta na salon

Kuchnia w otwartej przestrzeni będzie często stanowiła umowną granicę między strefą roboczą a wypoczynkowym salonem. Jeśli mamy zabudowę w kształcie litery U, jej długość powinna wynosić co najmniej 360 cm. To suma długości wyspy (80 cm) odległości pomiędzy szafkami (2 × 80 cm) oraz samej głębokości szafek – 2 × 60. Przy zabudowie w kształcie litery L może być ona krótsza o jedną głębokość szafek i wynosić 300 cm.

Minimalistyczna kuchnia otwarta na salon
Otwierając kuchnię na salon, zadbajmy o spójną estetykę obu pomieszczeń. Połączy je np. jednolita posadzka czy paleta kolorystyczna. Fot. Cerrad
Cerrad Tacoma Silver 43880
Płytka uniwersalna, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Cerrad Tacoma Silver 43965
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Tacoma
Marka Cerrad
sprawdź
Jasna kuchnia w stylu skandynawskim z drewnem
Projekt kuchni z wyspą. W tej aranżacji połączono marmur, jasne drewno i złote dodatki. Fot. Ceramika Paradyż
Heartwood
Marka Paradyż
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Chevron Prawy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Chevron Lewy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 19,8x179,8 cm
sprawdź

Co na wyspie – blat, zlew, czy płyta?

Wyspa w kuchni może pełnić każdą z trzech funkcji. Wszystko zależy od układu instalacji i dostępnej w kuchni przestrzeni. Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna pozwala na odsunięcie od ścian, możemy na wyspie zamontować zlew lub zmywarkę. Brudne naczynia trafiają od razu na wyspę, a po sprzątnięciu możemy je odłożyć do szafki pod spodem.

Jeśli planujemy na wyspę przenieść płytę grzewczą, musimy też pamiętać o wyciągu.
Nad płytą możemy przeciągnąć podwieszany sufit, który ukryje instalację wentylacyjną. W większej wyspie możemy zamontować też okap wpuszczany w szafkę lub wybrać model płyty zintegrowanej z funkcją pochłaniacza. Wtedy reszta zabudowy meblowej przy ścianie może ukryć pozostałe AGD i być praktycznym miejscem do przechowywania.


 Jeśli nie mamy możliwości lub ochoty na przenoszenie instalacji, wyspa może spełniać funkcję dodatkowego miejsca na przechowywanie. Od wewnętrznej strony z pewnością przydadzą się nam dodatkowe szuflady lub szafki. W drugiej części wyspy można ukryć rzadko używane sprzęty kuchenne lub stworzyć w tym miejscu wygodny bar śniadaniowy. Jeśli wyspa jest wyższa niż zwykły stół, warto dokupić do niej wysokie stołki barowe, czyli hokery. Mogą stać się ciekawą ozdobą wnętrza i podkreślić jego charakter.

Jasna kuchnia pod skosami Ferro Kizz
Doprowadzenie instalacji wodnej na wyspę warto zaplanować na wczesnym etapie projektowania kuchni. Fot. Ferro
Kizz
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Kizz DRG50/50S
Zlewozmywak 1-komorowy, piaskowy
sprawdź

Oświetlenie na wyspą

Jak prawidłowo oświetlić wyspę w kuchni? Oprawy oświetleniowe umieszczajmy centralnie nad wyspą, aby osoba stojąca przy blacie nie zasłaniała sobą padającego z niej światła.  Powinny oświetlać przestrzeń roboczą w komfortowy sposób – nie powinny razić w oczy osób siedzących przy blacie lub w innej części pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, zawieszone dosyć nisko ponad blatem wyspy. Szukajmy nieprzezroczystych kloszy, ponieważ znajdą się na wysokości wzroku osoby stojącej – wtedy snop światła dokładnie oświetli wyłącznie przestrzeń roboczą i nie będzie oślepiać.


Przy wyspie nie może zabraknąć gniazda elektrycznego – tutaj doskonale sprawdzą się modele chowane w blacie lub gniazdka szafkowe, dzięki którym nie będziemy potykać się o kable przedłużaczy. To nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim, bardzo niebezpieczne.

Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Projekt instalacji elektrycznej oraz wybór odpowiedniego oświetlenia do domu i mieszkania to niezwykle ważny etap prac remontowych...
czytaj więcej
Aranżacja kuchni Cerrad Giornata Oro
Oprawy oświetleniowe mogą stanowić doskanłe dekoracje w prosto urządzonych wnętrzach. Fot. Cerrad
Cerrad Giornata Oro 7962
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź

Wyspa to idealny dodatek do każdej większej kuchni. Optycznie wydziela strefy w przestrzeni dziennej i zapewnia piękny efekt wizualny. Może stać się nośnikiem ciekawego koloru, materiału czy kształtu. Pełni też funkcję integracyjną – wokół wyspy możemy spędzać czas na wspólnym, rodzinnym gotowaniu i posiłkach. Wyspa stanowi dodatkowe miejsce przechowywania i zapewnia cenną przestrzeń roboczą na blacie. Jej obecność znacznie skraca dystans między sprzętami.  Zanim zdecydujemy się na wyspę, warto zapytać o poradę architekta wnętrz lub doświadczonego projektanta rozwiązań kuchennych. Z pewnością pomogą rozwiązać ewentualne problemy, z którymi możemy spotkać się podczas remontu czy projektowania naszej kuchni.

Polecane artykuły:

Ergonomiczna kuchnia - jak ją zaplanować?
Nowoczesna kuchnia to nie tylko eleganckie szafki i błyszczące nowością AGD. Aby wnętrze było podwójnie piękne, przede wszystkim...
czytaj więcej
10 pomysłów na nowoczesną kuchnię
Planujesz remont kuchni? Zebraliśmy 10 najlepszych projektów kuchni, które najchętniej oglądaliście w naszej galerii. Jakie...
czytaj więcej