Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć?
Gdzie żyją rybiki cukrowe?
Rybiki spotkamy tam, gdzie jest ciemno, ciepło i wilgotno – poza łazienką owad może się zadomowić w piwnicach, szafkach kuchennych, w spiżarni lub na strychu. Rybiki prowadzą nocny tryb życia – w pomieszczeniach z oknem nie pojawiają się za dnia. Naturalnymi wrogami rybików są szczypawki i pająki.
Dlaczego rybiki pojawiły się w łazience?
Rybiki przyciąga ciepło i wysoka wilgotność. Często pojawiają się więc w starych, nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy kuchnie. Rybiki często żerują w zaniedbanych wnętrzach, zwabione resztkami jedzenia czy innymi organicznymi cząstkami – zwłaszcza zawierającymi cukry i skrobię.
Co jedzą rybiki cukrowe?
Rybiki jedzą niemal wszystko, nawet złuszczony naskórek. W kuchni i spiżarni żywią się m innymi ryżem, mąką, kaszą i cukrem, warzywami i owocami. Co ciekawe, jedzą też kleje organiczne i papier: tapety ze ścian, książki, zdjęcia i dokumenty. Mogą im smakować również naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna – rybiki zniszczą ręczniki i ścierki. Mogą przeżyć rok bez pożywienia, dlatego tak trudno je wytępić.
Czy rybik cukrowy przenosi choroby?
Pomimo swojej uciążliwości, rybiki cukrowe nie są groźne dla ludzi i zwierząt. Nie gryzą, ani nie przenoszą żadnych chorób. Mogą za to powodować znaczne zniszczenia w spiżarni i biblioteczce.
Jak pozbyć się rybików domowym sposobem?
Rybiki podobnie jak inne owady nie lubią zapachów cytryny i lawendy. Może pomóc przetarcie powierzchni mieszanką soku z cytryny, olejku lawendowego i wody. Dobrze sprawdzają się też lawendowe kule na mole.
Do odstraszania rybików możemy też wykorzystać inne zioła i przyprawy, takie jak tymianek, rozmaryn, wrotycz balsamiczny, cynamon lub goździki. Możemy wykorzystać woreczki z organzy i napełnić je wybranymi przyprawami. W ten sposób ochronimy spiżarnię, biblioteczkę lub szufladę z dokumentami.
Kwas borowy na rybiki - możemy go kupić w aptece. Przetrzyjmy nim płytki lub wykorzystajmy do wykonania trującej pułapki, mieszając kwas z cukrem pudrem w niewielkim naczyniu. Pułapkę wystawiamy na noc w pobliżu miejsc
UWAGA: Kwas borowy nawet w niewielkiej ilości jest szkodliwy: nie tylko dla rybików, ale też zwierząt domowych i człowieka, zwłaszcza dla dzieci. Używajmy środków ochrony osobistej takich jak okulary i rękawice gumowe, lub wybierzmy inne rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo bliskich i zwierząt.
Specjalistyczny preparat chemiczny na rybiki – w sklepach gospodarstwa domowego i marketach z pewnością znajdziemy środki i pułapki na rybiki w wielu różnych wariantach. Przed zakupem musimy przeczytać instrukcje postępowania i zachować zalecane przez producenta środki bezpieczeństwa.
Jak zapobiec pojawieniu się rybików?
Przede wszystkim należy sprawić, że nasze wnętrza staną się dla rybików nieatrakcyjne. Pomogą nam w tym:
- Sprawny system wentylacyjny lub regularne wietrzenie pomieszczenia. W przypadku łazienek bez okna świetnie sprawdzą się pochłaniacze wilgoci i wentylatory.
- Regularne sprzątanie — im mniej zagracone i brudne pomieszczenie, tym mniejsza szansa, że zalęgną nam się rybiki.
- Wychłodzenie pomieszczenia — rybiki nie lubią temperatur poniżej 17 stopni.
- Częste pranie – woda i środki czystości zniszczą rybiki w ubraniach, ręcznikach i w pościeli. Nie wrzucamy do kosza na pranie wilgotnych rzeczy – mogą przyciągnąć rybiki.
- Szczelne pojemniki na żywność — pokarmy w spiżarni, którymi interesują się rybiki, czyli mąki, cukier i inne produkty suche, warto przesypać do szczelnie zamykanych pojemników.
- Zabezpieczenie powierzchni — aby uniknąć zjedzonych przez rybiki tapet lub okładzin, możemy podkleić je silikonem.
- Usunięcie szczelin — zabezpieczamy trudno dostępne miejsca, otwory i szczeliny. Zasklepiamy połączenia przy listwach, płytkach i urządzeniach sanitarnych silikonem. Rybiki nie będą miały miejsca do gniazdowania.