Płytki gresowe: czyszczenie i pielęgnacja

Płytki gresowe: czyszczenie i pielęgnacja

Jeśli wybraliśmy idealne płytki gresowe do naszej kuchni, czy łazienki, warto wiedzieć, jak należy o nie dbać, żeby przez lata pozostała w dobrym stanie. W naszym poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić i pielęgnować płytki gresowe.
5:00 min
0
0

Płytki gresowe dostępne są w wielu kolorach, wymiarach i rodzajach powierzchni, bez wątpienia jest to uniwersalny materiał, który chętnie stosujemy podczas aranżacji naszych wnętrz. Ten trwały materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV, doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu.


Jak czyścić płytki gresowe?


Do codziennej pielęgnacji płytek gresowych wystarczy środek do mycia powierzchni ceramicznych, czy przemywanie ciepłą wodą z małą ilością popularnych środkó do mycia ścian i podłóg. Czyszcząc płytki pamiętajmy o zastosowaniu miękkich szmatek, gąbek bez szorstkich powierzchni, które mogą spowodować zarysowania i uszkodzenie powierzchni.

W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia warto sięgnąć po rozwiązania specjalistyczne. Kawa, wino, tusz, a nawet tłuszcz mogą spowodować trwałe odbarwienie na powierzchni płytki, dlatego w przypadku takich zabrudzeń należy szybko reagować. Nałóż preparat na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. W razie potrzeby można czynność powtórzyć, aby pozbyć się wszystkich plam i zacieków.

Domieszka beżu w czarno-białej łazience Paradyż Doblo
Aranżacja łazienki z płytkami gresowymi. Fot. Ceramika Paradyż
Doblo
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Doblo Bianco Gres Rekt. Poler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Doblo Nero Gres Rekt. Struktura
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Doblo Nero Gres Rekt. Poler
Płytka ścienno-podłogowa, 29,8x59,8 cm
sprawdź

Ze wszystkich rodzajów płytek gresowych, najbardziej podatny na zaplamienia jest gres polerowany, ale jego walory estetyczne sprawiają, że często jest wybierany do naszych domów i mieszkań. Dziś praktycznie wszystkie gresy dostępne na rynku są impregnowane fabrycznie przez producenta, dzięki czemu uzykujemy trwałą, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. 

W przypadku gresów importowanych, gresy możemy dodatkow zaimpregnować specjalną powłoką, zaraz po ułożeniu płytek. W marketach budowlanych lub sklepach online znajdziemy mnóstwo preparatów do tego celu, warto jednak zastosować się do zaleceń producenta w tej kwestii i zastosować środek, który najlepiej będzie współpracował z fakturą płytki.

Jak wykonać impregnację gresu polerowanego?

Preparat należy stosować zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta. Zazwyczaj oznacza to rozprowadzenie go na powierzchni płytek za pomocą pędzla lub wałka i pozostawić do wyschnięcia. Czas schnięcia preparatu może wahać się w zależności od zaleceń producenta, jednak w większości przypadków powinny wystarczyć 24 godziny. Po całkowitym wyschnięciu usuwamy resztki preparatu z powierzchni gresu.

Podłoga restauracyjna wyłożona płytakmi Cerrad Montego
Płytki gresowe to praktyczny wybór do wnętrz restauracji i barów. Fot. Cerrad
Cerrad Montego antracyt 2.0 41831
Płytka tarasowa, 79,7x79,7 cm
sprawdź
Montego
Marka Cerrad
sprawdź

Aby utrzymać gres naturalny w czystości możemy zastosować środki dedykowane do pielęgnacji wyrobów z kamienia. Detergent powinien być mocno rozcieńczony, aby nie uszkodził struktury płytki. Jeśli mamy do czynienia z mocniejszymi zabrudzeniami, użyjemy środków odtłuszczających w słabym stężeniu. Czyszczoną powierzchnie należy potem dokładnie spłukać i wytrzeć, aby zapobiec powstawaniu zacieków.

Podobne artykuły

Gres techniczny - podłoga do wymagających wnętrz
Trwały, odporny na uszkodzenia gres techniczny doskonale sprawdzi się w mocno eksploatowanych wnętrzach oraz obiektach użyteczności...
czytaj więcej
Wybieramy płytki do garażu
Garaż w domu zajmuje szczególne miejsce. Techniczny charakter pomieszczeń, często staje się także przestrzenią do majsterkowania...
czytaj więcej