Ekologiczna łazienka

Ekologiczna łazienka

Nowoczesne łazienki zachwycają nas innowacyjnymi rozwiązaniami, które są przyjazne naturalnemu środowisku. Producenci wyposażenia łazienkowego kładą coraz większy nacisk na stosowanie proekologicznych materiałów i technologii w swoich produktach. Urządzając łazienkę, warto przyjrzeć się zwłaszcza rozwiązaniom, które pomogą nam oszczędzać wodę.
2:00 min
0
0

Zużycie czystej wody w łazience to jeden z podstawowych problemów, który możemy rozwiązać proekologicznymi produktami. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana wanny na prysznic, dzięki któremu możemy oszczędzić nawet kilkaset litrów wody miesięcznie! Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z komfortu kąpieli, wybierzmy taką o specjalnie wyprofilowanym kształcie, małej pojemności.

Autor:
Redakcja
Data:
08.10.2020

Oszczędna armatura łazienkowa

Nowoczesne baterie umywalkowe i zestawy prysznicowe są wyposażone w dodatkowe rozwiązania, które dodatkowo ograniczają wykorzystanie wody. Perlator napowietrza strumień wody, dzięki czemu zużywamy jej znacznie mniej. Termostat oraz czasowa regulacja przepływu wody to kolejne, nie tylko ekologiczne, ale również bezpieczne w użyciu rozwiązania.


W przypadku baterii umywalkowych, zwłaszcza montowanych we wnętrzach użyteczności publicznej warto rozważyć zakup baterii z elektrycznym czujnikiem ruchu. Tego typu baterie pozwalają nam na minimalne zużycie wody i pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Aranżacja łazienki w kolekcji Tubądzin Organic Matt
Płytki inspirowane naturalnymi materiałami mogą stać się podstawą aranżacji łazienek urządzonych w stylu eko. Fot. Tubądzin
Tubądzin Organic Matt grey STR
Płytka ścienna, 16,3x44,8 cm
sprawdź
Tubądzin Organic Matt white 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Organic Matt
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Organic Matt grey
Płytka ścienna, 16,3x44,8 cm
sprawdź
Tubądzin Organic Matt grey 1 STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Tubądzin Organic Matt grey STR
Płytka podłogowa (gresowa), 59,8x59,8 cm
sprawdź

Ekologiczne rozwiązania

Systemy spłukiwania z regulacją ilości wody to już standard w wyposażeniu łazienkowym, warto jednak zapoznać się z konkurencyjnymi parametrami najnowszych modeli dostępnych na rynku. Przed zakupem porównajmy ilość niezbędnej wody do obu sytemów spłukiwań. Wybierając miski WC, warto przyjrzeć się nowoczesnym, bezkołnierzowym rozwiązaniom, które nie tylko zużywają mniej wody do usuwania nieczystości, ale również ograniczają osadzanie i rozwój bakterii w łazience.

Oszczędzaj światło

Łazienka to często niewielkie pomieszczenie, w którym brakuje dostępu naturalnego światła. W takich pomieszczeniach warto zastosować oświetlenie LED. Żarówki ledowe zużywają niewiele energii, mają długą żywotność. Energooszczędne oświetlenie zamontowane w całym mieszkaniu pozwoli nam także zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Nowoczesna aranżacja w szarościach z bateriami Ferro
Rośliny poprawiają mikroklimat pomieszczenia i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Fot. Ferro

Domowe środki czystości

W ekologicznych łazienkach warto ograniczyć stosowanie chemicznych środków czystości. Nowoczesna ceramika i kabiny prysznicowe są pokrywane specjalnymi powłokami, które ograniczają osadzanie się kamienia i brudu na powierzchniach, dzięki czemu nie musimy stosować żrących, niebezpiecznych produktów do ich mycia i pielęgnacji. Poniżej przygotowaliśmy przepisy na domowe preparaty czyszczące:


Do mycia okien, szkła i szyb

  • 1/4 szklanki octu,
  • 1/4 szklanki spirytusu

  • 2 szklanki wody

  • opcjonalnie - kilka kropli ulubionego olejku zapachowego 

Dokładnie wymieszaj składniki i przelej je do butelki z atomizerem. 

Aranżacja dużej łazienki w stylu eklektycznym
Ceramika z powłoką ułatwiającą sprzątanie ogranicza powstawanie nieestetycznych osadów na jej powierzchni. Fot. Roca.
Roca Beyond A3270B0000
Umywalka stojąca, 55x45x88 cm
sprawdź
Roca Beyond A248452000
Wanna wolnostojąca, 180x90 cm
sprawdź
Beyond
Marka Roca
sprawdź

Naturalnie, że naturalne!

Trend na ekologię od dawna panuje również w kategoriach kosmetyków i produktów do pielęgnacji. Są nie tylko zdrowe i bezpieczne, ale również przyjazne środowisku: kremy i żele peelingujące z drobinkami kruszonych pestek, cukru i innych naturalnych składników łatwo ulegają biodegradacji.

Nowoczesna bateria stojąca Ferro w aranżacji z miską nablatową
Pozornie surowe wnętrze zyskuje na atrakcyjności dzięki naturalnym dodatkom. Fot. Ferro
Novatorre Metalia 1
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Novatorre Metalia 1 6101.0
Wieszak na ręcznik okrągły
sprawdź

Wnętrza urządzone w duchu ekologicznym są sumą naszych małych działań. W przestrzeni łazienkowej możemy zacząć od drobnych kroków: wstawiając energooszczędne oświetlenie, baterie zmniejszające zużycie wody, czy dbając po prostu o nasze codzienne nawyki. Zakręcanie wody podczas mycia zębów, krótsze kąpiele pod prysznicem sprawią, że każdego dnia będziemy mieli swój mały wkład w dbanie o nasze środowisko.

Zobacz także:

Zalety baterii termostatycznych
Baterie z termostatem to doskonałe produkty do wyposażenia nowoczesnych łazienek. Mają wiele zalet, które usprawnią dbanie...
czytaj więcej
Wybieramy przycisk spłukujący
Nowoczesna łazienka to przemyślany wybór ceramiki, armatury i dodatków. Uzupełnieniem całej aranżacji są detale, które wpływają...
czytaj więcej