Domowe sposoby na odetkanie zlewu

Domowe sposoby na odetkanie zlewu

Środki chemiczne są skutecznym sposobem usuwania zatorów w zlewie, jednak wiele osób wybiera domowe sposoby. Za taką decyzją stoi często ekologia i poszukiwanie bezpiecznych dla środowiska rozwiązań. Kolejną kwestią jest również oszczędność – większość rzeczy, których możemy użyć do odetkania zlewu, z pewnością już posiadamy w domu. Ekologiczne środki mogą być równie skuteczne, a co najważniejsze, są też bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
1:00 min
0
0

Jak odetkać zlew domowym sposobem

  

  • Mieszanka octu z sodą — Do przetkania rur możemy używać sody oczyszczonej z octem w proporcjach 1:1, np. 0,5 szklanki sody z 0,5 szklanki zwykłego octu. Wrzucone do odpływu komponenty wytworzą między  sobą naturalną reakcję chemiczną i powstanie piana. Po upływie 30 minut zalewamy zator wrzącą wodą i płuczemy – zator powinien spłynąć do kanalizacji.

            
  • Sól i wrzątek — Sól i wrząca woda to jeden ze starszych domowych sposobów na  zatkany zlew. Do odpływu wsypujemy czubatą łyżkę soli i zalewamy wrzącą wodą. Rozpuszczone w ten sposób zanieczyszczenia spłukujemy wodą.

            
  • Sitko na odpływie — Podczas zmywania do rur przedostają się resztki  jedzenia. Kawałki żywności mogą gromadzić się w rurze i blokować przepływ wody. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy zastosować dodatkowe sitko na odpływie zlewozmywaka – łatwo zbierzemy i usuniemy odpadki, zanim zatkają nam zlew. Resztki jedzenia ze zlewu wrzucamy do śmieci biodegradowalnych.

Autor:
Redakcja
Data:
09.06.2022
Klasyczna kuchnia z kolekcją Deante Nemezja
Aranżacja strefy zlewozmywaka w klasycznej kuchni. Bateria kuchenna Deante Nemezja BEN 762M w kolorze piasku wraz z granitową umywalką w tej samej barwie, stanowi wyrazisty element wystroju
Deante Nemezja BEN 762M
Bateria kuchenna stojąca z wylewką U, piaskowa
sprawdź
Nemezja
Marka Deante
sprawdź

Mechaniczne przepychanie zlewu

Przepychaczka


Jak odetkać umywalkę domowym sposobem? Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie mechanicznego sposobu udrożnienia zatkanego zlewu. Pomoże nam tradycyjna, gumowa przepychaczka na drążku – ma uniwersalne zastosowanie i może przydać się nam zarówno w łazience, jak i w kuchni. Koszt urządzenia nie jest duży, dlatego warto mieć ją w szafce na niespodziewane zdarzenia.


Użycie takiej przepychaczki jest niezwykle proste, należy jednak pamiętać o zatkaniu wolną ręką otworu przelewowego tuż przed rozpoczęciem udrażniania rur. Następnie wystarczy gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i kilkakrotnie docisnąć do niego kielich, używając drążka. Spływająca woda usunie zator i odetka rurę. Następnie uzupełniamy rurę świeżą wodą i ewentualnie powtarzamy czynność, do uzyskania pożądanego efektu.

   

Sprężyna kanalizacyjna


 Jak mechanicznie odetkać zatkany zlew? Do poważnych zatorów  możemy wykorzystać tak zwaną żmiję – sprężynę kanalizacyjną, wyposażoną z jednej strony w ostry szpic i korbę z drugiej. Długość sprężyny kanalizacyjnej może wynosić od 1.5 do nawet 5 metrów, natomiast szerokość od 4 do 6 mm. Do obsługi żmii potrzebne są 2 osoby – jedna trzyma sprężynę, a druga ją wkręca. Proces udrażniania rur przy pomocy sprężyny kanalizacyjnej rozpoczynamy od zdjęcia syfonu, następnie ostrożnie wprowadzamy urządzenie do rury. Po usunięciu zatoru wyjmujemy sprężynę, kręcąc korbą w drugą stronę. Żmije są bezpieczne dla każdej instalacji, jednak musimy uważać podczas udrażniania rur w starym budownictwie.

ciekawe pomysły

Jeśli nie damy radę samodzielnie odetkać zlewu, warto zatrudnić do tego celu profesjonalistę. Hydraulik zdiagnozuje problem i usunie zator w bezpieczny dla instalacji sposób. Może również doradzić co zrobić, aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

01.jpg
Wybierając środki chemiczne, pamiętajmy o zastosowaniu rękawic ochronnych — zabezpieczą skórę rąk przed bolesnymi oparzeniami i uszkodzeniem. Fot. Pixabay

Jak uniknąć zatkanego zlewu?

Mamy naprawdę sporo domowych sposobów na zatkany zlew. Pamiętajmy, że najważniejszym sposobem na zatory w kanalizacji jest zapobieganie ich powstawaniu – stosujmy sitka do odpadów, które można zamontować przy zlewie lub umywalce – łatwo wyjmiemy z nich resztki mydła, włosów czy jedzenia. Unikajmy wlewania fusów po herbacie i kawie do zlewu. Podobnie nie wylewamy tłuszczu – może zastygać w rurach, tworząc trudne do rozpuszczenia zatory i złogi.


Popularnym rozwiązaniem jest również młynek kuchenny – rozdrabniacz zlewozmywakowy mieli odpadki spożywcze, trafiające do zlewu. Dzięki temu nic nie odkłada się w rurach. Gnijące w syfonie resztki mogą powodować nieprzyjemny zapach. Rozdrabniacz zapobiega też pojawianiu się lub rozprzestrzenianiu gryzoni w domu. Oszczędzimy sporo czasu i nerwów, a instalacja kanalizacyjna długo będzie czysta i bezawaryjna. Więcej o młynkach kuchennych można przeczytać w naszym artykule.

Podobne artykuły

Ekologiczna łazienka
Nowoczesne łazienki zachwycają nas innowacyjnymi rozwiązaniami, które są przyjazne naturalnemu środowisku. Producenci wyposażenia...
czytaj więcej
W jaki sposób czyścić kabinę prysznicową?
Czyszczenie kabiny prysznicowej to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Z perspektywy wielu osób wiąże się ono...
czytaj więcej