
Domowe sposoby na odetkanie zlewu
Mechaniczne przepychanie zlewu
Przepychaczka
Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie mechanicznego sposobu udrożnienia zatkanego zlewu. Pomoże nam tradycyjna, gumowa przepychaczka na drążku – ma uniwersalne zastosowanie i może przydać się nam zarówno w łazience, jak i w kuchni. Koszt urządzenia nie jest duży, dlatego warto mieć ją w szafce na niespodziewane zdarzenia.
Użycie takiej przepychaczki jest niezwykle proste, należy jednak pamiętać o zatkaniu wolną ręką otworu przelewowego tuż przed rozpoczęciem udrażniania rur. Następnie wystarczy gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i kilkakrotnie docisnąć do niego kielich, używając drążka. Zgromadzona woda powinna odpłynąć, a my uzupełniamy rurę świeżą i ewentualnie powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu.
Sprężyna kanalizacyjna
Do poważnych zatorów możemy wykorzystać tak zwaną żmiję – sprężynę kanalizacyjną, wyposażoną z jednej strony w ostry szpic i korbę z drugiej. Długość sprężyny kanalizacyjnej może wynosić od 1.5 do nawet 5 metrów, natomiast szerokość od 4 do 6 mm. Do obsługi żmii potrzebne są 2 osoby – jedna trzyma sprężynę, a druga ją wkręca. Proces udrażniania rur przy pomocy sprężyny kanalizacyjnej rozpoczynamy od zdjęcia syfonu, następnie ostrożnie wprowadzamy urządzenie do rury. Po usunięciu zatoru wyjmujemy sprężynę, kręcąc korbą w drugą stronę. Żmije są bezpieczne dla każdej instalacji, jednak musimy uważać podczas udrażniania rur w starym budownictwie.
Jeśli nie damy radę samodzielnie odetkać zlewu, warto zatrudnić do tego celu profesjonalistę. Hydraulik zdiagnozuje problem i usunie zator w bezpieczny dla instalacji sposób. Może również doradzić co zrobić, aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

Jak uniknąć zatkanego zlewu?
Mamy naprawdę sporo domowych sposobów na zatkany zlew. Pamiętajmy, że najważniejszym sposobem na zatory w kanalizacji jest zapobieganie ich powstawaniu – stosujmy sitka do odpadów, które można zamontować przy zlewie lub umywalce – łatwo wyjmiemy z nich resztki mydła, włosów czy jedzenia. Unikajmy wlewania fusów po herbacie i kawie do zlewu. Podobnie nie wylewamy tłuszczu – może zastygać w rurach, tworząc trudne do rozpuszczenia zatory i złogi.
Popularnym rozwiązaniem jest również młynek kuchenny – rozdrabniacz zlewozmywakowy mieli odpadki spożywcze, trafiające do zlewu. Dzięki temu nic nie odkłada się w rurach. Gnijące w syfonie resztki mogą powodować nieprzyjemny zapach. Rozdrabniacz zapobiega też pojawianiu się lub rozprzestrzenianiu gryzoni w domu. Oszczędzimy sporo czasu i nerwów, a instalacja kanalizacyjna długo będzie czysta i bezawaryjna. Więcej o młynkach kuchennych można przeczytać w naszym artykule.
Podobne artykuły

