W jaki sposób czyścić kabinę prysznicową?
Pamiętajmy o systematyczności
Podstawą przy czyszczeniu kabiny prysznicowej jest regularność. To dzięki temu zacieki z wody i środków czystości nie staną się bardzo trudne do usunięcia. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie w instalacji nie ma systemu zmiękczającego wodę. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć stosowania mocniejszych środków czystości. Regularność w myciu kabiny prysznicowej zawsze popłaca, niezależnie od tego, jakie metody czyszczenia stosujemy.
Chemiczne środki czystości
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele chemicznych środków czystości. Detergenty są zazwyczaj skuteczną metodą walki z zanieczyszczeniami oraz zaciekami, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć to, jak mocne środki są nam potrzebne. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia przy bezpośrednim kontakcie, więc niezbędne jest stosowanie się do środków bezpieczeństwa zalecanych przez producenta.
Uważajmy na środki czyszczące z mikrogranulkami. Chociaż mogą się one wydawać skuteczne, to powstające w kontakcie ze szkłem mikrouszkodzenia to doskonałe środowisko do rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.
Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej
Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie octu. Ocet rozrobiony w proporcjach 1:1 z ciepłą wodą doskonale radzi sobie z kamieniem oraz zaciekami i nalotami. Mieszankę należy przelać do spryskiwacza i dokładnie pokryć nią powierzchnię. Po upływie ok. 10 minut można wytrzeć powierzchnię ściereczką, a następnie spłukać ciepłą wodą. Octem można wyczyścić także fugi oraz baterie. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest intensywny zapach, co oznacza konieczność wietrzenia pomieszczenia.
Innym naturalnym środkiem czyszczącym jest kwasek cytrynowy. Roztwór do czyszczenia tworzymy poprzez dodanie dwóch łyżek kwasku do 200 ml ciepłej wody. Proces czyszczenia wygląda podobnie jak w przypadku octu. Nie powinno się jedna stosować tego rozwiązania w przypadku obecności marmurowych elementów. Może on pozostawić na powierzchni kamienia brzydkie odbarwienia. Skuteczny jest również roztwór białego wina z wodą. Mieszanką w proporcji 1:1 należy spryskać szybę, a następnie spłukać wszystko wodą.
Kolejną skuteczną, domową metodą walką zanieczyszczeniami i osadem jest soda oczyszczona z wodą utlenioną. Będzie szczególnie przydatna w przypadku gdy w jakimś miejscu pojawiły się już ciemne plamki pleśni. Sodę należy wymieszać z wodą utlenioną w takich proporcjach, by uzyskać gęstą pastę, którą nanosimy na zabrudzone lub pokryte grzybem miejsce. Po 10 minutach szorujemy intensywnie powierzchnię, a następnie spłukujemy wszystko wodą.
Czyszczenie kabiny prysznicowej parą
Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czym wyczyścić kabinę prysznicową w taki sposób, by maksymalnie zredukować wykorzystanie wszelkiego rodzaju środków czystości, idealnym rozwiązaniem może okazać się parownica. Gorąca para pod wysokim ciśnieniem doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami kryjącymi się nawet w trudno dostępnych zakamarkach. Jako że nie korzystamy z żadnych środków czyszczących, ani nie szorujemy mocno powierzchni, unikamy rysowania powierzchni. Myjka parowa umożliwia również szybkie oczyszczenie powierzchni pod prysznicem, jak i w innych miejscach, nie tylko w łazience.
Czego unikać przy myciu kabiny prysznicowej?
Istotne jest również to jak czyści się kabinę prysznicową. Niektóre błędy sprawiają, że sprzątanie zabiera nam więcej czasu i na dodatek uszkadza czyszczoną powierzchnię. Dlatego warto wiedzieć jakich rzeczy wystrzegać się pod czyszczenia prysznica. Warto zrezygnować ze zmywaków i szczoteczek, które mogą pozostawiać mikrouszkodzenia na powierzchni na rzecz ściereczek wykonanych z bawełny lub mikrofibry. Podobny efekt mogą mieć również pasty i mleczka, które również mają zazwyczaj właściwości ścierające.
Warto wydać także kilka złotych na ściągaczkę, której możemy użyć po każdym skorzystaniu z prysznica, by pozbyć się z jego ścianek wody. Decydując się na czyszczenie prysznica za pomocą naturalnych środków warto dać im czas, żeby zaczęły działać. Zazwyczaj wystarczy 5-10 minut, by zauważyć różnicę.