Domowe sposoby na odetkanie zlewu

Domowe sposoby na odetkanie zlewu

Środki chemiczne są skutecznym sposobem usuwania zatorów w zlewie, jednak wiele osób wybiera domowe sposoby. Za taką decyzją stoi często ekologia i poszukiwanie bezpiecznych dla środowiska rozwiązań. Kolejną kwestią jest również oszczędność – większość rzeczy, których możemy użyć do odetkania zlewu, z pewnością już posiadamy w domu. Ekologiczne środki mogą być równie skuteczne, a co najważniejsze, są też bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
1:00 min
0
0

Jak odetkać zlew domowym sposobem

  

  • Mieszanka octu z sodą — Do przetkania rur możemy używać sody oczyszczonej z octem w proporcjach 1:1, np. 0,5 szklanki sody z 0,5 szklanki zwykłego octu. Wrzucone do odpływu komponenty wytworzą między  sobą naturalną reakcję chemiczną i powstanie piana. Po upływie 30 minut zalewamy zator wrzącą wodą i płuczemy – zator powinien spłynąć do kanalizacji.

            
  • Sól i wrzątek — Sól i wrząca woda to jeden ze starszych domowych sposobów na  zatkany zlew. Do odpływu wsypujemy czubatą łyżkę soli i zalewamy wrzącą wodą. Rozpuszczone w ten sposób zanieczyszczenia spłukujemy wodą.

            
  • Sitko na odpływie — Podczas zmywania do rur przedostają się resztki  jedzenia. Kawałki żywności mogą gromadzić się w rurze i blokować przepływ wody. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy zastosować dodatkowe sitko na odpływie zlewozmywaka – łatwo zbierzemy i usuniemy odpadki, zanim zatkają nam zlew. Resztki jedzenia ze zlewu wrzucamy do śmieci biodegradowalnych.

Autor:
Redakcja
Data:
09.06.2022
Klasyczna kuchnia z kolekcją Deante Nemezja
Aranżacja strefy zlewozmywaka w klasycznej kuchni. Bateria kuchenna Deante Nemezja BEN 762M w kolorze piasku wraz z granitową umywalką w tej samej barwie, stanowi wyrazisty element wystroju
Deante Nemezja BEN 762M
Bateria kuchenna stojąca z wylewką U, piaskowa
sprawdź
Nemezja
Marka Deante
sprawdź

Mechaniczne przepychanie zlewu

Przepychaczka


Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie mechanicznego sposobu udrożnienia zatkanego zlewu. Pomoże nam tradycyjna, gumowa przepychaczka na drążku – ma uniwersalne zastosowanie i może przydać się nam zarówno w łazience, jak i w kuchni. Koszt urządzenia nie jest duży, dlatego warto mieć ją w szafce na niespodziewane zdarzenia.


Użycie takiej przepychaczki jest niezwykle proste, należy jednak pamiętać o zatkaniu wolną ręką otworu przelewowego tuż przed rozpoczęciem udrażniania rur. Następnie wystarczy gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i kilkakrotnie docisnąć do niego kielich, używając drążka. Zgromadzona woda powinna odpłynąć, a my uzupełniamy rurę świeżą i ewentualnie powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu.

   

Sprężyna kanalizacyjna


Do poważnych zatorów możemy wykorzystać tak zwaną żmiję – sprężynę kanalizacyjną, wyposażoną z jednej strony w ostry szpic i korbę z drugiej. Długość sprężyny kanalizacyjnej może wynosić od 1.5 do nawet 5 metrów, natomiast szerokość od 4 do 6 mm. Do obsługi żmii potrzebne są 2 osoby – jedna trzyma sprężynę, a druga ją wkręca. Proces udrażniania rur przy pomocy sprężyny kanalizacyjnej rozpoczynamy od zdjęcia syfonu, następnie ostrożnie wprowadzamy urządzenie do rury. Po usunięciu zatoru wyjmujemy sprężynę, kręcąc korbą w drugą stronę. Żmije są bezpieczne dla każdej instalacji, jednak musimy uważać podczas udrażniania rur w starym budownictwie.

ciekawe pomysły

Jeśli nie damy radę samodzielnie odetkać zlewu, warto zatrudnić do tego celu profesjonalistę. Hydraulik zdiagnozuje problem i usunie zator w bezpieczny dla instalacji sposób. Może również doradzić co zrobić, aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

01.jpg
Wybierając środki chemiczne, pamiętajmy o zastosowaniu rękawic ochronnych — zabezpieczą skórę rąk przed bolesnymi oparzeniami i uszkodzeniem. Fot. Pixabay

Jak uniknąć zatkanego zlewu?

Mamy naprawdę sporo domowych sposobów na zatkany zlew. Pamiętajmy, że najważniejszym sposobem na zatory w kanalizacji jest zapobieganie ich powstawaniu – stosujmy sitka do odpadów, które można zamontować przy zlewie lub umywalce – łatwo wyjmiemy z nich resztki mydła, włosów czy jedzenia. Unikajmy wlewania fusów po herbacie i kawie do zlewu. Podobnie nie wylewamy tłuszczu – może zastygać w rurach, tworząc trudne do rozpuszczenia zatory i złogi.


Popularnym rozwiązaniem jest również młynek kuchenny – rozdrabniacz zlewozmywakowy mieli odpadki spożywcze, trafiające do zlewu. Dzięki temu nic nie odkłada się w rurach. Gnijące w syfonie resztki mogą powodować nieprzyjemny zapach. Rozdrabniacz zapobiega też pojawianiu się lub rozprzestrzenianiu gryzoni w domu. Oszczędzimy sporo czasu i nerwów, a instalacja kanalizacyjna długo będzie czysta i bezawaryjna. Więcej o młynkach kuchennych można przeczytać w naszym artykule.

Podobne artykuły

Ekologiczna łazienka
Nowoczesne łazienki zachwycają nas innowacyjnymi rozwiązaniami, które są przyjazne naturalnemu środowisku. Producenci wyposażenia...
czytaj więcej
W jaki sposób czyścić kabinę prysznicową?
Czyszczenie kabiny prysznicowej to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Z perspektywy wielu osób wiąże się ono...
czytaj więcej