Czym wyczyścić płytki w łazience?

Czym wyczyścić płytki w łazience?

Łazienka jest jednym z pomieszczeń, które wymaga częstego sprzątania dla utrzymania porządku. Istotne jest, aby czynności te wykonywać systematycznie i starannie.
3:00 min
0
0

Od czego zacząć?


Do jednych z elementów, które sprawiają najwięcej trudności, bez wątpienia należą płytki, ułożone na ścianach i podłogach oraz wąskie fugi. Pierwszym krokiem podczas próby ich odświeżenia jest wytarcie ich z kurzu. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko rozniesienia nieczystości po całym pomieszczeniu oraz utwardzenia go. Zatem zanim przejdziemy do czyszczenia płytek, warto przemyć je gorącą wodą. Dzięki wysokiej temperaturze rozszerzymy ich pory, a to umożliwi dokładniejsze i bardziej dogłębne wyczyszczenie.

Autor:
Redakcja
Data:
27.12.2022
Aktualizacja:
29.03.2024
sinitta-leunen-YqexJn4_RC8-unsplash-min.jpg
Przed przystąpieniem do sprzątania powierzchnie należy przetrzeć z kurzu. Fot. Sinitta Leunen / Unsplash

Czym czyścić płytki?

Do utrzymania płytek w czystości należy użyć specjalistycznych środków takich jak płyny, pasty czy mleczka. Świetnie sprawdzą się również domowe rozwiązania. Przy wyborze gotowych produktów należy jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta i się do nich zastosować. Samowolka w tym przypadku grozi uszkodzeniem bądź porysowaniem powierzchni płytek. Ponadto wybór powinien paść na miękkie ściereczki z mikrofibry bądź gąbki niż na twarde druciaki czy tzw. magiczne gąbki, co również pomoże uniknąć nam ich zarysowania. Oprócz walorów estetycznych może doprowadzić to również do zmatowienia płytek. Jeżeli chcemy, aby nasze płytki lśniły, wystarczy przetrzeć je emulsją do polerowania bądź użyć nabłyszczacza do naczyń do zmywarki. Następnie polerowaną powierzchnię należy przetrzeć miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry.

pexels-karolina-grabowska-4239007-min.jpg
Specjalistyczne środki należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Domowe sposoby

Środki przygotowane w domowych warunkach sprawdzą się równie dobrze co preparaty, które możemy nabyć w sklepie. Do najpopularniejszych domowych rozwiązań należy połączenie ciepłej wody z octem spirytusowym. Do jego przygotowania należy użyć proporcji: 1 szklanka octu na 4 litry wody. Równie popularnym rozwiązaniem jest połączenie wody z sodą oczyszczoną: 4 łyżki sody na 4 l wody. Aby umocnić działanie tychże roztworów, można dodać do nich niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Jeżeli chcemy pozbyć się nieestetycznego osadu z kamienia, sugerujemy stworzyć mieszaninę składającą się z ćwierć szklanki boraksu, pół szklanki octu oraz 4 litrów ciepłej wody. Oczywiście należy pamiętać, iż po każdym ze specyfików przygotowanych na własną rękę, czyszczoną powierzchnię należy obficie spłukać wodą.

anton-SnKfmC1I9fU-unsplash-min.jpg
Kwasek cytrynowy nabłyszczy powierzchnie. Fot. Anton / Unsplash

Naszym sprzymierzeńcem będzie również kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Posiada on właściwości odświeżające oraz likwidujące kamień.

Czyste fugi

Nie można powiedzieć o nieskazitelnie czystej łazience bez wyczyszczenia fug. W tej sytuacji również możemy postawić na specjalne specyfiki, stosując się do jego zaleceń, jak i wybrać naturalne sposoby. W tym przypadku idealnie sprawdzi się roztwór sody oczyszczonej z octem w proporcji 1:1. Tak przygotowaną pastę nanosi się na fugi, a najlepiej do tego sprawdzi się stara szczoteczka do zębów. Tak sporządzony specyfik należy zostawić na parę chwil, po czym przetrzeć je szmatką i obficie spłukać wodą. Trafnym wyborem będzie również ocet z wodą w proporcjach 1:2 oraz parę kropel cytryny bądź kwasku cytrynowego. 

Polecane artykuły:

Jak usunąć pleśń z silikonu?
Łazienka jest szczególnie podatna na rozwój pleśni i grzybów. Silikon jest stosowany do uszczelniania. W łazience wykorzystuje...
czytaj więcej
Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć?
Nasze domy i mieszkania często zamieszkują niepożądani lokatorzy – robaki i szkodniki. Jednymi z nich są rybiki cukrowe w...
czytaj więcej